Zdravie dieťaťa je prioritou každého rodiča. Niektoré detičky majú slabšiu imunitu, čo sa prejavuje chorľavosťou, častým prekonávaním viróz a rôznych detských neduhov. Hlavne po nástupe do kolektívu to býva výraznejšie. To vie potrápiť nielen samotných drobcov, ale aj rodičov. Veľkú rolu určite zohráva genetika a celková predispozícia, ako je organizmus odolný, no rodič svojím postojom to môže v mnohom ovplyvniť.
Tajomstvo zdravých detí
Je pochopiteľné, že rodičia majú záujem informovať sa, ako povzbudiť imunitu dieťaťa a čo robia rodičia zdravších detí ináč.
"Mamičky detí, ktoré bývajú málokedy choré, čomu podľa Vás vďačíte za dobrú imunitu detí? Odkedy naše dve deti nastúpili do kolektívu, čo už je viac než rok, sú neustále prechladnuté, ukašľané, s teplotou. V zimných mesiacoch boli viac doma než v škôlke... Prosím, čo zaberá na posilnenie imunity Vám, alebo aký máte životný štýl? Budem vďačná za každý tip", položila takúto podnetnú otázku mamička vo fóre Modrého Koníka.
Nebojme sa zimy
V mnohých príspevkoch sa podstata odpovede sústredila práve na to, že rodičia sa neboja svoje deti vystavovať chladu. No zároveň nerobia nič špeciálne. Jednoducho povedané: primerane deti obliekajú, nie príliš teplo, chodia von za každého počasia a nesnažia sa neustále vytvárať im teplé prostredie.
Napríklad: "Neviem, čím to je, ale moje baby sú malokedy choré a zvyčajne im to aj rýchlo ustúpi. Ale, je pravdou, že máme doma dosť chladno. Bežne u nás nájdeš 18 stupňov, keď máme 20, už je čo povedať. Nejde o to, že by sme nejako šetrili na kúrení, ale o to, že ja neznášam teplo a bývame na prízemí a prirodzene je tu chladnejšie. A v spálni, kde spíme všetci, máme ešte chladnejšie, keďže ja strašne často vetrám."
Podobnú skúsenosť uvádza ja ďalšia mamička: "Teplota na spanie je vačšinou 15 stupňov. Ale dievčatá spia ako šípkové ruženky, samozrejme pod hrubým paperovým paplónom... Tým, že sú zvyknuté na nižšiu teplotu, obliekam ich, podľa názoru mnohých naokolo, slabo. Ony samé sa odmietaju babušit, vždy mi hovoria, ze im bude príliš teplo."
A nasledujúce tvrdenie to len potvrdzuje: "Keď si porovnám, že pokým dietky v škôlke chodili už v otepľovačkách, to moje v legínach. Hrubších, ale stále len legínach. Trošku chladnejšia voda pri kúpaní či sprchovaní, neprekúrené miestnosti a časté vetranie aj počas mrazov."
V našej kultúre je skôr zaužívané malé deti pred zimou chrániť. S novorodencami sa nezvykne chodievať von na dlhší čas a v kočiaroch vidíme bábätká až príliš zababušené. Nie v každej krajine je to rovnaké. Kým u nás maminky váhajú pri teplote nad 10°C , či ešte dať pančušky pod tepláky, viď fórum, vo Veľkej Británii pri rovnakých teplotách deti bežne behajú s holými nohami.
„My sme išli von hneď na druhý deň po pôrode a na tretí sme boli v meste, v Anglicku sa ide domov po pôrode buď v ten deň alebo na druhý. A keby ste videli anglické deti v zime, žiadne pančuchy, ani čižmy ani ponožky, holé nôžky!!! nepreháňam, kto bol v Anglicku, videl to,“ delí sa o skúsenosť mamička žijúca vo Veľkej Británii.
Niektorí rodičia pri otužovaní svojich detí idú ešte ďalej. Vyvíjajú už konkrétne situácie, keď svoje dietky na krátky čas vystavia chladu a tým posilňujú ich odolnosť. O otužovanie detí sa zaujímajú aj rodičia úplne malých detičiek, veď v určitej forme sa dá praktizovať už od narodenia. Všetko však s mierou a zdravým rozumom.
„Rád by som mal otužilého Matesa z filmu S tebou mne baví svět,“ vyjadril svoje želanie otecko vo fóre venovanom práve tejto téme.
Maminky praktizujúce otužovanie svojich detí sa podelili s takýmito zaujímavými nápadmi:
„Ja otužujem malého v sprche, najprv sa osprchuje teplou a potom si dá ešte chladnú sprchu. Začali sme v lete, keď bolo teplo a teraz si už aj zvykol a teší sa na studenú a vrieska pri tom. Ešte je dobré aj také otužovanie, že v zime vybehneme niekedy len tak teplákoch vysypať smeti, alebo niečo podobné. Proste na chvíľku na studený vzduch bez naobliekania. Potom sa doma vyhrievame.“
„Otužovanie odmalička: spať pri otvorenom okne aj v zime, vzdušný kúpeľ, potom aj sprcha, začínať vlažnou a prepracovať sa k studenej, samozrejme formou hry, aby to dieťa bralo ako zábavu a nie ako traumu.“
„Moja dcérka ma 20 mesiacov a rada si po kúpeli, keď sa vypúšťa vaňa a ona v nej ešte sedí, púšťa si studenú vodu a strká tam rúčky a nôžky po troške.“
Krásne príklady, ktoré podávajú svedectvo, že otužovanie môže byť pre deti veľkou zábavou. Čo je veľmi dôležité, pretože len vtedy to má zmysel. V žiadnom prípade ich netreba do ničoho nútiť.
Skúsenosti rodičov, ktorí či už vedome alebo náhodou vytvárajú deťom priaznivé podmienky na otužovanie a posilňovanie imunity sa dajú zhrnúť do niekoľkých bodov:
Začni písať komentár...