18 / 24
    Ľubovník bodkovaný - Jánsky olej
    letasi
    autor

    Táto rastlina, ktorá rastie na medziach, na okrajoch lesných ciest, na kopcoch a lúkach a kvitne od júla do septembra, má veľa ľudových názvov: čarovník, dieravec, koreň Matky Božej, krúžok, kvieťa Panny Márie, láskavec, svätojánska bylina, trezalka, zvonček a i. Už v nich sa odráža jej vysoká liečivá hodnota. , Rastlina je 25 až 60 cm vysoká s viacerými, hore strapcovito rozvetvenými stonkami a zlatožltými kvetmi. Aby sme sa presvedčili, že sme ju naozaj spoznali, roztlačíme rozvinutý kvet, z ktorého má vytiecť červená šťava. Na prípravu čaju a kúpeľa sa zbiera kvitnúca bylina, na prípravu jánskeho oleja zbierame len kvety.

    Veriaci ľudia kedysi dávali do súvisu balzamovitú, krvavočervenú šťavu kvetu s krvou a ranami nášho Spasiteľa. Jánsky olej je skutočne najlepším olejom na rany, súčasne zmierňuje bolesti, zabraňuje zápalom a pôsobí hojivo. Legenda o tejto rastline, ktorej sa ľudovo hovorí aj svätojánska bylina, uvádza: „Keď miláčik Pána (učeník Ján) stál pod krížom na smrť zarmútený, starostlivo zbieral svätou krvou skropené rastliny, aby ich ako drahú pamiatku na Spasiteľovu smrť podaroval nábožným veriacim." Tajuplná červená šťava korenistej rastliny vzbudila dojem, akoby červené kvapky krvi nášho Spasiteľa žili uchované v červenom farbive zlatožltých kvetov.

    Na deň sv. Jána, ktorý je symbolom posvätných síl svetla a tepla, zažiari ľubovník (svätojánska bylina) vo svojej najväčšej kráse. Za dávnejších čias vili z neho dievčence vence a kto tancoval okolo jánskeho ohňa, musel mať na hlave tento veniec, jánsku korunu. Počas tajuplnej svätojánskej noci hádzali dievčence vetvičky ľubovníka do vody a panny videli podľa stupňa rozvitia zvädnutých kvetov, či budú mať na budúci rok ženícha. V Hornom Rakúsku kládli roľníci podľa starého zvyku medzi dva krajce chleba túto bylinu a podávali ju dobytku zožrať, aby boli zvieratá uchránené od chorôb. Bohužiaľ, tieto zvyky sa uchovávajú už len ojedinele v rodinách veriacich roľníkov.

    Z toho vidieť, aký veľký význam mal ľubovník od nepamäti. Čaj z ľubovníka bodkovaného sa používa pri nervových poruchách a pri všetkých druhoch nervových ochorení, pri zraneniach po úderoch a pri zanedbaných následkoch. Je to vynikajúci prostriedok proti hnačkám.
    Aj proti prudkým bolestiam trojklanného nervu sa dá bojovať ľubovníkom, keď vypijeme denne dve až tri šálky a zvonka postihnuté miesto dlhší čas natierame jánskym olejom. Tinktúra z ľubovníka sa nazýva aj „arnika na nervy". Môžeme si ju sami pripraviť a s úspechom používať pri bolestiach nervov, zápale nervov, neurózach, nespavosti a slabosti nervov. Táto tinktúra sa používa zvonka na natieranie, vnútorne raz denne 10 až 15 kvapiek na jednu polievkovú lyžicu vody. Ľubovníkom sa liečia aj poruchy reči, nepokojný spánok, hysterické záchvaty, námesačnosť, nočné pomočovanie a depresie.
    Mám skúsenosti, že pri všetkých týchto chorobách okrem vnútorného užitia čaju veľmi účinne pomáhajú aj sedacie kúpele z ľubovníka (pozri Spôsob použitia). Absolvujeme ich raz do týždňa a po každom nasleduje šesť ráz kúpeľ nôh. Táto kúra sa odporúča pri všetkých nervove podmienených stavoch. Počas dospievania by mali mladé dievčatá piť denne dve šálky ľubovníkového čaju; podporuje vývin ženských orgánov a pomáha liečiť nepravidelnú mesačnú periódu. Veľmi preslávený prírodný liek je jánsky olej. Nemal by chýbať v žiadnej domácnosti. Môžeme si ho ľahko pripraviť sami (pozri Spôsob použitia). Udrží si liečivú silu dva roky a môže sa účinne používať nielen na otvorené rany, čerstvé poranenia, výrony krvi, opuchy žliaz a ako prostriedok na ošetrovanie pokožky pri drsnej pokožke na tvári, ale aj ako účinný prostriedok na vtieranie pri bolestiach chrbtice, seknutí v krížoch (hexenšus), ischiasi a reumatizme. Aj pri popálení či oparení treba mať poruke správny domáci prostriedok. Kvety zalejeme ľanovým olejom. Tento olej sa používa aj pri slnečnom úpale.

    Dojčatá s boľavým bruškom sa ihneď upokoja, keď im bruško namasírujeme jánskym olejom. Poznám roľníčku, ktorá lieči všetky poranenia, aj domácich zvierat, jánskym olejom. Raz vošla istému roľníkovi ruka do stroja a ťažko si ju zranil. Jánsky olej čoskoro odstránil takmer všetky bolesti a rany sa zahojili bez problémov. Istý roľník úspešne použil jánsky olej na vonkajšie ťažké poranenie nohy svojho koňa.

    Istý lekár zistil osemročnému dievčatku zdurené lymfatické uzliny v brušku. Zakaždým, keď dieťa zacítilo chlad zvonku alebo zvnútra, malo bolesti bruška, napokon ich malo každý deň, najmä ráno. Matka sa dočítala, že jánsky olej sa úspešne používa pri zdureninách žliaz. Natrela dieťaťu bruško vždy, keď plakalo. Po krátkom čase mu všetko prešlo.

    SPÔSOB POUŽITIA
    Zápar 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje.
    Olej Kvety natrhané za slnečného počasia naložíme voľne až po hrdlo do fľaše, zalejeme olivovým olejom. Dobre zaviažeme a fľašu postavíme na niekoľko týždňov na slnečné miesto alebo do tepla. Po čase olej sčervenie. Prefiitrujeme ho cez plátno. Jánsky olej uchovávame v tmavých fľašiach. Keď ho chceme používať na popáleniny, môžeme namiesto olivového oleja dať ľanový olej.
    Tinktúra Do litra alkoholu dáme dve hrste na slnku natrhaných kvetov a postavíme fľašu na tri týždne na slnečné alebo teplé miesto.
    Sedacie kúpele Plné vedro ľubovníka (stonky, listy a kvety) sa dá cez noc do studenej vody. Pred kúpeľom sa všetko zohreje na bod varu a prileje do kúpeľa. Kúpeľ trvá 20 minút (pozri Všeobecnú časť, Sedací kúpeľ).

    25. nov 2013