lenka56
19. jún 2016
251 

Chirurgická oceľ

Čo si predstavíte pod pojmom chirurgická oceľ?

Chirurgická oceľ je druh nehrdzavejúcej ocele, o ktorej sa teraz veľa hovorí. A to hlavne preto, že sa z nej vyrábajú šperky, ktoré sú veľmi populárne. Čo je na tej chirurgickej oceli také zaujímavé? Či dokonca skvelé? To znamená, že žiaden výrobok z tejto ocele nemusíte zbavovať hrdze.  Za to vďačí vyššiemu obsahu chrómu, vďaka ktorému je tiež odolná voči poškriabaniu. Najväčší boom ale zaznamenali klasické šperky z chirurgickej ocele ako náhrady zlata i striebra. Môžete si kúpiť krásne uhladený a ligotavý náramok, ktorý bude síce o niečo ťažší ako by bol jeho zlatý či strieborný náprotivok, no je podstatne lacnejší. Pritom sa zlatu či striebru mimoriadne podobá, ale má veľa vlastností k dobru. Odolá korózii, takže ho môžete ľahko a bez problémov čistiť vo vode. Je tiež veľmi odolný voči poškriabaniu.

Aby šperk vyzeral čo najlepšie 

Aby mala chirurgická oceľ čo najlepšie vlastnosti, prechádza povrchovou úpravou. Cieľom je maximálne možné vyhladenie povrchu ocele a jej zbavenie nepatrných nerovností. Chirurgická oceľ je materiál, ktorý netreba často čistiť, ak z neho máte náramok či iný šperk. Špina sa na hladkom povrchu príliš neusádza, no pokiaľ je na tom tak, že sa čisteniu nevyhnete, nie je problém umyť ho vo vode. Nekoroduje, a teda problém nemá ani keď si ho vezmete na kúpalisko. Len ak by mala voda vysoký obsah síry, čo majú niektoré termálne pramene. Síra s kovom reaguje a môže ho viditeľne poškodiť, preto si ho pred kúpaním radšej odložte na bezpečné miesto.

Fakty a zaujímavosti

Chirurgická oceľ sa zadeľuje do tried, ktoré sústreďujú ocele podľa obsahu prímesí:

  • do triedy 200 radíme ocele s obsahom chrómu, niklu a mangánu,
  • trieda 300 mangán vynecháva, ostáva nikel a chróm,
  • v triede 400 nájdeme len obsah chrómu a
  • chirurgická oceľ triedy 500 obsahuje taktiež chróm, ale vo veľmi malom množstve.

Šperky, piercingy a väčšina nástrojov v zdravotníctve ako materiál používajú chirurgickú oceľ triedy 300. Konkrétne chirurgická oceľ určená na ozdobu ľudského tela nosí označenie 316L. Táto oceľ je jedna z najpevnejších a k tomu vyzerá veľmi dobre. Vďaka pevnosti ocele 316L sú z nej bežne vyrábané aj chirurgické skalpely. Mimochodom, niekto vám môže tvrdiť, že táto chirurgická oceľ je absolútne zdravotne nezávadná, pretože neobsahuje žiadny nikel. Práve na nikel je dnes mnoho ľudí alergických, preto nemôžu nosiť strieborné šperky, ktoré ho vo veľkom množstve obsahujú. Pravda je ale taká, že i oceľ 316L nikel obsahuje. Síce len v asi tretinovom množstve ako je tomu u strieborných šperkov, no to neznamená, že by nemohol robiť problémy. Našťastie je nikel v oceli tak pevne viazaný, že sa drží vnútri a na povrch takmer vôbec nepreniká.

http://klenot4you.sk/kategoria-produktu/hodinky/

Začni písať komentár...

Odošli