januska131
28. jan 2023
12658 

„Taká veľká a ešte nerozpráva?“

Neviete si predstaviť, koľkokrát som si vypočula, prečo moje dieťa nerozpráva ako susedovie Mara a že Jožko už ako 1,5 ročný bľabotal básničky.

Problém je, že aj dieťa vie, že má problém. A Vy musíte dať veľký pozor, aby ste ochránili jeho sebavedomie.

Detskej duši môže poškodiť akákoľvek dobre mienená rada aj tlačenie do aktivít, ktoré dieťa ešte nedokáže . Nie,nemusí isť o premotivovanú mamu, ale iba o mamu, ktorá neskoro zistí, že dieťa má problém s porozumením. Je to beh na dlhú trať pretkaný občas pocitom vlastného zlyhania, občas sú to depky.

A potom príde situácia, keď Hanča povie úplne zrozumiteľne „Aj ja Teba!“ , keď jej poviem, že ju ľúbim.

A ja vtedy viem, že SME na dobrej ceste.

Ja by som Vás chcela povzbudiť, že porozumenie je niečo, čo sa dá natrénovať a ukážem Vám zopár pomôcok, ktorými si pomáham.

Úplne najobľúbenejšia hračka je momentálne u nás doma táto Zmrzlináreň od Djeco.

„Ahoj, na akú zmrzlinu máš chuť? Čokoládovú? Jahodovú?

Vyber si z menu a povedz to pani zmrzlinárke.

„Páči a ďakujem.“

To sú presne tie slová, ktoré sa Hanča naučila vďaka tejto hračke a tento týždeň pribudol aj ajs krím 🙂 .

Táto rolová hra je balená v pevnej drevennej krabici, ktorá je plná drevených zmrzliniek a zároveň slúži ako stojan na kornútky.

Knižku Zverolekárka Katka a jej zázračný kufrík dostala Hanča na 2.narodeniny a vtedy ju vôbec nezaujala. Odložila som ju a po roku som ju opäť vytiahla a teraz zabodovala.

Hanča sa veľmi rada hrá na povolania. Táto knižka jej umožnila stať sa zverolekárkou. Dokonca má aj zverolekárky kufrík .

Najviac sa jej páči , že aj ona môže vstupovať do príbehu a aktívne "liečiť".

Na konci knižky, keď sú všetky zvieratá vyliečené, robia si spoločnú oslavu a Hanča im rozdá koláče a dajú si „džuuu.“

Áno, aj táto knižka vyprovokovala Hanču k ďalšiemu slovu.

Ak sa ma ktokoľvek spýta, čo má Hanke kúpiť ako darček, vždy odpovedám nálepkový zošit.

Keď Hanča minulý týždeň ochorela, hneď som doplnila zásoby, aby sme si vyplnili spoločný čas doma.

Tento zošit obsahuje obrázky na dolepenie i vyfarbenie vrátane nálepiek plných šiat, topánok a ďalších doplnkov.... Pri nalepovaní treba všetko jednoducho pomenovávať, aby si dieťa slovíčka ukladalo do pasívnej slovnej zásoby.

Nálepky sú výborné na rozvoj fantázie aj jemnej motoriky.

Plastelína. Kto by ju nepoznal a nemal rád. Naša dcéra ju miluje a dokáže sa s ňou zahrať veľmi dlho. Bavila som sa s našou psychologičkou, že ako toto využiť v prospech naštartovania reči a poradila mi učenie farieb cez plastelínu. A funguje to. Tým, že s ňou hráme každý deň, stala sa rutinou, počas ktorej sa dieťa najrýchlejšie učí.

Prvé puzzle pre najmenších od Djeco boli prvé puzzle, ktoré zobrala Hanča na milosť a pokúsila sa o ich skladanie. Dovtedy všetky ostatné odmietala. Táto puzzle sada obsahuje 3 zvieratká, každé zvieratko sa skladá z iného počtu dielikov. Rozvíjajú u detičiek myslenie, pamäť a predstavivosť.

Ak máte tip, ako pomôcť dieťatku naštartovať reč,budem vďačná,ak mi napíšte do komentárov❤️.

Všetky hračky z článku kúpite na eshope agatinsvet.sk až s 5,8% cashbackom od #plnapenazenka .

Tip: Ak na eshope agatinsvet.sk ešte nie ste zaregistrované, eshop Vám ponúka až 5 eurovú zľavu na prvý nákup nad 20 eur.

Nálepkové zošity a knižky objednávam z eshopu Knihyprekazdeho.sk s 2% cashbackom od #plnapenazenka .

Tento článok vznikol vďaka spolupráci s #plnapenazenka .

Ak ju využívate, budem Vám vďačná, ak zanecháte svoju recenziu 🙂.

Jana

My sme riesili iny problem, ale tiez recovy (bilingualne dieta, v 4 rokoch stale mixovanie jazykov a gramatickych nuans- napr nemecke slovo ale vysklonovane po slovensky, slovenske slovo ale s nemeckym pluralom atd). Ako jedna z pomocok sme mali rozne karticky . Napr Story Box (vicero deuhov je to), su to velke pevne puzzle, ktore dieta posköads so radu za sebou a vytvori tak jedinecny pribeh, nasledne ho prerozprava- zacali sme tak ze napr ku kazdemu obrazku jednu veru musela povedat (bud nemecky alebo slovensky, a nasledne sme ju opravili a povedali vetu spolu spravne a pptom ju ona zopalovala spravne- napr ona kludne povedala: kde bolo tam nebolo, es war mal eine Hexe, a ta bola strasne skaredy) 😅
Aktualne 6r hovori dokonale nemecky a zlepsuje sa aj v slovencine 😊

Este jednu radu som dostala od jednej lekarky ked bol este ovela mensia a pocula ma s malou rozpravat slovensky, ze my ako rodicia rozpravame strasne vela a nezrozumitelne, vychodoeuropske jazyky su este strasne podfarbene zdrobneninami a skomoleninami (zlatinko, das si teraz bananik?), ze namiesto toho treba svoj vyjadrovanie v beznej konverzaci s dietatom uplne zjednodusit „chces banan?“ Nasledne ked doeta dostane banan „mas banan“ „chuti?“….jednoduche samostatne vety namiesto „no tu mas ten bananik ty potvorka maminkina“ „no mnam mnam je bananik, zeee?“
Ked som toto zmenila (co som si nikdy neuvedomila ako vlastne rozpravam), tak dcera sa okolo 20 mesiacov brutalne rozbehla v reci a kazdy den mala aj 15 novych pojmov co ponala…

28. jan 2023

@lubiduch ďakujem za rady🙏❤️
Tú komunikaciu som zmenila už dávnejšie na skrátenú, pretože keď som používala dlhé vety, nerozumela mi. To mi poradila logo aj psychologička.
A tieto story box na terapii vytiahla psychologička, len malá, keď nepozná pribeh ju to nebavi, snazit sa rozpravat.
Takze rozmyslam, ze si vytlacim Frozen alebo nejjaku inu rozpravku, co ma rada, rozstriham a polepim to na karton a budeme skúšať takto story telling.
Ďakujem za pripomenutie🙏.

28. jan 2023

@januska131 no prave ten terapeuticly efekt je prave v tom ze dieta ten pribeh nepozna, to co sme maöi doma my (pribehy duchov a rozpravky) boli len nahodne obrazky, ziadny znamy pribeh). Efekt tejto „jey“ je v tom ze sa zapaja fantazia, s planovanim pribehu az po vysledny efekt jeho prerozpravania. Ak dieta prerpzprava jemu znamy pribeh nezapaja tolko tych cinitelov v mozgu. Nevrwvim ze to nic neprinesie, ale jw to vlastne len jednorazova hra, potom je uz dietatu znama….

29. jan 2023

Janka musím ti napísať že sa krásne venuješ Hanke 🙂 Je pre mňa radosť čítať každý tvoj článok a držím palce pri rozväzovaní jazýčka 🙂
Čo sa týka učenia farieb a nových slovíčok u nás u Lili nebol problém ale Tomíkovi to chvíľočku trvá. Viem že na každého platí čosi iné a nám sa napríklad osvedčili vkladačky rôznych tvarov a farieb, plastelína, farebné autíčka, a hlavne všetko komentovať - teraz si obliekame zelené nohavice, teraz si dáme žlté tričko, zoberieme si tento ružový hrebeň a ideme sa učesať... 🙂 Presne ako píšeš - dieťa si týmto rozširuje pasívnu slovnú zásobu a jedného dňa na teba začne rozprávať slovíčka o ktorých sa ti ani nesnívalo 😀

29. jan 2023

Ja by som ešte zaviedla do výchovy jednu vec a to,aby sme deťom od malička vstepovali ,,neporovnavajme sa, respektujme sa a starajme sa do seba,, lebo áno,niekto povie že ten a henten syn už rozprával, ale keby sa pozrie na Hanku tak vidí,ze v niečom inom vyniká. A este tie predpotopne reči tak nemám rada ,,zla mama-nedá ti jest, zla mama - nedovoli, zla mama - je prísna,,
Drzim vám palce

29. jan 2023

nasa hrala s logopedickou taku hru, ze na stole boli zalaminovane obrazky(aby sa to lepilo) obrazkom nadol. potom mala na mucholapke nalepenu obojstrannu lepiacu pasku a tou dcera capala po stole a aky obrazok sa nalepil, ten musela pomenovat. ona trenovala pismenko L. a este mi napadlo Dobble s nejakou neutralnou tematikou mozno.

29. jan 2023

@mamelka velka pravda, my sme mali stastie na neporovnavanie, syn zacal hovorit medzi 3 a 4 rokom a prave vdaka neporovnavaniu, za co patri velka vdaka celej rodine aj pedagogom v skolke, sa citil stale dobre, a hlavne na vetu zla mama, som vzdy odpovedala s laskou “áno, hotová príšera” deti si ma poznaju a okolie uz dalsiu vetu nemalo😊

29. jan 2023

Skuste jej nasadit Equazen tekutu formu 200ml.Su to 3 a 6 omega mastne kyseliny na vyzivu nervovej sustavy.Som presvedcena, ze aj synovi to pomohlo na rozbehnutie reci, mal cca 2 roky a 3 mesiace ked zacal rozpravat.Mimochodom doporucocala ho aj detska psychiatricka aj psychologicka pre deti s roznymi problemami, nielen recovymi..

29. jan 2023

celkom fajn je napr pexeso a pomenovat pri otoceni (dali sme menej karticiek) a potom variant nehladania obrazkov ale suvislosti mama dieta kosacka trava a pod da sa aj urobit vo worde a zalaminovat
u nas sa velmi osvedcilo vymyslanie dokola jeden zacal dalsi pokracoval dieta s nks moze si pimoct i komunikacnou kartickou
ale teda ja som mala oba poly a ani ma nenapadlo co vsetko budem D. ucit pri N to islo uplne samozrejme ani som nevedela ako
mne sa osvedcilo aj veci pomenuvat a spjat do jednoduchych viet
vezmem hrniec. ideme varit. a zapajat dieta vyber cibulu

29. jan 2023

Neviem ci ste už počuli o metóde sliping in, je to metóda pri narušenej komunikačnej schopnosti a vykonáva ju psychológ, neviem konkrétne s čím máte problém ale boli ste v zariadení na diagnostiku? Viem, ze pani hargasova v BA ma tuto metódu. Skúste sa popýtať. Posielam link http://www.centrumzmeny.sk/ako-pracujem/

31. jan 2023

@lubiduch objednala som, ďakujem za vysvetlenie,uvidíme,či sa chytí🙏

31. jan 2023

@domichrumi áno,áno,komentujem všetko,už mi z toho ide hlava prasknúť🙈

31. jan 2023

Začni písať komentár...

Odošli