daniela7757
28. jan 2016
687 

10 najlepších produktov v strave dieťaťa

  • Tekvica Hokaido:  potravina ktorou niet čo pokaziť či už v stravovaní deťmi alebo dospelými. Ide o potravinu vhodnú pre diabetikov a deti trpiacimi problémami so žalúdkom. Disponuje vysokým obsahom vlákniny (pre 100g 1,6g) a vápnika (29mg). Pri tejto potravine je nutné opomenúť obsah omega 3 a 6 mastných kyselín, rovnako aj vitamíny ako je vitamín C , B1 a B2.
  • Šošovica: je bohatým zdrojom vápnika a železa, tiež vitamínov B1, B2 a B6. Obsahuje 3-krát viac vápnika než obilniny a 7-krát viac železa než špenát, ktoré je nutné užívať v rámci prevencie a liečby anémie . Zo všetkých strukovín je šošovica najbohatším zdrojom bielkovín (24 – 25 %) a obsahuje najmenej tukov (0,6 %).
  • Zelená listová zelenina:  vyznačuje sa vysokým obsahom  kyseliny listovej a železa.  Je nutné nezabúdať na dochucovanie čerstvými zelenými vňaťami a bylinkami. Napríklad žerucha má v sebe vysoký podiel jódu, ktorý nutný pre správnu funkciu štítnej žľazy.
  • Brokolica:  rovnako ako zelená listová zelenina i ona má dostatočný obsah kyseliny listovej, beta-karoténu a vitamín C . Je ľahko stráviteľná a je vhodné ju zahŕňať do jedálnička detí od 5.mesiaca pre zachovanie jej výživových vlastností je vhodné ju tepelne upravovať v pare .
  • Čučoriedky:  pokiaľ ide o tieto veľmi chutné lesné plody je nutné spomenúť, že ide o prírodný prostriedok proti hnačke. Ich farbivo myrtilín pôsobí ako antioxidant (zachytáva voľné radikály škodlivé pre živé bunky). Je vhodné ich zahŕňať do stravy detí od 10.mesiaca. Vysoký obsah vitamínu C pôsobí priaznivo na imunitu a triesloviny čerstvých plodov majú protizápalové účinky.
  • Avokádo: ide o potravinu s vyšším obsahom mononenasýtených tukov, ktoré sú prospešné pre organizmus a mali by byť dostatočne zastúpené vo výžive detí.  Pokiaľ ide o vitamíny avokádo sa vyznačuje vysokým obsahom B6 , C a K. Draslík, horčík, vápnik a fosfor predstavujú podiel minerálnych látok výživnej hodnoty. Ideálne je deťom podávať dostatočné zrelé plody, ktoré zbavíme šupky a dužinu tepelne neupravujeme.
  • Mäso: optimálny príjem živočíšnych bielkovín, ktoré dokáže ľudský organizmus lepšie využiť by mal byť 50-70% zo všetkých prijatých bielkovín. Konzumáciou mäsa u detí je možné predchádzať napríklad anémií (chudokrvnosti) taktiež je cenným zdrojom vitamínu B12. Najväčšie zastúpenie by malo mať najmä chudé mäso: králičie, kuracie, morčacie a teľacie, čo sa týka mäsa sladkovodných a morských rýb predstavuje riziko alergií a jeho konzumácia sa neodporúča u detí do dvoch rokov. Mäso by malo byť akostné a vhodne tepelne upravené.   
  • Sušené slivky: ide o overený prostriedok na liečenie zápchy no je najmä bohatým zdrojom antioxidantov, vlákniny, železa, bóru, draslíka a vitamínu A. Deťom od 10. mesiaca budú zaručene chutiť aj ako rozmixované spolu s iným druhom ovocia.
  • Cícer:  strukovina vynikajúca nielen svojimi chuťovými vlastnosťami ale rovnako aj obsahom rastlinných bielkovín, škrobu a vlákniny. Medzi jeho negatívnu vlastnosť patrí, že je ťažšie stráviteľný preto je vhodné podávať ho deťom od 10.mesiaca. Dôležité je spomenúť že tepelnou úpravou a konzervovaním si dostatočne zachováva svoje účinné zložky.
  • Sladké zemiaky:  mimoriadne výživný druh zeleniny bohatý na beta-karotény, ktoré sú kofaktormi pre vstrebávanie vitamínu A, rovnako tiež obsahuje vitamíny skupiny B  a železo. Vďaka obsahu vlákniny priaznivo ovplyvňujú vyprázdňovanie.  Sladké zemiaky je vhodné podávať deťom od 8. mesiaca a výborne sa komponujú ako príloha.  

Až na to mäso, super 🙂

27. jan 2016

@danieladorota co mas proti masu?

28. jan 2016

@majka238 tie nechapem to s tym masom, maso najma kralicie, morcacie ( pouzivala osm na prve prikrmy ) je bezne uzavane u malych deti a zaradene medzi prikrmy...

28. jan 2016
Komentár bol odstránený

Vegetariánskou a veganskou stravou sa dá predchádzať maximálne obezite u detí. Ale u detí, ktorím maminky dávajú bezmäsitú stravu sa často vyskytujú nutričné deficity, ktoré majú za následok spomalenie vývoja dieťaťa.

28. jan 2016

@daniela7757 co ma vegetarianstvo spolocne s obezitou? 🙂

28. jan 2016

tiez si myslim ze skor nevyvazena strava a malo pohybu sposobuje obezitu a nie to,ze dieta je maso

28. jan 2016

Výborný clanok.Pre mna prinos.Dakujem:-)

28. jan 2016

@dankaa78 som rada, že sa páčil 🙂

28. jan 2016

@domak2 Vegetariánstvo je spájané s nižšou mierou obezity, pretože táto forma stravovania je menej energeticky bohatá.

28. jan 2016

@daniela7757 mne sa tiez velmi paci clanok : ) a vedela by si doplnit ku kazdej surovine, ze odkedy sa moze - bude brutal uzitocny.

28. jan 2016

@daniela7757 ani by som nepovedala, teda ide skor o upravu jedla si myslim. Aj clovek co bude jest stale lekvarove buchty a langose bude sice vegetarian ale urcite nie stihly 😀 Inak ja uz maso nejem dlho, ale neschudla som ani deko 😅

28. jan 2016

@ivkadracova 1. TEKVICA HOKAIDO (od 6.-7.mesiaca) ....2.ŠOŠOVICA (červená od 7.mesiaca).....3.ZELENÁ LISTOVÁ ZELENINA(špenát a mangold od 7.mesiaca, fenikel od 8. mesiaca, kel a stonkový zeler po prvom roku)....4.BROKOLICA( od 5. mesiaca)...5.ČUČORIEDKY(od 10.mesiaca)....6. AVOKÁDO( od 7.mesiaca)....7.MÄSO(od 6-7.mesiac ).....8.SUŠENÉ SLIVKY(od 10.mesiaca).....9.CÍCER(od 10.mesiaca) .... 10. SLADKÉ ZEMIAKY( od 8.mesiaca) pokiaľ nevadí vypísala som to sem 🙂 teší ma, že sa Vám páčil

29. jan 2016

@domak2 ja si myslím že vegetariáni dbajú o pestrosť stravy a predpokladám že lekvárové buchty a langoše nemajú často na tanieri 😀 skôr uprednostňujú racio stravu a pohyb, ktorý im urýchľuje matabolizmus

29. jan 2016

Začni písať komentár...

Odošli