kuko
28. feb 2011

Od 1. marca 2011 je v Európskej únii zákazané používať bisfenol A pri výrobe dojčenských fliaš

Ahojte, dnes mi prisla takato sprava emailom, tak posielam dalej.

Cela smernica EU je tu: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:026:0011:0014:SK:PDF

Od 1. marca 2011 je v Európskej únii zákazané používať bisfenol A pri výrobe dojčenských fliaš
Od zajtra 1. marca je v Európskej únii účinný zákaz výroby dojčenských fliaš obsahujúcich bisfenol A (BPA), ktorý sa pri ich výrobe v hojnej miere používa. Tento zákaz vyplýva zo smernice 2011/8/EÚ prijatej v januári, v ktorej sa zákaz s účinnosťou od 1. júna 2011 ďalej rozširuje aj na uvádzanie dojčenských fliaš s obsahom BPA na trh v EÚ a ich dovoz. Výrobcovia sa podujali stiahnuť takéto dojčenské fľaše z trhu a nahradiť ich najneskôr v polovici roka 2011 bezpečnejšími výrobkami.Členské štáty majú odteraz povinnosť  informovať Komisiu o právnych opatreniach, ktoré prijali v záujme dosiahnuť súlad s danou smernicou.
John Dalli, európsky komisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku, v tejto súvislosti uviedol: „1. marec je významným medzníkom v našom úsilí o účinnejšiu ochranu zdravia občanov Únie, a to najmä detí, vychádzajúc zo zásady prevencie. Keďže v súvislosti so škodlivosťou bisfenolu A pre dojčatá pretrváva neistota, Komisia usúdila, že je potrebné a primerané konať. A to s cieľom, aby sa znížilo vystavenie najzraniteľnejších členov spoločnosti, teda dojčiat, tejto látke, a tým sa chránilo ich zdravie.“
Čo je BPA?
BPA je organická molekula, ktorá sa používa pri výrobe polykarbonátov, teda plastov používaných okrem iného na výrobu dojčenských fliaš.
Pri zohriatí na vysokú teplotu sa malé množstvá BPA môžu z plastovej fľaše uvoľniť do potravy, ktorou je v prípade dojčenských fliaš mliečny prípravok.
A práve pri dojčatách platí, že mechanizmus odbúravania BPA nie je do šiestich mesiacov veku v plnej miere vyvinutý. Deti sú teda najviac vystavené tejto látke počas prvých mesiacov života, a to najmä v prípadoch, keď mliečne prípravky podávané v dojčenských fľašiach sú ich jediným zdrojom výživy.
Súvislosti
Koncom marca 2010 dánska vláda pristúpila k dočasnému zákazu používania BPA pri výrobe plastov prichádzajúcich do styku s potravinami určenými deťom do troch rokov. Komisia  následne požiadala Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA), aby preskúmal dôvody, ktoré Dánsko k tomuto zákazu viedli.
Podobne Francúzsko v júli 2010 prijalo dočasný zákaz výroby, dovozu a vývozu dojčenských fliaš s obsahom BPA a ich uvádzania na trh.
V stanovisku, ktoré EFSA vydal v septembri 2010, sa uvádza, že bisfenol A je bezpečnou látkou za predpokladu, že jej denný príjem nie je vyšší ako 0,05 mg na jeden kilogram telesnej hmotnosti a že vystavenie všetkých skupín populácie je pod týmto limitom. Vedecká skupina EFSA sa však zaoberala aj otázkou možných účinkov BPA najmä na dojčatá a došla k záveru, že opatrnosť je naďalej na mieste, pokým nebudú k dispozícii spoľahlivejšie údaje týkajúce sa v súčasnosti neistých otázok.
Ďalšie podrobnosti možno nájsť v smernici Komisie 2011/8/EÚ:

Začni písať komentár...

Odošli