Keď som prvýkrát počula o látkových plienkach, predstavila som si kopu bielych štvorcových plienok, ich vyváranie a následné žehlenie. Takže prvá reakcia bola, že my určite budeme baliť do jednorazoviek, veď čo môže byť jednoduchšie? Prebaliť a vyhodiť. Bola som vtedy v 22 tt.
Druhýkrát som o nich už začala uvažovať trošku vážnejšie. Bolo to v januári 2009, v 33 tt. Niečo som si prečítala v časopise Dieťa, niečo na internete, a urobila som prvú objednávku. Potom som objednala ešte pár ďalších a krpec sa mohol narodiť.
V pôrodnici som mala jednorazovky. Postup bol jednoduchý, prebaliť a vyhodiť. Behom 6 dní som ich minula skoro 40, ale na cestu domov som už krpca a zabalila do látkovky. Kým sme prišli domov, stihol ju aj pokrstiť.
Nasledovalo drsné obdobie. Plienok som mala asi 10 ks, takže ráno som začala baliť do látkových, keď sa minuli, prišli na rad Pamperska a poštolky.
Začala som znova pátrať po nejakých ďalších plienkach, a behom dvoch mesiacov sme mali doma už väčšinu výbavy. Po kontrole kĺbov sme mohli látkovanie rozbehnúť naplno, keďže sme mali oficiálne dovolené nebaliť naširoko. Samozrejme, že som manžela musela prehovárať, lebo stále mal pochybnosti - pamperska a poštolky bola jeho oblúbená kombinácia.
Priznávam, že prvé týždne bol boj. Doma nový člen rodiny, o ktorého sa treba postarať. Kým sme si ako-tak zvykli ako naňho, na nočné vstávanie, kedy je hladný, ako ho prebaliť aby plienka (nielen látková, ale aj jednorázová) nepretiekla, kedy sa môžem najesť alebo osprchovať, a k tomu ešte neustále pranie, bolo to vyčerpávajúce. Ale dôležité bolo, že som to nevzdala. Postupne sme si našli systém, a asi od 2,5 mesiaca bol krpec balený len do látkoviek. Prala som raz za tri dni, plienky som vyvešala a po uschnutí poukladala na prebalovací pult na kôpky. To je celé. Aby som to uľahčila sebe aj manželovi, kôpky plienok boli rozdelené - na jednej boli vrchné nohavičky a štvorcové plienky, na druhej plienky na deň, na tretej nočné plienky a posledná kôpka boli plienky všetko v jednom. Manžela som inštruovala väčšinou podľa farby plienky.Teraz máme plienky uložené v šuflíkoch pod prebalovacím pultom v tom istom poradí.
Prvý šuflík, a v ňom viacvrstvové plienky, vkladačky a štvorcové plienky. Na fotke Tots Bots Colorfolds (viasvrstvové plienky), Baby Lucy štvorcové plienky 40x40 cm a Kikko farebné bambusové štvorce 70x70 cm.
V druhom šuflíku sú AIO, SIO a kapsové plienky. Na fotke Cushie tushies, pod ňou kúsoček zelenej Bum Genius 3.0, Itti Bitti SIO midnight black, pod ňou trčí kúsok z Mini LaLa, Gro Baby, v druhom rade Itti bitti Tutto Red, pod ňou kúsok z Itti Bitti SIO Royal Blue, hviezdičková Issy Bear a vláčiková Bambooty.
V treťom šuflíku máme plienky na deň. Oranžová Tots Bots Bamboozle, Popoliny Ultrafit Extra vzor macko-zajko, Bambinex, v druhom rade fialová Tots Bots Organic, pod ňou Tots Bots Organic farba aqua, Swaddlebees pocketed periwinkle a pod ňou kúsok Swaddlebees pocketed yellow.
Štvrtý šuflík s nočnými plienkami a v ňom tyrkysová Baby Lucy Bambus, pod ňou jednovelkostná Swaddlebees farba periwinkle, vedla žltá Tots Bots bamboozle, ďalšia jednovelkostná Swaddlebees farba sage, v druhom rade Tots Bots bamboozle stretch, Swaddlebees merino vlniaky a naťahovacie vlniaky Loveybums.
Ďalšia vec, ktorá mi nedala pokoja, bolo kakanie. Keď sa ustálilo, krpec kakal vždy pri rannom kojení. Asi v strede jedenia sa pustil a začal tlačiť. Rozmýšľala som, čo s tým a narazila som na Bezplienkovú komunikačnú metódu. Kúpila som si čínsky nočník a mohli sme ísť na to. Znovu trebalo presvedčiť manžela, že to chcem skúsiť - nepáčilo sa mu, že krpec mal v strede jedenia prestať jesť. Ale skúsili sme, a úspech sa dostavil asi po týždni. Krpec pochopil, že chcem aby sa do nočníka vykakal, a postupne si na to tak zvykol, že najprv sa najedol, počkal kým ho podržím nad nočníkom a až potom kakal. Bola som rada, ulahčilo mi to nielen prácu s plienkami, ale aj jeho zadok nebol taký špinavý. Postupne sme skúšali aj cikanie, a občas vyšlo aj to.
Samozrejme, že prišiel aj bojkot - keď začal chodiť, nemal čas vysedávať na nočníku. Trvalo to asi 3 mesiace - vrátili sme sa vtedy k čínskemu nočníku, nad ktorým som ho podržala, vždy sme pri tom niečo sledovali - najčastejšie sme pozerali von oknom do záhrady.
Čínsky nočník
Ďalšia výzva boli pre mňa vlnené vrchné nohavičky. Bolo to pre mňa nepredstavitelné - ako môže vlna neprepustiť vlhkosť... a treba to lanolínovať... Ale odhodlala som sa aj na to - asi 2 mesiace po tom, čo mi vlniaky ležali doma v skrini. Vlniaky sme používali najskôr cez deň, a naozaj - neprepúšťali a krásne vetrali. A lanolínovanie? Netrvá dlhšie ako 5 minút. Večer v horúcej vode rozpustím lanolínovú kúru, dolejem, aby bola vlažná a do roztoku namočím vlniaky. Ráno prepláchnem čistou vodou a dám vyschnúť. To je všetko.
Naťahovacie vlniaky boli moja najlepšia investícia. Škoda, že som sa na to nedala skôr.
Vlniaky Swaddlebees z merino vlny
Samozrejme látkoviek som sa nechcela vzdať ani na dovolenke. Prvýkrát sme išli do Chorvátska v auguste 2009, keď mal krpec 5 mesiacov. Zbalila som látkovky, Miofresh a išli sme. Večer som vždy do kýbla napustila horúcu vodu, prisypala Miofresh, nechala rozpustiť a naložila plienky. Ráno som plienky vypláchala a vyvešala. To bolo celé. Samozrejme výsledok nebol taký, ako by boli plienky vyprané v práčke, ale na tých pár dní to stačilo.
Na jar sme boli v hoteli v Tatrách, tam som postupovala rovnako. A potom som si všimla, že hotel ponúka aj vypratie špinavej bielizne - mohla som si ušetriť robotu.
Tretia dovolenka bola, keď mal krpec 16 mesiacov, bol to týždeň na katamarane v Chorvátsku. Keďže na lodi nieje vela miesta, zobrala som si na prvé 4 dni balík jednorazových vkladačiek Bum genius - Flip, a 3 jednorazové vkladačky od Gro baby. Posledné 3 dni sme už boli v látkovkách. Flipky sú len celulózovo - bambusový obdĺžnik, s maličkým obsahom gélu, aký sa nachádza v jednorazovkách. Do vrchných nohavičiek sa len položia, sú priedušné, a dajú sa v prípade potreby prehnúť a získať tak viac sacích vrstiev. Gro baby majú okolo nôh gumičku, takže je ovela menšia pravdepodobnosť že kakanie skončí mimo vkladačky, ale vonkajšia strana je nepremokavá - na leto by som ju už nezvolila. Takisto som dostala varovanie, nech jadro v žiadnom prípade nelepím do vrchných nohavičiek, lebo lepidlo mi tam môže ostať. Obidva druhy vkladačiek sú menšie než nohavičkové plienky, takže na ne treba aj menšie vrchné nohavičky.
No a teraz - keď nás čaká dovolenka, vždy pozerám, či k ubytovaniu ponúkajú aj možnosť prania.
Takže, v skratke
Látkové plienky - Prečo áno?
* šetríte peniaze - pri jednom dieťati ušetríte minimálne tretinu peňazí, čo by ste investovali do jednorázoviek; plienky pri správnej údržbe vydržia dve plienkové obdobia
* sú zdravé - dieťa je zabalené vzdušne, bez zbytočných chemikálií, plienky sú často vyrobené z organických materiálov; minimalizujete vznik alergických reakcií
* plienky zabezpečia široké balenie, ale samozrejme si môžete zvoliť aj úzke strihy
* šetríte prírodu - jednorázová plienka predstavuje ťažko rozložiteľný odpad, behom dvoch rokov použijete a vyhodíte okolo 4300 plienok
* viete si zvoliť tú správnu plienku podľa Vašej aktuálnej potreby
Starostlivosť o plienky
Použité plienky skladujte vo vreckách na plienky (vyrobené z PUL materiálu) alebo v uzatvárateľnom vedre. Skladovanie na mokro je náročnejšie.
Plienky sa perú na 60 °C maximálne po troch dňoch. Použite polovičné množstvo prášku alebo sliz na pranie, namiesto aviváže pridajte ocot. Aviváž znižuje saciu schopnosť, preto ju nepoužívajte. Plienky sú po opratí bez vône, ak chcete, môžete k octu pridať pár kvapiek éterického oleja (silica). Nohavičkové plienky sa nesmú žehliť. Žehlenie je odporúčané počas šestonedelia a žehlia sa len štvorcové plienky.Ak celulózová separačná plienka nieje okakaná, môžete oprať aj tú.
Vrchné nohavičky nieje nutné prať po každom použití. PUL stačí utrieť vlhkou handričkou, flísové a vlnené stačí nechať vyvetrať.
Látková výbava
Do výbavy budete potrebovať cca 20-25 nohavičkových plienok (z toho 6-8 ks nočných plienok) alebo cca 60 ks štvorcov a 2-3 vrchné nohavičky. Najekonomickejšie sú jednoveľkostné plienky - stačia na celé plienkové obdobie, ale na novorodencoch vyzerajú veľké.
Zapínanie na suchý zips je lepšie regulovateľné, ale zachytávajú sa naň nečistoty pri praní; patentky vyzerajú krajšie, ale niesú také variabilné.
Rozhodne nekupujte všetky plienky rovnakej značky a rovnakého typu. Na začiatok si kúpte zopár kusov, a dokupujte podľa potreby dieťatka a Vášho vkusu. Ak sa Vám plienka veľmi páči, zoberte maximálne 3 rovnaké kúsky.
Reportáž z TV Markíza
http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/reflex/45954 reportáž číslo 5. 🙂
prosim ta labutka, ten cinsky nocnik si vyuzila do akeho veku asi ?
mne sa zdal trochu maly, preto som sa pytala, ci nie je len na kratku dobu, dakujem ti 🙂
dakujem ti, a prosim ta to lanolinovanie sa robi po kazdom prani ?
tento clanok mi je velkou inspiraciou, co sa tyka lanolinovania (dnes som konecne kupila v lekarni lanolin a hadam zajtra sa k tomu uz odhodlam), ale hlavne tym, ako ste to zvladli na dovolenke.
o dva tyzdne sa chystame na chatu, kde nie je pracka, ani vana, iba male umyvadlo a urputne rozmyslam, ako to tam budeme riesit. ideme na tyzden, kupila som balenie 20 ks eko jednorazovych vloziek do plienok Gro Via, tie budu do kocika, ale dovnutra by som chcela davat stvorce. nas Petko bude mat vtedy tiez 5 mesiacov a ked vravis, ze ich staci zaliat vodou s Miofreshom... to by sa dalo zvladnut. fakt ich potom staci len vyplakat?
chcela by som poprosit o radu, kde zozeniem cinsky nocnik, najlepsie aj s poklopom? Nedari sa mi to nikde najst :(
@susannah cinsky nocnik nasla kamoska jedine v USA http://continuum-family.com/index.php?main_page... V Europe ho asi nezozenies nikde. Ako alternativu baby pouzivaju slahacie misky, maju podobny tvar.
Začni písať komentár...
parada, clanok si pridavam k oblubenym 🙂 este sa mi urcite zide 🙂 planujem tiez nakupit latkovky ale hlavne by som xcela skusit bezplienkovu metodu..uvidime, ako dopadnem. z toho, co som ja zatial nastudovala, kedze v praxi este nic odskusane nemam, mi vyslo, ze pri nakupeni latkoviek oproti jednorazovkam sa velmi neusetri..teda pri jednom dietati..aj ked ty pises ze jedna tretina, no neviem..podla toho, co som pozerala, na jedno dieta by asi jednorazovky vysli cenovo lepsie. ale nevadi, ide mi hlavne o ekologicku rovinu pleinkovania a tiez o zdravie babatka. tesim sa ked zacnem plienocky kupovat! dakujem za pekny clanocek!!