Posielam recept na knedľu tak, ako sme ju fotili u nás.
Rovnako pripájam aj pár tipov, ak bude treba.
400g polohrubej múky
100g hrubej múky (môže byť aj polohrubá)
250ml vlažného mlieka
1 rozšľahané vajce
20g roztopeného masla
1 lyžica cukru
1 lyžička soli
Droždie na 500g múky (napr. 7g vrecúško)
1. Vytvorte kvások: malú časť vlažného mlieka rozmiešajte s droždím, štipkou cukru a múky. Počkajte, kým nezačne kvások pracovať.
2. Premiešajte preosiate múky s cukrom a soľou a ručne, alebo v miske kuchynského robota s hákom, primiešajte vajce, maslo, kvások a postupne aj zvyšok vlažného mlieka.
3. Mieste cesto trpezlivo, chvíľku potrvá, kým polohrubá múka absorbuje všetku tekutinu. Cesto by na konci miesenia malo byť jemné, mäkké a ľahko lepivé. Ak také nie je, pridajte trochu múky alebo naopak, trochu mlieka.
4. Nechajte cesto prikryté prvýkrát nakysnúť. Cesto zreteľne zväčší svoj objem. Teraz ho znovu stlačte, párkrát premieste, rozdeľte na 2 - 4 časti (napr. podľa kuchynskej váhy) a vytvarujte bochníky alebo podlhovasté knedľové tvary. Prikryte ich.
5. Nechajte knedle druhý raz nakysnúť, tentokrát však už iba pár minút (10 - 20 min).
6. Vkladajte nakysnuté cesto na naolejovaný parák do hrnca s vriacou vodou - voda sa nemá dotýkať cesta. Parte knedle prikryté a pomaly, zhruba na strednom plameni.
7. Po asi 20 minútach hrniec odkryte, knedle popichajte špáradlom alebo špajľou a opatrne ich vyberte.
8. Ak chcete knedle podávať hneď, krájajte ich niťou (tak, že knedľu niťou omotáte a postupne niť sťahujete). Ak neskôr, potrite knedľu olejom (zabráni vysychaniu) a pokojne krájajte neskôr vychladnutú aj nožom.
TIPY:
- vytvorenie kvásku má viacero dôvodov:
1. overíte si, či vaše kvasnice žijú, teda sú čerstvé, skôr, ako znehodnotíte celý zvyšok cesta,
2. aktivujete kvasnice tým, že ich nakŕmite cukrom (a škrobom),
3. skracuje proces kysnutia cesta.
- múka je pri prevoze v balení stlačená, "zbitá". Po rozbalení ju treba opäť prevzdušniť napríklad preosiatím v sitku alebo v kuchynskom robote v nádobe s nožmi.
- riadne miesenie zabezpečí vytvorenie rovnomernej lepkovej "siete" v ceste. Štruktúra cesta bude jemnejšia (menšie vzduchové bubliny) a pravidelnejšia.
- pridaním tuku, cukru a mlieka trochu ubudne knedliam na ľahkosti, no budú tak chutnejšie aj samotné.
- mlieko zohrievame preto, aby sme zabezpečili dobrú pracovnú teplotu pre kvasnice, ktoré majú najradšej zhruba telesnú teplotu.
- stlačením cesta po prvom nakysnutí vytlačíte z neho vzduch, dáte kvasniciam ďalšiu "potravu" na rast cesta a ešte viac zjemníte štruktúru knedle.
- knedle môžete pariť aj v hrnci položené na čistom prevesenom obrúsku.
- najlepšie sa knedle zohrievajú nad parou, nakrájané na plátky,
- prepichnutie knedle nie je nevyhnutné, no podľa skúseností mamičiek môže zabrániť jej neskoršiemu spľasnutiu.
Z fotenia pre mesačník Dobré jedlo (vydanie 11/2017).