lalai
9. júl 2018
387 

KLARSTEIN, na zimu postarané

    

Leto je tradičné aj časom „škrečkovania“  vitamínov na zimu. Od malička si pamätám, ako som v kuchyni pomáhala umývať fľaše na uhorky, marhule, jahody, čerešne, džemy a veľa iného, čo sa u nás doma zaváralo. Netvrdím, že ma to bavilo, v tom čase som chcela byť niekde vonku. Dnes viem, o čom to celé je. Vitamíny sú dôležité aj v zime a zaváranie je jednou z možnosti niečo uchovať. Dodnes si pamätám tú vôňu sušených jabĺk, plechy sme mali po celom byte. Dnes je doba ďalej a plechy vystriedali sušičky ovocia. 

Dostala som možnosť otestovať jednu z nich od špičkovej nemeckej značky KLARSTEIN. Konkrétne to bola sušička Yoyoyofruit, 2 v 1 sušička a jogurtovač. Ako správny vyznávač zdravého životného štýlu (nie až takého, aby som nezjedla čerstvý chlieb 🙂 ) som nakúpila všetko potrebné aj nepotrebné, aby som teda skúsila výhody sušenia. Sušené ovocie v našej rodine poznáme, avšak len z obchodu. Bolo načase začať sušiť doma.

Ako nevýhodu vidím absenciu slovenského alebo aspoň českého návodu. Predsa len, ak to smeruje aj na náš trh, očakávala by som návod aj v našom jazyku. Nie každý má schopnosti preložiť si anglický či nemecký návod. V obsahu sa okrem iného nachádza aj zoznam najčastejšie sušeného ovocia (13 druhov) a zeleniny (24 druhov) spolu so spôsobom sušenia a jeho dĺžkou. Ak však chcete sušiť niečo čo na zozname nie je, odporúčam google.

Za mňa osobne by som uvítala zoznam rozšíriť, poprípade pridať malú brožúrku/knihu receptov  s receptami na sušenie. Doma sme skúsili sušiť viac druhov ovocia. A keďže aj pre nás to bola nová skúsenosť, nie všetko nás svojou chuťou oslovilo.

TOP sušený produkt u nás je jednoznačne jablko, banán a jahody.

BANÁN

Ak poznáte chuť sušeného banánu z obchodu, tak na ňu pri sušičke zabudnite. Je neporovnateľne lepšia. Manžel sa sušeného banánu z obchodu ani nedotkol a teraz vyjedá dózu s banánmi.  Sušili sme banán nakrájaný na cca 5 mm/10 hodín/60°C.

JAHODY

Pri jahodách sme experimentovali (keďže chýbal návod na ich sušenie – googlili sme).  Nakoniec  to dopadlo tak, že máme nasušené tenučké plátky jahodového papiera.

Krájali sme ich na cca 3mm čo neodporúčam. Tipujem,  že tak 5-8mm by bolo oveľa lepšie. Hlavne z dôvodu, že pôjdu ľahšie dole z mriežky. Chuťovo sú vynikajúce hlavne do vločiek či jogurtu. Jahody sme sušili 13 hodín/60°C.

JABLKÁ

Sušenie jabĺk pozná väčšina z nás, my sme teda skúsili niečo nové. Nakrájané jablká sme posypali škoricou, výsledok bol fantastický. Sušili sme jablká nakrájané na cca 5 mm/10 hodín/60°C (čas sušenia závisí od hrúbky nakrájaného jablka). Kontrolovala som počas sušenia, či sú jablká správne vysušené.

Skúšali sme sušiť aj kiwi, broskyne, nektarinky a hrušku. Tu sa názory na chuť ovocia v našej rodine rozchádzajú. Sto ľudí sto chutí!

Zo zeleniny za nás vyhráva sušená cvikla. Kto má rád cviklu, určite neoľutuje. Myslela som si, že si nasuším a budeme mať na neskôr. Neskôr sa nekonalo.

CVIKLA

Recept na sušenú cviklu som našla na internete. Urobili sme si variantu – čistá a ochutená. Ochutená cvikla – olivový olej a korenie (každý podľa chuti) nechať odstáť cca 20 min, odstrániť prebytočnú vodu a dať sušiť. Doma nám chutili obe varianty. Cviklu sme sušili nakrájanú na cca 8 mm/ 12 hodín/ 55°C.

Skúšali sme sušiť aj sladké zemiaky – bataty. Tie však u nás neprešli.

Záver testovania sme ukončili výrobou domáceho jogurtu. Opakovane v návode chýbala informácia, ako jogurt vyrobiť. Dostupný bol len fakt, že sa „suší“ na 45°C. Informácie od overeného internetového zdroja 🙂 + recept mojej mamy mi dal takýto výsledok:

JOGURT

Na výrobu som použila poháre od detskej výživy 8ks (súčasťou balenia nie sú nádoby na jogurt).

1l plnotučného mlieka zohriateho na cca 40°C

1 biely jogurt

Jogurt som po lyžičkách rozdelila do fľaštičiek, zaliala mliekom a premiešala. Uzatvorené fľaštičky sa „sušili“ na 45°C/7 hodín.

Výsledný jogurt bol tuhý a chuťovo lepší ako z obchodu 🙂 

PLUSY

  • výroba vlastného sušeného ovocia
  • chuť neporovnateľne lepšia ako kupovaného ovocia
  • dizajn
  • relatívne tichý chod sušičky
  • výroba jogurtov
  • vhodná do umývačky riadu
  • BPA FREE
  • teplotný rozsah 40°C - 70°C
  • jednoduché ovládanie prostredníctvom dotykového displeja 

MÍNUSY

  • absencia návodu v slovenčine
  • krátky zoznam a popis sušeného ovocia
  • chýba brožúra/kniha receptov na sušenie ovocia
  • ako veľké mínus pripisujem faktu, že v balení chýbajú nádoby/poháre na výrobu jogurtu. Obal je teda zavádzajúci, pretože zobrazuje sušičku aj s pohármi na jogurt.  A teda ak má výrobok v názve 2v1 sušička a jogurtovač, očakávala by som, aby súčasťou balenia boli aj poháre.

Na záver musím povedať, že ma sušenie nie len že bavilo, ale aj chutilo. Zásoby na zimu mám pripravené, len ich musím lepšie skryť. Ďakujem za príležitosť a za možnosť skúsiť niečo nové. 

Pridávam zoznam, ktorý som si urobila (zdroj: návod, internet) a podľa čoho som následne sušila. Niektoré som ešte nestihla skúsiť. Berte to len ako sprievodný materiál 🙂 

ANANÁS - 8 mm / 10-18 hodín / 60°C

BANÁN - 5mm / 10 hodín / 60°C

BATÁT - 6mm / 11 hodín / 55°C

MALINY, ČUČORIEDKY a iné bobuľoviny - v celku / 11-15 hodín / 60°C

BROSKYŇA - 8mm / 10-15 hodín / 60°C

CVIKLA - 8 mm / 12 hodín / 60°C

HUBY - 1 cm / 5-7 hodín / 55°C

HRUŠKA - 8 mm / 9 – 15 hodín / 60°C

HROZNO - v celku alebo na polovicu / 23 – 33 hodín / 60°C

JABLKO - 5 mm / 10 hodín / 60°C

JAHODY - 8 mm / 13 hodín / 60°C

MARHULE - na polovicu, šupkou dole - my sme mali mesiačiky / 20 – 28 hodín / 60°C

NEKTARINKY - 1cm / 9 – 15 hodín / 60°C

PARADAJKY - 6 mm / 5 – 9 hodín / 55°C

SLIVKY - na polovicu, šupkou dole / 8 – 16 hodín / 60°C

ČEREŠNE - na polovicu, šupkou dole / 13 – 21 hodín / 60°C

#test_klarstein  

#recenzia

Začni písať komentár...

Odošli