Varila myšička kašičku… Tomu dala kupovanú, tomu zase domácu… A čo u vás?
S podávaním príkrmov prichádzajú na rad ďalšie radovánky života dojčenského. Detské grimasy sú pri oboznamovaní sa s novými chuťami rozkošné! No niekedy zábava práve tu končí... Jedny deti nechcú jesť domáce, len kupované. Druhé naopak. Iné zas nechcú jesť vôbec nič. Jedáci potom nemajú dna.
Mamy sú na tom tiež všelijako. Niektoré nestíhajú variť, u iných sa vyvára od rána. Sú aj také, ktoré majú s deťmi stále nejaké aktivity a kupovanú výživu vždy po ruke. A ďalšie sa váry nevzdávajú, ani keď idú na cesty. Ktoré sú na tom lepšie?
Varenie isto zaberie čas, no pri dobrej organizácii a spánkovom režime dieťaťa počas dňa, ho hravo zvládnete. Pediatrička Elena Prokopová vo svojich materiáloch o príkrmoch odporúča prípravu vo vode, alebo na pare. Mama môže ľahko nakombinovať pre dieťa potraviny, ktoré má rado a sú, vzhľadom na jeho vek, vhodné. Domáce príkrmy tak majú pestrejšie chute. Poznáte i presný pomer jednotlivých surovín.
Ak sú jedlá pripravené z čerstvých surovín a ihneď podávané, majú viac vitamínov. Sú oveľa lacnejšie, než kupované.
Avšak zelenina a ovocie kúpené v obchodoch môžu obsahovať dusičnany. Ak by ste sa aj rozhodli pestovať ich na vlastnej záhrade a pôdu vôbec nehnojiť, predsa len sa tam ľahko môžu dostať. A to vodou, ktorou by ste ich polievali. Navštívte bio potraviny, alebo sa obráťte na bio pestovateľa.
Pri príprave hrozí aj väčšie riziko kontaminácie baktériami. Toto väčšinou končí hnačkami. Dôležité je dbať na dostatočnú hygienu, aj dostatočný čas varenia.
Na cesty sa doma pripravované príkmy veľmi neodporúčajú. Podmienky na skladovanie nie sú v tomto prípade vhodné, ani stále.
Kupované príkrmy sú vďaka sterilizácii mikrobiálne nezávadné. Ale práve pri sterilizácii, ktorá prebieha pri vyšších teplotách, dochádza aj k väčším stratám vitamínov.
V súčasnosti je kontrolovaný obsah niektorých, pre organizmus zaťažujúcich, látok. Ide najmä o obsah sodíka (maximálne 200 mg v 100 g príkrmu), olova (0, 00 mg), ortuti (0,00 mg) a dusičnanov (maximálne 200 mg na 1 kg príkrmu).
Pri nákupe si preto istotne preštudujte etiketu. Nejde len o spomínané zložky, ale aj o dátum výroby. Čím je príkrm čerstvejší, tým lepšie. Neprehliadnite ani vek dieťaťa, pre ktorý je daná výživa určená. Pozor na alergény. Jahodová si na vášho drobca určite počká.
Jednotliví výrobcovia detských príkrmov sú podrobení mnohým testom. V českom Zdravotnom ústave, v Hradci Králové, takéto testovanie podstúpilo hneď niekoľko, aj u nás dostupných, značiek. Obstáli veľmi dobre! Výsledky ukázali, že 12 zo 14 hotových príkrmov bolo obsahovo úplne v poriadku. Pracovníci ústavu pripravili pre porovanie, aj príkrmy z domácich surovín. Na počudovanie, práve tie obsahovali viac dusičnanov.
To, čo je najvhodnejšie, vám asi ukáže až prax s vašim vlastným dieťaťom. Nezabúdajte však, že pestrá strava je základ. A to platí aj pre varené a aj pre kupované príkrmy.
Prečítajte si, čo by ste ešte mali vedieť o detských príkrmoch
#prikrmy #prikmovanie #strava #vyziva #materstvo
Foto: pixabay.com
Presne a babo ma nasliapnute na obezitu..clanok...kde vysledkom je..ze kupovany prikrm je lepsi ako ten...ktory navari mamina s laskou z maska od babicky...co k tomu povedat
kojila som bez pár dni,dva aj pol roka na požiadanie.od šiesteho mesiaca som začala prikrmovať.citala som dosť článkov(týmto nechcem povedať,že som tým pádom zjedla múdrosť sveta) a najlepšie mi vyšlo variť doma.bekupovala som bio zeleninu ale ak bola na záhrade,dala som z nej.davala som mäso,zeleninu,vločky,postupne ovocie....ako šiel vek.kupila som nanajvýš 10krat ale len jednu jedinú značku.zaujalo ma zloženie,nie cena.dcerka to nechcela.teraz zje skoro všetko i keď samozrejme aj ona stále objavuje nové chute 🙂 každé dieťa aj maminka sú individuálne a preto netreba rozlišovať a nestarať sa a hlavne nebadať ale konať podľa seba.najma my prvorodičky sa učíme za pochodu 😉
Začni písať komentár...
Nejde len o dusičnany. Keď si prečítam zloženie kupovaného prikrmu, tak voda býva ako prvá položka a keď si spočítam to smiešne percento zeleniny a masa a oni to vodnate nic este zahustia skrobom.