ildici12
9. máj 2013

Sladidlá - ktoré nie a ktoré áno

Mnoho ľudí tvrdí, že bez cukru sa žiť nedá. Čiastočne majú pravdu, avšak dôležité je, o aké cukry ide. V poslednom storočí rapídne narástla spotreba cukru na celom svete. Veď sa len pozrime na svoj deň: ráno kávička/čaj s cukrom, nejaké zapekané musli, biely chlieb s nátierkou alebo sladké pečivo. Na desiatu ochutený jogurtový nápoj alebo Mars tyčinka. Po obede si ako dezert dáme malý zákusok. Na olovrant v lepšom prípade ovocie, v horšom zase nejaká sladkosť. A čo večerné prejedanie sa pred telkou? Rozhodne to nášmu telu neprospeje. Kým v roku 1900 človek za rok spotreboval 40 kg cukru, v roku 2009 už 81 kg- teda 225 g cukru denne. Je to viac ako 100 kockových cukrov za deň! Významne k tomu prispeli svetové vojny, keď výživnej stravy bolo nedostatok, pričom cukor sa dal ľahko a lacno vyrobiť a predstavoval zdroj energie.

Dovolím si tvrdiť, že biely rafinovaný cukor je toxín. Môže sa to mnohým ľuďom zdať extrémne, ale naše telo pri nedostatku jednoduchých cukrov reaguje veľmi podobne, ako keď drogujúci človek nemá k dispozícií svoju potrebnú dávku. Pokazí sa nám nálada, sme nervózni, náhle nám klesne hladina cukru v krvi a je nám na odpadnutie, trasieme sa. Toto som ja všetko prežívala v niektorých chvíľach, keď som nemala pri sebe nejakú sladkosť.

Najhoršie je, že cukor sa už dnes nachádza úplne všade- nie len v koláčoch, cukríkoch a keksoch, ale aj v mliečnych výrobkoch, horčici, kečupu, dokonca aj v šunke a ďalších mäsových výrobkoch (tam sa skrýva pod názvom dextróza).

Cukry môžeme členiť na jednoduché (monosacharidy)- sem patrí glukóza, fruktóza a dextróza a zložené sacharidy (napr. biely cukor, ktorý tvorí 50% fruktózy a 50% glukózy alebo glukózovo-fruktózový sirup). Poďme sa pozrieť na účinky týchto jednoduchých cukrov. Mnoho z nás si myslí, že fruktóza je zdravá náhrada cukru, veď aj v ovocí sa nachádza, aj na poličkách obchodov zdravej výživy ich môžeme nájsť. Ide o veľký omyl! Kým v ovocí je okrem fruktózy aj veľké množstvo iných látok, ktoré na seba fruktózu viažu a tým neutralizujú jeho negatívne účinky, v prášku sa nenachádzajú. A aké riziko v sebe skrýva konzumácia fruktózy? Síce nám nezvyšuje hladinu cukru v krvi, putuje rovno do pečene, pretože iba tento orgán má predispozície na jej spracovanie. Tým pádom poškodzuje pečeň obdobne ako napríklad alkohol.  Ďalšou obrovskou nevýhodou fruktózy je, že vypína systém, ktorý kontroluje pocit nasýtenia v žalúdku a tým prispieva k zvyšovaniu hmotnosti. Môžeme teda zjednodušene povedať, že konzumácia fruktózy je vlastne konzumácia tuku.

Glukóza je druh energie, na ktorej dokážeme fungovať. Každá naša bunka ju totiž používa ako zdroj energie, teda je spracovaná každým našim orgánom a len cca 20 % pečeňou. Z toho vyplýva, že glukóza je omnoho menšie zlo než fruktóza.

Stačilo teórie, poďme sa teda pozrieť, čo všetko nám ponúka trh ako náhradu cukru:

  • Hnedý cukor- osobne by som ho nepoužívala. Je to biely rafinovaný cukor sfarbený melasou. Jedinou výhodou tohto cukru je, že mu melasa dodáva živiny.
  • Trstinový cukor je vhodnou náhradou bieleho cukru. Získava sa totiž šetrnými postupmi z cukrovej trstiny, je ľahšie stráviteľný a menej sa z neho priberá ako z jeho bieleho kolegu J Je bohatý na horčík, železo a zinok.
  • Javorový sirup sa radí medzi tzv. superfoody. Získava sa zo stromu cukrový javor. Na jar výrobcovia šetrne napichajú kmeň stromu, z kadiaľ vyteká číra tekutina. Následne sa pri prísnych podmienkach zohrieva, aby sa vyparila voda. Výsledkom je koncentrát s viac ako 60%ným obsahom cukrov. Je bohatý na draslík, vápnik, mangán, zinok, železo a vitamíny skupiny B. Je to pomerne drahé sladidlo, 250 ml fľašu zoženiete za 7-8 eur alebo viac. Je to dané tým, že na získanie jedného litra sirupu je potrebných 40 l šťavy zo stromu. Vyrába sa vo variantoch A a C, pričom C je výrazne tmavší a má aj intenzívnejšiu chuť. Osobne uprednostňujem variant A, ktorý je jemnejší a vyváženejší.
  • Agávový sirup je v poslednom čase pomerne kontroverzné sladidlo. Je vyrobený z rastliny agáva a má podobnú zlatistú farbu ako med. Má pomerne nízky glikemický index oproti bielemu cukru, avšak zväčša je tvorený fruktózou( až 70%!), ktorá, ako som už písala, poškodzuje pečeň. Musím zdôrazniť, že agávový sirup nie je prírodné sladidlo. Je pravda, že Mexičania vyrábali určitý druh sirupu zo sťavy rastliny agáva, nechali ju pár hodín prevrieť a týmto spôsobom získali prírodné sladidlo. Agávový sirup v podobe, ktorý sa predáva dnes, je druh sladidla vytvorený v 90.tych rokoch. Nevyrába sa totiž zo šťavy rastliny, ale zo škrobu obsiahnutého vo veľkej hľuze. Tento škrob je veľmi podobný kukuričnému alebo ryžovému škrobu a rôznymi chemickými procesmi vrátane rafinácie je škrob spracovaný do sirupu.
  • Med je sladká hmota, ktorú vyrábajú včely z rastlinných šťiav tým, že ich obohacujú látkami z vlastného tela (znie to trošku nechutne že? J) Má liečivé účinky, používa sa pri nachladnutí, žalúdočných problémoch, má antibakteriálne účinky. Určite však neodporúčam kupovať „akože medy“ z hypermarketov, mnoho krát už bolo preukázané, že sú vyrábané pridávaním cukru. Radšej by sme mali trošku popátrať v našom okolí a nájsť poctivého včelára, ktorý si možno vypýta vyššiu cenu, ale za to máme istou, že používame kvalitné sladidlo/liek. Treba ešte dodať, že ľudia trpiaci na cukrovku by ani napriek nízkemu GI medu ho nemôžu konzumovať, pretože obsahuje fruktózu.
  • Stévia je sladidlo 3. Tisícročia, bez obsahu kalórií, sacharidov a škodlivých účinkov, je 300x sladšia ako biely cukor. Má nulový glykemický index. Mnohí, ktorí ju vyskúšali, tvrdia, že má nezvyklú chuť, ale jej neškodnosť za to určite stojí. Najlepšie by bolo určite si doma vypestovať vlastné rastlinky, následne lístky odtrhnúť a nechať vyluhovať vo vode/čaji. Môžu sa s ňou aj koláče sladiť, keďže je odolný vysokým teplotám. Dá sa však kúpiť aj v podobe prášku alebo tabletiek. Okrem sladenia sa používa aj v kozmetike, napr. sa pridáva do zubných pást, lebo má antibakteriálne účinky v ústnej dutine, obmedzuje tvorbu zubného kazu. Výluh z listov sa môže používať aj na vlasy- zabraňuje tvorbu lupín a zvyšuje lesk.
  • Xylitol alebo brezový cukor patrí do skupiny alkoholických cukrov. Je to sladidlo, ktoré sa nachádza v jahodách, zelenine alebo hubách. V poslednom čase sa veľmi ospevuje. Chráni proti zubnému kazu a absorbuje sa pomalšie ako cukor. Objavili sa však aj názory, podľa ktorých môže byť toto sladidlo nebezpečné, spôsobovať krče a dáva živú pôdu kvasinkám. Jedná prírodná liečiteľka, Bee Wilder sa o ňom vyjadrila takto: „Xylitol je vyrobený extrakciou xylénu z brezového dreva alebo kukuričných klasov, a reaguje s vodou tak, že sa vyrobí xylóza alebo "drevný cukor". Potom sa pridá vodík (H2) k vytvoreniu "Xylitolu". Preto je hydrogenovaným spracovaným produktom, ktorý je nezdravý pre každého.“

Posúdenie nechám na každého z vás, určite však bude lepšia voľba ako ktorékoľvek umelé sladidlo. Možno v rámci prírodných sladidiel bude mať nejakého lepšieho konkurenta

  • Melasa je považovaná za elixír krásy a zdravia. Je bohatá na vápnik, železo, zinok, nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny skupiny B. Aj keď som sa ešte úplne neodhodlala vyskúšať tento zázrak, určite sa k nej v blízkej budúcnosti dostanem. Mnohí sa však sťažujú na jej zvláštnu chuť (jemne povedané), takže musím varovať, že asi len tak na lyžičke sa nedá jesť. Treba ju poriadne zamaskovať- najlepšie do niečoho sladkého  Jej pozitívne účinky sa prejavia na pekných vlasoch, silných nechtoch a čistej pleti, posilňuje imunitný systém.
  • Jačmenný slad (sladenka) je veľmi zdravé a výživné sladidlo. Počas sladovania vo vyklíčených jačmenných zrnách sa aktivujú enzýmy, ktoré rozkladajú škrob na skvasiteľné cukry a slad je konečným produktom. Má vysoký obsah vitamínov skupiny B. Určite je ho dobré doma mať. Je síce menej sladký, ale omnoho výživnejší ako biely cukor.
  • Ďaťlový sirup
  • Ryžový, kukuričný sirup- vyrábajú sa prirodzenou fermentáciou obilných zŕn. Obsahujú sodík, draslík, železo. Osobne však cítim určitý mierny odpor ku nim, neviem z akého dôvodu, tak som ich ešte nevyskúšala.

V skratke by som sa chcela dotknúť aj umelých sladidiel, ktoré sú odporúčané predovšetkým ľuďom trpiacim cukrovkou, alebo obéznym, keďže neobsahujú žiadne kalórie. Keďže v dnešnom svete takmer všetko, čo je umelé, je škodlivé, v prípade sladidiel to platí dvojnásobne. Ide predovšetkým o dve najpoužívanejšie, aspartam sacharin.

Aspartam je jeden z najnebezpečnejších sladidiel v histórií, a pritom sa nachádza úplne všade- v žuvačkách, sladených nápojoch a nízkotučných potravinách. Je to veľmi lacné sladidlo (bol pôvodne biologickou zbraňou!). Bolo veľmi ťažké presadiť jeho používanie- nakoniec predsa len peniaze zvíťazili nad našim zdravím. Ide doslova o jed, pretože sa v našom tele rozkladá na fenylanalyn, kyselinu asparagovú a methanol. Taká perlička, v leteckých spoločnostiach je konzumácia potravín s obsahom aspartamu zakázaná, pretože môže spôsobiť slepotu a záchvaty. Methanol sa rozkladá už pri 30 stupňoch na kyselinu mravenčiu, ktorá je prudký jed a formaldehyd, ktorý je život ohrozujúci neurotoxín. Je zdokumentovaných celkovo 92 vedľajších účinkov vrátane straty pamäti, rakoviny mozgu a sklerózy multiplex. Dáte si?

Sacharín je tiež umelé sladidlo, 300x sladší ako cukor a využíva sa v podobných potravinách ako aspartám. Existuje pri jeho používaní podozrenie na možnosť vzniku rakoviny močového mechúra hlavne u mužov, okrem toho spôsobuje aj rakovinu vaječníkov, kože. Vyrába sa z uhlia, synteticky z toluénu. Riadna mňamka.

Myslím, že škála prírodných sladidiel je dostatočne bohatá, prídu na svoje tak celiatici, ako aj ostatní ľudia bez nejakých alergií. Niektoré sú menej zdravé, iné viac, musím však zdôrazniť, že sladením treba zaobchádzať opatrne. Môžeme predsa skúsiť tú kávu alebo čaj vypiť aj bez cukru, upiecť koláčik s polovičnou dávkou predpísaného cukru. Možno na začiatku bude naša rodina ohrňať nosom, je to však len otázkou zvyku. Po mesačnej snahe obmedziť cukor vo vašej strave sa určite budete čudovať, keď ochutnáte koláč, ktorý upiekla vaša babička, že ako ste predtým mohli jesť tak sladké jedlá. Ja už ani čokoládovú tyčinku z obchodu neviem zjesť, zdá sa mi úplne presladenáJ A detičky na sladké by sme vôbec nemali učiť- majú prirodzený sklon k preferovaniu sladkého, keďže materské mlieko je nasladlé. Mohli by sme im ponúknuť namiesto piškót, Marína keksov a pribináčikov ovocie, doma upečené dobroty sladené len minimálne, prípadne neochutený jogurt. Možno v detstve nie, ale v dospelosti sa nám poďakujú za to, že sme dbali o to, čo im dávame na tanier.

Nakoniec uvádzam zdroje niektorých mojich tvrdení, aby ste si nemysleli, že toto mi všetko vypadlo z hlavy

O aspartame: http://nwoo.org/view.php?cisloclanku=2010080015

O agavovom sirupe: http://www.foodrenegade.com/agave-nectar-good-or-bad/

O fruktóze: http://www.ceskatelevize.cz/program/port/790-fruktoza-a-jed

http://martinchudy.blog.sme.sk/c/323189/Cukor-zabijak-ludstva-cislo-jeden-11-krokov-ku-zdraviu-9krok.html

#magazin #zdravie #umelesladidla #sladidla

@ildici12 tebe tie články idú lepšie a lepšie 😉 paráda, zase som o čosi múdrejšia, díky 🙂

9. máj 2013

super článok.
len čakám na "odborné komenty k veci" od netabuľkových, keďže my sme boli onálepkované ako super a tabuľkové matky.
a o datľovom sirupe nebolo nič?

9. máj 2013

Super clanok - asi by si ho mal precitat kazdy - hlavne ludia, ktory si myslia,ze hnedy cukor a fruktoza su ovela zdravsie ako biely cukor.Trosku som prekvapena tym sirupom z agave - som si myslela,ze to je zdrava alterantiva sladenia. Nuz, clovek sa stale uci...

9. máj 2013

Odporucam pozriet si jedno video - clovek by ani neveril kolko toho cukru zje za den:
http://www.peklonataliri.eu/43-peklo-na-taliri-...

9. máj 2013

@petruldo ano aj ja som cakala nejaky koment mozno este pribudnu 😀 je to dost citliva tema 😀 datlovy sirup som nejak nerozoberala, ja ho pouzivam, je super, ma nizky glykemicky index a je prirodny 🙂 ten proces ale vobec nepoznam ako to vyrobia z datli 🙂

9. máj 2013

@ildici12 datľový používam aj ja, hlavne pre krpca. mne zasa javorový sirup chuti grade C. melasa je ok, nieje to také hrozné, malý ju baští v obilninových kašiach bez problémov.

9. máj 2013

konečneeee, super článok, doteraz v tom tápem, čo by bolo najlepšie 🙂 používame trstinový, zvažujem melasu kvôli železu - vraj sú dva druhy - sirup a prášok, jedno z nich má jemnejšiu chuť a je vhodná aj pre deti 😵

9. máj 2013

@petruldo datlovy sirup je tiez moj najoblubenejsi a tu nieco o nom kopcim
Ďatľový sirup je prírodným sladidlom, ktoré vďaka svojmu zloženiu a nižšiemu glykemickému indexu nezaťažuje pankreas. Ďatlový sirup oproti bežnému cukru neprekysľuje žalúdok (má vyššie pH) a neprispieva k vyplavovaniu minerálov z ľudského organizmu. Oslovil ma chutovo, ale hlavne, ze je zasadotvorny

9. máj 2013

@rolla20 veď aj mňa, pôvodne som zvažovala agáve sirup, ale potom niekto o ňom písal v tomto duchu tak som si to rozmyslela. ja s datľovým malému sladím biely jogurt, teda 1 pol. lyžica na 1 l mlieka, lebo čistý nechcel, a nepomohlo ani sladké jablkové pyré

9. máj 2013

@snopkulka ja môjmu dávam tekutú melasu kôli železu asi od 7. mes., keď mohol maltofer tak kľudne môže 1/2 lyžičky melasy denne

9. máj 2013

sranda ako vsade inak pisu o cukroch... hehehe 🙂))))

9. máj 2013

super..

9. máj 2013

@petruldo náš mal problém so železom, na Maltoferi bol snáď 3-4 mesiace, nechcem to teda zanedbať (hoci jedáva zeleninu, mäso, jediné, čo nechce, sú strukoviny) a melasa sa mi vidí ako výborná náhrada 🙂

9. máj 2013

@mila23 ano ten sirup z agave ma tiez sokoval som sa to dozvedela pred par mesiacmi... dovtedy som ho dost casto pouzivala s vedomim ze jem nieco zdrave :-/ co uz aspon aj toto vieme 🙂
@mila23 aj tuto relaciu som videla, je uplne sokujuca 🙂 tu myslienku na zaciatku clanku o dennom jedle mam z tadial 🙂

9. máj 2013

@snopkulka o prasku som este ani nepocula, skusim poguglit 🙂 snad clanok trosku pomohol sprehladnit ponuku 🙂

9. máj 2013

@monika15 kde pisu o cukroch v pozitivnom zmysle? zaujima ma to 🙂

9. máj 2013

@ildici12 no u ans sa preferuje Hnedy curko ako zdravsi ako biely....a sladidla uplne ze vsetky smetie... pokial teda neni si diabetik.
Mi tu mame iny curko ako vy, je tak strasne sladky ze az......

9. máj 2013

@ildici12 článok je vynikajúci!!!! o tom prášku som čítala, myslím, tu na MK 🙂

9. máj 2013

každá jedna by si mala tento článok prečítať!!! už aj môj drahý nepovie o cukre inak ako ,,biely jed". Fakt skvele spracované ale ako všetky tvoje ostatné články, tešíme sa na ďalšie:D

9. máj 2013

ráno káva bez cukru,chlieb bez džemu.kocka čokolády.desiata ovocie,obed bez dezertu,večer chlieb bez džemu.čaj bez cukru.dá sa na to zvyknúť.len ma hnevá,kolko ludí pcha do seba umelý cukor,umele sladidlá a myslia si ako dobre robia.to fakt radšej ten obyčajný..

9. máj 2013

@malinkaaninka no umele sladidla su jednoznacne najhorsie...ale ja by som si teda radsej nedala cukor ako biely 🙂

9. máj 2013

@ildici12 krásny a poučný článok!

9. máj 2013

super clanok, ja som si myslela stale ze hnedy cukor=trstinovy.. musim hned pozriet ked pridem domov ze co to vlastne kupujem 🙂 inac kocky tieto druhy sladidiel nie su bezne dostupne v slovenskych obchodoch ci?

10. máj 2013

super článok ako vždy

10. máj 2013

super článok!!! len mi v ňom chýba ešte colada.

10. máj 2013

ta melasa sa da aj na lyzicke ked to clovek berie ako liek 😉 poskruca usta a je 🙂

10. máj 2013

@pea87 dakujem 🙂 no veru vela ludi si ich myli 🙂 ja vzdy precitam obal, bez toho uz nekupujem nic noveho 🙂 aj ked samozrejme ani to ti vsetko nemusi prezradit :-/ no v beznych hypermarketoch vacsinu tych sladidiel nekupis, mozno ten javorovy sirup, ten som videla v tescu. dmka ma este nejaky vyber, ale tam je skor len agave a ten javorovy sirup, takze ostavaju zial len obchody so zdravou vyzivou :-/

10. máj 2013

@arizona dakujem 🙂 co je ta colada? v zivote som ten nazov nepocula 🙂 dakujem 🙂

10. máj 2013

aztécky cukor. rastlinka ako stévia. kúpila som to tento týždeň na trhu, malo by to by ešte sladšie (a chuťovo aj je, do čaju som ešte neskúšala), ale na google-i som toho zatiaľ veľa nenašla, čo s tým 🙂

10. máj 2013

to som jedina co chodi melasu vyzierat normalne na lyzicke?! 🙂 aj malemu chuti 😀 inak/super clanok, zase som mudrejsia

10. máj 2013

fajn clanok, ako vzdy 🙂 Trochu som zaskocena z toho brezoveho cukru, objavila som ho nedavno, ked sme boli na SK a teda letak z obchodu ho tak ospieval, ze som nakupila a davam dcere do caju, no tusim nedostane uz ani ten. Obycajny detom nedavam vobec, vlastne taky fajnovy biely cukor doma uz velmi dlho nemame 🙂 Aj ked jeho prijmu sa uplne zabranit neda, kedze kupujeme aj veci, ktore su prisladzane.

11. máj 2013

@bridget no ten xLitol som chcela kupit aj ja na obale je o nom len dobre pisane ale teda robila som trosku prieskumu a ho asi nevyskusam 🙂 strasne tazke je orientovat sa vo svete zdravych veci, lebo j tam vyrobcovia siria v niektorych pripadoch polopravdy :-/ a ano biely cukor sa zial uplne vylucit neda kedze je vsade ale aspon minimalizobs

11. máj 2013

teda minimalizovat 🙂 kupovat co najmenej osladenych veci 🙂

11. máj 2013

@ildici12 super clanok, dakujem... ja cukor moc nepouzivam, ani do kavy, caju, vlastne mam kilo uz asi rok 🙂 a aj to tam polovica je 🙂 ale dcerka by len sladke jedla, musim ju obmedzovat, stale pyta cokinky, zmrlinky...ja zakazem, babky v mojej nepritomnosti daju...

11. máj 2013

baby neviete mi poradiť kde zoženiem stéviu?

12. máj 2013

uzasny clanok, vedela som o cukroch vela, ale nasla som dalsie nove infosky 🙂 vdaka 🙂

13. máj 2013

@lenadka na nete v roznych bio obchodoch, alebo aj v DM v prasku. mne svokra kupila aj rastlinku na okno, neviem kde

13. máj 2013

ja osobne najčastejšie trstinový cukor, agávový sirup, javorový sirup, ryžový sirup .....ten agávový ma šokoval !!!!!

13. máj 2013

@tea333 do DM sa dnes chystám aj do takého lepšieho záhradkárstva a tam sa chcem opýtať na semená, na nete som semienka našla, ale najskôr sa spýtam takto 🙂 dík za radu 🙂

13. máj 2013

@ejuska79 moja Sára tiež nie je nejak zvyknutá maškrtiť.. ona aj šulance, sliže, a kadečo chce "holé". Doma, pokial si nevypýta, tak jej sladkosť, nedám, aj to si ale vyberám, že akú. (ona si nezvykne pýtať čokoladky, cukriky lízatka neje, ale to som ju doteraz nejako neobmedzovala, teraz už uvedomelo jej nedávam) problém je v tom, že babky dajú :-/ Minule jej kupili polevou obliatu šišku.. blee až ma striaslo.. zjedla polovicu, druhú som doma vyhodila.. (a sára ju ani nehľadala - chvalabohu)

13. máj 2013

@megie super 🙂 samozrejme vekom sa uz vsetko obmdzit neda, skolka, navstevy u babky bez maminky... 😀 no ale dufam ze ked jej teraz nedavam tieto "mnamky" tak si zvykne na ine prirodzene chute a toto je moc nebude chutit... no ta poleva...plna stuzenych tukov a transmastnych kyselin, ved babicky vedia co je pre deti najlepsie 😀 samozrjeme to oni myslia v dobrom 🙂

13. máj 2013

@lenadka
ja som kúpila rastlinku stéviu v Baumaxe ....

13. máj 2013

fiiii vdaka za clanok....super rady!

13. máj 2013

@ildici12 Ja používam ryžový sirup, nám vyhovuje...Má prirodzenú chuť skoro ako med a celkom v pohode cenu......Určite nemusíš mať odpor a stojí za vyskúšanie... 🙂

13. máj 2013

@dianap dakujem mozno sa aj k tomu dopracujem 🙂 raz ho urcite vyskusame 🙂

13. máj 2013

@dianap má pravdu ryžový aj nám vyhovuje a keď som dnes čítala o tom agávovom, asi naň presedláme úplne...@ildici12

13. máj 2013

@ildici12 je prosim ta nejaky rozdiel v tom javorom sirupe trieda A, B, C co sa tyka lepsieho zlozenia pre zdravie? Alebo ide len o chut...

13. máj 2013

@tea333 stéviu som zohnala aj sladidlo, mali na výber viac druhov a aj rastlinky budem mať, semienka v tom záhradníctve mali 🙂 ale ranná káva mi s tou stéviou vôbec nechutila 😝 ale keď som ochutnala list v tom záhradkárstve tak ten bol mňam 😀

14. máj 2013

@verinka100 su len dva druhy A a C myslim ze je to len o chuti 🙂

14. máj 2013

@ildici12 takze doma mam aj xylitol, aj agavovy sirup, tak ten este doucivame a uz nekupim , inak kupujem trstinovy sirup, ja jem aj melasu, mne sa az taka odporna nezda a med mam z hypermarketu, bohuzial a mam este hroznovy cukor, to je asi fruktoza, tak asi tiez nebude bohvieco

15. máj 2013

@ildici12 pozeram teraz ten agavovy sirup a tam mam napisane ze zlozenie stava z agave, nie je tam spominana ziadna hluza, ale fruktoza to teda je aj tak

15. máj 2013

este kokosovy cukor by sa dal pridat 🙂

22. máj 2013

Ja akurat teraz pozeram zlozenie datloveho sirupu - fruktoza 32 g, glukoza 29 g, sacharoza 3 g... Podla toho, co som citala by teda tiez nemal byt najzdravsi? ci sa mylim?

23. máj 2013

@dibik no ono je to tak ze vsetky sladidla obsahuju fruktozu aj glukozu...tak preto s nimi netreba prehanat...sice nie som odbornik ale ja si myslim ze napr. datlovy sirup je lepsia volba, kedze jednak neobsahuje synteticku fruktozu a jednak nie je technologicky spracovany produkt, teda rafinovany...

23. máj 2013

@ildici12 ok, ja sa do toho nevyznam vobec, len teraz som to bola mrknut, ked som to tu precitala. Ale diky za clanok, bol velmi zaujimavy 🙂

23. máj 2013

špicový článok!!!! vďaka🙂

8. jún 2013

@meggie35 dakujem, potesilo 🙂

9. jún 2013

super clanok, nasla som aj ten aztecky cukor Lipia sladká (Lippia dulcis), vraj by sa mala dostat kupit v zahradkarstvach, tak ked zozeniem dam vediet 🙂

8. júl 2013

@zatykoa a to funguje na podobom principe ako stevia? Ze sa tie listy nejak spracuvaju?

8. júl 2013
9. júl 2013

@mila23 Kokso! To je neskutočnéééé :-/

30. jan 2014

a co poviete na hroznovy cukor? napr. taky Glukopur? Obsahuje cistu D-glukoxu. Na wikipedii som nasla, ze glukóza = hroznový cukor = D-glukóza = dextróza. Ak to porovname s datlovym sirupom, ktory obsahuje aj fruktozu, tak mi vyjde,ze hroznovy cukor je potom lepsi. Alebo tu tiez plati,ze ide len o prasok bez enzymov a ost. prospesnych latok, a preto je skodlivy?

11. apr 2014

@xyanka pokial viem hroznovy cukor je fruktoza, ten glukopur nepoznam. ale ja mam nazor ze vsetko co je umelo vytazene, vyrobene, nemoze byt zdraviu prospesne 🙂

11. apr 2014

@ildici12 hroznovy nie je fruktoza, ja mam intoleranciu na fruktozu a prave, ryzovy a hroznovy cukor mam odporucene do dr. pri tejto "alergii" + pouzivam obcas sladenku

1. nov 2015

dobrý článok, v podstate súhlasím, ja používam kokosový cukor, ktorý sa vyrába z nektáru z kokosových kvetov, má veľa vitamínov a nízky GI a dobre chutí
http://www.bioshopjablcko.sk/index.php?id_produ...

15. dec 2015

určíte z vlastnej skúsenosti odporúčam brezový cukor, je skutočné dobrá náhrada za bežný cukor, pokiaľ chcete zakúpiť veľmi lacno tak odporúčam http://www.najtelo.com

22. mar 2016
28. apr 2017

Začni písať komentár...

Odošli