Čo je to stay dry?
Po slovensky zadoček v suchu. Materiály, ktoré sa používajú v látkovaní sú prevažne prírodné: bavlna, biobavlna, bambus, konope. Tieto síce spoľahlivo absorbujú vlhkosť od detského zadočku, ale na ohmat sú mokré. Väčšine deťom pocit mokra až tak nevadí (veď aj naša generácia vyrástla na klasických socíkovských štvorcoch a žiadne stay dry vtedy neexistovalo). Pokiaľ však máte pocit, že by sa vaše dieťa cítilo komfortnejšie, tak skúste stay dry.
Ako funguje stay dry?
Stay dry je syntetická polyesterová vrstva, ktorá je v kontakte s pokožkou (čiže detským zadočkom), spoľahlivo odvádza tekutinu do spodných sacích vrstiev (kde sa tekutina absorbuje), ale neprepúšťa ju naspäť k zadočku.
V praxi to znamená, cikanica pretečie stay dry vrstou do spodnejších savých vrstiev (kde saje zvyčajne bavlna, bambus, konope), ale nepretečie späť. Syntetika totiž nenasáva vlhkosť do svojich vlákien, ale do medzivláknových medzier, preto na dotyk pôsobí ako suchá. A tak má zadoček pocit sucha. Samozrejme pre optimálne zabezpečenie pocitu sucha sú dôležité aj spodné absorbujúce vrstvy, ktoré tekutinu rýchlo absorbujú a zabránia opätovnému prechodu do vrchnej vrstvy
Aké stay dry materiály sa používajú?
Ako stay dry vrstva sa zvyčajne používajú hladké syntetické materiály, najčastejšie:
1, flis (najlepšie microflis) – 100% polyester. Lepšia je nižšia gramáž alebo redšie pletenie, aby tekutina spoľahlivo pretiekla a nehromadila sa vo flise. Príliž husto pletený flis by tekutinu zle prepúšťal. Mikroflis nie je nízkogramážny flis. Nemýľte si. Mikroflis je tvorený mikrovláknami, je teda jemnejší ako flis.
2, suedecloth (špeciálne vyvinutý na plienkovanie) 100% polyester, je to jemnejšia variant stay dry. Je tenší, má veľmi jemne česaný – semišový povrch
3, mikrovlákno (100% polyester), jemejšia varianta klasického mikrovlákna, rozstrihnuté slučky
Inak taký minimálny stay dry vám spraví aj separačná vložka.
Je vhodná pre všetky deti?
Stay dry je predovšetkým umelina, väčšina detí s tým nemá problém, ale niekoré deti môžu mať začervenanú pokožku (najmä tie menšie). Vyskúšajte to najprv, predtým, než zakúpite 20 plienok so stay dry vrstvou🙂
Príp. môžete stay dry používať len na nevyhnutné príležitosti (dlhší pobyt vonku, cestovanie a pod). Ak ste doma a máte možnosť prebaľovať častejšie, tak na prírodno je na prírodno🙂
Akú stay dry vrstvu kúpiť?
1, Stay dry vrstvu má v sebe všitú väčšina kapsových plienok a AIO plienok (buď vo forme suedeclothu alebo mikroflisu)
2, Stay dry môžete kúpiť aj ako SAMOSTATNÚ VIACVRSTVOVÚ VKLADAČKU a pridať ju do vašej plienky priamo pod zadoček napr.:
Bum Genius Flip Stay dry Newborn (2 vrstvy mikrofroté a 1 vrstva suedeclothu) 14x30cm
Pre najmenšie deti môžete využiť samostatne, pre viac cikacie deti ju budete musieť kombinovať ďalšou 2-3 vrstvovou (najlepšie prírodný material).
Bum Genius Flip Stay dry (3 vrstvy mikrofroté a 1 vrstva suedeclothu), jednoveľkostná, veľkosť upravujete pomocou patentiek. Niektorým deťom vydrží aj samostatne, iným budete musieť dovypchať nejakým prírodným matrošom (bambus, bavlna)
Ella´s House stay dry vkladacia plienka, 2 vrstvy konopno-biobavlneného flisu a na vrchu je polarfleece 290g/m2. Ako samostatná vkladačka nestačí, treba kombinovať s ďalšou savou vkladačkou.
Tots Bots stay dry vkladačka, 2 vrstvy tkaného bambusového froté (90%bambus/10%polyester), 400g/m2. Na vrchu microfleece 210g/m2. Ako samostatná vkladačka nestačí, treba kombinovať s ďalšou savou vkladačkou.
Popolini stay dry vkladačka, neviem presný počet vrstiev, 48% polypropylén, 42% PES, 10% elastan
Handičky stay dry vkladačka: 2 vrstvy mikrofroté,gramáž 300g/m2, 100% PES a 1 vrstva suedecloth, 100% PES
Ako použiť stay dry vkladačku? Dáte ju priamo pod zadoček (do novoskladu, do nohavičkovej plienky, do vrchných nohavičiek a všade tam, kde potrebujete stay dry)
Obr1: stay dry vkladačka v nohavičkovej plienke
Obr.2: stay dry vkladačka na prefolde vo vrchných nohavičkách
Obr.3: stay dry vkladačka na novosklade vo vrchných nohavičkách
3, stay dry vrstvu môžete kúpiť aj vo forme LINER-u, teda JEDNEJ VRSTVY. Táto nenasaje nič, ale plní funkciu stay dry.
Tú dáte priamo pod zadoček.
Little Lamb, jemne vyčesané mikrovlákno s dlhším vlasom
Tots Bots, 1 vrstva microfleecu
Handričky, jedna vrstva microfleecu 14 x 36cm
Anavy, jedna vrstva microfleecu 13 x 35cm
Bambi Roxy, 1 vrstva microfleecu (obojstranny alebo jednostranny), šijú rôznych materiálov
Ella ´s house, Bum liner, 1 vrstva polarfleece, gramáž 290g/m2, 30,5 x 10/13 cm
Aitu, 1 vrstva fleecuImse Vimse
Ako použiť stay dry liner?
Dáte ho priamo pod zadoček (do novoskladu, do nohavičkovej plienky, do vrchných nohavičiek na vkladačku, do SIO plienky, do AIO plienky)
Obr.: Stay dry liner na novosklade vo vrchných nohavičkách
Stay dry liner v nohavičkovej plienke
stay dry liner na prefolde vo vrchných nohavičkách
stay dry liner v SIO plienke
stay dry liner v AIO plienke
STAY DRY liner-y si môžete vyrobiť aj sami, metráž nájdete na (handricky.eu, detivbavlnke.sk, sijemdetem.cz). Nastriháte si obdĺžniky cca 35 x 12 (podľa potreby). Microfleece sa nepára, nie je potrebné ho obšívať a pod.
Alternatívne si môžete vyrobiť aj z:
- Ikea deky Irma
- príp. z čohokoľvek, čo nájdete vo vašom miestnom obchode s metrážou (musí to byť však 100% polyester, aby látka nenasávala vlhkosť a fungovala ako stay dry), napr.: microfleece, polarfleece, wellsoft lama a pod. Ideálne, čo najnižšia gramáž, aby dieťa nemalo na zadku veľký balik.
Začni písať komentár...
dobry clanok, pomohol 🙂