daylong_matej
16. máj 2011

Ako fungujú UV filtre?

UV filter

UV filter je zložka produktu, vďaka ktorej dokáže chrániť pred slnečným žiarením. Oba druhy UV filtrov (fyzikálne aj chemické) sú zmiešané s inými priemyselne vyrobenými pomocnými látkami. UV filtre a ostatné zložky fotoprotektívnych produktov sú chemicky presne definované priemyselne vyrábané produkty, kde všetky účinné aj pomocné látky sú presne chemicky definované a klinicky testované. Rovnako ako napríklad pri zubnej paste alebo šampóne. Kompletné zloženie je uvedené na obale.

V čom teda spočíva samotný rozdiel  medzi fyzikálnym a chemickým filtrom? Odlišnosť je daná mechanizmom účinku.

Fyzikálny filter.

Ochrana pred UV žiarením sa dosiahne pomocou mikropigmentov, ktoré vytvoria na koži jemný, prakticky neviditeľný film. Ten odráža nebezpečné UV žiarenie. Dá sa to prirovnať k zrkadlu, ktoré odráža dopadajúce lúče.

Produkty s fyzikálnymi filtrami sa odporúčajú pre deti do 12 mesiacov.

Chemický filter

Chemický filter funguje ako absorbér, ktorý pohlcuje UV žiarenie a absorbovanú energiu premieňa na teplo. Graficky je to možné vyjadriť takto:

Výhody fyzikálnych filtrov

  • Ostávajú len na povrchu kože, čo je vhodné pre kožu najmenších detí, kde koža ešte nie je tak vyvinutá ako u starších detí. 
  • Fungujú okamžite po aplikácii.

Výhody chemických filtrov

  • Dajú sa dosiahnuť veľmi vysoké ochranné faktory pred UVB aj UVA žiarením
  • Ak sú vhodne spracované, dokážu sa účinne prichytiť vo vrchnej (rohovej) vrstve kože, vďaka čomu môžu byť veľmi dobre odolné voči vode. To umožní (pri správnej aplikácii) dlhší pobyt vo vode bez zmytia filtrov.

Riziká

Mieru rizika v používaní produktov s UV filtrami vyjadruje napr. Hlásenie o podozrení na nežiaduci účinok produktu. Ak sa vyskytne, odborník (v tomto prípade dermatológ) preskúma kožný nález a vyhodnotí, či k neželanej reakcii došlo v dôsledku aplikácie produktu. Za uplynulú sezónu 2010 bol počet takýchto hlásení na produkty Daylong v ČR a SR nulový.

Začni písať komentár...

Odošli