Varíme zdravo a chutne-časť 3.
Keď sme zadávali anketovú otázku o stravovaní, netušila som, že pomazánky sa budú radiť na prvé miesto záujmov rodičov z veľkého množstva rôznych druhov pokrmov. Človek by si myslel, že v dnešnej dobe zapadli prachom 🙂 Osobne ma teší fakt, že opak je pravdou. Dávno sme sa presvedčili, že dobrú pomazánku aj pre našich malých krpčekov je dnes možné urobiť takmer z čohokoľvek. Stačí zmiešať tie správne ingrediencie a skvelá pomazánka je na svete. Ale stále sa tradujú aj tie klasické, tie od našich starých mám.
Chutná, zdravá pomazánka, alebo čo chladnička dala
Neviem, čím to je, že sa ľudia pomazánok tak "boja". Alebo im neprikladajú dôležitosť v našom stravovaní? Alebo je to strachom, že sa niečo pri ich príprave pokazí, či "fakt", že to dieťatu proste nezachutí?!
Pomazánky a nátierky majú svoje čaro a podľa mňa aj dôležité miesto v jedalničku. Nehovoriac o tom, že sú nám veľmi nápomocné, pretože z "holého" kúska chleba či pečiva razom dokážu vykúzliť malého Armaniho 😉
Nech je dôvod akýkoľvek, prinášame vám zopár inšpiratívnych a zdravých receptov. A nemusíte sa báť, vaše deti si ich obľúbia 🙂 Otvorte svoje chladničky, špajze a pustite uzdu svojej fantázii a vôní.
Šampiňónová nátierka autor: @zojec
Suroviny:
Postup:
Šampióny opražíme na cibuľke, pridáme postrúhané tofu, trošku posolíme, aby šampióny pustili šťavu, podusíme, potom dáme do mixéra, pridáme orechy a do hladka vymixujeme. Nakoniec ochutíme muškátovým orieškom a čiernym korením.
Sardinková pomazánka autor: @slniecko41
Suroviny:
Postup:
Vymiešame (používam ručný mixér) maslo so sardinkami, potom pridáme na jemno pokrájanú cibuľku, štipku morskej soli a citrónovú šťavu. Všetko spolu nanovo rozmixujeme, aby zostala nátierka úplne jemná. Nakoniec vmiešame čerstvú nakrájanú pažítku (môže byť aj sušená).
Mrkvovo - pórová s vajíčkom autor: @idlici12
Suroviny:
Postup:
Na jemno nastrúhame mrkvu, uvarime vajíčko, pór nakrájame na jemné plátky a dáme roztopiť maslo. Nakoniec to všetko poriadne rozmixujeme dohladka.
Hokaido (druh tekvice) pomazánka autor:@elmelpel
Suroviny:
Postup:
Tekvicu Hokaido nakrájame na plátky, pokvapkáme olivovým olejom, dáme na 15min do rúry, aby zmäkla. Vyberieme, pridáme strúčik cesnaku, kyslú smotanu alebo biely jogurt, soľ (môžete pridať tavený syr, ale len málinko) a rozmixujeme. Môžeme pridať bylinky.
Avokádová nátierka autor: @mamina1202
Suroviny:
Postup:
Avokádo ošúpeme, popučíme vidličkou, pridáme šťavu z citróna, soľ a premiešame. Kto chce, môže pridať strúčik cesnaku. Jednoduchý a rýchly recept.
Dobrý tip: Avokádo časom zoxiduje, čiže stmavne. Pokiaľ chcete, aby si pomazánka zachovala svoju krásnu zelenú farbu, pridajte do misky s nátierkou kôstku z avokáda.
Cviklovo-avokádová pomazánka autor: @zuzzulka
Suroviny:
Postup:
Cviklu nastrúhame, pridáme popučené avokádo, na drobno nakrájanú cibuľku a soľ. Všetko premiešame. Môžeme všetky suroviny vymixovať ponorným mixérom.
Aby ste pomazánku nemali príliš "štipľavú, zemitú" od cvikli, cviklu dávajte radšej po menej. Pokiaľ sa vám bude zdať slabá, môžete pridať viac.
Hummus autor: @zojec
Suroviny:
Postup:
Namočený cícer (deň vopred) uvaríme do mäkka (pri varení nepridávajte soľ, predĺži sa doba varenia), pridáme zvyšné suroviny a rozmixujeme na hladkú kašu.
Quacamole autor: @myska2233
Suroviny:
Postup:
Avokádo pretlačíme vodličkou (môžeme aj rozmixovať), pridáme cibuľu a paradajku nakrájané na malé kúsky, citrónovú šťavu a soľ. Všetko poriadne premiešame.
Rodičia si môžu pridať chilli, aby malo väčšie grády 🙂
Mrkvovo-zelerová nátierka autor:@myska2233
Suroviny:
Postup:
Zeler a mrkvu nastúhame, pridáme zvyšné suroviny, dochutíme a všetko riadne premiešame.
Hlivová pomazánka autor: Henrieta Peškovičová - My first cooking book
Suroviny:
Postup:
Hlivu zbavíme konca a orestujeme z každej strany asi 1 minútu na olivovom oleji. Rozmixujeme ju spolu s cesnakom, pridáme soľ a podávame s niečím zeleným 🙂
Jarná nátierka autor: @mimikett
Suroviny:
Postup:
Vajíčka si uvaríme, nastúhame najemno a zmiešame s čerstvým syrom, jogurtom, žeruchov, soľou a korením.
Syrová nátierka autor:@nelika666
Suroviny:
Postup:
Syr nastruhat, pridat cesnak, maslo a jogurt a vymiesat. Nam najviac chuti na celozrnom chlebe s paradajkami.
Kvasnicova pomazánka s kurkumou autor: @slniecko41
Suroviny:
Postup:
Na olivovom oleji jemne osmažíme cibuľku do sklovita, pridáme rozmrvené droždie, ja dávam 2 kocky /droždie sa úplne roztečie/, potom pridáme 3-4 vajíčka /najlepšie z domáceho chovu/, dobre premiešame až kým sa celá hmota nespojí a nezhustne. Osolíme morskou soľou a dochutíme kurkumou. Na záver primiešame čerstvú pažítku /ak nemáme, môže byť aj sušená/
Cuketová nátierka autor: @zuska_29
Suroviny:
Postup:
Cuketu nastruhat na jemno, na chvilku osmazit na olivovom oleji, nechat vychladnut, pridat ostatne ingrediencie a vymixovat.
A ešte zopár receptov na doplnenie pre detičky (i dospelých): autor: @nelika666
Viete že:
Hliva ustricová je drevokazná huba, ktorá obsahuje množstvo vlákniny, látky znižujúce tvorbu cholesterolu, celý rad vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ako aj imunitu posilňujúci "pleuran".
V posledných rokoch sa veľa píše o priaznivých účinkoch hlivy ustricovej na zdravie. Ak sa konzumuje pravidelne a vo veľkých množstvách, vďaka vysokému obsahu vlákniny a prirodzenej produkcii látok znižujúcich tvorbu cholesterolu, má priaznivý vplyv na lipidový profil v krvi. Obsahuje tiež mnohé vitamíny (B, D, C, K), minerály, stopové prvky (Na, Cr, Cu, I, Se, Zn) a niektoré mastné kyseliny. Súčasne je aj zdrojom prírodnej imunomodulačnej látky beta-(1,3/1,6)-D-glukánu, ktorá sa v odbornej literatúre označuje ako „pleuran“. Aby beta-(1,3/1,6)-D-glukán mohol aktívne pôsobiť v ľudskom organizme, je potrebné ho z hlivy izolovať a „očistiť“.
zdroj: pravda.sk
Hliva patrí medzi najzdravšie huby. Aj keď sa všeobecne huby neodporúčajú konzumovať deťom mladším ako 3 roky (pre ich tažkú stráviteľnosť), hlivu môžete vašim drobcom zaviesť do jedalnička o niečo skôr. Aby ste však docielili lepšieho strávenia, uvarenú, podusenú hlivu rozmixujte.
Zo skúseností viem, že keď sa deti už ako drobci nezoznámia s pomazánkami a nátierkami, ale poznajú iba maslo či nátierkové alebo tavené syry, majú neskôr problém si na pomazánky zvyknúť.
Čo je na pomazánkach motivujúce?
Ich rôznorodosť, farebnosť, prirodzený návyk na zeleninu a iné potraviny, ktoré možno práve váš dobrec nemá príliš v láske, množstvo vítamínov a v neposledom rade ich chuť. Stále hľadáte tú správnu zdravú inšpiráciu na prípravu jedál? Radi vás privítame v našej skupine Varíme zdravo a chutne, kde nájdete aj veľa ďalších zaujímavých receptov.
Chcete sa pochváliť tými vašimi receptami? Čaká na vás cez 950 členov 🙂
Link na skupinu: www.modrykonik.sk/skupina/1803/detail/
Dobrú chuť, priatelia 🙂
ja zboznujem pomazanky a tu ich je niekolko vybornych po kope 😉 super
super ze je to tu takto vsetko dokopy 😀 cloveku sa lepsie hlada 😀 no a odteraz budeme mat kazdy den na veceru pomazanku same mnamky 😅
robím aj špenátovú,mrkvovú.droždovú a mäskovú,bryndzovu tie u nás idu
perfektny clanok...mas moj obdiv 🙂 a aj vsetky baby co dali recepty.
skvele Katka . skoda ze ich nemoze byt este viaceeeeej aspon este zo desaaaat 🙂))
@drobec33 mnaaaaaaaaaaaaaaaaam🙂normalne tu slintam😀
sardinkovú nátierku robím rovnako ako je tu v recepte, ale pridávam vždy aj pár kvapiek citrónu. Vyskúšajte a uvidíte, že chutí skvelo!!!
naša bilancia: 3pomazánočky odtiaľto inšpirované spapané za tento víkend. Chutili výborne, pokračujem porade.....😀
ano, ano nechavam sa Vami inšpirovať, ĎAKUJEM, že ste!!!
toto su genialne pomazanky 🙂 urcite vyskusam 🙂
@ankan veď ja tam tiež dávam citrón.....
skvelá inšpirácia, vdaka🙂
Ma niekto recept na drozdovu a spenatovu v skolke chutilo detom aj.mne
Začni písať komentár...
ja milujem zelerovo-mrkvovou 🙂 je nejlepsi🙂 a co je super, chuti aj mm 🙂