greys
19. júl 2020
262 

Zdravý životný štýl s pomocou aplikácie UniGo

Keď som počas prvého tehotenstva v roku 2016 pribrala 24 kg, rozhodla som sa zmeniť svoj život a hlavne svoju postavu k lepšiemu 💪 Po pôrode som ešte rok a pol chodila s 8 kg navyše a cítila som sa mizerne 😰 8.1.2018 som sa nakopla a začala so sebou “niečo” robiť. Schudla som za 4 mesiace 13 kg. Začala som chudnúť zo 65 kg. Skončila som na 52 kg 💪, ale v novembri som otehotnela zasa a pribrala 15 kg. Teraz má dcérka 11 mesiacov a ja som na váhe 55 kg. Chcela by som sa dostať aspoň na 53 kg 💪 To, ako som schudla a čo som preto robila, písať nebudem. To by bol článok o inom. Jedna podstatná aplikácia, ktorá mi pomohla pri chudnutí a zdravom životnom štýle, sú Kalorické tabuľky. Tie už teraz nepoužívam, keďže som sa za ten rok používania naučila, čo, koľko a kedy jesť.

Túto aplikáciu nahradila aplikácia UniGo. Tá sa zameriava na zdravie ako také a zohľadňuje týchto 5 kategórií

  • myseľ
  • srdce
  • spánok
  • hmotnosť
  • aktivita

Pri nainštalovaní aplikácie som si spárovala moje fitness hodinky Delta s aplikáciou. Aplikácia sa môže spárovať aj s Fitbit, Garmin a Health.


Pri zaregistrovaní sa do aplikácie sa vám spustí séria otázok z rôznych oblastí (viď obr.).

Na základe týchto odpovedí vám aplikácia vyhodnotí váš zdravotný stav podľa tých piatich kategórií uvedených v úvode. U mňa to vyzeralo takto: 

Zároveň vám aplikácia UniGo ponúkne experimenty na základe aktuálnych údajov o zdraví. Môžete si zvoliť jeden až 3 experimenty na týždeň. Po týždni aplikácia vyhodnotí, či ste experimenty zvládli a ponúkne vám pokračovať v tom danom experimente, aby ste to ešte zlepšili, alebo si zvolíte iný, resp. iné experimenty. Ja som si na prvý týždeň zvolila zmenšiť porciu večere aspoň 2x v týždni a zvýšiť počet krokov 5x v týždni. Tu je výsledok.

Ďalší týždeň som si experimenty trošku pozmenila a netrpezlivo som čakala, ako mi to aplikácia o týždeň opäť vyhodnotí 🙂. 

Takže teraz sa môžeme pozrieť na jednotlivé kategórie. 

1. MYSEĽ

Je rozdelená na 2 podkategórie - emocionálne zdravie a nálada.

Emocionálne zdravie aplikácia vyhodnotí na základe pár otázok. Odpovedáte na otázky typu, ako ste sa cítili za posledných 14 dní. 

Náladu nahlasujete každý deň. Môžete si to počas dňa aj 10x zaznamenať. Ja som to robila 2x. Podľa nálady 😃

2. SRDCE

Srdcovú frekvenciu vám merajú hodinky resp. fitness náramok. Aplikácia si urobí denný priemer a ten aj zaznamená pri synchronizácii aplikácie s hodinkami. Tú som vykonávala 2x denne, ráno a večer. Odporúča sa minimálne raz za 2 dni synchronizovať. Ale ja som nedočkavá a zvedavá, tak som tú apku ráno a večer musela synchronizovať 😄 Túto kategóriu som mala raz v žltých číslach a raz v zelených. Posledné dni mi srdcovú frekvenciu nezaznamenávala aplikácia ani po reštartovaní hodiniek. Netuším prečo, ale hádam vysoký pokojový tep som nemala 😁 

3. SPÁNOK

Ja odjakživa milujem spánok, no mám 2 deti, z toho jedno dojčené. Aj keď musím poklopať klop, klop, spia úžasne od 18:30 do cca 7:00, ja spím oveľa menej. Dojčím v noci aj 3-5x a chodím spať neskoro večer. Odporúča sa pre kvalitu spánku chodiť spať do 00:00, a aspoň to dodržiavam. Aplikácia vám dokáže vyhodnotiť priemernú dĺžku spánku a jeho efektivitu, keď spíte s fitness náramkom. Ak je váš spánok slabý, neefektívny, pošle vám náhľad, aby vám ukázal, ako zlepšiť spánok. Mne prišiel tento: 

A môj spánkový graf vyzerá takto: 

4. HMOTNOSŤ

Zo svojou hmotnosťou som relatívne spokojná. Aplikácia vám po zadaní hmotnosti a výšky vypočíta BMI. U mňa sa hmotnosť počas aplikácie zmenila o kilo smerom nadol, takže túto kategóriu som veľmi neriešila 😀 Keď si zadáte aj obvod pásu, aplikácia vám vypočíta aj percento tuku. Ja som to zadala, ale neviem prečo mi to nevyhodnotilo 🤷‍♀️

5. AKTIVITA

Táto kategória bola pre mňa najviac zaujímavá. Vyhodnotí vám priemerný denný počet krokov, minúty mierneho a minúty intenzívneho cvičenia. 

Už nejaký ten rok mám cieľ denne urobiť 10 000 krokov. Pri mojich ďeťoch je to aj tak malina 😄Aplikácia mi vypočítala priemerný denný počet krokov 14 396, čo ma veľmi teší. Aby vám kroky aplikácia merala, musíte mať náramok alebo hodinky na ruke. Do môjho života patrí pohyb na prvé priečky pri starostlivosti o zdravie. Nielen fyzické, ale aj duševné. Keď som vonku na prechádzke, hneď mám aj lepšiu náladu.

Počas testovania som chodila aj behať. Čakala som, že keď aplikácia píše, že si sama vie zhodnotiť, či cvičím resp. vykonávam fyzickú aktivitu, tak to jednoducho tak je. Lenže synchronizovala som aplikáciu s hodinkami a nikdy mi to nezaznamenalo. Až neskôr som zistila, že si na náramku musím zapnúť cvičiaceho panáčika. Vtedy mi to aktivitu zaznamenalo. 

(Behanie s mojim synom motivátorom 😄).

Po 3 týždňoch od testovania aplikácie vyzerajú moje kategórie v aplikácií takto: 

Plusy aplikácie UniGO:

- prehľadná

- zaujímavá

- ľahko porozumiteľná

- edukatívna

- nápomocná

- motivačná

Mínusy aplikácie UniGo:

- niekedy synchronizácia nereaguje na prvýkrát, musím niekoľkokrát vypnúť celú aplikáciu a opakovať synchronizáciu opäť.

- nemerala mi posledné dni tep, ani po reštartovaní näramku.

- nevyhodnotila mi percento tuku, aj ked som do aplikäcie všetko zadala (možno som robila chybu ja) 🤷‍♀️

- nerozpoznala zvýšenú aktivitu, teda cvičenie, ako to v popise aplikácia uvádza.

Som človek, ktorý rád vyhráva a nerada sa vzdávam. Milujem zadávať si ciele a aj ich dosiahnúť. Najlepšie v čo najkratšom čase. No pri zdraví to neplatí. Je to celoživotná drina. Aspoň trochu ovplyvniť to, čo môžem, aby som bola zdravá a vitálna pre svoju rodinu čo najdlhšie. Táto aplikácia mi v tom pomáha. Zadávať si ciele a vidieť ako sa zlepšujem 💪Samozrejme, aj aplikácia sa dá oklamať, ale svoje telo neoklamem. Odporúčam využívať aplikáciu hlavne ľuďom, ktorým záleží na zdraví a zdravom životnom štýle, ktorí chcú zmeniť svoj život k lepšiemu a zaujímajú ich dáta a výsledky svojho snaženia 💪

#test_unigo #recenzia

Začni písať komentár...

Odošli