lara22
5. aug 2020
122 

5. týždeň: O tichu a načúvaní

Na tento týždeň by sme vlastne nemuseli vymýšľať nič. Lebo ak máte doma Lego maniaka určite viete, že ak má dobrú inšpiráciu a dostatok kociek, bude ticho dosť dlho. No ale zas až tak sme si to neuľahčili ;) 

Navyše, tento týždeň Prečítaného leta mal na starosti Matej (moja drahá polovička). Tí, čo nás sledujú už dlhšie vedia, že spod jeho rúk vychádzajú samé Lego klenoty – napríklad tajná skrýša na čokoládu ukrytá pod guličkovým bludiskom, Lego bublifuk, vystreľovač lietadielok alebo dávkovač cukríkov. Ani tentokrát to nebolo inak.

Zvuk Lega

Keď dostaviate výtvor z tohto týždňa, budete musieť byť chvíľu ticho, aby ste počuli ten zvuk. U nás bol veľký problém ticho zabezpečiť - buď sa ozývalo niektoré z detí , alebo zaškriekal papagáj   Ale keď bolo aspoň trochu ticho, natočili sme  toto video:

Pôvodne mal Matej v pláne urobiť uzavretý okruh na štýl GBC (ak neviete, čo to je, pozrite na koniec tohto článku), aby guličky chodili dookola a po ceste hrali na xylofóne. No ale kým by to doladil do dokonalosti, už dávno by nebol týždeň O tichu, ale týždeň O knihách alebo rovno školský rok   Takže v tomto týždni vám poradíme, ako si vyrobiť základ. A koho to chytí, môže v ďalších týždňoch dostavovať ďalej (a potom sa pochváliť na našom Facebooku alebo v Rodičovskej skupine Prečítaného leta).

Na tento “náhodný generátor hudby” budete potrebovať:

  • Xylofón
  • Guličky s priemerom cca 15 mm (hlavne ak potom chcete dorábať GBC)
  • Lego kocky s dierkou
  • Piny, osky a iné kocky z Lega Technic na vyrobenie prekážok

Postup stavania 

(postup stavania aj s obrázkami nájdete tu)

1. Ako prvé si postavte plochu, po ktorej guličky zbiehajú na xylofón. To nie je žiadna veda, akurát je potrebné do nej na rôzne miesta dať kocky s dierkou, na ktoré potom pripevníte pohyblivé prekážky. Matej to urobil tak, aby šírka plochy zodpovedala šírke xylofónu.

2. Na hornú časť si pridajte jeden rad priečne preložených kociek, kam budete ukadať guličky

3. Na bočné strany nezabudnite pripevniť bočnice, aby vám kocky neutekali. Matej použil Lego Technic, ale pokojne môžete urobiť aj z obyčajných kociek. Najrýchlejšie to urobíte pomocou finty, vďaka ktorej dokážete na plochú stranu kocky pripevniť ďalšie (nájdete v tomto článku pod číslom 4).

4. Na bočnú hranu xylofónu je takisto potrebné vyrobiť zábranu, aby sa vám guličky nerozutekali.

5. No a potom to treba celé podoprieť tak, aby plocha, po ktorej guličky zbiehajú, aj xylofón boli mierne šikmo. Podpery môžete postaviť z Lega, alebo využiť aj iný ne-Lego materiál, ktorý doma nájdete.

6. Na užšiu stranu xylofónu, kam zbiehajú guličky, je potrebné pristaviť nejaký kontajner, do ktorého sa vám budú guličky zachytávať (ak ich nechcete naháňať po celej izbe ;)). Pokiaľ nemáte ambíciu vytvoriť uzavretý cyklus, môžete využiť aj vhodnú papierovú krabičku a nemusíte nič stavať.

7. No ale pokiaľ to chcete vyladiť do dokonalosti, skúste postaviť uzavretý cyklus tak, aby sa guličky zo zberného miesta presúvali opäť hore. Návody na najjednoduchšie GBC mechanizmy nájdete v tomto našom článku. Fajnšmekri si môžu kúpiť priamo hotový návod od PV-productions a potom to bude vyzerať takto:

A ešte tip na knihu …

Tak ako sa Matej potrápil pri stavaní, ja som sa zapotila pri výbere tematickej knihy. Ako prvá mi k téme O tichu napadla Marianne Dubuc a jej Na vrchol kopca (aj keď aj Vtáčik a lev by sa hodil). No ale o Marianne Dubuc budú tento týždeň iste písať a hovoriť viacerí.

Našťastie ma potom inšpirovala Mirka z blogu O detských knihách, ktorá mi pripomenula, že keď budeme ticho v prírode, môžeme načúvať jej zvukom. A vtedy som si spomenula na krásnu knihu, ktorú som si naposledy priala pod vianočný stromček. Je to kniha Vreckový sprievodca prírodou, ktorú zostavil Franck Hecker.

Odkedy holdujem minimalizmu, veľmi zriedka si zadovážim nejakú tradičnú knihu. Buď si ju požičiame z knižnice, alebo kupujem eknihy do Kindlu. Túto knihu som však veľmi chcela mať doma. Ani som sa nesnažila tváriť, že ju chcem kvoli deťom (aj keď samozrejme je úžasná aj pre ne). Je to kniha, ktorú otvárame vždy, keď zazrieme nejakého nezvyčajného vtáčika alebo narazíme na podivného chrobáka.

Spočiatku som sa pokúšala hľadať vtáky na internete (odporúčam stránku s Naturou 2000), ale oveľa skôr si s deťmi vtáčika či chrobáka pohľadáme, keď môžeme pozrieť do knižky. Takisto deti si ju veľmi radi prezerajú a predpokladám, že čím budú staršie (teraz majú 5 a 2), tým častejšie ju budú vyťahovať.

My v nej najčastejšie hľadáme vtáky a chrobáky, ale nájdete v nej aj iné zvieratá, stromy, kvety a huby (ale na tie máme iné knižky). Lebo knihy, to nie sú len príbehy, ale aj poznanie a objavovanie.

A to je na tento týždeň takmer všetko ...

... iba že by sa vám už toho ticha zdalo priveľa (haha, priveľa ticha, o tom sa rodičom 2 a viac detí asi ani nesníva). V takom prípade odporúčame Lego Games.  Lego Games sú spoločenské hry z Lega, ktoré spájajú zážitok zo stavania Lega a napätie pri hraní spoločenskej hry. Navyše, práve vďaka tomu, že sú z Lega, môžete si hru upravovať podľa seba a mať každé kolo hry iné. Takže ticho si pri nich neužijete, ale kopec zábavy pre celú rodinu zaručene!

Začni písať komentár...

Odošli