Prečo práve tento článok? Pretože už asi 4 rok pestujem na balkóne rôzne rastliny cez okrasné , bylinky, zeleninu a ovocie.
Problém však je, že ak chce človek na balkón niečo nové iné a pekné, potrebuje informácie o tom ako danú kvetinku má pestovať.
Dnes som narazila presne na takýto problém, bola som nakúpiť v hornbachu ešte posledné kusy kvetov na balkón a našla som
tam pár kúskov, ktoré ma oslovili, ale žiadne info k ním sa mi cez mobil nepodarilo nájsť.
Nakoľko boli cenovo normálne, tak odišli s nami domov. Doma som si sadla k počítaču a snažila sa o nich zistiť niečo na internete.
Čo myslíte? No nenašla som skoro žiadne informácie. Sem tam k niečomu video na yotube v agnličtine..od toho som si niektoré
informácie odvodila a podľa fotografií...
Preto som sa rozhodla napísať tento článok..čiže bude to článok o tých kvetoch, ktoré je možné pestovať na balkóne, čo k tomu teba
a čo majú radi. Prípadne napíšem, ktoré kvety som skúsila pestovať a nepodarilo sa ani po pakovaných postupoch alebo ma neoslovili.
V prvom rade pestovateľky, ktoré by sa chceli riadiť podľa môjho článku, upozorním, že žijem v Bratislavskej Petržalke a balkón mám
slnečný cca od 12h svieti slnko až do západu slnka. Čiže náročnejší na vlahu a slnečný, ale predsa mám na jednej strae balkóna chládok.
Nepstujem kvetinky len v lete, túto zimu som prvý krát mala na balkóne kvetiny aj počas zimy.
Základné pravidlá pestovania:
1.vhodný substrát (používam hornbachový substrát na balkónové rastliny, substrát na bylinky, substrát na semienka)
2. vhodné hnojivo (na bylinky - ak použijete iné je možné, že sa spália, slepičiné tekuté hnojivo -tým zeleninu, ovocie, a kvety, tento rok na kvety testujem hnojivo zo starkl tisíckvet)
3. postrek (pravidelný postrek vodou, pravidelný pstek ochranou proti škodcom hlavne, ak Vám v bydlisku poletujú topole, ktoré roznášajú škodcov, na postrek používam Rock efect alebo odvar z mydlových orechov)
4. zlepové doštičky - ekologické lacné a zsití problém včas
5. vhodný nákup - pri nákupe treba kvietky poriadne pozrieť či si v nich nenesieme vošky - častokrát bývajú v sedmkráskach alebo sirôtkách či primulách. Kvetiny nakupujem v hornbachu, tento rok sm skúsila ničo zo semien (aj kvety nielen zeleninu), starkl a rastlinky, a zbytok dokúpila v hornbachu.
6. vhodne zasadiť a vhodne nakombinovať druhy rastlín
7. pravidelne polievať a hnojiť
8. pravidelný zber starých listov, kvetín (predĺžime kvitnutie) a kontrola zdravia rastlín
9. poznať nepriateľa - čiže najčasteší škodcovia (vošky, roztoče, štítniky, molice, pleseň, hrdza)
Cibuľoviny:
Ak chcete aby Váš balkón bol pekný hneď po topení prvých snehov na jeseň pri upratovaní si vysadťe cibuľky.
Vysadíme ho hrantíkov a primerane zalievame celú zimu. Zálievku, robíme v čase, keď nemrzne! Keď mrzne nepolievame.
Na Vianočnom stole som mala hyacinty 🙂, vo februári Corcusy(Šafran) aj začal kvitnúť, kým ho naše mačky nepožrali, marec boli narcisi
a v zápätí tulipány.
Ešte máme v dvoch kvetináčoch cibuľky, ktoré rastú, nemám pri nich ceduľky a zabudla som, čiže musém počkať až budú mať kvet.
Zazimovať sa mi cibuľk nepodarilo, vždy ďalšie kvietky boli slabé, malé a bez kvetov. Cibuľky po odkvitnutí putujú do predzáhradky pri našom
paneláku 🙂 a tešíme sa z nich ďalší rok.
Primula (Prvosienka) - v byte vôbec nechce byť a na balkóne vždy vykape, u mňa sa ujali len v predzáhradke
Sedmokráska (Bellis) - pozor na prenos vošiek, má rada priame slniečko a vodu. Ale ak ju prelejete zhnije. Min.rok bola tak napadnutá voškami,
že umrela. Naptrí medzi moje srdcovky, ale vždy si apoň jednu na balkón dám.
Nezábudky (Myosotis sylvatica) - v balkóne sa im nepáčilo, odputovali do predzáhradky, tam sú spokojné.
Sirôtky (Viola) - moja srdcovka pre nenáročnosť, krásnu vôňu a farbu. Pozor na vošky pri nákupe! Zo semien sa mi tento rok nepodarilo vypestovať. Tento rok som kúpila v Lidl (časť z nich umrela), ostatné som kúpila v hornbachu (ani jedna neskapala). Od kúpi sú na balkóne nakoľko v byte sa im nepáči. Nemusíte sa báť mrazov, či snehu..opakovane mi ich zasypal sneh a nádherne kvitli.
Bývajú drobnokveté, strednokveté a veľkokveté. Bohatý kober dosiahnete hľavne s drobno a stedno kvetých..farby sú rôzne či jednofarebné alebo kombinácie , od bielej až po fialovo čiernu. Majú príjemnú vôňu.
Majú radi vodu ak sú na priamom slnku, avšak radšej pravidelne ako preliať a zhynú. V lete ich zalievam ráno aj večer. Zvädnuté kvety treba odtŕhať, aby kvetina nezačala semeniť a tým pádom prestane kvitnúť.
Štandartne ich pestujem už tetí rok v hrante von z balkónu spolu s previsnutými muškátmi, muškáty sú smer na ulicu a sirôtky do balkónu, aby
som sa mohla tešiť farebnosti aj doma nielen vonku, keď si pozriem na balkón. Sú to super zohraná dvojica.
Je to 1-2 ročná rastlinka.
Tento rok ich skúsim dať aj do poschodového kvetináča a do polotieňa. Dám info či sa im tam páčilo.
Balkóngold (Bidens, Dvojzubec) - tento rok ho idem skúsiť pestovať, jeho výhdou by malo byť niele že je to ťahavá a nenáročná kvetina, ale má sa údajne aj samočistiť. 3ks som mala zo starkl /tieto jediné došli buď oschnuté alebo spálené a jeden umrel, ti druhé dva zatiˇal extra nerastú). Dnes som si dokúpila v hornbachu 2ks väčších dám, budú spolu a dám cih asi do závesnej nádoby. (ak zmením názor zajtra upravím). Plánujem ho podľa infomácií v knižke dať na priame slnko, čiže má rad slko a vodu a rád vysí v nádobe 🙂. Údajne je možné prezimovať ako muškáty.
Chystám sa ich dať do závesného kvetináča s čiernookou zuzanou (tunbergia).
Kvety sú drobné žlté.
Georgíny (Dahlia) - tento rok som objavila balkónové. Objednala som si ich na starkli, bola som prekvapená, keďže mi došli hľuzky na zasadenie. Zasadila som asi pred mesiacom, najvyššia má t.č. asi 15-18cm. Zaujali ma preto, že ich pestujem v predzáhradke. Zo semienka mi skapali, čiže pestujem len z hľuz. Majú radi slniečko, ale osobne si myslím, že by zvládli aj polotieň, kvitnú až do neskorej jesene, odkvitnué kvietky zostrihávať, aby sme predĺžili kvitnutie. Majú radi stredne silnú až silnú zalievku.
Buď ich nechám samostatne v hrantíku alebo skombinujem ešte s inými . Dopním info ak by som kombinovala.
Sú rôznofarebné a rôznokveté ( jednoduché alebo plnokveté).
Verbena ( Železník) - nejak sa mi nepáčili tieto kvietky boli na mňa riedke a pomalé, doniesla som na nich ako začiatočník vošky..a nepodarilo sa mi vyhubiť ..museli do koša..aleb vyhubili rastlinku.
Aksamietnica (Tagetes)- bývajú jednokveté aj plnokveté, žlté aj oranžové. V predzáhradke majú radi slnko a vlahu, nechávame ich až do neskorej jesene alebo otrháme na jar, nakoľko sa takto same vysemenia a poslúžia ako hnojivo.
Dajú sa vypestovať zo semienok, pestovať aj na balkóne. Je to jednoročná letnička. Má rada slnko, stredne až veľa vlahy. Pozor jedovatá.
Tento rok som kúpila v lidli a zasadila do poschodového kvetináča, všetky mi vykapali - neviem či zlé kvety z lidlu (nakoľko tento rok okrem pár sirôtok a veľkého kvetináča petunie , mi z lidlu skapali všetky sadenice - surfinie, peunie, lobelky aksamietnice, begonie -2ks prezili) , či poschodový kvetináč alebo som zvažvala, že mi ich ocikala mladšia mačka, že jej možno smrdeli 🙂.
Môzu byť v kvetináči so sirôtkami (violami) či muškátmi.
Dcérka ma dnes na jednu uprosíkala .
Nechtík (Calendula) - zo semienka, má rad slnko a polotieň, strednú zálievku ale hlbší kochlík, nie hrantík. Po odkvitnutí si pozbierame semienka.
Begónia vždykvitnúca ( Begonia semperflorens) - pestujem tretí rok , kúpila som si ružové a pár bielych. Biele sa nejako neujali ale ružové vžry na jeseň podelím dám na parapety do izieb a prezimjú, väčšina aj kvitne celú zimu.
Pestujem ich spolu v jednom kvetináči alebo samostatne. S inými kvetmi v nádobe sa mi neosvedčilo.
Na jar koncom marca- zač apríla presťahujem na balkón práve na tú stenu kde nesvieti priame slnko, a krásne kvitnú celé leto. Majú radi vodu, ale ak cih prelejete alebo stoja vo vode zhynú. Niekde som našla info, že sú jednoročné, ale ja už ich budem mať tretie leto. Treba trhať staré kvietky a listy. Na jar ich zrežem. Ak sú na priamom slnku spalujú s im listy a neprospievajú.
Begónia previsnutá- prvý krák som kúpila tento rok zo starkl, zatiľ hľuzy nevyrástli, stále čakám...Chcem ju mať v chládku, nakoľko som sa ňou inšpitovala na Orave, kde ju majú v chládku a krásne kvitne...v zime by tiež mala ísť prezimovať.
Petúnky (Petunia) - jednoročné, krásne kvitnúce rastlinky, ktoré majú radi slničko aj polotieň, veľa vody (inak vysychajú), sú rôznofarebné, kvety majúako trubky, ale môžu byť veľké aj drobné. Tu len odporúčam naozaj preventívne striekať Rock effectom prit škodcom, lebo tým, že sú "lepkavé" ak sa na nich niečo uchytí, tak sa toho nezbavíte. Výhonky 20-30 cm.
Je vhodné ju pestovať s muškátmi (palarńiami, chryzanténami).
Petúnia (Petunia) - slnko a polotieň, doť vody, môžete dať dohrantíkov z balkóna alebo závesných kevtináčov. Dĺžka výhonkov 25-150 cm, pozor sú jedovaté. Zvyknem kombinovať muškátmi. Preventívny postrek proti škodcom.
Zvonček (Campanula) - môžete pestovať samostatne aj v kombinácii s inými, má rad naozaj slnko, polotieň sa mi neosvedčil a polievať buď rán alebo večer pdľa potreby, ak ho prelejete odhníva. Prezimovať sa mi nepodarilo.Osdkvitnuté kvety je z neho celkom náročné odtrhávať. Tento tok som ho nekúpila prvý krát, nakoľko skúšam balkónové georgíny , balkongold...
Lobelky (Lobelia) - pestovanie je totožné s petánkami či petúniami, môžete ich kombinovať smé či so spomínamými petánkami, petúniami prípadne surfíniami..muškátmi.Slnko a polotieň, stredne veľká až veľká zálievka, závesné nádoby či hrantíky z balkóna. Rôzne farby. Preventívny postrek proti škodcom.
Fuchsia (Fuksia) - polotieň až tieň, mala som po dva roky, v celku nenáročné, ale majú radi veľa vlahy, ale nesmú stáť vo vode. Dobre im je v závesných nádobách. Sú pekné, mala sm ich asi po 3 roky, ale nie sú moja srdcovka. Pestovala som ich samostatne.
Netýkavka (Impatiens)- taktiež sa pestuje ako fuchsia. Myslím že v jednom kvetináči spolu by sa im páčilo. Ale tiež to nie je moja srdcovka.
Čiernooká Zuzana(Tunbergia) - vždy sa mi táto jednoročka veľmi páčila a lákala ma, ale jej cena za kvetináč 10 eur ma odradila. Nakoniec som si ju tento rok vypestovala zo semienok, bolo to nenáročné. Nie je síce tak pevná a veľká ako tie v obchode, ale myslím, že je to len tým, že som asi zasadila neskôr ako oni (aj keď semená som vysádzala od februára..pozriem kedy túto Zuzanu). Dĺžak až 1,5m.
Niekde som našla informáciu, že je to trvalka pestovaná ako jednoročná rastlina. Ak nádejm bližšie infomácie k prezimovaniu alebo sa to podarí mne tento rok, doplním do článku poznatok.
Kvetinky sú ako trúby s čiernym okom vnútri, bývajú žlté, oranžové či biele (tie som ešte nevidela naživo). Majú radi slnko, veľa slnka, strednú zálievku. Buď ich pestujeme ako popínavé rastliny alebo v závesných kvetináčoch.
Zvažujem že ich zasadím spolu do nádoby s balkongold.
Ipomea - toto je kvetina, ktorá ma išpirovala pre tento článok. Včera som si ju zakúpila. Na internete žiadne info a v knihách tiež nič..nakoľko keď hľadáte názv Ipomea - nájdete, že sa jedná o Podvojník trojfarebný. Toto však nie je moja Ipomea. Moja Ipomea sa podobá sladkým zemiakom čiže Batátom avšak nie je jedlá. Takž moja ipomea je táto Ipomea Sweetheart Light Green - je vhodné ju pesovať s farebnými kvetmi, či už v kombinácii s muškátmi, petúniami..Znesie aj priame slnko čo polotieň. Mierna až silná zálievka. Je to vraj tak domáca nenáročná rastlinka burinka. Tak som zvedavá. Včera som ju zasadila dokopy s Petuniou. Tá moja Ipomea je Ipomea Sweetheart Light Green. S petuniou sa jej paci a zvlada v pohode aj priame slnko.
Ukladám čLánok a píšem ho ďalej
Začni písať komentár...
Dobrý deň, môžem poprosiť o radu? Mam asi mesiac zasadené fuchsie. Dala som ich do vysiacich crepnikov na balkón. Sadenice som kúpila v takom balení po 10 ks. Do asi 45cm črepníku som ich dala 7. Krásne vyrástli do výšky, ale puky zatiaľ nemajú žiadne. Nedala som ich veľa do 1 črepníka? Chcela som ich mat krásne košaté, ale teraz neviem.