Clanok nie je moj, nasla som ho nahodou na internete, ale rozhodla som sa ho sem pridat a zdielat nakolko som sama v istom obdobi vahala, co podat a co radsej nie a v buducnosti sa mi to snad este zide 🙂
Tak prijemne "bylinkovanie" 🙂
Ktoré bylinky deťom škodia?
Ilustračná fotografia
Foto: Profimedia.sk
Mnohé mamičky radšej riešia menšie detské zdravotné problémy bylinkami ako liečivami z lekárne. Recepty na osvedčené domáce čajíky, sirupy či mastičky sa dokonca dedia. Nazbierať si bylinky v prírode môže každý zadarmo, treba zvážiť, či daná bylinka je, alebo nie je vhodná pre vaše dieťa. Prípadne, či nezhorší jeho zdravotný stav.
Pre dojčatá
Bylinky často používajú na rôzne ťažkosti aj dojčiace mamičky, preto pri výbere liečivých rastlín musia rátať s tým, že sa účinné látky dostávajú aj do materského mlieka. Bez obáv si však môžete pre seba pripraviť feniklový, anízový, rascový, medovkový či dúškový čaj, pričom ich môžete aj kombinovať. Prvé tri druhy upravujú trávenie, podporujú tvorbu mlieka a blahodarne pôsobia aj na dýchacie cesty a kašeľ. Materina dúška a medovka upokojujú a umožňujú lepšie zaspať.
Pre najmenšie detičky je prijímanie liečivých látok z byliniek v materskom mlieku postačujúce a aj šetrnejšie ako priame pitie čajíka od útleho veku. S tým vyčkajte do ukončeného tretieho mesiaca. Iné tekutiny, ako mlieko, totiž dieťatko nepotrebuje, s výnimkou horúceho leta. Až keď dosiahne vek 3 mesiace, môžete používať bylinkové odvary ako prídavok do kúpeľa, ale aj ako nápoj. „Pri prejavoch atopického ekzému je už v tomto veku veľmi nápomocná pupalka dvojdomá v čajových zmesiach, výrazne pôsobí na imunitný systém a napomáha preliečiť ekzémové prejavy. Predáva sa aj v podobe oleja, namiešajte ho v polovičnom pomere s mandľovým olejom a ošetrujte ním pokožku,“ odporúča fytoterapeutka.
Náš tip: Ak nedojčíte, poraďte sa o podávaní bylinkových čajov bábätku s vaším pediatrom. Namiesto ponúkania čajov však môžete robiť dieťatku obklady namáčané v bylinkovom odvare alebo postavte misku s bylinkami zaliatymi horúcou vodou bezpečne do blízkosti detskej postieľky, aby dieťatko inhalovalo rastlinné výpary.
Od 6 do 12 mesiacov
Sortiment vhodných byliniek obohatí majorán záhradný, divozel veľkokvetý, skorocel kopcovitý, lipa srdcovitá, sedmokráska obyčajná, baza čierna, podbeľ liečivý a žihľava dvojdomá. V tomto veku už môžete viac využiť aj arómoterapiu, pôsobenie kvalitných éterických olejčekov. Vyberajte si tie s jemnejšími vôňami, napríklad levanduľový, medovkový, mandarínkový, z ruže damascénskej či eukalyptový. Pridajte ich buď do arómolampy, alebo do masážneho oleja.
Postačí jedna kvapka olejčeka na dve polievkové lyžice nosného oleja, mandľového, olivového alebo slnečnicového. Najprv urobte test znášanlivosti masážnej zmesi, 24 hodín vopred naneste dieťatku trošku na pokožku predlaktia. Ak sa neobjaví začervenanie ani vyrážka, ani sa nepríjemne nezmení správanie dieťatka, môžete zmes pokojne využívať.
Pozor! Dodržte vždy aspoň polhodinový odstup masírovania od posledného kŕmenia. Vyhnite sa tváričke a genitáliám, nemasírujte pri horúčke, nevoľnosti a akútnych zápalových ochoreniach
Od 1 do 6 rokov
Bez obáv môžete pri príprave čajov či sirupov siahnuť po ďalších bylinkách, napríklad saturejke záhradnej, repíku lekárskom, mäte kučeravej, tymiane, šalvii lekárskej, šípke, levanduli, ľubovníku bodkovanom, prvosienke jarnej, ďateline lúčnej, ibiši lekárskom, harmančeku pravom, listoch jahodníka obyčajného, čučoriedky a ostružiny.
Zdroj: Báječná žena/ SYLVIA DERŇÁROVÁ
Náš tip: Od šiestich rokov môžete využiť takmer všetky bylinky, deťom ich však dávkujte v polovičnom množstve ako pre seba.
Domáce liečenie
Chystáte sa naordinovať svoj doma vyrobený bylinkový sirup aj vašim deťom? „Ja by som uprednostnila tie, ktoré sú vyrábané komerčne, pretože sú primerane kontrolované a predávajú ich odborníci v lekárňach. V domácich sirupoch sa používajú na konzervovanie veľké množstvá cukru a kyseliny citrónovej, čo nie je vhodné pre deti. Ak sa napriek tomu rozhodnete pre domáci produkt, pripravte si iba dávku na jednu liečebnú kúru,“ radí odborníčka a dodáva: „V období nádchy by som tiež namiesto éterických olejčekov odporúčala inhalovať radšej minerálne vody z lekárne, vyhnete sa možnej alergickej reakcii.“
Zlaté bylinkové pravidlá
Čo nájdete v lekárni?
„Od prvých týždňov po pôrode môžete používať 1 až 2 kvapky levanduľového éterického oleja na 1 polievkovú lyžicu mandľového oleja. Oleje by mali byť liekopisnej kvality, lisované za studena. Zostavenou zmesou po kúpeli masírujeme bábätko. Pravidelnou masážou výrazne posilníte jeho imunitný systém, správny vývoj dieťatka. Umožňuje odstrániť jeho popôrodnú traumu, ktorá mnohokrát narúša spánkový rytmus bábätka. Dotyk matky a jej pohladenie za sprievodu rastlinných účinných látok odstraňuje stresový hormón v krvi, dieťa sa upokojuje. Masážou ovplyvňujete aj správnu činnosť pravej a ľavej hemisféry a prácu mozgovomiechových tekutín,“ vysvetľuje odborníčka.
Radí Oľga Horváthová, magistra z bratislavskej lekárne
Na korze „Odborné odporúčania na používanie bylín pre deti či tehotné sa veľmi často menia. Všetko je preto individuálne. Samy si musíte odskúšať, aká bylina a v akom množstve je prospešná pre vaše dieťa. Čo u niekoho spôsobí problém, u iného účinkuje ako spoľahlivé liečivo. Dôležité je používať všetko s mierou a nemusí platiť, že čo pomohlo susedovmu dieťaťu, musí pomôcť aj vášmu. Najväčším rizikom pri používaní byliniek u malých detí je možné riziko alergií. Tie sa prejavia buď na koži, napríklad drobnou vyrážkou, začervenaním, či ekzémom, alebo tiež vnútorne, dusením pri opuchu sliznice v ústach či nosohltane. Alergia sa môže prejaviť aj problémami v tráviacom trakte.“
Náš tip: Ak je jeden z rodičov alergik, riziko vzniku alergie u dieťaťa je 30percentné. Ak ste alergikmi obaja rodičia, je až 60percentná pravdepodobnosť, že podobné problémy bude mať aj vaše dieťa.
Začni písať komentár...