Narcizmus z pohľadu čakrového systému: Ako dokáže hyper funkcia solar plexu odstaviť srdce?

    V tradičnej indickej jogovej filozofii sa čakry popisujú ako víry energie, ktoré sa točia buď v smere hodinových ručičiek (priamočiaro, čo je vnímané ako ich prirodzený smer), alebo proti smeru hodinových ručičiek, čo môže znamenať, že energia nie je v rovnováhe. Správne točenie čakier zaisťuje rovnováhu, zdravie a harmóniu medzi fyzickým, emocionálnym a duchovným telom.
    U mužov, sa čakry na prednej strane tela obvykle točia v smere hodinových ručičiek, zatiaľ čo u žien je to opačne.
    Tieto rozdiely sú považované za súčasť energetického balansu medzi mužskými a ženskými energiami (jin a jang).

    Aký ma súvis narcistická porucha osobnosti (NPO) s hyperfukciou solar plexu?

    Hoc sa to tak pod maskou ich pýchy, povýšenosti a sebavedomého vystupovania pred partnerom nemusí zdať, narcistická osobnosť má spravidla problém so svojou vlastnou sebahodnotou. Jeden z dôvodov môže byť aj fakt, že sa v ich detsve nevyvinuly zdravé emocionálne návyky - boli totiž priveľmi často kritizovaní, hodnotení, ponižovaní a bola podkopávaná ich ich celková sebahodnota.

    Rodič je totiž prvý človek, ktorý nás učí o tom, čo je to láska. Ak láska v detsve bola neustále podmieňovaná napríklad výkonom dieťaťa, dieťa sa naučí chápať, že láska je formou odmeny za dobre vykonanú prácu. V psychológii sa tomu hovorí tiež transakčná láska. Človek vyrastajúci v prostredí transakčnej lásky sa teda naučí myslieť si, že jeho celková hodnota je len taká, akú vytvorí vo vonkajšom svete. Toto nastavenie si neskôr prenáša aj do vzťahov a projektuje na partnera,deti, atd.

    Prečo zrovna solar plexus?

    Solar plexus, známy aj ako tretia čakra alebo Manipura, je dôležitým energetickým centrom EGA nachádzajúcim sa v oblasti brucha, medzi pupkom a hrudnou kosťou. Je spojený s pocitom sebadôvery, osobnej sily, vôle a kontroly. Keď je táto čakra v rovnováhe, prejavuje sa zdravým sebavedomím, rozhodnosťou a schopnosťou presadzovať svoje potreby bez toho, aby sme ubližovali ostatným. Avšak pri hyper funkcii solar plexu môže táto sila prerásť do podoby prehnaného ega, ktoré má tendenciu potlačovať emócie a vnútorný hlas srdca.
    Keďže obeť transakčnej lásky (narcistická osobnosť) nebola naučená milovať seba bezpodmienečne (cez srdce) v neskoršom živote ako aj vzťahoch potrebuje neustály prísun dôkazov o svojej vlastnej hodnote. Z dôvodu že takýto človek prakticky nedokáže milovať sám seba “len tak” (byť konzistentne vo svojom srdci), dostáva sa často do situácií, v ktorých mu chýba zdravé sebavedomie (ako následok traumy nedostatočnej emocionálnej nutrície v detsve) . Tento problém sa však naučil vykrývať akousi nezdravou formou sebalásky a to cez svoje vlastné ego.

    To, čo chýba v srdci posiluje v egu

    Hyper funkcia solar plexu nastáva, keď je energia tejto čakry nadmerne aktívna. Energetický vír okolo tohto centra sa v istých okamihoch natoľko zväčší, že úplne pohltí už tak poškodené napojenie na srdce. Ľudia s prehnane aktívnym solar plexom ktorý prekrýva ich srdce môžu prejavovať kontrolujúce správanie, potrebu dominovať a vysokú mieru neschopnosti rozumieť vplyvu ich správania na ostatných. Tým, že dokážu prežívať užšie spektrum emócií môžu byť emocionálne plytkými a ich EQ je často vo veľmi nízkych hodnotách. Tento stav sa môže prejavovať aj tým, že jedinec vníma svoje potreby a záujmy za dôležitejšie než potreby ostatných, a tak nedokáže dlhodobo budovať hlbšie emocionálne väzby. V istých okamihoch môže postrádať empatiu, pochopenie a jeho láska môže vykazovať znaky veľkej nekonzistencie, ktorú si odôvodňuje vonkajšími faktormi, najčastejšie chybou niekoho iného.

    Narcistická hyper funkcia solar plexu sa môže prejaviť vo viacerých formách:

    Arrogancia, pýcha, nadradenosť a bezohľadnosť – Jedinec cíti, že jeho osobnosť (aj napriek zraneniam ktoré v sebe potláča) je väčšia a považuje sa za nadradeného či lepšieho. Pritom však stále potrebuje uznanie a chválu.

    Kontrola a manipulácia – Prejavuje sa snahou kontrolovať a manipulovať iných ľudí či situácie, tak, aby naplnil svoje potreby.

    Perfekcionizmus – Prehnaná snaha o dosiahnutie dokonalosti, spojená s hlasom vnútorneho sudcu, prejavujúca sa večnou kritikou a nespokojnosťou.

    Neústupnosť – Neschopnosť prijať pohľad iných najmä ak je v rozpore z jeho vnútorným obrazom o sebe. Má pocit že ho chcú ostatní len manipulovať alebo oslabiť vnímanie jeho vlastnej sily.

    Prekrytie srdca a emocionálna nerovnováha

    Srdcová čakra (Anahata) je bránou skutočnej lásky, empatie a súcitu. Je miestom, kde vznikajú hlboké vzťahy a kde nachádzame spojenie s ostatnými na emocionálnej úrovni. Avšak, keď je solar plexus príliš aktívny, srdcová čakra môže byť značne oslabená pripadne úplne „prekrytá“.

    Keď ego preberá vedenie, emócie spojené so srdcom, ako láska, dôvera, vďačnosť, pochopenie či schopnosť vážiť si vzťahy, sú často potlačené. Jedinec sa môže cítiť odpojený od svojich emócií alebo môže považovať emocionálnu zraniteľnosť za slabosť.

    Môže sa však vnímať aj optikou svojej traumy, kde traumu samotnú však vidieť nedokáže a v duchu si opakuje “ja som bol proste vždy takýto”. Tento stav môže viesť k tomu, že sa jedinec uzatvára pred citovým prepojením s inými ľuďmi a orientuje sa viac na vlastné ciele a ambície čo považuje za dôkaz svojej sebalásky.

    Ako dostať solar plexus do rovnováhy

    Ak je solar plexus v hyperaktivite a prekrýva srdcové centrum, je potrebné nájsť cestu k vlastnému prijatiu, poznaniu svojej sebahodnoty ako aj sebavedomia (vedomia o sebe) skrz srdce. To sa však nikdy nezaobíde bez možnosti vidieť daný stav ako problém - priznať si, že daný problém vôbec existuje.

    Niekoľko spôsobov, ako obnoviť rovnováhu medzi solar plexom a srdcom, zahŕňa:

    Dýchanie a meditácia – Vedomé dýchanie zamerané na oblasť srdca môže pomôcť zharmonizovať energiu v tejto čakre. Vizualizujte si pri každom nádychu, ako vnútorne svetlo vášho srdca rastie a presvetluje každú bunku vášho tela. Na konci vizualizačného cvičenia, je dobré vidieť, ako srdce vyžaruje aj do priestoru okolo nás.

    Terapia - vynikajúci nástroj na liečbu vnútorných zranení ktoré spôsobujú dominanciu solar plexu a oslabenie srdca.

    Prepojenie s prírodou – Trávenie času v prírode, najmä pri stromoch alebo v blízkosti vody, môže pomôcť uzemniť energiu solar plexu.

    Empatia a súcit – Starostlivosť a uvedomenie si potrieb a emócií iných ľudí - rozvíjanie empatie môže zmierniť dominanciu ega.

    Fyzické aktivity – Jóga, tai-či alebo iné cvičenia zamerané na telo môžu pomôcť vyrovnať energiu v solar plexe.

    Sebaprijatie – Pracovanie na sebaprijatí a uvoľnení potreby neustálej kontroly a dokonalosti. Pochopenie skutočnosti že lásku si zaslúžime za každých okolností.

    ⚠️Pozor na pascu ega ⚠️

    Mnoho ľudí, u ktorých dominuje ich rokmi posilňovaný solar plexus zatemnujúci bezpodmienečnú lásku ich srdca k sebe, si môže začať uvedomovať túto skutočnosť a začať sa snažiť učiniť zmenu. Títo ľudia (najmä ak majú stále dlhodobo neliečenú traumu) však spravidla absolútne netušia, akým spôsobom je možné sa začať milovať. Začnú si teda vymýšlať širokú škálu seba rozvojových aktivít ktoré im na osobnostnej úrovni umožňujú si viac vážiť seba.

    Nič z tohto jednania nie je vyslovene zlé, napokon sebarozvoj je krásny nástroj zlepšenia si kvality života. Pokiaľ je však naše prijatie a láska k sebe budovaná opäť len na nejakej činnosti ktorá nám v našich očiach umožnuje cítiť sa byť súcim lásky sám pred sebou, sme stále uvizanutí v lepkavej pavučine lásky za odmenu.

    Skutočná láska k sebe totiž nikdy nepotrebuje žiaden vonkajší dôvod. Nepotrebuje dôkaz od ostatných ani od seba. Skrátka len je. Pretože aj my sme len tak. Nie preto, lebo to od nás niekto niečo očakáva.

    Veľa lásky priatelia.

    Zdroj: Marcel Ražný