Pálenie záhy, nevoľnosti, bolesti chrbta či opuchnuté nohy. Ako keby toho na vás počas tehotenstva nebolo dosť, ďalším z nepríjemných sprievodných javov, a to najmä v poslednom štádiu gravidity, môže byť u nejednej tehulky výskyt hemoroidov. Čo robiť, ak sa u vás tento nepríjemný problém objaví, prečo sa s ním v tehotenstve stretávame a ako si uľaviť? Poradíme vám.
Hemoroidy (laicky nazývané aj zlatá žila) sú cievne pletence (drobné vankúšikové útvary) v oblasti konečníka. Môžu byť vonkajšie alebo vnútorné. Objaviť sa môžu ako dôsledok nesprávneho prietoku a odtoku krvi. Prejavujú sa pálením, svrbením, neskôr aj krvácaním a bolesťami.
Mnoho nastávajúcich mamičiek poriadne ani nevie, čo hemoroidy sú. Doteraz s nimi totiž nikdy problém nemalo. A zrazu, často v posledných týždňoch pred pôrodom, si po vykonaní toalety či počas večernej hygieny nahmatajú v oblasti konečníka nepríjemný "vriedok". S týmto problémom sa počas 3. trimestra stretáva až každá desiata žena. Pýtate sa, prečo práve teraz?
Počas tehotenstva sa zvyšuje objem krvi v tele, neraz až o 50%. Zároveň zvýšená hladina hormónu progresterón uvoľňuje steny krvných ciev. Žily v oblasti zväčšujúcej sa maternice sú opuchnuté, pretože váha bábätka na nich vytvára stále väčší tlak. Pre tieto dôvody sa mnoho tehotných žien stretáva počas tehotenstva s kŕčovými žilami a takisto s hemoroidmi. Hemoroidom zároveň nepomáha ani tak často skloňovaná tehotenská zápcha.
Okrem toho sa u vás hemoroidy môžu objaviť aj v dôsledku vaginálneho pôrodu, ako následok silného tlačenia. Mnohým ženám sa po istom čase od pôrodu stav zlepší sám a hemoroidy jednoducho zmiznú. Nie všetky však majú to šťastie. Ak by ste so zlatou žilou bojovali dlhodobo a nepomáhala vám klasická liečba (úprava stravy, mastičky, čípky, sedavé kúpele), je nevyhnutné podrobiť sa chirurgickému zákroku.
Žiaden z týchto tipov nie je zaručený, riziko výskytu zlatej žily však môže znížiť.
Ak sa u vás počas tehotenstva hemoroidy objavili, určite to v prvom rade prekonzultujte so svojím lekárom. Môže vám odporučiť čípky alebo mastičky, ktoré sú vhodné aj v období gravidity. Vyskúšať môžete aj sedavé kúpele z dubovej kôry, nechtíka či repíka, príp. si môžete silným odvarom zasiahnuté miesto potierať.
Ak zápasíte so zápchou, dôsledkom ktorej sa u vás hemoroidy pravdepodobne objavili, pomôcť vám môže aj prírodná vláknina - psyllium, ktorú bežne dostať kúpiť v lekárňach. Jedna z mamičiek na MK fóre, ktorá si podobnými nepríjemnosťami prešla, radí zamiešať si ju do bieleho jogurtu a zapiť dostatočným množstvom vody. Na lepšiu stolicu zaberajú napríklad aj sušené slivky, hrozienka, zelená zelenina či rôzne kefíry a acidofilné mlieka.
Zdroj: www.netmums.com, www.babycenter.com
Zdroj foto: pixabay
Začni písať komentár...