lara22
    1. dec 2020    Čítané 965x

    9 overených tipov na zero-waste darčeky

    Prinášajú Ti Vianoce každý rok okrem radosti aj stres? Presne viem, ako sa cítiš. Na jednej strane je túžba urobiť radosť a obdarovať. No a na druhej strane množstvo darčekov, ktoré nie vždy trafia do čierneho. A vlastne ich často ani nepotrebujeme.  

    Človek ani nemusí byť žiaden minimalista a zero-waster – vymyslieť darček pre dospeláka, čo už má doma všetko, je každý rok výzva. Ja si pravidelne lámem hlavu pri vymýšľaní darčekov pre mojich rodičov - nechcem im kúpiť nejakú zbytočnosť. A zároveň viem, že ich oblieva studený pot pri náznaku akéhokoľvek "zážitkového darčeka". 

    V prípade detí mám zas opačný problém - babky sa ma pravidelne pýtajú, čo majú deťom pod stromček kúpiť. Ja mám pocit, že v podstate nič nepotrebujú, hračiek majú dosť. Ale niečo babkám predsa poradiť musím, ak nechcem, aby kúpili niečo, z čoho zas bude oblievať studený pot mňa.

    Ak si na tom podobne, tak čítaj ďalej, tento článok Ti s tým pomôže.

    Všetko sú to veci, ktoré som už darovala alebo dostala, takže poradím aj, u koho sa osvedčili (a kedy som napriek dobrým úmyslom úsmev na tvári nevyčarila). 

    Nehmotné alternatívy bežných vecí

    Pod týmto tajomným názvom sa skrýva úplne najjednoduchšia kategória darčekov, použiteľná prakticky pre každého. Deti aj dospelých, mladých aj starých. Veď dobrá kniha pod stromčekom poteší každého. A pritom existujú knihy, ktoré nielenže nezaberajú miesto, ale budú z ních mať pôžitok aj tí, ktorí na čítanie nemajú čas.

    1. Audioknihy

    Audioknihy sa stali mojou láskou odkedy sa mi narodili deti. Pri mojich nespavcoch som strávila nespočetné hodiny uspávaním. A môj manžel ma naučil, že ak sa nemám zblázniť, musím si to nejako spríjemniť. Tak som sa dostala k svojej prvej audioknihe …

    Audiokniha poteší nielen čerstvú mamičku, ale aj muža či ženu, čo každý deň trávi veľa času v aute (alebo inom dopravnom prostriedku). Je to aj dobrý spoločník k vareniu, umývaniu okien, či pri čakaní u lekára, takže pokojne ním môžeš obdarovať aj babku alebo dedka. Na prehrávanie nepotrebujú žiadne špeciálne zariadenie, takže keď im to raz ukážeš, máš vystarané na najbližšie sviatky. No a pokiaľ vyberieš audioknihu v cudzom jazyku, potešíš ňou aj toho, kto sa ho práve učí.

    V neposlednom rade je audiokniha úžasný darček pre deti. Ponuka je široká, takže nie je problém nájsť tú pravú pre žiadnu vekovú kategóriu. A audioknihou urobíš dobrú službu aj sebe – u nás sa Pipi Dlhá Pančucha neskutočne osvedčila pri cestovaní autom. Bonus na záver - vďaka audioknihám sa k literatúre dostanú aj deti, ktoré na čítanie klasických kníh veľmi nie sú. Proste - samé pozitíva 

    Ja najčastejšie nakupujem audioknihy cez Audiolibrix, alebo na Martinuse, aj keď určite sú aj ďalšie možnosti.

    2. E-knihy

    Dlho som si myslela, že niet nad klasickú knihu. Listovanie, vôňa. Ale potom ma môj šéf, ktorý veľa cestoval lietadlom, presvedčil, aké je skvelé mať čítačku. A odvtedy si už kupujem knihy len do Kindlu. Má to množstvo výhod : Môžeš mať kníh nekonečne veľa a nezaberajú žiadne miesto. Môžeš si ich so sebou zobrať kamkoľvek. Môžeš ich čítať aj tam, kde je málo svetla. Môžeš ich čítať aj keď ležíš pri deťoch v posteli a máš voľnú len jednu ruku 

    E-knihy sa už dnes dajú čítať aj v mobile, takže takouto knihou môžeš obdarovať aj niekoho, kto čítačku nemá. Alebo mu môžeš tieto Vianoce s prvou knihou kúpiť aj čítačku.

    E-knihy a čítačka kníh sú úžasný darček aj pre deti, ktoré začínajú čítať. Prekvapilo Ťa to? Aj mňa, keď som to prvýkrát počula. Ale je fakt, že hrubá kniha a malé písmená mnohých začínajúcich čitateľov odradia. V čítačke sa dá nastaviť veľké písmo, takže na strane je len pár viet. A zrazu začnú čítať stranu za stranou a budú v šoku, keď uvidia, akú hrubú knihu prečítali. Viac sa dozvieš v článku od Viki Marcinovej, ktorá stojí za blogom Čítajme si spolu, aj za Krajinou čitateľov v Martinuse.

    Navyše e-knihy sa dajú kúpiť v každom online kníhkupectve a máš ich hneď, takže sa nebudeš musieť stresovať v preplnených obchodoch alebo vyčkávať pred Vianocami extrémne vyťažených kuriérov.

    3. Elektronické predplatné novín / časopisu

    Elektronickú formu majú už prakticky každé noviny a aj mnohé časopisy, takže tento darček je vhodný pre široké spektrum príbuzných v rôznych vekových kategóriách (my sme ním naposledy urobili veľkú radosť svokre ;))

     Ďalšou výhodou je, že je nezávislý na lokalite – elektronické predplatné poteší aj príbuzného na dedine, kde veľa iných možností na zero-waste darčeky nie je.

    Predplatné, permanentky a poukazy

    Predplatné v rôznych formách ponúka širokú paletu nápadov na darčeky vhodné aj pre konzervatívne tipy či tých, pre ktorých ekológia nie je téma dňa. Aj keď táto kategória je skôr doména dospelých, nebude chýbať ani tip na darček pre deti.

    4. Permanentka/poukaz na rôzne služby (fitnescentrum, masáž, wellness či kozmetika)

    Stačí sa zamyslieť, čo by bolo najvhodnejšie a popátrať po kvalitnom a dobre dostupnom dodávateľovi. Zo svojich skúseností odporúčam skutočne sa dobre zamyslieť nad tým, kam permanentku kúpiť. Moja mama vediac o mojom minimalistickom nastavení mi raz podarovala poukaz na kozmetiku. Najprv som sa mu veľmi potešila (sama som sa na kozmetiku nevybrala ani nepamätám), ale keď som potom zistila, že musím ísť cez polovicu mesta, trvalo mi viac ako pol roka, kým som poukaz využila.

    5. Permanentka do ZOO, na koncert či do divadla

    Keď bola moja dcéra malá, pravidelne som si na Vianoce priala permanentku do zoologickej záhrady. Grétka zvieratká zbožňovala a ja som si užívala to, že môžeme ísť do ZOO v čase, keď tam nie je veľa ľudí. Ísť do ZOO v krásny slnečný februárový utorok, keď ste tam jediní návštevníci, všetci zamestnanci ZOO vás pozdravia a levica, ktorá zvyčajne flegmaticky leží, sa na vás príde cez celý výbeh pozrieť, je úplne iný zážitok, ako naháňať deti počas júnovej soboty, aby sme si stihli pozrieť všetky zvieratká. Permanentku do ZOO odporúčam všetkými desiatimi pre mamy či ockov na rodičovskej dovolenke.

    Našim starým rodičom (ktorí už všetko majú a nič nepotrebujú) sme zas zvykli kupovať lístky do divadla. Pri lístkoch či abonentke sa treba zamyslieť nad tým, s kým tam pôjdu – a kúpiť aj lístky pre najlepšiu kamarátku, partnera či vybrať predstavenie, kam pôjdete spoločne.

    6. Predplatné do požičovne Lega

    Ak máš doma deti vo veku 5-13 rokov, ktoré sa radi hrajú s Legom, predplatné do požičovne Lega je zaručený tip. Lego je hračka, ktorá dokáže deti úplne pohltiť. Nielenže ich zabaví, ale rozvíja aj množstvo schopností. Má len 2 chyby:

    1. Deti chcú stále nové a nové. Obzvlášť staršie deti baví Lego hlavne stavať, s hotovým modelom sa už príliš nehrajú. Doma sa potom hromadia stavebnice a musíš riešiť, kam ich odložiť.

    2. Nie je to práve lacná hračka. Zaplatíš 50€ a za pár hodín je Lego postavené.

    Obidva tieto problémy vyrieši požičovňa Lega. Deti sa budú každý mesiac tešiť na nové Lego, doma nebude zaberať miesto a v porovnaní s kúpou Lega je aj finančne oveľa výhodnejšia. Navyše budú mať možnosť zahrať sa aj so stavebnicami, ktoré sa už v obchode kúpiť nedajú, lebo Lego každý polrok vydáva nové stavebnice a tie staršie prestane vyrábať. A to ani nehovorím o tom, že sa Ti za tento darček poďakuje aj naša planéta.

    Mimochodom, predplatné Lega nie je len darček pre deti. Lego je skvelý relax aj pre dospelých, ktoríčasto nevidia hmatateľné výsledky svojej práce. Potvrdzujú to aj štatistiky spoločnosti Lego. Za necelé desaťročie príjmy z predaja Lega pre dospelých vzrástli štvornásobne. Viem o čom hovorím, veď jedného dospelého fanúšika Lega mám doma ;) Takže ak rozmýšľaš nad originálnym darčekom pre dospeláka, ktorý by potreboval po práci zrelaxovať, alebo keď partner spomínal, že sa v detstve rád hral s Legom, predplatné do požičovne Lega ho určite poteší. Mimochodom, aj keď predplatné si oveľa častejšie kupujú (alebo dostávajú od partneriek) muži, mám veľkú radosť z toho, že sa k nim postupne pridávajú aj ženy.  

    Zážitkové darčeky

    Táto kategória je vhodná pre minimalisticky / zero-waste zmýšľajúce typy ľudí alebo mladšie ročníky. Inšpirácie na darčeky pre babku a dedka tu už asi nenájdeš.Aspoň súdiac podľa mojich rodičov, ktorí každý z takýchto darčekov prijímali s povzdychom. Je síce pravda, že takmer všetky si potom užili a doteraz na ne spomínajú. Ale bolo to už za ich komfortnou zónou a radosť v tvári pod vianočným stromčekom tieto darčeky nevylúdili (na moje veľké sklamanie, keďže som bola presvedčená, aké úžasné darčeky som vymyslela).

    7. Kurzy

    Kurz fotografovania, patchworku či maľovania. Možností je neúrekom. O niečo náročnejšie môže byť vo vašej lokalite nájsť niekoho, kto poskytuje presne taký kurz, aký si si vysníval(a). Samozrejme, pokiaľ mu takýto “kurz” nevieš pripraviť vo vlastnej réžii.

    8. Zážitky

    Let balónom, zoskok padákom, jazda na Tesle alebo birdwatching pre milovníka vtákov či fotografa. Aj v tomto prípade je možností nepočítane. Jedinou nevýhodou týchto darčekov býva vyššia cena.

    9. Spoločný výlet

    Posledným, ale nemenej hodnotným tipom v zozname nezavadzajúcich darčekov je možnosť podarovať spoločný výlet. Pri tomto darčeku sa treba dobre zamyslieť nad miestom, aby z výletu mal rovnakú radosť obdarovaný aj Ty. Takisto je dobré už vopred sa zamyslieť nad logistickými detailami (napr. budeme si vedieť nájsť spoločne čas?), aby dobre mienený darček neskôr nepriniesol obom stranám zbytočné starosti.

    Ako vidíš, možností je neúrekom. A možno Ti pri čítaní článku napadli aj nejaké ďalšie. Či si vyberieš predplatné do požičovne Lega, audioknihu alebo let balónom, som si istá, že to bude úžasný darček. Nielen preto, že nebude obdarovanému doma zavadzať. Ale aj preto, že keď budeš nad výberom vianočného darčeka takto cielene rozmýšľať, určite vymyslíš lepší darček ako pri náhodnom blúdení obchoďákom či online shopmi. Základom výberu dobrého darčeka je naladiť sa na našich blízkych. 

    Ak je v zozname aj darček, ktorý by potešil Teba, nezabudni tento článok preposlať svojim blízkym ;)

    lara22
    12. nov 2020    Čítané 1097x

    9 superschopností, ktoré vaše deti získajú vďaka Legu

    Hra je pre deti nástroj na spoznávanie sveta. A hračky, s ktorými sa hrajú, výrazne ovplyvňujú schopnosti, ktoré si pri hre rozvíjajú. LEGO je súčasťou detských izieb už od 50tych rokov minulého storočia. Za ten čas ho vedci podrobili mnohým výskumom. Možno vás prekvapí, že zdanlivo jednoduché spájanie kociek, môže mať pozitívny vplyv na široké spektrum schopností vášho dieťaťa. 

    1.Rozvoj jemnej motoriky

    LEGO kocky sú malé a spojiť ich nie je jednoduché ani pre mnohých dospelých. Hra s nimi pomáha deťom (aj dospelým) rozvíjať jemnú motoriku. Menej známy je fakt, že rozvoj jemnej motoriky a koordinácie medzi rukami a očami má pozitívny vplyv aj na rozvoj mozgu. 

    2.Rozvoj kreativity

    Niektorí rodičia majú pocit, že Lego už nie je to, čo bývalo. Namiesto jednej “univerzálnej stavebnice”, z ktorej sa stavalo hlavne “podľa fantázie” je na trhu množstvo setov, z ktorých sa dá postaviť iba konkrétny model. Myslia si, že stavaním podľa návodu, sa u detí nerozvíja kreativita. V skutočnosti je opak pravdou. Stavaním podľa návodu deti zbierajú skúsenosti a učia sa rôznym technikám stavania. Tie neskôr dokážu využiť pri stavaní vlastných diel. Stavanie Lega u detí rozvíja kreativitu, bez ohľadu na to, ako stavajú.

    3.Schopnosť riešiť problémy a divergentné myslenie

    Psychológovia rozlišujú medzi dvoma typmi problémov – konvergentné problémy majú jediné možné riešenie, divergentné problémy môžu byť vyriešené rôznymi spôsobmi. V dospelosti sa najčastejšie stretávame práve s divergentnými problémami a schopnosť ich vyriešiť ovplyvňuje našu úspešnosť v živote. Hra s kockami učí deti hľadať rôzne spôsoby, ako nájsť riešenie na aktuálny problém (lebo nech máte doma ľubovoľné množstvo Lega, nikdy nemáte všetky kocky, ktoré práve potrebujete ;)). Vďaka tomu sú neskôr schopné lepšie riešiť divergentné problémy. 

    4.Trpezlivosť a vytrvalosť

    Bez ohľadu na to, či deti stavajú podľa návodu alebo stavajú vlastný dizajn, rozvíjajú si pritom trpezlivosť aj vytrvalosť. Postupovať návodom stranu za stranou a hľadať potrebné kocky, to je skvelý tréning detskej trpezlivosti a vytrvalosti. Aj preto sa stavanie Lega využíva pri terapii detí s ADHD. To isté platí pri stavaní vlastného výtvoru - častokrát to nie je také jednoduché, ako sa zdalo na začiatku. Nevzdať sa, nenechať sa odradiť a skúšať to znova a znova, to sú kľúčové schopnosti, ktoré deťom pomôžu uspieť aj v dospelosti.

    5. S.T.E.M. (Science. Technology. Engineering. Mathematics)

    Stavanie Lega v sebe kombinuje viaceré vedné disciplíny – vedu, techniku, strojárstvo, matematiku (v angličtine STEM). Deti si často vymyslia model, postavia ho a potom zistia, že nedrží pokope. Konštrukcia nie je dostatočne pevná alebo stabilná. Musia ho rozobrať a hľadať, v čom je problém. A to je prapodstatou disciplín, ako je strojárstvo či architektúra. Stavanie a rozoberanie navyše v deťoch podporuje túžbu pochopiť, ako veci fungujú. Slovami poprednej britskej fyzičky Athene Donald: “Keby sa viac dievčat hralo s Legom, svet by mal viac vedkýň.”

    6.Priestorové myslenie

    Stavanie rôznych objektov učí deti vnímať svet trojrozmerne a uvedomovať si vzdialenosti. Pri stavaní podľa návodu sa učia pretransformovať dvojrozmernú kresbu do trojrozmernej reality. To vyžaduje, aby boli schopné predstaviť si, ako vyzerajú kocky z rôznych uhlov a dokázali ich v mysli otáčať. 

    7.Matematické schopnosti

    Viaceré štúdie potvrdili, že deti hrajúce sa s Legom majú aj lepšie matematické schopnosti. Úroveň a komplexnosť hry s Legom vo veku 4 rokov dokázala predpovedať úroveň matematických schopností počas strednej školy. To platilo aj po zohľadnení úrovne IQ. Štúdia uskutočnená v Holandsku preukázala, že šiestaci hrajúci sa vo voľnom čase s Legom dokázali lepšie riešiť matematické slovné úlohy. Prečo je to tak? Dôvodov je určite viacero, ale bezpochyby k tomu prispieva aj lepšia schopnosť riešiť problémy, priestorové myslenie, trpezlivosť a vytrvalosť, ktoré sme spomínali už vyššie.

    8.Spolupráca a komunikačné schopnosti

    Keď deti stavajú spoločne, musia sa naučiť spolu komunikovať. Musia sa dohodnúť, čo budú stavať. Musia si rozdeliť úlohy v tíme. Musia sa naučiť vysvetliť ostatným členom tímu, čo majú na mysli. Musia sa naučiť nájsť riešenie v konfliktných situáciách. Toto všetko pozitívne vplýva na ich komunikačné schopnosti a schopnosť spolupracovať. Aj preto sa Lego úspešne využíva pri terapii detí s ľahšími formami autizmu, ktorým práve tieto sociálne zručnosti chýbajú.

    9.Sebadôvera a odlišnosť

    Ak dáte piatim deťom (alebo aj dospelým) postaviť dom, je takmer isté, že každý bude vyzerať inak. A aj v tom je krása Lega. Učí deti, že každý vidí svet inak a je to tak v poriadku. Učí deti, že je v poriadku, ak je slon modrý, zelený alebo pestrofarebný. Učí ich, že pokiaľ chcú, dokážu tiež postaviť čokoľvek. A je poslaním nás dospelých, aby sme ich v tom podporili.

    Patrí u vás Lego medzi tradičné vianočné darčeky? Tu je skvelý tip, čo darovať tento rok

    lara22
    13. okt 2020    Čítané 925x

    Skvelá hra bez prípravy

    Na skvelú zábavu nepotrebujete veľa Lega. Stačí tradičné stavanie kociek trochu obmeniť a užijete si kopec zábavy - a deti sa pritom aj niečo naučia. 

    Na túto hru potrebujete iba podložku na stavanie, niekoľko rôznych kociek v nádobe a šatku na zaviazanie očí. Zaviažte dieťaťu oči a nechajte ho postaviť vežu zo všetkých kociek vo vedierku. Nie je to zďaleka také jednoduché, ako sa zdá. Obzvlášť nie pre deti, ktoré majú 8 a menej rokov. Obtiažnosť môžete meniť tým, aké kocky do vedierka vyberiete - polguľové kocky, kruhové kocky alebo obrátené šikmé kocky sú oveľa náročnejšie ako klasické kvádriky. Pri opakovanom skúšaní deti postupne zisťujú, že niektoré kocky je lepšie nechať si na záver a naopak (a učia sa pritom o ťažisku telies, aj keď o tom nevedia).

    Hra sa dá hrať individuálne (prípadne môžete s dieťaťom súťažiť), ale je to skvelá aktivita aj na domácu LEGO párty. Pre starších môžete hru skomplikovať a nechať ich stavať na určitú tému (napr. dom, zviera či robota). Alebo môžete vytvoriť tímy a stavať jednoduché veci podľa návodu - jeden člen tímu má zaviazané oči a stavia, druhý ho podľa návodu naviguje.

    Veľa zábavy!

    lara22
    7. sep 2020    Čítané 975x

    Zábavná matematika s Legom

    Opäť sa začal školský rok. Po dlhej pauze nie je na škodu si s menšími školákmi zopakovať veci, ktoré vedeli, ale ... Len ako to urobiť tak, aby sa im do toho chcelo? Ak sú vaše deti ako moja dcéra, treba jej veci podsúvať nenápadne ;) Napríklad tak, že vytiahnete Lego.

    Lego a čísla jednoznačne patria k sebe. Viaceré štúdie potvrdili, že deti hrajúce sa s Legom majú aj lepšie matematické schopnosti. Okrem toho je Lego aj výborný prostriedok na pochopenie rôznych matematických a číselných konceptov.

    Matematické kartičky sú skvelý spôsob ako pretaviť rôzne matematické koncepty (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie a pod.) do hmatateľnej podoby. Úlohy na našich kartičkách sú vhodné pre približne 6 – 8 ročné deti, ale nič vám nebráni vymyslieť ďalšie podľa schopností vašich detí.

    Budete potrebovať:

    • vytlačené kartičky - stiahnite si ich tu
    • LEGO kocky 2x2 – 40ks
    • LEGO podložka (stačí malá, napr. 16x16 výstupkov)

    Ak by ste nemali dosť kociek vo veľkosti 2x2, môžete ich doplniť o kocky 2x4. Najlepšie je mať viacero kociek z rovnakej farby – napríklad po 10 kusov z každej farby. Tak budete môcť pri úlohách používať kocky rovnakých farieb, ako sme to urobili my na niektorých obrázkoch. Hlavne pre menšie deti budú úlohy takto jednoduchšie na pochopenie a zvládnutie.

    Na kartičkách nájdete 16 úloh s rôznou náročnosťou. Príklady úloh si môžete pozrieť na obrázkoch:

    Postav číslo 36 z desiatiek a jednotiek. Koľko je to desiatok? Koľko je to jednotiek?

    Postav vežu z 15 kociek tak, aby 1/3 kociek bola červená. 

    Postav vežu z 2 kociek. Potom postav dvakrát takú vysokú vežu. Potom opäť dvakrát takú vysokú vežu. Pokračuj, kým sa ti neminú kocky. 

    U nás mali kartičky úspech - vyskúšajte, možno nadchnú aj vaše deti. No a pokiaľ čísla začnú zaujímať aj mladšieho súrodenca, pozrite si článok o Lego číslach pre najmenších ;)

    Inšpiráciou pre tento článok bolo  https://frugalfun4boys.com/2018/03/01/lego-math-printable-challenge-cards/

    lara22
    11. aug 2020    Čítané 51x

    6. týždeň - O kuchyni

    Na týždeň O kuchyni som sa veľmi tešila. Nielen preto, že hneď po ňom nám začína dovolenka (a teda budete musieť na 2 týždne oželieť aj naše články k Prečítanému letu). Ale aj preto, že som hneď vedela, čo budeme stavať. U nás doma máme totiž Lego aj v kuchyni ;) Tohtotýždňový tip bude nanajvýš praktický a pritom zábavný aj pre deti. A vlastne budú Lego tipy hneď 2. A k tomu aj odporúčanie na skvelú knihu. 

    O kuchyni a Legu #1

    Tohto pomocníka máme doma už niekoľko rokov. Už si ani presne nepamätám, ako sme k  nemu prišli. Tuším to začalo tým, že naša (vtedy ešte malá) dcéra porozsýpala drevené špáradlá z krabičky po celej kuchyni. A Matej sa rozhodol, že si vyrobí držiak na špáradlá z Lega. Šup, šup, šup a bolo hotovo:

    Rovnakým spôsobom si môžete skúsiť vyrobiť aj soľničku. Na korenie neodporúčam, teda pokiaľ nemáte radi extra pálivé.

    A prečo je to skvelý tip aj pre deti? Nášho Huga (2 roky) už takmer pol roka baví zastrkovať do dierok v držiaku špáradlá. Takže keď potrebujem v kuchyni niečo dokončiť, vyberiem mu túto vecičku a mám takých 10 minút na to, aby som dovarila, dokrájala či dostrúhala, čo práve robím ;)

    O kuchyni a Legu #2

    Tento návod sme pripravili už minulý rok, ale na týždeň O kuchyni sa tak hodí, že mi nedá ho nespomenúť. Je to totiž návod na postavenie kuchyne do vášho Lego domčeka. Jednoduchý a pritom veľmi efektný.

    Návody na nábytok do domčekov patrili medzi naše najpopulárnejšie návody počas minulého roka a obzvlášť počas korony sme pravidelne dostávali krásne fotky s výtvormi. Ak ste ich minulý rok nepostrehli, tak návody na spálňu, kúpeľňu či obývačku nájdete tu.

    A do tretice – o kuchyni a knihách

    A nebude to len taká obyčajná kuchyňa – ale kuchyňa praveká. Ako som už písala v týždni O drakoch, našu dcéru počas korona-izolácie začali fascinovať praľudia. A tak hneď ako otvorili knižnice, požičali sme si k tejto téme všetko, čo mali. Pri vyzdvihovaní kníh mi tety knihovníčky z nášho milovaného Litparku (ach ako nám počas korony chýbal) poradili skvelú knižku:

    Ako si mačka skrotila pani pračlovekovú od Rudyarda Kiplinga.

    “Otvor uši, dávaj dobrý pozor a načúvaj miláčik, pretože toto sa odohralo, keď krotké zvieratá boli ešte divé. Človek bol, prirodzene, tiež divý. Ani mu len nenapadlo, aby skrotol. Až raz stretol ženu, ktorá mu povedala, že sa jej jeho divý spôsob života nepáči.”

    A tak si pani pračloveková skrotila najprv muža (“Odteraz budeme mať spoločnú domácnosť, drahý, nuž si očisti nohy, skôr ako vojdeš dovnútra”), potom psa (prvého priateľa človeka), koňa (prvého služobníka) a kravu (darkyňu dobrého nápoja).

    Jediný, kto jej čarám odolával, bola mačka. Tá si chodila sama kedy chcela a kam chcela. Až raz chcela aj mačka vojsť do jaskyne, zohriať sa pri ohni a napiť sa chutného mlieka.

    “Nato sa žena zasmiala a povedala: Ty si mačka, ktorá chodí sama, kam chce a kedy chce. Nie si priateľka ani služobníčka. Sama si to povedala. Preto teraz odíď a choď si, kade sa ti zachce.

    Mačka sa zatvárila smutne a povedala: Nikdy nesmiem vojsť do jaskyne? Nikdy si nemôžem posedieť pri teplom ohni? Nikdy nesmiem piť teplé biele mlieko?”

    A tak žena a mačka uzavreli dohodu. Ak žena mačku pochváli, bude smieť vstúpiť do jaskyne. Ak ju pochváli druhýkrát, bude sa smieť zohriať pri ohni. Ak tretíkrát (ale to sa určite nikdy nestane, ako si myslela žena), bude môcť piť teplé mlieko.

    Lenže potom do hry vstúpilo dieťa. A čo bolo ďalej? To si už prečítate sami. Prezradím len, že na konci knihy sú slová:

     “Ach,” povedala žena, ktorá počúvala, “ toto je veľmi múdra mačka, ale predsa len nie je taká múdra, ako môj muž.”

    Knižka je útla, má 32 strán, zaujímavé ilustrácie a my sme ju zhltli na jeden šup. Potom som si ju večer prečítala ešte sama, lebo Grétke (5 rokov) ju čítal manžel a ja som nestihla začiatok. A keď na ňu po nejakom čase opäť narazila, chcela, aby sme si ju prečítali ešte raz (a to sa veru už dávno nestalo). Je to kniha, ktorá vás bude baviť rovnako ako vaše dieťa a bude ho baviť bez ohľadu na to, či má rokov 5 alebo oveľa viac. Každý si v nej totiž nájde to svoje a pri každom ďalšom čítaní objavíte nové nuansy. Je to proste chuťovka, aká do Prečítaného leta patrí. 

    Dobrú chuť!

    lara22
    5. aug 2020    Čítané 122x

    5. týždeň: O tichu a načúvaní

    Na tento týždeň by sme vlastne nemuseli vymýšľať nič. Lebo ak máte doma Lego maniaka určite viete, že ak má dobrú inšpiráciu a dostatok kociek, bude ticho dosť dlho. No ale zas až tak sme si to neuľahčili ;) 

    Navyše, tento týždeň Prečítaného leta mal na starosti Matej (moja drahá polovička). Tí, čo nás sledujú už dlhšie vedia, že spod jeho rúk vychádzajú samé Lego klenoty – napríklad tajná skrýša na čokoládu ukrytá pod guličkovým bludiskom, Lego bublifuk, vystreľovač lietadielok alebo dávkovač cukríkov. Ani tentokrát to nebolo inak.

    Zvuk Lega

    Keď dostaviate výtvor z tohto týždňa, budete musieť byť chvíľu ticho, aby ste počuli ten zvuk. U nás bol veľký problém ticho zabezpečiť - buď sa ozývalo niektoré z detí , alebo zaškriekal papagáj   Ale keď bolo aspoň trochu ticho, natočili sme  toto video:

    Pôvodne mal Matej v pláne urobiť uzavretý okruh na štýl GBC (ak neviete, čo to je, pozrite na koniec tohto článku), aby guličky chodili dookola a po ceste hrali na xylofóne. No ale kým by to doladil do dokonalosti, už dávno by nebol týždeň O tichu, ale týždeň O knihách alebo rovno školský rok   Takže v tomto týždni vám poradíme, ako si vyrobiť základ. A koho to chytí, môže v ďalších týždňoch dostavovať ďalej (a potom sa pochváliť na našom Facebooku alebo v Rodičovskej skupine Prečítaného leta).

    Na tento “náhodný generátor hudby” budete potrebovať:

    • Xylofón
    • Guličky s priemerom cca 15 mm (hlavne ak potom chcete dorábať GBC)
    • Lego kocky s dierkou
    • Piny, osky a iné kocky z Lega Technic na vyrobenie prekážok

    Postup stavania 

    (postup stavania aj s obrázkami nájdete tu)

    1. Ako prvé si postavte plochu, po ktorej guličky zbiehajú na xylofón. To nie je žiadna veda, akurát je potrebné do nej na rôzne miesta dať kocky s dierkou, na ktoré potom pripevníte pohyblivé prekážky. Matej to urobil tak, aby šírka plochy zodpovedala šírke xylofónu.

    2. Na hornú časť si pridajte jeden rad priečne preložených kociek, kam budete ukadať guličky

    3. Na bočné strany nezabudnite pripevniť bočnice, aby vám kocky neutekali. Matej použil Lego Technic, ale pokojne môžete urobiť aj z obyčajných kociek. Najrýchlejšie to urobíte pomocou finty, vďaka ktorej dokážete na plochú stranu kocky pripevniť ďalšie (nájdete v tomto článku pod číslom 4).

    4. Na bočnú hranu xylofónu je takisto potrebné vyrobiť zábranu, aby sa vám guličky nerozutekali.

    5. No a potom to treba celé podoprieť tak, aby plocha, po ktorej guličky zbiehajú, aj xylofón boli mierne šikmo. Podpery môžete postaviť z Lega, alebo využiť aj iný ne-Lego materiál, ktorý doma nájdete.

    6. Na užšiu stranu xylofónu, kam zbiehajú guličky, je potrebné pristaviť nejaký kontajner, do ktorého sa vám budú guličky zachytávať (ak ich nechcete naháňať po celej izbe ;)). Pokiaľ nemáte ambíciu vytvoriť uzavretý cyklus, môžete využiť aj vhodnú papierovú krabičku a nemusíte nič stavať.

    7. No ale pokiaľ to chcete vyladiť do dokonalosti, skúste postaviť uzavretý cyklus tak, aby sa guličky zo zberného miesta presúvali opäť hore. Návody na najjednoduchšie GBC mechanizmy nájdete v tomto našom článku. Fajnšmekri si môžu kúpiť priamo hotový návod od PV-productions a potom to bude vyzerať takto:

    A ešte tip na knihu …

    Tak ako sa Matej potrápil pri stavaní, ja som sa zapotila pri výbere tematickej knihy. Ako prvá mi k téme O tichu napadla Marianne Dubuc a jej Na vrchol kopca (aj keď aj Vtáčik a lev by sa hodil). No ale o Marianne Dubuc budú tento týždeň iste písať a hovoriť viacerí.

    Našťastie ma potom inšpirovala Mirka z blogu O detských knihách, ktorá mi pripomenula, že keď budeme ticho v prírode, môžeme načúvať jej zvukom. A vtedy som si spomenula na krásnu knihu, ktorú som si naposledy priala pod vianočný stromček. Je to kniha Vreckový sprievodca prírodou, ktorú zostavil Franck Hecker.

    Odkedy holdujem minimalizmu, veľmi zriedka si zadovážim nejakú tradičnú knihu. Buď si ju požičiame z knižnice, alebo kupujem eknihy do Kindlu. Túto knihu som však veľmi chcela mať doma. Ani som sa nesnažila tváriť, že ju chcem kvoli deťom (aj keď samozrejme je úžasná aj pre ne). Je to kniha, ktorú otvárame vždy, keď zazrieme nejakého nezvyčajného vtáčika alebo narazíme na podivného chrobáka.

    Spočiatku som sa pokúšala hľadať vtáky na internete (odporúčam stránku s Naturou 2000), ale oveľa skôr si s deťmi vtáčika či chrobáka pohľadáme, keď môžeme pozrieť do knižky. Takisto deti si ju veľmi radi prezerajú a predpokladám, že čím budú staršie (teraz majú 5 a 2), tým častejšie ju budú vyťahovať.

    My v nej najčastejšie hľadáme vtáky a chrobáky, ale nájdete v nej aj iné zvieratá, stromy, kvety a huby (ale na tie máme iné knižky). Lebo knihy, to nie sú len príbehy, ale aj poznanie a objavovanie.

    A to je na tento týždeň takmer všetko ...

    ... iba že by sa vám už toho ticha zdalo priveľa (haha, priveľa ticha, o tom sa rodičom 2 a viac detí asi ani nesníva). V takom prípade odporúčame Lego Games.  Lego Games sú spoločenské hry z Lega, ktoré spájajú zážitok zo stavania Lega a napätie pri hraní spoločenskej hry. Navyše, práve vďaka tomu, že sú z Lega, môžete si hru upravovať podľa seba a mať každé kolo hry iné. Takže ticho si pri nich neužijete, ale kopec zábavy pre celú rodinu zaručene!

    lara22
    24. júl 2020    Čítané 573x

    4. týždeň: O stromoch

    Minulý týždeň som písala o našom najčerstvejšom knižnom objave. V týždni O stromoch pre zmenu vytiahnem knižku, ktorú som ako dieťa milovala ja. A som si takmer istá, že tak, ako sa páči mojej dcére, sa bude raz páčiť aj jej deťom. Samozrejme nebude chýbať ani tematické stavanie – tentokrát plne zladené nielen s témou týždňa, ale aj s odporúčanou knižkou. 

    Ondřej Sekora je známy ako otec Ferda Mravca a Chrobáka Truhlíka. Ale mojou najobľúbenejšou knihou od tohto autora je Utečenec na vtáčom strome, ktorej sme v detstve nehovorili inak ako O modráčikovi. Je to príbeh malého vtáčika modráčika, ktorý nešťastnou náhodou uletí z voliéry chovateľa Františka Tichého a dostane sa do lesa. Tam sa ho vtáky aj pre jeho nezvyčajnú farbu najprv boja a chcú mu ublížiť. Ale vďaka strážcom vtáčieho stromu brhlíkom a papagájovi Kubkovi (ktorý býva u Trpákovcov a má celý deň otvorenú klietku, takže pravidelne lieta za vtákmi na vtáčí strom) sa nakoniec všetko dobre skončí. Modráčik na strome zažije veľa dobrodružstiev kým … ale to si už prečítate sami.

    Nepamätám si, aká som bola veľká, keď mi túto knihu rodičia čítali, ale doteraz živo cítim všetky emócie, ktoré som vtedy prežívala, tak veľmi ma zasiahla. Dcére som ju prvýkrát čítala, keď mala približne 3 roky (aj keď bola na svoj vek neobvykle zdatná “čitateľka”) a aj vďaka krásnym a pomerne hojným obrázkom si ju hneď získala.

    Okrem úžasných obrázkov a pútavých príbehov má táto kniha ešte jeden dôležitý aspekt. Uvedomila som si ho, až keď o ňom napísala Katka zo Spolu poza školu. Ondřej Sekora bol totiž nielen spisovateľ, novinár a ilustrátor, ale aj nadšený entomológ a milovník prírody. Jeho príbehy sú založené na faktoch a idú do hĺbky, takže bez toho, aby ste si to uvedomili, sa z jeho knihy dozviete o živote vtákov oveľa viac, ako z akejkoľvek učebnice. Takýmto knihám sa zvykne hovoriť aj živé knihy a sú ideálne pre zvedavé deti.

    Kým budete deťom túto úžasnú knihu čítať, môžu si vtáčí strom aj s jeho obyvateľmi postaviť. Miniatúrne vtáčiky sme vás naučili stavať už počas minuloročného Prečítaného leta. Takže tentokrát sa zameriame na stavanie stromov. Ako tradične, ukážeme si viacero spôsobov, aby bol váš les pestrý (a aby ste si vedeli poradiť s tými kockami, ktoré doma máte). 

    1. Stromy pre najmenších (2D)

    Ak sú vaše deti ešte maličké, postavte si úplne jednoduché, dvojrozmerné stromy. Takéto nejaké:

    2. Ihličnatý v 3D

    Iba o niečo zložitejší je trojrozmerný ihličnatý strom. Potrebujete naň rôzne základné zelené kocky a jednu 2x2 hnedú. Potom ich len treba striedavo ukladať na seba. Vašim deťom to pôjde možno ešte lepšie ako vám - aspoň mne teda robilo problém urobiť strom primerane nepravidelný. A ešte väčší problém bolo druhýkrát to zopakovať pri natáčaní videonávodu 

    3. Listnatý v 3D

    Trojrozmerný listnatý strom je o trochu náročnejší ako jeho ihličnatý súrodenec. Budete potrebovať rôzne hnedé zošikmené kocky na korene. Pokiaľ nájdete aj zošikmené zelené kocky, využijete ich pri stavaní koruny stromu (ale pekný strom bude aj bez nich). Rovnako ako pri ihličnatom strome ich treba nerovnomerne ukladať a vytvoriť tak guľatú korunu.

    4. Listnatý strom z Lego listov

    Pokiaľ doma nájdete Lego listy, ktoré sa používajú pri stavaní stromov v rôznych stavebniciach (napríklad v tomto Domčeku na strome z Lega Friends), môžete ich pri stavaní stromu využiť. Čím viac listov, tým lepšie. Ale strom pekne vyzerá, aj keď ich máte len pár. Ja som v zelenej farbe našla len 4-5 listov a úplne to stačilo. Takéto listy sa vyrábajú aj farebné (napríklad v Legu Elves bývali v rôznych odtieňoch ružovej a fialovej), takže týmto spôsobom si môžete postaviť aj čarovný rozprávkový strom. Videopostup stavania nájdete tu.

    5. Ihličnatý strom z plochých kociek

    Síce ho spomíname ako posledný, ale nie je o nič menej zaujímavý ako tie predchádzajúce. Ani na stavanie nie je príliš náročný. Má rovnakú výšku ako originálne Lego ihličnaté stromčeky, takže bude výrobným doplnkom všetkých vašich Lego stavieb. A výborne sa hodí aj ako vianočný stromček. 

    lara22
    17. júl 2020    Čítané 847x

    3. týždeň: O dverách a oknách

    Na tento týždeň som sa obzvlášť tešila. Nie tak kvoli stavaniu (aj keď ani to samozrejme nebude chýbať), ale kvoli tipu na knižku. Minulý rok som sa zaľúbila do knihy Andrey Gregušovej Marína a povaľači. A v tomto týždni vám prezradím svoju tohtoročnú srdcovku. 

    “Brata musíš poslúchať” autorky Gabriely Futovej sme prvýkrát počuli na našom obľúbenom Rádiu Junior. Nezachytili sme úplný začiatok, ale už po jednej či dvoch častiach Grétka vítala toto čítanie na pokračovanie nadšeným výkrikom “ide žabaaa” a nasledovalo 20 minút ticha, keď som ani nevedela, že mám dieťa. Výhodou Rádia Junior je, že každú časť niekoľkokrát zopakujú, takže po chvíli som sa aj ja dostala do deja. A potom som si už pri výkrikoch “ide žabááá” nesadala k počítaču, ale hľadala som si takú prácu, pri ktorej som mohla tiež počúvať. Lebo táto kniha sa radí do kategórie kníh, ktoré si po uložení detí do postele potajme dočítate ;)

    Keďže ste už iste poriadne zvedaví, prezradím aj trochu podrobnejšie, o čom je. Žaba je prváčka a jej brat Dodo je ôsmak. Ich ocko odišiel na rok za prácou do Anglicka a tak to musia zvládnuť s mamkou bez neho. Takže hlavou rodiny sa dočasne stáva Dodo. A Žabka ho musí poslúchať (teda aspoň by mala). Ich mamka pracuje ako sestrička v nemocnici, takže Dodo sa o Žabku musí starať aj v čase, ktorý by radšej venoval svojej frajerke Zuzke. Už z tohto popisu je jasné, že o vtipné situácie nebude núdza. No celá kniha je o to zábavnejšia, že tie isté situácie sú vyrozprávané z pohľadu Žabky aj Doda. Vekové odporúčanie pre túto knihu je "starší školský vek", ale pokiaľ ju deťom budete čítať vy, pokojne môžete aj oveľa mladším. Dôkazom je naša Grétka (5 rokov). Takisto ju vrelo odporúčam pokiaľ máte viac detí v rôznom veku.

    A ako táto kniha súvisí s tohtotýždňovou témou? Zásadnú rolu v nej totiž zohrajú modré dvere do školskej kotolne. Dodo Žabke nahovorí, že za tými dverami je presne tisíc sto jedenásť schodov, ktoré vedú priamo do pekla. Dvere sú modré, lebo to je farba neba a toho sa čerti boja. Kým sú zatvorené, netreba sa ničoho obávať. Až raz … ale to si už prečítate sami ;)

    9 okien a desiate dvere

    Naše tohtotýždňové stavanie bude ako inak - o oknách a dverách  Lebo práve okná a dvere často rozhodujú o tom, ako budú vaše stavby v konečnom dôsledku vyzerať. Ukázali sme si to už pred 2 rokmi, keď sme v týždni O meste stavali rôzne budovy. Postaviť múry je jednoduché - ale pekné okná či dvere dajú každej budove ten správny šmrnc. Tento rok vás naučíme toľko fígľov, že bude odteraz každá vaša stavba vyzerať ako zo série Lego Expert.

    Začneme od tých najjednoduchších a postupne budeme náročnosť zvyšovať. Základ prvých 6 okien tvorí múr s otvorom 2x3 (šírka 2 výstupky a výška 3 rady). 

    1. Základné okno

    Do vytvoreného otvoru na okno pridajte jednu plochú kocku 1x2 hore a jednu hladkú plochú kocku 1x2 dole v kontrastnej farbe. Jednoduché a pritom efektné.

    2. Okno s kvietkom alebo šálkou kávy

    Namiesto hladkej kocky na spodnú hranu okna pripevnite kocku s výstupkom v strede. Tam môžete pripevniť kvietok alebo hrnček. Účinok je dvojnásobný, ak máte budovu s viacerými rovnakými oknami a takýto "dôkaz o obývanosti" pridáte len do niektorého z nich.

    3. Zasklené okno

    3 ploché kocky 1x2 a dve priesvitné kocky 1x2 a máte okno zasklené aj s rámom. So "zasklievaním" môžete rôzne experimentovať, akurát si treba pamätať, že jedna klasická Lego kocka má rovnakú výšku ako 3 na seba postavené ploché kocky. Takže vnútro okna musíte vykombinovať tak, aby vám sedelo s otvorom (alebo rovno pri stavaní kombinovať klasické kocky s plochými, aby vám potom výška "sadla")

    4.  Okno s markízou

    Namiesto plochej kocky dajte navrch okna zošikmenú 2x2 a máte okno s markízou. Môžete ho nechať otvorené s parapetom dolu alebo ho zaskliť priesvitnými kockami.

    Teraz už začíname náročnosť zvyšovať. Na nasledujúce 2 okná je nevyhnutné rad kociek nad okennými otvorom urobiť z 2-radových kociek. 

    5. Okno s polostiahnutou roletou

    2 ploché kocky s jedným výstupkom v strede (prípadne jednu 2x2 s výstupkom v strede) umiestnite tak, aby mierne trčali pred fasádu budovy. Na ne dozadu pripnite vrúbkovanú 1x2 a okno s polostiahnutou roletou je na svete.

    6. Okno so stiahnutou žalúziou

    Podobne ako pri okne s roletou umiestnite kocky s výstupkom v strede tak, aby mierne trčali pred múr. Na ne umiestnite kocky s 2 výstupkami v strede a na ne mriežku. Podľa toho, koľko ich použijete, bude žalúzia viac alebo menej stiahnutá.

    A teraz sa posunieme na úroveň profesionálnych staviteľov. V budovách zo série Lego Architecture a Lego Expert sa veľmi často využíva technika SNOT. Ak sa vám podarilo zohnať knihu, ktorú sme odporúčali v prvom týždni, už určite viete, čo SNOT znamená. Je to skratka z anglického "Studs Not On Top", čiže bez výstupkov hore. Je to metóda, pri ktorej nestaviate kocky jednu na druhú, ale otáčate ich výstupkami nabok, vďaka čomu získate nespočet ďalších možností stavania. Technika pritom vychádza z jedného z princípov Lego geometrie, podľa ktorého je šírka Lego kocky 2,5 násobkom jej výšky. Takže šírka 2 klasických Lego kociek je rovnaká ako výška 5 plochých kociek. 

    Jednoduchý spôsob využitia SNOT techniky si ukážeme na nasledujúcich 2 oknách:

    7. Orámované SNOT okno

    Na toto okno budete potrebovať dve kocky 1x1x1 s výstupkom vpredu. V niektorých farbách sú tieto kocky vzácne, ale rovnako dobre ich môžete nahradiť 1x1x1 s dierkom a pinom, ktorý je na jednej strane kratší.

    Múr je potrebné postaviť na výšku 2 klasických kociek a 1 plochej kocky. K tomu už len 4 hladké 1x2 v kontrastnej farbe a okno máte hotové.

    8. Zasklené SNOT okno

    Postavíte ho veľmi podobne ako predchádzajúce, akurát kocku s výstupkom umiestnite len na jednu stranu. Na ňu upevníte kombináciu plochá, priesvitná a hladká kocka. Okno treba skladať postupne zo strany a zhora, inak ho tam nedostanete. Pokiaľ máte chuť experimentovať, môžete priesvitnú kocku nahradiť priesvitnými plochými kockami a urobiť mozaikové okno.

    9. Strieľňové okná

    No a pokiaľ ste v týždni O drakoch stavali hrad a rozmýšľali nad tým, ako vyrobiť ozajstné hradné strieľne, tu je návod. S pomocou SNOT techniky a rovnakého postupu ako pri okne číslo 6, akurát s použítím zošikmených 1x1x2. Jednoduché, však?

    No a na záver ešte dvere...

    Tie budú len jedny, ale s pomocou tohto spôsobu si budete vedieť vyrobiť akékoľvek dvere budete potrebovať.

    A ako to vyzerá, keď všetky tieto dvere a okná umiestnite na budovy a vyrobíte z nich ulicu si môžete pozrieť v článku z predminulého Prečítaného leta

    Príjemné stavanie! A budeme radi, ak nám pošlete svoje výtvory na náš Facebook alebo ukážete v Rodičovskej skupine Prečítaného leta.

    P.S.

    Pre plnú verziu článku s detailnými fotkami, ako postaviť jednotlivé okná, kliknite sem.

    lara22
    13. júl 2020    Čítané 572x

    O drakoch

    Kým predchádzajúci týždeň bol ako stvorený pre väčšie deti, tento týždeň bude od začiatku do konca venovaný tým menším aj najmenším. Nie je to žiadne prekvapenie, keďže tento týždeň je celý O drakoch. 

    U nás doma zatiaľ draky nie sú nijako špeciálne obľúbené (našu 5-ročníčku už dlhšie drží pravek a indiáni a 2-ročník je zasa vysadený na všetko, čo má kolesá alebo dokáže bagrovať). Ale jeden druh drakov sa predsa objavuje aj u nás – sú to draky z Lego Elves, ktoré si s Grétkou spoločne staviame.

    Lego Elves je séria Lega zameraná na dievčatá, ktorú Lego vyrábalo v rokoch 2015 – 2018. Jej súčasťou boli aj krátke filmy vysielané na YouTube kanáli Lega a na Netflixe. Hrdinkou príbehu je Emily Jonesová, ktorá po smrti starej mamy získa amulet, ktorý ju prenesie do paralelného sveta – sveta elfov. No a každý z elfov, stelesňujúcich jednotlivé živly (zem, vodu, vzduch, oheň a lásku), má aj svojho draka … Lego Elves sa už prestalo vyrábať, ale niekoľko drakov (a aj iných stavebníc z tejto série) nájdete u nás v požičovni v sekcii Pre dievčatá.

    Ale aký by to bol týždeň O drakoch, keby sme si draky nepostavili aj spoločne.

    Prsty si najprv rozcvičíme pri stavaní takéhoto milého dráčika z Dupla:

    Rada #1: Je veľmi ľahko možné, že doma nenájdete presne rovnaké kocky. V prípade Dupla to platí dvojnásobne. Ale to vôbec nevadí – “nasajte” myšlienku a návod si upravte na vaše domáce kocky.

    Rada #2: Bez ohľadu na kocky, každý váš Duplo výtvor získa na atraktivite, ak bude mať oči. Vyrobíte ich veľmi jednoducho. Obreslite 5-centovku, do stredu namaľujte krúžok, vystrihnite a prilepte na Duplo kocku páskou.

    Ale nezabudli sme ani na trochu väčších staviteľov – pre nich máme tento týždeň dračie mozaiky.

    Až pri ich tvorení som zistila, koľko známych drakov existuje. A tak medzi predlohami na dračie mozaiky nájdete aj Bezzubka z Ako si skrotiť draka, aj Yoshiho zo Super Maria. No a samozrejme nič nebráni tomu, aby ste si do mozaikovej podoby pretvorili draka, ktorého obľubujú vaše deti.

    Lebo mozaiky, nie sú zďaleka len o kreativite. Deti si pri nich precvičia

    • pozornosť (inak sa im nepodarí dodržať vzor)
    • trpezlivosť (postaviť takú mozaiku chvíľu trvá)
    • počítanie a priestorové myslenie (najmä ak začnú dochádzať kocky určitej farby a deti musia vymyslieť, ako ich vykombinovať, aby dokázali postaviť vzor)

    Pre menšie deti sme pripravili drakov vo veľkosti 16x16 (malé Lego podložky) - s vašou pomocou ich zvládnu už približne 5-ročníci. No a školáci sa môžu vyblázniť na veľkých drakoch s rozmerom 32x32. Veľkým aj malým sa bude lepšie stavať, keď spolu najprv vytriedite kocky podľa farby a rozdelíte ich do samostatných nádobiek. No a ak sa im mozaikovanie zapáči, na našom Pintereste nájdete množstvo ďalších mozaikových predloh na rôzne témy.

    No a na záver ešte tip na knihu.

    Na drakov sme pri čítaní narazili aj v knihe Kristy Bendovej Osmijankove rozprávky. Medzi 8 rozprávkami o princeznách je totiž aj rozprávka o Šarkanej princeznej. Tá bola taká silná a nebojácna, že namiesto toho, aby sa nechala drakovi uniesť, ako každá správna princezná, sama uniesla draka zo susedného kráľovstva.

    Aj keď na draka sme v knižke narazili úplne náhodou, po knižkách Kristy Bendovej siahame úplne cielene a pravidelne. Táto PANI SPISOVATEĽKA ma totiž neprestáva udivovať svojimi zábavnými nápadmi a bohatým a pritom súčasným jazykom. Je radosť čítať z nich deťom, lebo sa pri nich aj sami dobre zasmejete. Osmijanka odporúčam pre 5+, ale v knižnici určite nájdete bohatú ponuku aj pre menšie deti. Keď mala naša Grétka cca 3 roky, pravidelne sme čítali Nezábudky – zbierku príbehov a básničiek z rôznych kníh Kristy Bendovej.

    lara22
    10. júl 2020    Čítané 90x

    1. týždeň - O mestách

    Prvým týždňom Prečítaného leta urobíme radosť všetkým “násťročným”. A samozrejme aj všetkým dospelákom. Lebo rôzne mestá a ich svetoznáme stavby z Lega sú téma, ktorá si získa práve tieto vekové skupiny. 

    Dobre to vie aj spoločnosť Lego, ktorá už vyše 10 rokov vyrába sériu Lego Architecture. Je  určená deťom od 12 rokov a dospelým a nájdete v nej množstvo veľmi známych alebo zaujímavých stavieb z celého sveta. Repliky budov sú úplne identické, a tak jednotlivé modely vyzerajú ako zmenšené, ale úplne reálne budovy. Súčasťou každej stavebnice je prehľadná brožúra v anglickom jazyku, kde sa dočítate detaily o dizajne a histórii danej stavby. Biely dom, Eiffelova veža, Opera v Sydney a mnoho ďalšieho – proste s týmto Legom môžete precestovať celý svet. Je to úžasný relax, ale aj skvelý materiál na školácke projekty z geografie či angličtiny.

    Ale nebolo by to Prečítané leto, keby sme si nejaké stavby nepostavili aj spoločne. Kým sa však k tomu dostaneme, poradíme vám skvelú knihu, ktorá vám pri stavaní pomôže. Je to kniha “Celý svet ako na dlani: LEGO a svetoznáme stavby z neho”, ktorú napísal Warren Elsmore.

    U nás vyšla v českom preklade v roku 2013, takže novú sa vám už asi kúpiť nepodarí. Ale skúste pozrieť antikvariáty, prípadne ju môžete zohnať v anglickom origináli. Je to kniha, ktorou určite urobíte radosť každému veľkému (vekom i náruživosťou) fanúšikovi Lega. Nájdete v nej mnoho vysvetlení, ktoré vám pomôžu pri vytváraní svojich vlastných modelov stavieb. Pretože pri stavaní zmenšenín budov sa využívajú úplne iné techniky stavania ako pri klasických “detských” Lego stavbách.

    Nájdete v nej aj množstvo Warrenových modelov, pri ktorých budete odpadávať úžasom. No a pri tých menších zverejnil aj návod, takže si ich budete môcť aj sami postaviť.

    Tak a teraz už k nášmu tohtotýždňovému stavaniu. Lebo Warrenova kniha je síce úžasná, ale hádajte čo – nenájdete v nej ani jediné slovenské mesto. A my tu predsa máme tiež krásne mestá a stavby. Takže to je náš tip na tento týždeň pre vás. Postavte si s deťmi zmenšeninu nejakej zaujímavej budovy z vášho mesta. Alebo z miesta, ktoré sa chystáte počas leta navštíviť. Na Slovensku máme množstvo hradov, kostolov ale aj iných zaujímavých stavieb, ktoré sú na stavanie z Lega ako stvorené.

    Niekoľko rád, kým sa pustíte do stavania:

    1. Pred stavaním si nájdite čo najviac obrázkov stavby, do ktorej sa idete pustiť. Ideálne je mať pohľady zo všetkých strán aj zhora alebo video. Tak budete vedieť rozlíšiť, čo sú charakteristické znaky stavby, ktoré je potrebné pri stavaní modelu z Lega zachovať.

    My, ako správni Košičania, sme si postavili dominantu metropoly východu - Dóm sv. Alžbety (videonávod nájdete tu). Z pravidelných potuliek s Milanom Kolcúnom sme vedeli, že severná veža je vyššia ako južná, nedostavaná (aj niekoľko legiend o tom, prečo je to tak). Ale až z obrázkov, ktoré sme si vyhľadali špeciálne k tomuto projektu sme si uvedomili, že Dóm má pri pohľade zvrchu tvar kríža. 

    2. Ak ste to doteraz neurobili, teraz je ten správny čas roztriediť si kocky. Nemusíte všetky, stačí keď si napríklad cez takéto sitko vytriedite tie najmenšie.

    3. Pri takomto type stavania často narazíte na to, že nemáte doma všetky kocky, ktoré by sa vám na stavbu hodili. V takom prípade sa môžete namiesto reálneho stavania pustiť do stavania virtuálneho v programe Lego Studio. Môžete si ho zadarmo stiahnuť na stránke Bricklinku. Tak to robia aj profesionálni Lego stavitelia pri obrovských projektoch, ktoré poznáte z rôznych obrázkov, a tak sme to urobili aj my. A takýto pekný obrázok svojej stavby vám potom tento nástroj vytvorí.

    4. Ak vám pri stavaní bude nejaká kocka chýbať alebo ak sa rozhodnete svoju stavbu naprojektovanú v Lego Studio aj ozaj postaviť, chýbajúce kocky si môžete jednoducho kúpiť cez Bricklink. V tomto článku nájdete návod, ako sa to robí.

    Príjemné stavanie! A nezabudnite nám svoje stavby ukázať v rodičovskej skupine Prečítaného leta!

    lara22
    8. júl 2020    Čítané 783x

    Prečítané leto 2020

    Tento školský rok bol špeciálny. Všetci, čo máme deti vieme, o čom hovoríme. O to lepšie nám rodičom padne tohtoročný jubilejný - čiže piaty - ročník Prečítaného leta. Lebo Prečítané leto, to je taký balíček prvej pomoci pre rodičov aj deti. Aby bez veľkej námahy dokázali deťom pripraviť zábavné a zmysluplné dni.

    9 tém na 9 týždňov prázdnin. Na každý týždeň pár tipov na čítanie pre rôzne vekové kategórie. K tomu nápad na hru alebo aktivitu. A keďže medzi nadšencov pripravujúcich Prečítané leto patrím aj ja, nebude chýbať ani inšpirácia na stavanie prípadne inú zábavu s Legom.

    Lebo voľné dni sú zradné. Ráno sa zdá, že máte pred sebou celý deň. A potom je odrazu večer, všetci sú spotení a unavení a deň je zrazu preč, ani ste si nevšimli ako. Ak sú deti ponechané svojmu osudu, nezvykne to končiť dobre. Zvykne to končiť pri 17 hodinách telky za týždeň. A deti sa za 2 mesiace prázdnin vrátia o 3 mesiace dozadu vo svojich jazykových zručnostiach. Podobne sú na tom ich matematické schopnosti. Odborne sa tomu hovorí "prázdinový útlm" (v angličtine summer slide) a presne proti tomu Prečítané leto bojuje.

    Na čo z našej kuchyne sa môžete tešiť tento rok?

    • Ku každej téme nápad na Lego stavanie alebo hru
    • Pre každého niečo – naša ponuka bude pestrá a nájdete tipy pre drobcov aj pre Lego fajnšmekrov. Každý týždeň bude iný.
    • A keďže je to Prečítané leto, občas pridáme aj tipy na v našej domácnosti preverené knižky

    Ak si to neviete celkom predstaviť, pozrite sa, ako vyzeral minulý ročník Prečítaného leta na našom blogu. 

    Ak vás zaujíma výskum spojený s prázdninovým útlmom, tu si môžete prečítať vedecké štúdie k tejto téme:

    Priberanie počas leta (v angličtine)

    Stačí 4 - 6 kníh (v angličtine)

    Vplyv Lega na rozvoj zručností detí (v slovenčine).