hexi
26. jan 2011

Attachment parenting

Image titlePomenovanie Attachment parenting sa do slovenského jazyka zatiaľ neprekladá. Dovolím si priblížiť vám túto filozofiu, ktorej autorom je americký lekár Williamr Sears.(http://www.askdrsears.com) Môj voľný preklad je Citlivé rodičovstvo. Čo to vlastne Attachment parenting (ďalej už len AP) je?

Je to výchovná metóda, stav mysle, štýl rodičovstva charakteristický niekoľkými znakmi. Medzi hlavné znaky patrí časté, takmer „nonstop“ nosenie dieťatka, najmä však novorodenca. Nie je dôležité, či pri tom použijeme babyvak, babyšatku či iný „nosič“. Dieťa cíti teplo matky a počuje tlkot jej srdca, ktoré mu je tak dôverne známe z vnútromaternicového vývinu. Telesná blízkosť s dieťatkom tiež matke pomáha udržiavať laktáciu.

Ďalším znakom AP je spanie dieťatka v posteli spolu s rodičmi. Ja osobne som sa tomuto dlho bránila, pretože moja dcérka mala v postieľke baby monitor kvôli SIDS. Zopárkrát sa nám alarm spustil a tak som sa cítila istejšia, keď spala dcérka na podložke. Pred tým, že jej spánok je nepokojný a že sa často budí, som zatvárala oči. Držala som ju v postieľke, no keď som sa dočítala, že práve spoločné spanie v jednej posteli eliminuje riziko SIDS, bolo rozhodnuté. Dcérka dnes zaspáva vo vlastnej postieľke, no keď sa v noci zobudí a chce ísť za nami do postele, automaticky jej vyhovieme. To, že dojčenie v polospánku v mamičkinej teplej posteli je pre ňu príjemné a vyhovuje nám obom, je len ďalšie plus.

Práve dojčenie – dlhodobé dojčenie je ďalším znakom AP. Pod pojmom Dlhodobé dojčenie sa myslí dojčenie aj v druhom roku života dieťatka. Dnes sú už známe výhody dlhodobého dojčenia ako pre dieťa, tak aj pre matku. Znakom AP je tiež tzv. dojčenie na požiadanie.

Nesmiem zabudnúť na to, že prívrženci AP nepoužívajú fyzické tresty. Namiesto nich radšej volia logické dôsledky. Napríklad dieťa sa hrá s fľaškou a vyleje z nej vodu. Rodič naňho nezačne kričať, obviňovať ho z nešikovnosti, ale mu rázne povie, aby vodu z dlážky po sebe utrelo. To je logický dôsledok konania dieťaťa.

Ďalšie znaky AP zahŕňajú:
– matka zostane doma s dieťaťom/deťmi čo najdlhšie, prvé tri roky života minimálne
– dieťa tvorí neoddeliteľnú súčasť matkinho života, nie je pre ňu iba akýmsi automatickým naplnením svojho poslania byť matkou
– rodičia limitujú čas, ktorý ich deti strávia pred televíziou
– to, ako matka na dieťa celkove pôsobí, to, ako mu vytvára štruktúru dňa
– rodičia trávia s dieťaťom maximum spoločného času a zahŕňajú ho do celkového programu dňa a všetkých aktivít, pokiaľ je to možné (Návšteva reštaurácie, návštevy známych, výlety atď. Takýto rodičia sa určite nevyberú na dovolenku, či víkendový pobyt a nezanechajú svoje malé dieťa so starými rodičmi či s opatrovateľkou! )
– rodičia rešpektujú individualitu dieťaťa a dieťa ako osobnosť (napr. prečo držať dieťa nasilu v kočíku ak v ňom nechce byť? Vyjadrenia typu „Bude sedieť v kočíku, pretože som povedal/a a ja tu rozkazujem!“ od týchto rodičov počuť určite nebudete.)
– rodičia berú dieťa ako partnera, rešpektujú jeho pocity (Naše dieťa má momentálne obdobie, keď sa často pýta z návštev domov. Stojí pri vchodových dverách, búcha na ne a kričí „Domov!“ V takom prípade rešpektujeme jeho pocity a poberieme sa domov.)

Celková atmosféra v rodinách, ktorí si zvolili AP ako svoju cestu pri výchove detí, je priateľská, príjemná, bezprostredná, otvorená, nehlučná, dávajúca dieťaťu pocit bezpečia. Následkom toho z dieťaťa vychovávaného metódou AP vyrastú jedinci so zdravým sebavedomým.

Nemýľme sa však a nesúďme ľudí prirýchlo. Ak vidíme dojčiacu matku, nemusí hneď patriť k vyznavačkám AP. Naopak, ak vidíme matku ako kŕmí svoje dieťa z fľašky, nezavrhujme ju! Nemôžeme predsa vedieť, či tekutina vo fľaštičke nie je náhodou darované ženské mlieko, či mlieko z mliečnej banky, alebo či nemá závažné zdravotné problémy, ktoré neumožňujú matke dojčiť.

Metódu Citlivého rodičovstva všetkým vrelo odporúčam. My s manželom sme zistili, že neudrieť našu sedemnásťmesačnú dcérku je také jednoduché! Vaše dieťa a to, ako s k nemu správate vám otvorí nečakané možnosti. Ale najmä, urobí šťastným vaše dieťa i vás.

Začni písať komentár...

Odošli