Keďže najrozšírenejšou aktivitou počas celého roka je chodenie po klimatizovaných obchodných centrách, na ich počte, veľkosti a rôznorodosti si Katarčania dali (ako vlastne na všetkom) skutočne záležať.
Reštaurácie sú otvorené 18 hodín denne, niektoré dokonca nonstop a taktiež donáška tu funguje takmer nepretržite.
Alkohol v Katare zoženiete, no na verejnosti by si ho nikto nedovolil. Predáva sa v dvoch obchodoch a na jeho kúpu potrebujete špeciálnu licenciu. Kúpiť sa dá aj v hotelových baroch, kde je to ale veľmi drahé. Katarčanky do barov, kde sa predáva alkohol nesmú. Katarčania áno, ale v "civile" (nie v ich národnom oblečení).
Je dôležité dodržiavať miestne zákony. Na verejnosti je zákaz akýchkoľvek prejavov náklonnosti. Čo som nevidela nikde inde vo svete je znak ( napr. pri vstupe do niektorých obchodných centier) - "zákaz držania sa za ruky".
Medzi najzaujímavejšie (aspoň podľa mňa) sociálne pravidlo etiky v katarskej spoločnosti patrí pochvala. Ak totižto niekomu pochválite jeho majetok, potom je tento človek povinný vám ho darovať. Ak sa ho však dotyčný nechce vzdať, môže vám ponúknuť niečo s vyššou hodnotou.
V Katare, tak ako aj v iných moslimských krajinách, je víkend piatok - sobota. V piatok, počas tzv. veľkého modlenia v čase od 11,30 do 12,30 je všetko zavreté. Je to niečo také ako u nás nedeľa,ktorá je tu normálny pracovný deň.
Katar má 3 ročné obdobia - teplo, horúco a neznesiteľne horúco. Keď som sem prvý krát prišla v polovici júna, teplota už dosahovala 50 stupňov. Domáci, ktorých je tu len 15% z celkovej populácie (280 000-300 000), vtedy odchádzajú z krajiny väčšinou do európskych prímorských miest, kde majú svoje domy a trávia tam leto.
Katarčania sú od cudzincov ľahko rozpoznateľní svojím tradičným odevom. Muži sú oblečení v dlhých, splývajúcich, bielych thobách a na hlave majú bielu, alebo červenú pokrývku zvanú ghátra. Ženy sú naopak zahalené v čiernej abáji. Na prvý pohľad pôsobia všetky rovnako, ale nie je tomu tak. Ich oblečenie je vyšívané (často ručne) a tomu je prispôsobená aj cena. Drahé kabelky, topánky, či dokonalý make up je pre nich priam nevyhnutnosťou. Chodiť v šatách s odhalenými ramenami, chrbtom, či kolenami sa neodporúča ani turistkám.
Oh, ja si neviem predstaviť, že by som sa dokázala adaptovať co sa týka teplôt. Už som si tak zvykla na naše počasie v UK, že začínam mať blbé reči ak teplota ide nad 25°C.
My sme boli raz v auguste 😁 Cely den vyrochneni v chladenom bazene 😁 A prechádzky len neskoro vecer. Slnko ako take je ale znesiteľnejšíe vdaka vlhkosti a clone ako napr,na Mallorke v tom istom case. V apríli letíme zas.
To s tým darovaním ma zaujalo: aj sa to skutočne stáva, že niekto pochváli druhému napr. auto a on mu ho musí darovať? A keď nedaruje, potom čo? Alebo sú tak vychovani, že si nič nechvalia? Aj u žien to platí? Neviem si to predstaviť, my si v robote stále jedna druhej všetko chválime a obdivujeme...
@aurelia2000 bolo mi to vysvetlené tak, že je to otázkou prestíže 🙂
@jsrv82 Hmm...takže si nezažila nejakú prakticku realizáciu tohto pravidla 😊
@aurelia2000 ako som spomínala, týka sa to len Katarčanov. A osobne si myslím, že aj keby mal nejaký Katarčan darovať známemu, bratrancovi... atď. napríklad aj vyššie spomenuté auto, pri ich príjmoch by to nebrali ako "tragédiu". Čo viem z osobnej skúsenosti tak napríklad takí osobní tréneri (to sa netýka tej pochvaly a darovania) dostávajú bežne ako "všimné" najnovšie Iphony 🙂... samozrejme lwn od Katarčanov 😀
@charliee1980 🙂
Začni písať komentár...
Ja by som potom chodila za kazdym a chvalila mu vsetko🤣