Malo by predsa ísť o obdobie radostného očakávania a nedočkavosti. Tak prečo vami namiesto toho lomcuje pocit smútku a beznádeje?
Tehotenstvo by malo byť jedným z najšťastnejších období v živote ženy. Zároveň je to však čas, keď sa v nás prebúdza obrovské množstvo hormónov. Náš organizmus prechádza mnohými zmenami, môžeme pociťovať zvýšené množstvo stresu či tlaku spoločnosti. Čísla hovoria jasnou rečou - až každá desiata žena si počas tehotenstva prejde depresiou. A môže ísť dokonca ešte o vyššie číslo, keďže mnoho žien sa tento stav zdráha priznať.
Niektoré príznaky depresie, ako únava či problémy so spánkom, sú počas tehotenstva vcelku normálne. No ak dlhodobo pociťujete smútok a beznádej, stratíte záujem o dianie okolo seba a o vci, ktoré vám predtým robili radosť, nemusí byť všetko s „kostolným poriadkom“.
O tehotenskú depresiu môže ísť vtedy, ak aspoň počas dvoch týždňov pociťujete denne pociťujete 5 a viac z týchto príznakov:
Príčiny môžu byť rôznorodé, ale prispieť k nej môžu aj tieto faktory:
genetika, ak ste sa s depresiou stretli už aj v minulosti, životný stres, hormóny, nedostatok podpory vo vašom okolí, neplánované tehotenstvo alebo jeho komplikovaný priebeh či násilie a nepokoj v domácnosti.
Čo robiť, ak máte pocit, že práve vy ste jednou z tých desiatich žien, ktoré prepadli tehotenskej depresii? V prvom rade sa zdôverte svojmu gynekológovi. Depresia v tehotenstve nie je niečím výnimočným. Podľa uváženia a vášho stavu vám môže váš gynekológ odporučiť vhodné lieky, psychoterapiu či skupinové sedenia.
Zároveň vám môže popri odbornej pomoci depresívnu náladu zdvihnúť aj:
Prečítajte si viac o depresii v tehotenstve
#tehotenstvo #depresia #tehotenska_depresia #zdravie
Foto: pexels.com
Začni písať komentár...