O potrebe psychohygieny a socializácie som už písala v rôznej forme nejedenkrát. Ale, keďže vieme, ako to väčšinou s matkami na rodičovskej dovolenke chodí (pozn. autorky: mám na mysli zabúdanie a celkovú takzvanú materskú demenciu), nie je na škodu si niektoré veci zopakovať, prípadne iné, pre niekoho samozrejmé fakty, ozrejmiť. Lebo matka je miestami veľmi jednoduchý živočích, ktorý aj keď si vypne väčšinu doplnkových funkcií, stále sa dokáže spoľahlivo postarať o svoje mláďatá, či partnera podobného živočíšneho druhu (lebo je nám jasné, že muži sú trochu iné zvieratká ako ženy... Samozrejme, pri partneroch rovnakého pohlavia hovoríme aj o rovnakom živočíšnom druhu). Ale ako to dokázať bez prípadnej ujmy na zdraví? Ponúkam niekoľko tipov, ktoré sa vám hlavne v týchto dňoch môžu hodiť...
1. Socializujte sa
Áno, treba sa kontaktovať (osobne či online) s osobami rovnakého živočíšneho druhu aj s ich mláďatami či bez. Má to mnoho pozitívnych účinkov nielen na pleť matky.
2. Venčite sa
Ak to tak matka cíti a je nastavená na potrebu osobného priestoru mimo priestoru spoločného obydlia, mala by tak činiť. Výber je za ideálnych podmienok pestrý. Môže to byť kino s kamoškou, káva/víno s druhou kamoškou, stretnutie akčných žien s ďalšou kamoškou, cvičenie s inými, aj neznámymi ženami (z ktorých sa časom tiež stanú kamošky), či len osamotené nakupovanie bez príveskov lásky.
3. Doprajte si priestor pre seba
Tu myslím aktivity, na ktoré nemusíte opúšťať priestor spoločnej domácnosti, len opustíte priestor, v ktorom sa vyskytujú mláďatá a partner. Napríklad sa zavriete v kúpeľni a doprajete si homemade spa, alebo si tam vtrepete karimatku a zacvičíte si, alebo sa zavriete na záchode a počítate si dlho odkladanú knihu, alebo sa zavriete do spálne a premýšľate (rozumej spíte), a iné.
4. Venujte si „mikropsychohygienu“
ALE... čo v prípade, že ani jedna z vyššie uvedených možností nie je možná a vy aj tak chcete vykonať, nazvime to „mikropsychohygienu“??? Napríklad, keď sú deti už týždeň choré a vy sa neviete nikam pohnúť bez nich, lebo si vyžadujú vašu prítomnosť. Nebojte sa, nie je všetko stratené, len je otázne, či ste preto niečo ochotné obetovať. Tento bod je vhodný najmä pre matky, ktoré majú „v paži“ alebo majú takpovediac „gule“. Necháte totiž deťom VOĽNÚ RUKU! Verím, že už máte akú-takú predstavu, čo mám na mysli, ale to by som nebola Ja, keby som vám neuviedla aj pár príkladov zo života:
Príklad číslo 1 - Tohto sa zbavím hneď v úvode, lebo aspoň rozdelím čitateľky na tie, ktoré to už spravili tiež a na tie, ktoré pohorším a prestanú čítať ďalej. Televízor. Zapnete dieťaťu nejakú rozprávku a ak je na to stavané a zaujme ho vybraný program, máte čas pre seba. Alebo pre riad, prach či šatstvo. Podľa potreby. Samozrejme, nenechávame televízor zapnutý celý deň a je to hlavne animácia pre staršie z dvojice mojich detí. To mladšie to jednak ešte veľmi nezaujíma a dvojak, mama zásadne robí niečo zaujímavejšie. Na druhorodenú preto idem aj rôznymi sofistikovanejšími metódami.
Príklad číslo 2 - Druhorodená mi chce intenzívne pri všetkom asistovať, ale hoci jej to obvykle dovolím, sú chvíle, keď si počas dňa chcem ukrojiť chvíľu pre seba (áno, viem, čas spánku by mi mohol stačiť, ale tak vám poviem, niekedy tie deti aj NESPIA! A inokedy pre zmenu spí aj MATKA...). Takže s jeden a pol ročnou dcérou mám viaceré možnosti. Prvou sú dva poháre a trocha vody. Dosť na to, aby mohla prelievať, nie dosť na to, aby nás vytopila. Podľa miery šikovnosti získam čas od 7 do 15 minút. Potom ale treba počítať s následkami. To jest, treba to dieťa väčšinou od hlavy po päty prezliecť do suchého. Hoci jej zvyknem podať aj utierku a ona si to po sebe ozaj utrie, odevu sa kvapalina zväčša nevyhne.
Príklad číslo 3 - Menej mokré, ale rovnako zábavné sú aj Pampers vlhčené utierky. Respektíve ich vyťahovanie z obalu. Aj tu máte k dobru viacero minút, v závislosti od toho, či máte plný alebo poloprázdny balík. A ešte to závisí od toho, či utierky ešte ďalej využíva na utieranie seba či nábytku. Výhoda je, že už aj Pampers robí verziu Pure, čiže je to iba voda a vďaka tomu uzatvárateľnému obalu môžem nepoškodené utierky vrátiť späť dnu. (Viem, že to nie je najviac eko alternatíva, ale zas, minule som čítala, že ak si výrobky onej značky kúpite v „deemke“, oni zato poskytnú mini-pidi plienky predčasne narodeným deťom. Tak mám aspoň menšie výčitky svedomia, že som príliš pohodlná na prateľné utierky...).
Príklad č. 4 - Jedlo. Alternatív je tiež mnoho, fantázii, chuti a výberu sa medze nekladú - teda, kladie ich matka, ktorá rozhodne, čo dieťaťu poskytne. U nás sú veľmi obľúbené jablká, čučoriedky a tyčinky (či už špaldová alebo obyčajná verzia). Akurát má druhorodená oproti jej bratovi oveľa vyššiu rýchlosť konzumácie, takže treba zvážiť, či príprava a podanie jedla sa vôbec vyrovná času strávenému pri jeho požívaní. V preklade, či to nebudete dlhšie chystať, ako to dieťa bude jesť, a tým pádom ste čas nezískali, ale práve stratili. Ale, napríklad, mne to obvykle stačí na to, aby som si nakreslila aspoň obočie a obalila pigmentom riasy. A tu som úplne pekne premostila k bodu číslo 5.
Príklad číslo 5 - Predmety, ktoré štandardne deťom do ruky nepatria! Samozrejme, nemám na mysli vidličky, nože či iné život ohrozujúce veci z našej domácnosti. Ale, napríklad, niektoré matkine šminky, štetce, ovládače, peňaženky či vložky tiež môžu urobiť mame ohromnú službu, keď chce v pokoji vykonať potrebu, vytriediť si šuflíky, lebo hľadá zapatrošený rodný list, alebo len tak sedieť a komentovať posty virtuálnych kamiek... Samozrejme, všetko s mierou a niektoré predmety je lepšie predtým pripraviť na nájazd dieťaťa (napríklad, ak nemáte pre dieťa vopred vyradenú peňaženku na tieto účely, treba si z tej svojej odstrániť skutočne hodnotné valuty, lebo dieťa trhá rýchlejšie, ako sa menia výmenné kurzy).
A v neposlednom rade netreba zabudnúť na fakt, že „Matka mieni, dieťa mení“ a hoci si pripravíte najrafinovanejšie animačné zábavky, nakoniec sa toho dieťaťa nezbavíte ani na minútu, lebo má práve taký deň. A inokedy mu stačí nájsť na zemi ponožku a bude sa ju snažiť 8 minút navliecť na nohu. Preto musíte byť flexibilná a pripravená na akúkoľvek alternatívu. Držím vám palce!
----------
Tento článok vyšiel s podporou Pampers
@nuttellien 😊bohuzial niekto ma zasobu muky ...ja tohto ... je to dolezitejsie... to byva ta policka plna ..len teraz je poloprazdna...
Ja keď som ešte nemala deti som nechapala ako môžu matere nechať deti rozhadzovat papierové vreckovky. Pochopila som v sekunde, keď prvorodeny sa pol hodinu vyhral so skatulou od vreckoviek. Pri druhorodenom sa mi osvedčilo aj vrecko 10ks vreckoviek v igelitovom sacku, prelepit padkou a ono malo čo robit aby to potrhalo a povyberalo vreckovky. Aj fazula v plastovej fľaši bola naj mega hračka od pol roka. Ešte nevedeli odkrútiť vrchnak a bohovo to hrkalo. Vsetky ostatné hracky sa mohli schovať☝😂
@dominika_sv16 žena NIE JE ŽIVOČÍCH ALE ČLOVEK!!!!
@gabrielikta nemáte pravdu, človek a teda aj žena je živočích ( ved nie je ani rastlina ani huba ani iná ríša), nie je zviera, ale je živočích!!!!!
@juliaailuj1
@gabrielikta asi myslela že sme ľudia nie zvieratá ..
@lenka6309 tak to uz ja za to nemozem ze nerozlisuje pojem zivocich a zviera,napisala co napisala
Začni písať komentár...
Zivot bez Pampers vlhcenych obruskou si neviem predstavit a aj plienok Pampers premium protection 👍