Každý človek má schopnosť naučiť sa plynulo hovoriť cudzím jazykom, no pravdou je, že čím skôr začneme, tým jednoduchšie a prirodzenejšie nám to pôjde. Poradíme vám, ako postupovať, ak chcete, aby z vášho dieťatka vyrástol dvojjazyčne (prípadne aj viacjazyčne) hovoriaci jedinec.
Najlepší čas, kedy začať svoje dieťa učiť druhý jazyk je v čase, keď sa učí materinský jazyk. Odpoveď teda znie - začnite čo najskôr. Deti v najútlejšom veku sú totiž ako špongie. Nasávajú všetko zo svojho prostredia.
Každé dieťa sa narodilo so schopnosťou napodobňovať zvuky akéhokoľvek jazyka. Preto ak chcete viesť svojho potomka k viacjazyčnosti, začnite už v 1. roku jeho života. Najjednoduchšia situácia nastáva samozrejme vtedy, ak jeden z rodičov hovorí cudzím jazykom ako materinským. Aj tam však treba myslieť na niekoľko zásad. Dnes už však aj mnoho čisto slovenských rodín chce, aby sa dieťatko čo najskôr zoznámilo s cudzím jazykom, najčastejšie angličtinou, nemčinou alebo španielčinou.
Okrem prirodzenej výučby v domácom prostredí môžete s dieťatkom navštevovať aj rôzne jazykové kurzy pre najmenších. Cudzí jazyk je už tiež súčasťou mnohých jaslí a škôlok.
Inštruktor
Aby sa deti učili čo najsprávnejším frázam a výslovnosti, ideálne samozrejme je, ak kurz vedie tzv. "native speaker", čiže rodený cudzinec. Ak už aj nejde o rodeného zahraničného lektora, učiteľ by mal hovoriť s detičkami čo najviac - ideálne výlučne - v cudzom jazyku.
Spôsob výučby
Pre tých najmenších by sa malo v prvom rade prihliadať na zábavnosť a pútavosť kurzov. Učenie sa cudzieho jazyka by malo prebiehať pomocou hier, rolí, riekaniek, pesničiek a podobne.
Charakter kurzu
Premyslite si, či uprednostňujete individuálny alebo radšej skupinový charakter kurzu, zistite si, koľko trvá jedna hodina (zvykne sa to pohybovať od 45 do 90 minút), prípadne u tých najmenších aj to, či sa ako rodič môžete kurzu zúčastniť (samozrejme ako pasívny pozorovateľ).
Prirodzene, najjednoduchší spôsob, ako sa dieťa naučí cudzí jazyk je, keď ním plynule rozpráva jeden z rodičov. V tom prípade už pochopiteľne nejde o "cudzí" jazyk. Na čo by mali myslieť rodičia v dvojjazyčných rodinách, aby prcka príliš nezmietli?
Jeden rodič = jeden jazyk
Každý rodič by mal na dieťa rozprávať vždy tým istým jazykom.
Mierny miš-maš je v norme
Je prirodzené, že zo začiatku dieťa môže v jednej vete použiť aj oba jazyky či poprehadzovať slovosled. Nie je však dôvod na paniku. Časom sa jeho reč sama "učeše".
Prečo je vlastne aktívne spoznávanie cudzieho jazyka od útleho veku dôležité? Odborné štúdie hovoria o tom, že deti, ktoré sa zaujímajú o cudzie jazyky sú kreatívnejšie, lepšie sa u nich buduje predstavivosť a fantázia, sú flexibilnejšie v myslení. Zároveň im to v neskoršom veku pomôže pochopiť rôznorodosť sveta, kultúr a národov. Nehovoriac o výhodach v škole a v praktickom živote.
Zdroj: www.parents.com, www.learnenglishkids.britishcouncil.org, www.icanteachmychild.com
Zdroj foto: pixabay
Začni písať komentár...
Dobrý deň, začať aj vtedy ak chodíme na logopédiu?