Pád a úder je najčastejšou príčinou úrazov v detskom veku. Podľa štatistík Úradu verejného zdravotníctva, medzi najčastejšie miesta úrazov detí a mládeže patrí domáce prostredie /36%/, ďalej športoviská /23%/, cesta /21%/ a škola, resp. predškolské zariadenia /17%/. Údaje však sa menia aj v závislosti od veku dieťaťa. Pri malých deťoch do 6 rokov prevláda miesto úrazov domáce prostredie, u starších detí je vyššia úrazovosť vonku, kde je viac nástrah. V domácom prostredí sa najviac úrazov stáva v období Vianoc, vonku je rizikovejšie zas leto.
V domácom prostredí ako aj inde je mnoho nástrah, ktoré môžu byť dôvodom pádu u detí: posteľ, poschodová posteľ (dieťa do 6. roku by nemalo spať na hornom lôžku poschodovej postele), prebaľovací pult (malé bábätko nikdy nenechávať samé na vyvýšenom nábytku), stoličky a stôl, kuchynská linka, schody, šmykľavá, mokrá dlážka,
okno, kolobežka alebo bicykel, in-line korčule, stromy, obrubníky, hojdačky…
Aj napriek mnohým preventívnym opatreniam, k pádu dieťaťa dôjde veľmi ľahko. Nevyhne sa mu asi žiadne dieťa. Väčšina pádov nespôsobí vážnejšie následky. Môže sa však stať, že pád je príčinou úrazu, či už bežného alebo vážnejšieho, ktorý môže mať negatívny dopad na zdravie aj život dieťaťa. Preto je veľmi dôležité, ako sa v danom momente zachováme.
V prvom rade treba ihneď sa dostať do blízkosti dieťa a zistiť vážnosť situácie: či je dieťa pri vedomí, či dýcha, k akému možnému zraneniu došlo, či krváca, či ho niečo príliš bolí.
Keď voláte na číslo rýchlej zdravotnej pomoci, snažte sa poskytnúť dispečerovi na druhej strane linky čo najviac smerodajných informácií: vek dieťaťa, spôsob pádu, rozsah poranenia. A samozrejme čo najpraktickejšie opíšte orientačné body, pomocou ktorých sa sanitka dostane k vášmu domu.
Ak usúdite, že jednoduchšie bude, ak sa sami dostavíte na pohotovostnú službu. To však jedine v prípade, že máte k dispozícii dospelého človeka, ktorý vás odvezie k lekárskej pohotovostnej službe, pričom vy na zadnom sedadle budete dávať dieťaťu prvú pomoc. Určite to však nerobte, ak môže mať dieťa poranenú chrbticu, či zlomenú nohu. Potom bude potrebovať nosidlá a prílišná manipulácia je preň nebezpečná.
Ak zranenie nie je natoľko ohrozujúce, aby ste zavolali rýchlu zdravotnú pomoc, určite zvážte, či predsa len nevyhľadáte lekársku pomoc.
Súvisiace články
https://www.modrykonik.sk/resuscitacia-deti/
https://www.modrykonik.sk/stabilizovana-poloha/
https://www.modrykonik.sk/urazy-deti/
https://www.modrykonik.sk/prevencia-detskych-urazov/
https://www.modrykonik.sk/pohotovost/
https://www.modrykonik.sk/zachranna-zdravotna-sluzba/
Viac o pádoch detí na modrykonik.sk
https://www.modrykonik.sk/blog/natalia912/article/prva-pomoc-pre-babatka-skratena-verzia/
https://www.modrykonik.sk/forum/stal-sa-uraz/pad-8-mesacneho-babatka-z-postele/
https://www.modrykonik.sk/forum/stal-sa-uraz/co-robit-ked-babatko-spadlo-z-postele/
https://www.modrykonik.sk/forum/stal-sa-uraz/dieta-spadlo-ist-na-pohotovost-alebo-pockat/
https://www.modrykonik.sk/forum/stal-sa-uraz/maly-padol-a-ma-na-cele-velku-hrcu-co-mame-robit/
https://www.modrykonik.sk/forum/stal-sa-uraz/co-robit-ak-babatko-vypadlo-z-kocika/
https://www.modrykonik.sk/forum/stal-sa-uraz/dlhodobe-nasledky-padu-babatka-na-hlavicku/
https://www.modrykonik.sk/forum/stal-sa-uraz/pad-babatka-ist-na-pohotovost/
Zdroj:
Miriam Stoppardová: Choré dieťa. Poradca pre rodičov. Neografia, Martin 1992.
http://verejnezdravotnictvo.szu.sk/SK/2004/4/urazy_Rovny.htm
http://choredieta.sk/index.php/prva-pomoc-chore-dieta/prva-pomoc/urazy-v-detskom-veku
http://www.mfc.sk/swift_data/source/aktuality_2012/Prevencia_urazov_v_domacnosti.pdf
https://primar.sme.sk/c/6031318/ako-zastavit-krvacanie.html#axzz4mW271DVW
http://www.ineurolog.sk/urazy-mozgu/urazy-mozgu-nepodcenujte-urazy-a-pady
https://zdravoteka.webnoviny.sk/choroby/otras-mozgu/
http://www.symptomy.sk/choroby/otras-mozgu
foto: pixabay.com/
fúha, to čo sa tu mali mamičky dozvedieť sa nedozvedeli ....a tu opísané postupy no neviem neviem ☹
Necitala som tuto parodiu celu. Vecer ak to nevymazu mozno docitam.skoncila som ako najprv dycha a az potom kontroluje ci nie je nieco v ustach! Zle!ma najprv pozriet ak je cista potom zacina dychat. A nikdy!!!! Sa nevytahuje jazyk.ani detom ani dosp. Zakloni sa hlava dozadu a jazyk tym padom nemoze zapadnut..najdem nejake dobre video na YT a dam ti link. Tak si to lepsie zapamatas ked to aj uvidis 🙂
Začni písať komentár...
Mila redakcia!!! Toto uz co su za s*acky?? Ani som to nemohla docitat!!! Milion chyb v poskytovani prvej pomoci!! Takto akurat naucite vsetkych ako sa to nema robit!!!