dankaa78
26. aug 2018
294 

Aplikácia HAKA pomáha ľuďom hľadať kradnuté autá.

Slováci si navzájom pomáhajú nájsť ukradnuté autá. Založili jednotku „HAKA“...

Keď sa niečo stratí, nikdy nás to nepoteší. Obzvlášť, ak ide o auto. Slováci sa však spojili a teraz vám vďaka skvelej technologickej novinke môžu pomôcť vypátrať vášho štvorkolesového tátoša.

Na svete existuje množstvo aplikácií, lenže túto by mal mať v mobile každý. Pomáha totiž ľuďom hľadať kradnuté autá. A zaujímavosťou je, že na to, aby vôbec vznikla, sa Slováci dobrovoľne vyzbierali. Skupina vznikla na základe občianskej iniciatívy a apku pomohli rozvinúť šikovní programátori. Nebolo by to však možné bez pomoci ostatných členov, ktorí spojili sily a vyzbierali 2400 eur na jej realizáciu.

Ako to funguje?

Ak vám názov HAKA systém pripomína názov NAKA (Národná kriminálna agentúra), ide skôr o náhodu a nie oficiálnu policajnú aplikáciu. Apka však s políciou spolupracuje neoficiálne na základe oznamovacej povinnosti a reálne pomáha objasňovať krádeže.

Ak ste doteraz na ulici videli nejaké podozrivé vozidlo, mohli ste zavolať na 158-čku a polícia riešila situáciu priamo na mieste. Po novom však môžete polícii ušetriť čas a pomôcť pri pátraní aj priamo vy. Stačí ak do apky zadáte EČV (po starom „ešpézetka“) alebo tzv. VIN číslo. To je spravidla viditeľné z vonkajšej strany čelného skla na strane vodiča pri stieračoch. Aplikácia následne čísla odošle na Ministerstvo vnútra SR, kde ich spracuje verejne dostupná databáza. Ak je všetko v poriadku, druhým kontrolným bodom je české ministerstvo vnútra a tretím pátračom je STK.

Ak je s vozidlom na základe databáz nejaký problém, na displeji mobilu sa vám objaví červeným „volajte políciu“. V prípade, že auto kradnuté nie je, výsledok je zelený. Treba brať do úvahy aj to, že systém nie je dokonalý, pretože STK online nemá vždy aktuálne dáta.

Apka tak nielen pomáha, ale šetrí čas aj polícii, ktorá tak môže riešiť aj iné problémy. No predovšetkým má vďaka množstvu užívateľov a ich všímavosti väčší dosah v rámci územia našej krajiny. V budúcnosti by sa však do pátrania mohlo okrem Česka zapojiť aj Maďarsko, Rakúsko či Nemecko.A v ideálnom prípade aj Interpol, ktorý má tiež evidenciu kradnutých áut, pretože autíčkari majú naozaj rozhodené veľké medzinárodné siete.

Zdroj: topspeed.sk

           dobrenoviny.sk 

Začni písať komentár...

Odošli