lara22
10. júl 2020
90 

1. týždeň - O mestách

Prvým týždňom Prečítaného leta urobíme radosť všetkým “násťročným”. A samozrejme aj všetkým dospelákom. Lebo rôzne mestá a ich svetoznáme stavby z Lega sú téma, ktorá si získa práve tieto vekové skupiny. 

Dobre to vie aj spoločnosť Lego, ktorá už vyše 10 rokov vyrába sériu Lego Architecture. Je  určená deťom od 12 rokov a dospelým a nájdete v nej množstvo veľmi známych alebo zaujímavých stavieb z celého sveta. Repliky budov sú úplne identické, a tak jednotlivé modely vyzerajú ako zmenšené, ale úplne reálne budovy. Súčasťou každej stavebnice je prehľadná brožúra v anglickom jazyku, kde sa dočítate detaily o dizajne a histórii danej stavby. Biely dom, Eiffelova veža, Opera v Sydney a mnoho ďalšieho – proste s týmto Legom môžete precestovať celý svet. Je to úžasný relax, ale aj skvelý materiál na školácke projekty z geografie či angličtiny.

Ale nebolo by to Prečítané leto, keby sme si nejaké stavby nepostavili aj spoločne. Kým sa však k tomu dostaneme, poradíme vám skvelú knihu, ktorá vám pri stavaní pomôže. Je to kniha “Celý svet ako na dlani: LEGO a svetoznáme stavby z neho”, ktorú napísal Warren Elsmore.

U nás vyšla v českom preklade v roku 2013, takže novú sa vám už asi kúpiť nepodarí. Ale skúste pozrieť antikvariáty, prípadne ju môžete zohnať v anglickom origináli. Je to kniha, ktorou určite urobíte radosť každému veľkému (vekom i náruživosťou) fanúšikovi Lega. Nájdete v nej mnoho vysvetlení, ktoré vám pomôžu pri vytváraní svojich vlastných modelov stavieb. Pretože pri stavaní zmenšenín budov sa využívajú úplne iné techniky stavania ako pri klasických “detských” Lego stavbách.

Nájdete v nej aj množstvo Warrenových modelov, pri ktorých budete odpadávať úžasom. No a pri tých menších zverejnil aj návod, takže si ich budete môcť aj sami postaviť.

Tak a teraz už k nášmu tohtotýždňovému stavaniu. Lebo Warrenova kniha je síce úžasná, ale hádajte čo – nenájdete v nej ani jediné slovenské mesto. A my tu predsa máme tiež krásne mestá a stavby. Takže to je náš tip na tento týždeň pre vás. Postavte si s deťmi zmenšeninu nejakej zaujímavej budovy z vášho mesta. Alebo z miesta, ktoré sa chystáte počas leta navštíviť. Na Slovensku máme množstvo hradov, kostolov ale aj iných zaujímavých stavieb, ktoré sú na stavanie z Lega ako stvorené.

Niekoľko rád, kým sa pustíte do stavania:

1. Pred stavaním si nájdite čo najviac obrázkov stavby, do ktorej sa idete pustiť. Ideálne je mať pohľady zo všetkých strán aj zhora alebo video. Tak budete vedieť rozlíšiť, čo sú charakteristické znaky stavby, ktoré je potrebné pri stavaní modelu z Lega zachovať.

My, ako správni Košičania, sme si postavili dominantu metropoly východu - Dóm sv. Alžbety (videonávod nájdete tu). Z pravidelných potuliek s Milanom Kolcúnom sme vedeli, že severná veža je vyššia ako južná, nedostavaná (aj niekoľko legiend o tom, prečo je to tak). Ale až z obrázkov, ktoré sme si vyhľadali špeciálne k tomuto projektu sme si uvedomili, že Dóm má pri pohľade zvrchu tvar kríža. 

2. Ak ste to doteraz neurobili, teraz je ten správny čas roztriediť si kocky. Nemusíte všetky, stačí keď si napríklad cez takéto sitko vytriedite tie najmenšie.

3. Pri takomto type stavania často narazíte na to, že nemáte doma všetky kocky, ktoré by sa vám na stavbu hodili. V takom prípade sa môžete namiesto reálneho stavania pustiť do stavania virtuálneho v programe Lego Studio. Môžete si ho zadarmo stiahnuť na stránke Bricklinku. Tak to robia aj profesionálni Lego stavitelia pri obrovských projektoch, ktoré poznáte z rôznych obrázkov, a tak sme to urobili aj my. A takýto pekný obrázok svojej stavby vám potom tento nástroj vytvorí.

4. Ak vám pri stavaní bude nejaká kocka chýbať alebo ak sa rozhodnete svoju stavbu naprojektovanú v Lego Studio aj ozaj postaviť, chýbajúce kocky si môžete jednoducho kúpiť cez Bricklink. V tomto článku nájdete návod, ako sa to robí.

Príjemné stavanie! A nezabudnite nám svoje stavby ukázať v rodičovskej skupine Prečítaného leta!

Začni písať komentár...

Odošli