Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide...
Varíme zdravo a chutne – časť 5.
Fašiangy a Turíce už máme za sebou a čaká nás Veľká noc. Niekto tento sviatok oslavuje, niekto nie. Faktom však je, že papať musíme aj vtedy 🙂
Tí, ktorí oslavujú, väčšinou podľa tradície začínajú zeleným štvrtkom. Keďže nie som veriaca, so zvedavosti som trochu pátrala, kde a ako vlastne vznikol zelený štvrtok. Wikipédia mi poskytla stručné vysvetlenie, tak sa s vami oň podelím.
Názov vznikol prešmyčkou nemeckého názvu Greindonnerstag (plačlivý štvrtok) na Gründonnerstag (Zelený štvrtok), pretože niekedy sa v tento deň konalo zmierenie kajúcnikov. Biskup ich rozhrešil a prijal do spoločenstva veriacich. V tento deň sa na niektorých miestach používalo rúcho zelenej farby a aj zvyk požívať v tento deň veľa zeleniny podporoval jeho názov.
Roky rokúce sa traduje na zelený štvrtok jedenie špenátu. Aj ja si už roky pamätám, ako som sa hrozila tohto dňa, keďže som špenát dlhé roky neznášala. Neviem, čím to bolo spôsobené. Ale ako som pri svojich deťoch začala objavovať všestrannosť tejto zeleniny, našla som si k nemu cestu. Ani pre mňa už špenát nie je iba uvarená omáčka s cesnakom s uvarenými zemiakmi a volským okom, ale surovina, ktorá dokáže obohatiť a vylepšiť veľa rôznych jedál.
Keďže však ako všetci vieme, údené mäso k zdravej strave vzhľadom na svoje nepriaznivé účinky určite nepatrí, pripravili sme pre vás milí rodičia zopár dobrých tipov, ako si klasické veľkonočné jedlo trocha zdravo spestriť. Čo tak miesto údeného mäsa pripraviť chutnú rybku? Prejedli ste sa špenátu? Skúste medvecí cesnak.
Špenátové halušky autor: @drobec33
Suroviny:
Postup:
Mrazený špenát rozdrvíme v mixéri na kašu (štavu nevylievať, o to menej vody dáte do cesta), pridáme kurkumu, soľ, cesnak a pesto a ešte pomixujeme. Hmotu dáme do misy a pridávame múku a vodu dovtedy, pokiaľ bude mať cesto tú správnu konzistenciu. Podávame s bielym jogurtom a nastrúhaným syrom.
Špenátovo–lososová rolka autor: @pallacinka
Suroviny:
Postup:
Špenát, 100g syra a vajcia dobre premiešame a dáme zapiecť na 15min na papieri na pečenie. Potom posypeme ďalšími 100g syra a dáme na 5min zapiecť. Necháme vychladnúť, natrieme Philadelphiou alebo iným syrom, posypeme kôprom a položíme kúsky napareného lososa. Zrolujeme a necháme pár hodín stuhnúť.
Špenátovo–lososové lasagne autor: @e.l.i.e.n.k.a.
Suroviny:
Postup:
Špenát podusíme s cesnakom alebo inými bylinkami. Pripravíme si bešamel z mlieka a múky. Vrstvíme bešamel, lasagne, bešamel, špenát s kúskami surového lososa, lasagne, bešamel, špenát s lososom a posledné lasagne a bešamel. Na vrch nastrúhame syr a dáme zapiecť.
Špenátovo–brokolicovo–hrášková polievka autor: @barcabejby
Suroviny:
Postup:
Na olivovom oleji speníme nakrájanú cibuľu, zalejeme vodou, pridáme špenát, brokolicu a hrášok. Necháme to trošku povariť, pridáme prelisovaný cesnak, soľ, muškátový oriešok a rozmixujeme ponorným mixérom. Po rozmixovaní pridáme ovsené vločky a ešte chvíľu povaríme.
Veľkonočné vajíčko autor: Henrieta Peškovičová
Suroviny:
Postup:
Rozmixujeme uvarené žĺtka s ostatnými surovinami, pridáme píniové oriešky a domixujeme na pastu. Naplníme namiesto žĺtok do uvarených bielok, vychladíme, alebo možeme hneď podávať - s čerstvým pečivom či kúskami pečeného mäsa.
Polievka z medvedieho cesnaku/špenátu autor: Henrieta Peškovičová
Suroviny:
Postup:
Na masle osmahneme zemiaky, uvaríme s zelerom (2:1) a do uvarených pridáme medvedí cesnak/špenát. Premiešame, rozmixujeme a postupne dochutíme zázvorovou pastou, soľou, maslom a čiernym korením. Domixujeme na pyré a podávame. Polievku možeme zjemniť smotanou, sójovou smotanou alebo mliekom. K polievke sa chuťovo hodia aj uvarená mrkva, bataty, špenát, žihlava, krutóny alebo polenta.
Pečené zemiaky s lososom a filé autor: @irsina83
Suroviny:
Postup:
Lososa si nakrájame na 4 približne rovnaké kúsky a uložíme na plech ktorého dno sme si pokvapkali olivovým olejom, vedľa lososa poukladáme filé a ryby si posolíme. Do mixéra dáme petržlenovú vňať, pažítku, šalviu, olúpaný cesnak, olivový olej - asi 2 ČL a trocha soli a zmixujeme. Malou lyžičkou si bylinkovú zmes navrstvíme na ryby. Olúpeme jeden citrón, rozoberieme ho na mesiačiky a poukladáme ho na jednotlivé kúsky rýb a takisto aj malé kúsky rozmarínu. Vedľa rýb si nakrájame zemiaky na tenšie mesiačiky, poukladáme cherry paradajky a strúčiky cesnaku so šupkou a posolíme morskou soľou a pridáme na vrch zemiakov aj trochu kmínu, podlejeme trochou vody, pokvapkáme trochou olivového oleja a zakryjeme alobalom. Dáme piecť do vyhriatej trúby na 250°C na 30 minút, potom rybu vyberieme bokom a zemiaky vrátime späť zakryté a pečieme ďalších 10-15 minút. Potom vrátime rybu späť do plechu a odkryté necháme z vrchu zagrilovať. Všetky chute sa krásne spoja.
Zapekaná cuketa s tuniakom autor: @puhinka2
Suroviny:
Postup:
Cuketu zabalíme do alobalu a dáme piecť do vyhriatej rúry na 220°C . Medzitým si nakrájame cherry paradajky na štvrťky, pridáme roztlačený cesnak a tuniaka. Keď máme cukety mäkké, tak vydlabeme vnútro, ktoré primiešame k zmesi. Poriadne premiešame a plníme lodičky. Posypeme syrom, dáme zapiecť do trúby a papáme.
Vegánske fašírky autor: @pallacinka
Suroviny:
Fašírky:
Omáčka:
Postup:
Uvarenú šošovicu vymiešame s rozmixovaným cícerom, mangom, múkou a koreniami a robíme fašírky. Pôvodne som ich chcela opiecť na panvici no nedržali spolu, takže išli do rúry na plechu a boli z nich guľky.
Omáčka je veľmi jednoduchá. Na suchej panvici cca. 10 min. opražiť dohneda nadrobno nakrájanú papriku, potom zaliať trochou vývaru, 10 min podusiť a rozmixovať. Ja som pridala uz iba soľ a chutila naozaj výborne, s cesnakom by bola asi ešte lepšia.
Fašírky z tempehu autor: @zojec
Suroviny:
Postup:
Tempeh si pomelieme na mäsovom mlynčeku, pridáme do krúpovej kaše, postrúhame mrkvu, pridáme ingrediencie na ochutenie a robíme guľky, ktoré obaľujeme v hraške. Poukladať na plech a piecť cca 45 minút na 200 °C.
Rukolový šalát:
Cherry paradajky prekrojiť a trošku osmahnúť na oliváči. Potom osmahnúť slnečnicové semienka, všetko premiešať s rukolou, pokvapkať octom a ozdobiť hoblinkami pecorina alebo parmezánu.
Netradičná fašírka autor: @irsina83
Suroviny:
Na fašírku:
Postup:
Mleté mäso, koreniny, bylinky, nakrájanú cibuľu nadrobno, prelisovaný cesnak, surové vajcia, uvarenú pohánku, ovsené vločky a 1PL olivového oleja
vymiešame do krásneho cesta. Vystrihneme si papier na pečenie, vložíme ho do formy na srnčí chrbát, pol zmesi fašírkového masa dáme do formy, poukladáme uvarené vajíčka prerezané na poly a zakryjeme ich zvyšnou zmesou. Vrch polejeme zvyšným olejom a dáme piecť do predohriatej trúby na 200°C a pečieme cca 30-45 minút.
Čokoládový puding autor: @lucka1987
Suroviny:
Postup:
Avokádo očistíme a rozmixujeme, pridáme kakao a dosladíme. Puding posypeme orechami a podávame s ovocím.
Pšenovo-špaldové šúlance s aróniovým džemom autor: @ildici12
Suroviny:
Postup:
Pšeno najprv 3x prepláchneme v horúcej vode. Dáme variť: v pomere 1:2 a to tak, že do zovretia je najsilnejší oheň, odokryté. Keď začne vrieť voda aj so pšenom, tak oheň stíšime, zakryjeme a varíme cca 15, max. 20, minút. Nemiešame. Zakryté necháme dôjsť. Dáme vychladnúť.
Cca polovicu pšena môžeme rozmixovať (nie je nutné, ale zjemní chuť). Pridáme vanilkový puding, múku a vymiešame do pevného cesta. V prípade potreby pridáme trošku vody prípadne kukuričný škrob alebo kukuričnú múku. Z cesta vytvarujeme šúlance. Dáme ich variť do osolenej vriacej vody – na max 5 min. Keď vyplávajú, ihneď ich vyberieme, aby sa nerozvarili.
Čierny mak opražíme nasucho (pre lepšiu stráviteľnosť), pomelieme. Podávame s prírodným sladom (javorový, pšeničný, ryžový sirup alebo agáve)
Šúlance sa môžu orestovať na masle s trochou sirupu alebo trstinový cukor (skaramelizujú sa). Dajú sa na tanier, posypú sa so zomletým makom a osladia sa sirupom. Namiesto cukru sa môže použiť sušené kukričné alebo ovsené mlieko. Pridáme aróniový džem.
K týmto sviatkom neodmysleteľne patrí aj zemiakový majonézový šalát. Ako si doma pripraviť zdravý majonézový šalát bez použitia majonézy?
Stačí namiesto majonézy použiť biely jogurt, čerstvú nakrájanú uhorku, prípadne kyslú smotanu alebo tzaziky. A máte doma jedninečnú mňamku.
Rovnako vajička si môžete naplniť čímkoľvek. Uvareným cícerom rozmixovaným so žĺtkom alebo cottage syr s cesnakom a nastúrhaným syrom - fantázii sa medze nekladú. Ako sa u nás hovorí, čo chladnička dala.
Rovnako aj cez tieto sviatky môžeme maškrtiť. Základom su zdravé suroviny. Ovocné poháre s kvalitnou čokoládou, cereálie, domáce tyčinky, zdravé koláče - to všetko si pripravíte rýchlo a chutne podľa seba.
Zaujali vás naše recepty a chcete sa podeliť o tie vaše? Radi vás uvítame v našej skupine, kde vás s radosťou príjme takmer 1200 členov.
Link na skupinu: http://www.modrykonik.sk/skupina/1803/detail/Prajeme všetkým prekrásne Veľkonočné sviatky, hlavne plné zdravia, pohody, štastia, lásky a snáď už aj krásneho počasia 🙂Dobrú chuť a do zjedenia priatelia 🙂
Raňajky - ranná dávka zdravia a inteligencie
Varíme zdravo a chutne-časť 4.
Zobudíte sa aj vy každé ráno s tým, že rozmýšľate, aké dobré raňajky svojmu drobcovi opäť pripravíte?
Dojčatá sú na tom najlepšie, mama pristaví zásobáreň mliečka alebo fľašku s materským/umelým mliekom a raňajky sú na svete 🙂
Čo však s krpčekmi a staršími deťmi, ktoré už majú nejaký ten zúbok a ktorým už iba mliečko nestačí? Raňajky sú základom celého dňa. Na to, aby taký človiečik dokázal plnohodnotne, vnímavo a čulo spoznávať svet či sa sústrediť pri hrách alebo učení, potrebuje telo správne nakopnúť. A o to sa postarajú práve raňajky. „Ukradnem“ si zopár dôležitých faktov od jednej výživovej poradkyne.
Máte pochybnosti o tom, či sú raňajky vôbec potrebné k naštartovaniu do nového dňa?
Ak raňajky vynecháte, nedodáte telu potrebné stavebné látky a energiu. Zároveň tým znížite hladinu cukru v krvi, čo je príčinou túžby organizmu po jednoduchých karbohydrátoch. Takže neváhajte a začnite čo najskôr raňajkovať! Nemusíte hneď v prvý deň skonzumovať kompletné raňajky. Začnite postupne. Napríklad jedným prírodným jogurtom, neskôr si k nemu pridajte kúsok ovocia, potom aj trošku ovsených vločiek... a ani sa nenazdáte, budete pravidelne a zdravo raňajkovať.
Čo teda okrem jogurtu, vločiek, kaše, pečiva či dobrého chlebíka je na raňajky nielen dobré, ale aj zdravé?
Miesto klasických corn flakes a podobných sladených cereálií použite radšej ovsené vločky (radšej varené-menej tak zaťažujú žalúdok a nenafukujú) a iné druhy naturálnych obilnín - pohánku, pšenicu, ryžu atď. Nie je cukor, ako cukor.
Sladké raňajky, medzi ktoré patria aj obyčajné cereálne raňajky (nie celozrnné), ktoré sú vyrobené z bielej múky a cukru, predstavujú jednoduché karbohydráty, ktoré sa pri trávení ihneď premieňajú na cukor. Organizmus prebytok cukru odstráni tak, že ho premení na tuk. Výsledkom je zníženie hladiny cukru v krvi. Často je to až pod úroveň, s akou ste sa ráno prebudili. Človek sa po nich cíti malátny, ospalý a podráždený.
Ale dosť už bolo teórie, ideme do praxe.
Šikovné maminy pre vás opäť pripravili zopár dobrých nápadov na zdravé raňajky. Kedže toho naj je veľmi málo, ponúkame vám rôzne možnosti a obmeny ich prípravy.
Celozrnné wafle autor: @myska2233
Suroviny:
Postup:
Vajíčka rozdelíme, z bielkov vyšľaháme sneh a žĺtka vymiešame s cukrom a melasou, pridáme ostatné ingrediencie a na záver jemne vmiešame sneh. Rozohrejeme stroj na wafle a pečieme. Z tohto množstva vyšlo cca 8-9 waflí.
Ovsené placky autor: @irsina83
Suroviny:
Ak má niekto rád sladšie cesto tak, môže primiešať agáve sirup alebo med.
Postup:
Všetky ingrediencie zmiešame dokopy a upečieme placky na rozohriatej panvici s trochou olivového oleja. Podávame s jahodami, nízkotučným tvarohom a pokvapkané s medom alebo agáve.
Domáca ovsená kaša autor: @irsina83
Suroviny na 1 porciu:
60g drobných ovsených vločiek
Postup:
Ovsené vločky dáme do misky alebo taniera a zalejeme vriacou vodou a necháme napučať vločky asi tak na 15min. Medzitým si nakrájame ovocie na drobné kúsky podľa chuti a vylúpeme orechy. Primiešame do kaše a primiešame med podľa chuti.
Domáce musli autor: @mamina1202
Suroviny:
Postup:
Všetko vymiešať a piecť na papieri na pečenie na 180 stupňoch cca 20 minút.
Zapekaná ovsená kaša autor: @kessinka
Suroviny:
Postup:
Maslo roztopíme a necháme ho vychladnúť.
Suché suroviny zmiešame spolu (t.j. ovsené vločky, prášok do pečiva, prípadne cukor, vanilku, škoricu, kakao/karob...). K maslu pridáme mlieko, vajíčko a javorový sirup a poriadne premiešame (zapečené kúsky vajíčka nie sú bohviečo).
Cca polovicu ovsených vločiek (s práškom do pečiva a spol.) dáme do zapekacej misy, na to dáme ovocie a potom ho zasypeme zvyškom ovsených vločiek. Celé sa to zaleje a dá sa to piecť cca polhodinku na 180st.
Pečené jablká s orechmi autor: @zojec
Suroviny:
Postup:
Jablká nakrájame, dáme na plech, posypeme orechmi a škoricou, na panvici opečieme ovsené, špaldové (alebo aké máme) vločky, posypeme tým jablká a dáme do rúry. Keď jablká začnú voňať, vyberieme ich a podávame.
Pšenová kaša s jablkami autor: @drobec33
Suroviny:
Postup:
Kašu uvaríme podľa návodu a pridáme olej. Zohrejeme mlieko, pridáme kašu a necháme chvíľu postáť, občas premiešame. Pridáme piškóty, nastrúhané jablko a prichutíme troškou Agáve (môže byť javorový sirup, melasa...) a podávame.
Smotanový jogurt s ovocím autor: @mamina1202
Muffinová omeleta so zeleninou autor: @drobec33
Suroviny:
Postup:
Mrazený alebo čerstvý špenát rozmixujeme, pridáme vyšľahané vajcia, sparenú brokolicu a cukinu nakrájané na malé kúsky. Nakrájanú papriku, hrášok, štipku soli a poriadne premiešame. Naložíme do formy na muffiny ktorú predtým vytrieme maslom a dáme zapiecť na 250st., stredná mriežka na cca 10min. Treba skúšať, či sa vajíčko lepí.
Podávame so zeleninou, akú máme doma a s pečivom.
Lievance s ovocím autor: @lucka1987
Suroviny:
Postup:
V nádobe zmiešame syr s mliekom a múkou. Do inej nádoby dáme čerstvé bielky a vyšľaháme z nich sneh. Sneh pridáme do nádoby so syrom, vmiešame citrónovú šťavu a brusnice. Lyžicou nanášame riedke cesto na rozpálenú panvicu, potrenú tukom a tvoríme lievance. Opečime ich po oboch stranách do svetlo-hnedého zafarbenia.
Horúca ovsená kocka autor: @iwesska
Suroviny:
Postup:
Do misy dáme vločky, 4 lyžice masla, 2-3 lyžice trstinového cukru - s ohľadom na to, aké ovocie budeme pridávať.
Všetko zmiešame rukami, pridáme vajíčko a zapracujeme.
Časť ovocia - buď z kompótu, alebo mrazené – (lesné ovocie, prisladila a pridala som čerstvé jablká + škoricu), rozložíme na dno vymastenej zapekacej misy, na to rozdrobíme cesto z vločiek. Postup opakujeme dovtedy, kým nie je misa plná. Na poslednú vrstvu ešte poukladáme kúsky ovocia.
Pečieme vo vyhriatej rúre asi na 200°C cca 30 min.
Hotový koláč servírujeme ešte za tepla a môžeme preliať javorovým sirupom.
Domáci pribináčik autor: @drobec33
Suroviny:
Postup:
Uvaríme puding podľa návodu a pridáme 1PL kakaa/karobu. Puding necháme poriadne vychladnúť a primiešavame celý jemný tvaroh. Treba miešať opatrne, aby sa puding nezrazil. Podávame s čerstvým alebo horúcim ovocím, džemom a nastúhanou 75% čokoládou. Prípadne prelejeme medom, agáve sirupom.
Domáce musli autor: @lucka1987
Suroviny:
Postup:
Ovsené vločky a orechy pomelieme na prach (cca 100 g +-) pridáme dva popučené banány, pridáme nasekané sušené ovocie, šťavu z pomaranča, med, škoricu. Masu dávame do formičiek alebo robíme len také kolieska na papier na pečenie. Pečieme 20 min pri 170 stupňoch.
Biely jogurt s vlašskými orechmi a medom autor: @slniecko41
Pohánková kaša autor: @minuskad
Suroviny:
Postup:
Uvaríme kašu podľa návodu, pridáme rozmačkaný banán. Na vrch dáme domáci džem a orech. Pre menšie detičky orech zomelieme.
Raňajky by mali naštartovať metabolizmus a telu dodať minimálne pätinu dennej energie. Vynechanie raňajok sa v prvom rade prejaví stratou koncentrácie a zhoršením krátkodobej pamäte. Žiaci, ktorí odišli z domu hladní, sú nesústredení a celkovo dosahujú v škole horšie výsledky. Možno sa raz dožijeme toho, že zamestnávatelia budú kontrolovať, či sme raňajkovali – najmä v prípade, ak sa vyžaduje, aby sme v robote použili aj mozog.
Význam raňajok spočíva aj v ich nutričnej hodnote a aj z tohto hľadiska sú rovnako dôležité aj pre deti i dospelých. Dokázalo sa, že dlhodobé vynechávanie raňajok zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, rastie riziko srdcovo-cievnych ochorení a vzniku cukrovky najmä u neraňajkujúcich fajčiarov. A pritom každý pozná to chronicky známe príslovie upozorňujúce, aby sme si raňajky zjedli sami.
Dnes sa neraňajkovanie v rastúcej miere týka detí a najmä dospievajúcej mládeže. Tento trend sa šíri vo všetkých rozvinutých krajinách vrátane Japonska a je spojený s nárastom obezity. Je zaujímavé, že v každej zo 41 sledovaných krajín vrátane Slovenska sa raňajkám vyhýbali viac dievčatá, pričom smutné prvenstvo získali grécke slečny, z ktorých raňajkuje už iba tretina. Ako dôvod uvádzali nedostatok času, ranné nechutenstvo a dokonca aj to, že im nikto raňajky nepripravil.
U mnohých dievčat a žien však ide o nikdy sa nekončiacu snahu schudnúť – dlhodobým ignorovaním raňajok však dosiahnu pravý opak – priberú. Asi nikoho neprekvapí, že bez raňajok sa tučnie ešte výraznejšie v kombinácii s konzumáciou „fast food“ jedál. Opakované vynechávanie raňajok je jedným z faktorov podporujúcich rozvoj obezity v každom veku a dokonca aj vtedy, keď celkový denný príjem kalórií bol u neraňajkujúcich nižší. Ako je možné, že taká malá zmena denného stravovacieho režimu má také ďalekosiahle následky?
Príčinou je hladný mozog. Po nočnom „pôste“ sa znižuje hladina glukózy v krvi a po prebudení začína mozog hladovať. Ak ráno niečo nezjete, dávate mozgu varovný signál, aby si telo významnú časť z nasledujúceho jedla „pre istotu“ odložilo do tukových zásob. Chýbajúce raňajky začnú po čase vyvolávať pocit hladu, ktorý neutlmí ani keksík či ranná káva s cigaretkou. Hlad znásobuje apetít a tí, čo neraňajkovali, napokon zjedia na obed oveľa viac ako raňajkujúci.
Keďže telo časť energie z obeda už začalo ukladať, je možné, že bez raňajok sme i po výdatnom obede bez energie a čoskoro znovu hladní. Keďže občas obed ani nestíhame, a aj našim deťom v jedálni opäť nechutilo, väčšina kalorického príjmu sa prenáša na večeru. Ak sa k nej dostaneme neskoro večer, telo už nedokáže využiť väčšinu jej energie, a tak mu nezostáva nič iné, len znovu ukladať tukové zásoby. A toto sme my chceli? Keď budete zajtra neskoro večer rabovať chladničku, zamyslite sa, čo ste mali na raňajky a kam sa podeli tie dve teplé jedlá, čo mali roľníci už v stredoveku!
Verili by ste, že nejaký druh raňajok je lepší na chudnutie alebo niečo iné si treba dať ráno pred písomkou z matematiky? Americká štúdia skutočne ukázala, že s vaječnými raňajkami sa chudne ľahšie. Profesor obezitológie univerzity v Louisiane dokázal, že ak si ženy počas redukčnej diéty dopriali minimálne päťkrát do týždňa na raňajky po dve vajcia, za dva mesiace stratili o 65 percent hmotnosti viac ako ostatné chudnúce ženy s rovnakým denným príjmom kalórií.
Pravidelná konzumácia vajec sa neprejavila zvýšenými hladinami tukov a cholesterolu v krvi a tieto ženy boli nielen sýtejšie, ale navyše mali viac energie ako tie, čo jedli rovnako energeticky bohaté raňajky na báze pečiva. Odborníkov na výživu by ešte pred pár rokmi takéto výsledky vydesili. Tých istých, čo nám zakázali vajcia, maslo, masť či znechutili mlieko a dnes zapĺňajú médiá ďalšími nutričnými zákazmi a zaručenými receptmi na najzdravší životný štýl. Čo je teda na raňajky vhodné a skutočne zdravé?
Existujú ideálne raňajky?
Jedlo je oveľa viac ako len zdroj energie a na jednotlivé potraviny reaguje každý inak. Stáva sa, že vám niečo nesadne, kým po inom jedle sa cítite dobre? Na raňajky to platí desaťnásobne. Stačí poslúchať svoje telo a neznásilňovať ho nejakou superdiétou v prípade, že netrpíte ochorením, ktoré si ju skutočne vyžaduje.
Každý sme iný a potreby nášho organizmu sa navyše vyvíjajú s vekom. Prejavuje sa to aj v zmene preferencií k jednotlivým jedlám a surovinám. Všeobecne akceptovateľný recept na ideálne raňajky preto neexistuje. Niečo iné jeme radi doma, iné si dáme na dovolenke a je neuveriteľné, čo do niektorých vlezie, ak sú v hoteli k dispozícii raňajky formou bufetu (tzv. švédske stoly). Vyskladajte si tie svoje podľa vlastnej chuti a nasledujúcich odporúčaní.
Zdroj: www.zena.sme.sk/c/5392749/ranajky-ranna-davka-zdravia-a-inteligencie.html#ixzz2N02UxeDn
Nenašli ste tú správnu inšpiráciu? Hľadáte alebo máte ďalšie zdravé recepty pre seba a svoju rodinu? Cez 1000 členov a viac ako 500 receptov čaká aj na vás 🙂
Link na skupinu: www.modrykonik.sk/skupina/1803/detail
Dobrú chuť, priatelia 🙂
Nátierky a pomazánky
Varíme zdravo a chutne-časť 3.
Keď sme zadávali anketovú otázku o stravovaní, netušila som, že pomazánky sa budú radiť na prvé miesto záujmov rodičov z veľkého množstva rôznych druhov pokrmov. Človek by si myslel, že v dnešnej dobe zapadli prachom 🙂 Osobne ma teší fakt, že opak je pravdou. Dávno sme sa presvedčili, že dobrú pomazánku aj pre našich malých krpčekov je dnes možné urobiť takmer z čohokoľvek. Stačí zmiešať tie správne ingrediencie a skvelá pomazánka je na svete. Ale stále sa tradujú aj tie klasické, tie od našich starých mám.
Chutná, zdravá pomazánka, alebo čo chladnička dala
Neviem, čím to je, že sa ľudia pomazánok tak "boja". Alebo im neprikladajú dôležitosť v našom stravovaní? Alebo je to strachom, že sa niečo pri ich príprave pokazí, či "fakt", že to dieťatu proste nezachutí?!
Pomazánky a nátierky majú svoje čaro a podľa mňa aj dôležité miesto v jedalničku. Nehovoriac o tom, že sú nám veľmi nápomocné, pretože z "holého" kúska chleba či pečiva razom dokážu vykúzliť malého Armaniho 😉
Nech je dôvod akýkoľvek, prinášame vám zopár inšpiratívnych a zdravých receptov. A nemusíte sa báť, vaše deti si ich obľúbia 🙂 Otvorte svoje chladničky, špajze a pustite uzdu svojej fantázii a vôní.
Šampiňónová nátierka autor: @zojec
Suroviny:
Postup:
Šampióny opražíme na cibuľke, pridáme postrúhané tofu, trošku posolíme, aby šampióny pustili šťavu, podusíme, potom dáme do mixéra, pridáme orechy a do hladka vymixujeme. Nakoniec ochutíme muškátovým orieškom a čiernym korením.
Sardinková pomazánka autor: @slniecko41
Suroviny:
Postup:
Vymiešame (používam ručný mixér) maslo so sardinkami, potom pridáme na jemno pokrájanú cibuľku, štipku morskej soli a citrónovú šťavu. Všetko spolu nanovo rozmixujeme, aby zostala nátierka úplne jemná. Nakoniec vmiešame čerstvú nakrájanú pažítku (môže byť aj sušená).
Mrkvovo - pórová s vajíčkom autor: @idlici12
Suroviny:
Postup:
Na jemno nastrúhame mrkvu, uvarime vajíčko, pór nakrájame na jemné plátky a dáme roztopiť maslo. Nakoniec to všetko poriadne rozmixujeme dohladka.
Hokaido (druh tekvice) pomazánka autor:@elmelpel
Suroviny:
Postup:
Tekvicu Hokaido nakrájame na plátky, pokvapkáme olivovým olejom, dáme na 15min do rúry, aby zmäkla. Vyberieme, pridáme strúčik cesnaku, kyslú smotanu alebo biely jogurt, soľ (môžete pridať tavený syr, ale len málinko) a rozmixujeme. Môžeme pridať bylinky.
Avokádová nátierka autor: @mamina1202
Suroviny:
Postup:
Avokádo ošúpeme, popučíme vidličkou, pridáme šťavu z citróna, soľ a premiešame. Kto chce, môže pridať strúčik cesnaku. Jednoduchý a rýchly recept.
Dobrý tip: Avokádo časom zoxiduje, čiže stmavne. Pokiaľ chcete, aby si pomazánka zachovala svoju krásnu zelenú farbu, pridajte do misky s nátierkou kôstku z avokáda.
Cviklovo-avokádová pomazánka autor: @zuzzulka
Suroviny:
Postup:
Cviklu nastrúhame, pridáme popučené avokádo, na drobno nakrájanú cibuľku a soľ. Všetko premiešame. Môžeme všetky suroviny vymixovať ponorným mixérom.
Aby ste pomazánku nemali príliš "štipľavú, zemitú" od cvikli, cviklu dávajte radšej po menej. Pokiaľ sa vám bude zdať slabá, môžete pridať viac.
Hummus autor: @zojec
Suroviny:
Postup:
Namočený cícer (deň vopred) uvaríme do mäkka (pri varení nepridávajte soľ, predĺži sa doba varenia), pridáme zvyšné suroviny a rozmixujeme na hladkú kašu.
Quacamole autor: @myska2233
Suroviny:
Postup:
Avokádo pretlačíme vodličkou (môžeme aj rozmixovať), pridáme cibuľu a paradajku nakrájané na malé kúsky, citrónovú šťavu a soľ. Všetko poriadne premiešame.
Rodičia si môžu pridať chilli, aby malo väčšie grády 🙂
Mrkvovo-zelerová nátierka autor:@myska2233
Suroviny:
Postup:
Zeler a mrkvu nastúhame, pridáme zvyšné suroviny, dochutíme a všetko riadne premiešame.
Hlivová pomazánka autor: Henrieta Peškovičová - My first cooking book
Suroviny:
Postup:
Hlivu zbavíme konca a orestujeme z každej strany asi 1 minútu na olivovom oleji. Rozmixujeme ju spolu s cesnakom, pridáme soľ a podávame s niečím zeleným 🙂
Jarná nátierka autor: @mimikett
Suroviny:
Postup:
Vajíčka si uvaríme, nastúhame najemno a zmiešame s čerstvým syrom, jogurtom, žeruchov, soľou a korením.
Syrová nátierka autor:@nelika666
Suroviny:
Postup:
Syr nastruhat, pridat cesnak, maslo a jogurt a vymiesat. Nam najviac chuti na celozrnom chlebe s paradajkami.
Kvasnicova pomazánka s kurkumou autor: @slniecko41
Suroviny:
Postup:
Na olivovom oleji jemne osmažíme cibuľku do sklovita, pridáme rozmrvené droždie, ja dávam 2 kocky /droždie sa úplne roztečie/, potom pridáme 3-4 vajíčka /najlepšie z domáceho chovu/, dobre premiešame až kým sa celá hmota nespojí a nezhustne. Osolíme morskou soľou a dochutíme kurkumou. Na záver primiešame čerstvú pažítku /ak nemáme, môže byť aj sušená/
Cuketová nátierka autor: @zuska_29
Suroviny:
Postup:
Cuketu nastruhat na jemno, na chvilku osmazit na olivovom oleji, nechat vychladnut, pridat ostatne ingrediencie a vymixovat.
A ešte zopár receptov na doplnenie pre detičky (i dospelých): autor: @nelika666
Viete že:
Hliva ustricová je drevokazná huba, ktorá obsahuje množstvo vlákniny, látky znižujúce tvorbu cholesterolu, celý rad vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ako aj imunitu posilňujúci "pleuran".
V posledných rokoch sa veľa píše o priaznivých účinkoch hlivy ustricovej na zdravie. Ak sa konzumuje pravidelne a vo veľkých množstvách, vďaka vysokému obsahu vlákniny a prirodzenej produkcii látok znižujúcich tvorbu cholesterolu, má priaznivý vplyv na lipidový profil v krvi. Obsahuje tiež mnohé vitamíny (B, D, C, K), minerály, stopové prvky (Na, Cr, Cu, I, Se, Zn) a niektoré mastné kyseliny. Súčasne je aj zdrojom prírodnej imunomodulačnej látky beta-(1,3/1,6)-D-glukánu, ktorá sa v odbornej literatúre označuje ako „pleuran“. Aby beta-(1,3/1,6)-D-glukán mohol aktívne pôsobiť v ľudskom organizme, je potrebné ho z hlivy izolovať a „očistiť“.
zdroj: pravda.sk
Hliva patrí medzi najzdravšie huby. Aj keď sa všeobecne huby neodporúčajú konzumovať deťom mladším ako 3 roky (pre ich tažkú stráviteľnosť), hlivu môžete vašim drobcom zaviesť do jedalnička o niečo skôr. Aby ste však docielili lepšieho strávenia, uvarenú, podusenú hlivu rozmixujte.
Zo skúseností viem, že keď sa deti už ako drobci nezoznámia s pomazánkami a nátierkami, ale poznajú iba maslo či nátierkové alebo tavené syry, majú neskôr problém si na pomazánky zvyknúť.
Čo je na pomazánkach motivujúce?
Ich rôznorodosť, farebnosť, prirodzený návyk na zeleninu a iné potraviny, ktoré možno práve váš dobrec nemá príliš v láske, množstvo vítamínov a v neposledom rade ich chuť. Stále hľadáte tú správnu zdravú inšpiráciu na prípravu jedál? Radi vás privítame v našej skupine Varíme zdravo a chutne, kde nájdete aj veľa ďalších zaujímavých receptov.
Chcete sa pochváliť tými vašimi receptami? Čaká na vás cez 950 členov 🙂
Link na skupinu: www.modrykonik.sk/skupina/1803/detail/
Dobrú chuť, priatelia 🙂
Polievky, polievky ach tie polievky...
Varíme zdravo a chutne-časť 2.
Určite to každá z nás pozná. S otázkou "Čo dnes varíte na obed?" sa tu stretávame denne. Priznám sa, sama sa niekedy dostanem do stavu, kedy mám pocit, že som už asi všetko vyskúšala.
Ako vo väčšine domacností na Slovensku, ani v tej našej to nie je inak a polievka patrí na náš každodenný stôl.
Je vôbec polievka nutná?
Polievky sú v našom jedálničku od nepamäti, varili ich generácie pred nami. Do určitého veku som polievky veľmi neobľubovala, asi to bolo spôsobené polievkami, ktoré som jedávala v školských jedálňach. Bohviečo to nebolo, pamätám si niektoré ešte dodnes. Ako vo veľa iných veciach, aj tu príchod mojich detí na svet zmenil aj môj pohľad a názor na ne. Dozvedela som sa napríklad, že polievka je pri najdôležitejšom jedle dňa dôležitá, pretože pripraví žalúdok na dobré travenie. Čím, to je presne neviem, ale že sú zdravé, o tom nepochybujem 🙂
Časy, kedy sa varili polievky hlavne z mrkvy, petržlenu, zeleru, kalerábu či šošovice sú dávno za nami. Dnes už naozaj nie je problém vykúzliť úžasnú polievku spojenúm rôznych aj netradičných alebo nie klasických potravín.
Ako môžeme pripraviť chutnú a zaujímavú polievku plnú vitamínov a energie?
Opäť vám prinášame zaujímavé recepty polievok tradičných aj menej tradičných. Čo je však spoločný menovateľ, chutia nielen našim deťom 🙂 Chcete si uvarit úžasnú polievku, ktorá bude mať čo najprirodzeniejšiu chuť? Skúste namiesto "drahej soli" ako niekto volá bujón či vegetu použiť silný domací zeleninový či mäsový vývar, použiť bylinky a koreniny (petržlenovú vňať, kôpor, ligurček, pažítku, žeruchu, bazalku či oregano, kari, fenikel, kmin, zázvor....). Sú to "zdravý priatelia", ktorí okrem svojej chute majú aj svoj význam po zdravotnej stránke. Dostanete chuť, akú ste doposiaľ nepoznali. Čistú a prirodzenú.
Dobrý tip
Strukoviny majú byť v našom jedalničku zastúpené pomerne vo vysokom percentne, ich pravidelná konzumácia je pre náš organizmus veľmi potrebná. Neviete ako ich zakomponovat do jedalnicka?
Nechajte sa inšpirovať voňavými variáciami.
Hokaido polievka (Hokaido je druh tekvice) autor: @e.l.i.e.n.k.a
Suroviny:
Postup:
Cibuľu speníme na oleji, pridáme nakrájanú tekvicu so šupou, zbavenú jadierok (kto chce jadierka nechá), podlejeme vodou a varíme do zmäknutia. Hotovú polievku rozmixujeme ponorným mixérom, pridáme muškátový oriešok, štipku soli a na záver zjemníme smotanou a ozdobíme bazalkou.
Šošovicová na "sladko" autor: @zojec
Suroviny:
Postup:
Cibuľu opražiť, popaprikovať, pridať všetky suroviny a zavrieť na 15min, do tlakového hrnca s bobkovým listom, novým a čiernym korením. Po uvarení odoberieme 1-2 naberačky, dáme do mixéra, pridáme trochu vody a pomixujeme. Zmes vlejeme späť do hrnca (získame tak zahustenie polievky). Polievku dochutíme soľou a saturejkou. Pokiaľ nemáme, môžeme použiť majoránku.
Do polievky môžeme použiť rôzne strukoviny, len tie sa dlhšie varia. Pokiaľ používame suché strukoviny, treba ich pred varením namočiť na celú noc, alebo predvariť a až potom pridať ostatné ingrediencie.
Mrkvová a vločkami autor: @idlici12
Suroviny:
Pustup: Na masle/oleji opražíme na jemno nastrúhanú mrkvu, doplníme vodu a varíme 5 minút. Pridáme opláchnuté ovsené vločky a varíme ďalších 5 minút. Dochutíme bylinkami podľa svojej chuti.
Hrášková s jogurtom autor: @zojec
Suroviny:
Postup: Cibuľu opražíme do zlatova, pridáme hrášok a varíme 5 minút. Polievku rozmixujeme, pridáme jogurt, dochutíme soľou a korením.
Minestrone autor: @zuzulienaba
Suroviny:
Postup:
Na oleji speníme cibuľu pridáme nakrájanú prepláchnutú fazulku a obilniny. Podlejeme vodou a dusíme cca 20 min. Varíme skôr aby to zmäklo. Poprášime červ. paprikou, pridáme koreňovú zeleninu, stonkovy zeler, podlejeme vodou do polovice hrnca, zvyšok dolejeme paradajkami. Pridáme bylinky - sušenú bazalku., petrz. vňať, osolime a varíme ešte asi 30-40 min. Skúšame či je mäkká fazuľka.
Mrkvovo tekvicová polievočka bez bujónu a vegety autor: @irsina83
Suroviny:
Postup: Na oleji opržíme na kolieska nakrájanú mrkvu do hnedkava pridáme nákrajánú ošúpanú na kocky nakrájanú tekvicu a premiešeme. Pridáme vodu a bylinkovú soľ a muškátový orech. Keď zelenina zmäkne, polievku rozmixujeme. Kedže bude hustá, pridáme mlieko, necháme prejsť varom a pridáme plátok masla. Môžeme pridať bylinky, alebo použiť bylinkovú soľ.
Pórková polievka autor: @slniecko41
Suroviny:
Postup: Na oleji podusíme cibuľku do sklovita, pridáme pokrájaný pór na kolieska, podusíme chvíľu s cibuľkou, pridáme vodu a varíme Keď je pór mäkký rozmixujeme ho v polievke ponorným mixérom, potom pridáme pokrájané zemiaky, polievku ochutíme morskou soľou, kurkumou a podrveným muškátovým orechom. Keď sú zemiačiky uvarené, tak ich v polievke popučíme. Na záver do polievky vlejeme sladkú smotanu /stačí aj polka/. Polievočka je ľahká a svieža. Bon appétit
Cukinovo pšenová autor: @zojec
Suroviny:
Postup:
Cukinu nastrúhame, trošku opečieme na cibuľke, pšeno uvaríme (najprv 3x sparíme horúcou vodou, aby odišla horkosť), zmixujeme s vodou a trochou oleja a pridáme k cukine. Ochutíme octom, vinnym octom, soľou, tak ako kyslú polievku.
Feniklová so zemiakmi a hráškom autor: @dobrec33
Suroviny:
Postup:
Na olivovom oleji orestujeme na drobno nakrájaný fenikel a zemiaky. Pridáme za PL červenej papriky, štipku soli a krátko ešte porestujeme a podlejeme vodou. Varíme do zmäknutia a na záver pridáme hrášok.
Miso polievka autor: @lyongirl
Suroviny:
Jednoduchý recept:
Postup:
Vodu dáme do hrnca, pridáme na hrubšie pásiky nakrájanú mrkvu, na vačšie kúsky pór, osolíme a uvaríme do mäkka. Pred dovarením pridáme nakrájané biele tofu a riasy aby sa nám prehriali. Po vypnutí vmiešame do polievku Miso pastu. Miso pasta sa nesmie variť a nesmie ísť do vriacej polievky.
Zložitejší recept:
V osolenej vode uvaríme kúsky ryby, napr. losos, treska, tuniak, kto si trúfne, tak môže aj kôrovce, mušle, alebo iné potvorky. Do scedeného vývaru pridáme mrkvu a pór a uvaríme do mäkka. Ďalej pokračujeme ako v prvom recepte.
Špargľovo zeleninová autor: @drobec33
Suroviny:
Postup:
V hrnci si roztopíme kúsok masla, pridáme mrkvu, ošúpanú špargľu, cukinu a zemiaky. Orestujeme, zalejeme vodou a dusíme do jemného zmäknutia. Tesne pred dovarením pridáme brokolicu a všetko spolu rozmixujeme. Opražíme si špaldový chlebík, pridáme do polievky a prelejeme 1čl konopného oleja.
Veríme, že ste u nás opäť našli zaujímavé inšpirácie, dobré rady či dosiaľ menej známe suroviny 🙂
Chcete sa dozvedieť viac? Zaujíma vás, čo dobré pripravíme do ďalšieho čísla Magazínu? Stačí sa k nám pridať a budete informovaný v prvej línii, čo dobré a zdravé sa u nás kuchtí.
Link na skupinu: www.modrykonik.sk/skupina/1803/detail/
Dobrú chuť a do zjedenia 🙂
Varíme zdravo a chutne?
Väčšina z nás je presvedčená, že vieme variť zdravo. Pravidelne vám preto budeme prinášať zoznam chutných a zdravých receptov. Vždy koncom pracovného týždňa, aby ste si stihli naplánovať víkendové varenie. Tentokrát sme pripravili 8 receptov na hlavné jedlá, polievku i dezerty.
Čo je definícia alebo kritérium zdravého varenia?
Čoraz častejšie sa ako rodičia stretávame s pojmami ako atopicky ekzém, potravinová intolerancia a alergia. Svoju úlohu pri týchto problémoch tvoria naše gény a prostredie, v ktorom žijeme. Ale vačšina rodičov už v dnešnej dobe vie, že za tieto problémy je priamo zodpovedná aj strava, ktorú denne jeme my aj naše deti.
Vystihnúť sa to dá zmenou citátu „Láska ide cez žalúdok" na vetu „Zdravie ide cez žalúdok.“ Alebo ešte výstižnejšie: „Sme to, čo jeme“.
V prvom rade to má byť strava a nápoje, ktoré zabezpečujú zdravú výživu. Zelenina, ovocie, orechy, obilniny, strukoviny, mäso, mlieko, mliečne výrobky a vajcia. Dôležite je, aby bola naša strava vyvážená a bohatá na primerané množstvo vitamínov, minerálov, uhľohydrátov, bielkovín, vlákniny, stopových prvkov a vody.
Ako toto všetko dosiahnuť? Čo nášmu organizmu robí dobre a čo nie?
Skupina Varíme zdravo a chutne nielen pre detičky vám rada ukáže návod, ako na to.
Ak si myslíte, že zdravá strava je obmedzujúca alebo nereálna aj pre bežného smrteľníka a musíte sa vy alebo vaša ratolesť vzdať rôznych dobrôtok a maškŕt, radi vám totiž ukážeme, že to tak nie je 🙂
Na priblíženie prinášame prvý zoznam úžasných inšpiratívnych receptov.
Šťavnaté bylinkovo-citrónové kura so zázvorom.
Suroviny:
Postup:
Umyté kurča vysušíme papierovou utierkou. Z masla, roztlačeného cesnaku, zázvoru, šťavy z polky citróna a nadrobno nasekaných byliniek si pripravíme plnku, ktorú budeme dávať rovnomerne pod kožu kurčaťa. Zvyšnou plnkou potrieme celé kurča zvrchu.
Do citróna spravíme špáradlom niekoľko dierok, aby sa šťava počas pečenia dostala do mäsa a dáme ho dovnútra kurčaťa. Kurča podlejeme vývarom a dáme piecť na cca 1hodinu do predohriatej rúry (200°C), pokiaľ nedostane zlatistú farbu. Nezabudnite kurča po polhodine obrátiť na druhú stranu.
Ako prílohu som podávala varené nové zemiaky a poľníčkový šalát s limetkovým dressingom. Ten si pripravíme z olivového oleja, limetkovej šťavy, lyžičky dijónskej horčice, soli a čierneho mletého korenia. (Dijónsku horčicu nahradí obyčajná a korenie vtedy nedám.)
Polievka z poleného hrášku a kozieho alebo jahňacieho rebra (záleží podľa toho, aké nájdem v mraziaku) autor: @irsina83
Suroviny:
Postup:
Do vody dáme rebro z kozľaťa/jahňaťa - také, aké máme. Pridáme asi 3 plné hrste sušeného poleného hrášku, bobkový list a celé nové korenie. Keď je hrášok rozvarený a mäsko mäkké, osolíme polievku morskou soľou, pridáme na kocky nakrájane zemiaky a necháme uvariť do mäkka. Na záver pretlačíme cesnak a pridáme majoránku.
Úžasná zdravá polievka bez kvapky oleja a umelých dochucovadiel.
Syrové placky s kukuricou a pažítkou autor:@e.l.i.e.n.k.e
Suroviny:
Postup:
Zmiešajte spolu všetky suroviny, potom ich lyžicou dajte buď na plech, či panvičku, roztlačte do podoby placky a upečte.
Quiche s brokolicou a rukolou autor:@myska2233
Suroviny:
Postup:
Suroviny spolu zmiešajte a dajte do chladničky na cca 1 hod. Rozvaľkajte, dajte do formy, popichajte a dajte piecť na cca 10-12 min. Medzitým si môžete pripraviť ľubovoľnú plnku.
Plnka:
Nakrájajte cibuľu a cesnak, jemne ich osmahnite a pridajte brokolicu nakrájanú na menšie kúsky. Dochuťte podľa fantázie, nechajte trošku podusiť, príp. pridajte trošku vody.
Zmes dáme na predpečený korpus, pridáme rukolu, bohato posypeme strúhaným syrom a zalejeme zmesou 3 vajíčok, 1 šľahačkovej smotany, trochou mlieka (samozrejme ochutiť) a šup znovu do rúry, kým sa to neupečie.
Zdravý domáci chlebík autor:@katka26021974
Suroviny:
Postup:
Večer si zarobím cesto a nechám ho 8-12 hodín kysnúť. Ráno cesto vyklopím na pomúčenú dosku a nechám 15 min. kysnúť. Potom ho preložím ako obálku a nechám kysnúť 30 min. Dám vyhriať rúru na 230°C spolu s jenskou misou. Na 30 min. dám piecť zakryté, potom odokryjem a pečiem ešte 15 min.
Je super chutný!
Kukurično-špaldový brumíci autor:@e.l.i.e.n.k.a
Suroviny:
Postup:
Zmäknutý tuk vyšľaháme so sirupom. Pridáme tvaroh, jogurt a 2 celé vajíčka a vymiešame s vyšľahaným tukom. Samostane zmiešame suché časti (múku, hrozienka, maizenu, vínny kameň). Do vyšlahanej hmoty zamiesame suchú zmes. Pečieme vo vyhriatej rúre na 150°C.
Nesmú sa veľmi nechať vysušiť. Už keď sa nelepia, treba vyťahovať.
Amarantové lievance s banánovo-avokádovo-orechovou "nutelou" autor: @pallacinka
Suroviny:
Postup:
Vymiešame múku, PDP, vanilku, Agave sirup, mlieko a pridáme amarant. Opražíme na kokosovom oleji, vôbec sa nelepia ani nerozpadávajú.
Banánová bábovka zo špaldovej múky autor: @myska2233
Suroviny:
Postup:
Z bielkov si treba vyšľahať sneh, zmiešame do peny cukor a žĺtka, potom pridáme všetky ostatné suroviny a nakoniec sneh. Dáme do vymastenej a vysypanej formy a pečieme na 180°C, pokiaľ sa cesto nelepí.
--
Nechcete vašim deťom sladiť jedlo cukrom, papať iba pšeničný chlieb, radi varíte, pečiete, ale nechcete vysmážať? Nech sa páči, presvedčte sa ako sa to dá 🙂
Čaká na vás cez 700 členov, skvelé recepty, nápady, rady, tipy a triky ako zdravo stravovať celú rodinu a pritom nehladovať 😉 Tie najlepšie recepty budeme každý týždeň zhromažďovať v článku pre Magazín Modrý koník.
Tešíme sa na vás a vaše skvelé recepty.
Dobrú chuť a do zjedenia 🙂
Link na skupinu: www.modrykonik.sk/skupina/1803/detail/