10 tipov pre občanov, ktorým nestačí iba čakať na najbližšie parlamentné voľby.
    Zo stránky DennikN...zaujimava je aj diskusia pod článkom
    https://dennikn.sk/4136380/co-mozeme-robit-desa...

    1. Môžete podporiť nezávislé médiá, ktoré upozorňujú na prešľapy vládnej moci (napríklad SME, Aktuality, Postoj, .týždeň, vznikajúce slovenské DVTV…). Niektoré médiá ako Denník N môžete podporiť – aj keď už máte predplatné – jednorazovým či opakovaným príspevkom.

    2. Môžete podporovať mimovládne organizácie, ktoré sa snažia suplovať štát, vrátane protikorupčných organizácii, ktoré extrémne prekážajú súčasnej vládnej moci.

    3. Aj vo svojom meste možno máte dobrovoľníkov, ktorí sa verejne angažujú. Vo viacerých menších mestách dnes s veľkou neistotou pôsobia kultúrne spolky, ktoré organizujú diskusie, vernisáže, filmové projekcie a ktoré budú možno onedlho odrezané od niektorých zdrojov financovania. Aj takéto spolky môžete finančne podporiť, prípadne sa ich opýtať, čo ďalšie by potrebovali.

    4. Môžete sa angažovať aj v politike a pridať sa k niektorej z vám blízkych politických strán. Najbližšie ich čakajú komunálne voľby na jeseň 2026, pri ktorých sa súčasná opozícia bude snažiť získať čo najviac miest starostov a lokálnych poslancov.

    5. Môžete prispievať na zmysluplné zbierky vrátane zbierok pre Ukrajinu.

    6. Ak je vám sympatické, ako sa nejaký umelec či výrobca verejne angažuje, môžete ho podporiť kúpou jeho diel či výrobkov.

    7. Môžete podpisovať či organizovať petície, ktoré vysielajú aspoň istý signál vládnej či lokálnej moci.

    8. Môžete byť aktívnejší na sociálnych sieťach, kde si mnoho ľudí vytvára názory aj na politiku. Sledujte účty médií, mimovládok, novinárov, ale aj účty ochranárskych spolkov, vyhodených ochranárov či vyhodených riaditeľov kultúrnych inštitúcií. Následne im môžete pomáhať zdieľaním ich príspevkov, a to zvlášť, ak máte medzi kamarátmi ľudí, ktorí na takzvanom feede vidia primárne príspevky druhej strany.

    9. Môžete sa pravidelne zapájať aj do diskusií pod príspevkami na sociálnych sieťach – buď tam sami napíšte slušný a vecný komentár, alebo aspoň iné takéto komentáre lajknite. Internetové diskusie sú ďalším prehliadaným priestorom, kde si mnoho ľudí tvorí názory.

    10. Šírte toto všetko ďalej. Možno vám napadnú ďalšie podnety, ako by ste ako občania mohli angažovať. O týchto a ďalších nápadoch môžete povedať aj svojim známym či príbuzným, ktorí tiež nechcú zostať pasívni