daniela7757
    27. dec 2017    Čítané 224x

    Dôvody pre ktoré sa oplatí počkať s podávaním prvých príkrmov vašej ratolesti (okolo 6. mesiaca života)

    1.Nedostatočne rozvinutý gastrointestinálny trakt- je tomu tak najmä u detí pred šiestym mesiacom života, rýchle zavádzanie príkrmov do diéty môže zapríčiniť zápchy alebo hnačky. Enzýmy potrebné pre plné trávenie komplexných tukov, škrobov a sacharidov nie sú produkované do 6-9 mesiaca. Taktiež je dôležité opomenúť, že v období okolo šiesteho mesiac imunitný systém začína vytvárať protilátky, ktoré vystieľajú tenké črevo (počas dojčenia boli sprostredkované materským mliekom) a tak tvoria tzv. pasívny imunitný systém dieťaťa. Jedná sa o špecifickú chemickú bariéru, ktorá bráni baktériam a vírusom atakovať organizmus dieťaťa.

    2. Ochranný reflex- tento reflex u malých detí spôsobuje, že vysunutím jazyka vypľúvajú všetko čo sa nachádza v ústach. Dovoľuje im tak brániť sa pred udusením. Tento reflex zaniká medzi 4-6mesiacom čo uľahčuje dieťaťu príjem stravy- prehĺtanie.  

    3. Menšie riziko udusenia-  faktom je, že zaradením príkrmov v období, kedy je dieťa na to pripravené sa znižuje riziko udusenia. Práve v období po šiestom mesiaci dieťa dokáže efektívne žuť, svaly ústnej dutiny a jazyka sú dostatočne rozvinuté na to aby prežutý pokrm nasmerovali v smere hrdla. Naviac schopnosť samostatného sedenia napomáha prehĺtaniu.

    4. Ochrana pred chorobami dojčených detí vrátane infekcií tráviaceho traktu- oplatí sa predĺžiť čas počas ktorého je dieťa kŕmené výlučne materským mliekom, pretože je zdrojom elementov pre  správnu funkciu imunitného systému a zdraviu prospešných baktérií ktoré chránia organizmus pred chorobami a taktiež napomáhajú rýchlemu boju s infekciou.

    6. Nižšie riziko nadváhy v neskorších etapách života- výskumy ukázali, že veľmi skoré zavádzanie príkrmov súvisí s rizikom nadváhy v neskorších rokoch života. Je to späté najmä s nedostatočnou asertívnou komunikáciou dieťaťa, že je už sýte (dieťa často odkláňa hlavu od lyžičky, silne stíska pery...) toto nesie riziko presýtenia a nedovoľuje dieťaťu regulovanie vlastného pocitu sýtosti.

    7. Menšie riziko podvýživy- zámena materského mlieka príkrmami ktoré dieťa nie je schopné plne stráviť, nesie riziko neposkytnutia dieťaťu správneho množstva zložiek výživy. Príkrmy sú totiž chudobnejšie na živiny pre porovnanie napríklad 100g materského mlieka predstavuje 67kcal a to isté množstvo mrkvového pyré iba 35kcal. Preto je dôležité aby materské mlieko zostalo hlavným zdrojom detskej výživy najmenej do prvého roku života. Neskoršie zahŕňanie príkrmov do diéty dieťaťa dovoľuje dieťaťu ich lepšie trávenie a dlhšie obdobie rastu.    

    8. Výhody pre matku- počas šiestich mesiacov dojčenia je možné sa rýchlejšie dopracovať sa k váhe pred tehotenstvom, pretože pre produkcia materského mlieka v prvých mesiacoch po pôrode je  odbúravanie tukov práve do mlieka čo predstavuje 595-670kcal denne.

    Zdroje: 

    (1) WHO, Nutrient Adequacy Of Exclusive Breastfeeding For The Term Infant During The First Six Months Of Life, Geneva: 2002.

    (2) WHO, Exclusive breastfeeding to reduce the risk of childhood overweight and obesity. http://www.who.int/elena/titles/bbc/breastfeeding_childhood_obesity/en/. 2014

    (3) Naylor, A.J., Morrow, A.L., Developmental Readiness of Normal Full Term Infants to Progress from Exclusive Breastfeeding to the Introduction of Complementary Foods. http://pdf.usaid.gov/pdf_docs/Pnacs461.pdf. 2001

    (4) AAP, 2012. Breastfeeding and the Use of Human Milk.http://pediatrics.aappublications.org/content/129/3/e827.full

    (5) Kramer M.S., Kakuma, R.,  Optimal duration of exclusive breastfeeding.http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD003517.pub2/abstract. 2012

    (6) KellyMom,  Is baby ready for solid foods? (What do the experts say?). https://kellymom.com/ages/older-infant/delay-solids/.2017

    (7) Plenge-Bönig, A., Soto-Ramírez, N., Karmaus, W., Petersen, G., Davis, S., Forster, J.,  Breastfeeding protects against acute gastroenteritis due to rotavirus in infants. European Journal of Pediatrics, 169(12):1471-6. 2010

    Ahojte 🙂 nevedeli by ste mi prosím odporučiť pútnický zájazd do Jeruzalema s nejakou recenziou na internete som pozerala ale žiadne fotografie ani reakcie ocenila by som sprievodcu kňaza 🙂

    Ahojte rada by som sa opýtala či neviete o nejakej firme ktorá vybavuje vrátenie daní z Nemecka 🙂 Ďakujem vopred

    daniela7757
    26. aug 2016    Čítané 53x

    Na hypoalergénnu nôtu

    Keď sa povie hypoalergénny produkt predstavujem si  produkt ktorý nevyvoláva kontaktnú ani inú alergiu , v rámci možností producenta je v prístupnej cene, spĺňa svoju funkciu a neobsahuje známe a neznáme alergény.  Myslím, že je dôležité zamyslieť sa nad tým či produkty zo sortimentu našich drogérií/lekárni  sú zmesi ropných frakcií ktoré chceme aplikovať na pokožku našich ratolestí.  Pravdou je, že sme tí ktorý rozhodujú o tom či sa im to bude predávať alebo nie.

    Dôležité je opomenúť, že hypoalergénný produkt by nemal zaujať naše zmysly napríklad zápachom pokiaľ ide o vôňu pretože novorodencovi ju vôbec netreba jemu najkrajšie vonia predsa len jeho mamina.

    Zoznam zápachových najviac  alergénnych substancii :

    Alpha Isomethyl Ionone                    Amylcinnamylakohol

    Amyli Cinamal                                     Anisyl alcohol

    Benzyl alcohol                                      Benzyl benzoate

    Benzyl cinnamat                                  Benzyl salicylat

    Butylphenyl                                          Cinnamal

    Cinnamyl alcohol                                Citral

    Citronellol                                            Cumarin

    Eugenol                                                Evernaa Furfuracea

    Evernia prunastri                               Farnesol

    Geraniol                                               Hexyl Cinnamal

    Hydroxycitronellal                            Hydroxyisohexyl-3-cyklohexenkarboxaldehyd

    Isoeugenol                                           Limonene

    Linalol                                                  Methylpropional

    Aby som nezostala len pri zápachoch rada by som vymenovala populárne alergénne konzervanty a farbiace zložky:

    E 102 tartrazin                           E 104 chynolínová žlť

    E 110 žlť SY                                 E 122 azorubín

    E 123 amarant                           E 124 košelinová červeň

    E 127 erytrozín                          E 131 patentná modrá

    E 142 bryliantová zeleň           E 173 hliník (kovový pigment)

    E 180 litholrubín

    DMDM Hydantoin

    Imidiazolidinyl Urea

    Quanternium-15

    2-Bromo-2 nitropropane-1, 3 diol

    Triclosan

    Chloroacetamid

    Chlorophene

    Glutaral

    Methyldibromo Glutaronitrile

    Methylisothiazolinone

    Propylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben

    Emulgátory (PEG)

    PPG

    Aluminium Chlorochydrate

    Aluminium Chlorochydrex

    Glycereth-7 Triacetate

    Laureth-5 Carboxylic Acid

    Myreth-4

    Oleth-3 Phosphate

    Poloxamine,Polysorbate 20, 60, 80

    Sodium Myreth Sulfate,Steareth-2, -21

    Trideceth-12

    Viem trošku veľa cudzích škaredých chemických názvov len treba otvorene povedať, že jednoducho s tým prichádzame do kontaktu aplikujeme to na seba a členov našej rodiny kupujeme to pre vábnu vôňu veselá dieťa na obale, reklamu a podobne. Aj v minulosti našim mamám odporúčali natierať deti parafínom bohužiaľ ´pojem minerálny olej sa asi dokonca ani nepoužíval.  Predsa len už sme v inej dobe a vyberať si môžeme. Produkty dnes už mnohých producentov na trhu majú certifikáty alebo inak povedané označenia, ktoré by mali spotrebiteľovi zagarantovať  hypoalergénnosť daného produktu.

     CERTIFIKÁTY NEKLAMÚ!

    Ktoré to sú?

    Dúfam, pre niekkoho bol tento môj článok prínosný prajem pekný deň 🙂 

    daniela7757
    15. júl 2016    Čítané 116x

    Povedz NIE! Palmovému oleju.

    Čo je to palmový olej/tuk?

    Ide o jedlý rastlinný tuk získavaný zo semien alebo oplodia palmy olejnej.

    *Prečo je taký populárny v potravinárskom priemysle a kozmetike? 

    Palmový olej sa vyznačuje vynikajúcimi technologickými a senzorickými vlastnosťami taktiež je termostabilný. Je masovo používaný a je predovšetkým lacný.

    Ekonomika a palmový olej: tak napríklad firma Nestlé verejne priznáva, že v roku  2014 globálne odkúpilo 445 000 ton palmového oleja čo predstavuje 1% svetovej produkcie palmového oleja.  Smutné je že jeho spotreba stále narastá.

    Prečo ho zaraďujeme medzi nezdravé tuky? 

    Obsahuje totiž vysoké percento nasýtených mastných kyselín ktoré prispievajú k civilizačným ochoreniam. Obsahuje ich dokonca viac než bravčová masť. Palmový tuk sa získava tiež stužovaním a rafináciou pri ktorej pôsobením vyšších teplôt dochádza k vzniku transmastných kyselín.

    S akými označeniami palmového oleja  sa môžeme stretnúť na obaloch potravín?

    • cocoa butter equivalent (CBE)
    • cocoa butter substitute (CBE)
    • palm olein
    • palm stearine

    Ekologický dopad palmového oleja : Až 90% svetovej produkcie palmového oleja pochádza z Indonézie (Sumatra, Borneo) a Malajzie. A tam sa nachádzajú aj jedny z posledných dažďových pralesov planéty, zvané aj pľúca planéty. Palmy sa pestujú na rozsiahlych plantážach, na úkor pôvodných dažďových pralesov. A nielen na úkor nich. Ohrozené je taktiež fauna žijúca na tomto území najmä orangutany a tapíry čabrakové ktoré často uhynú pri vypaľovaní alebo sú zabíjané ľuďmi ktorý pracujú práve na týchto plantážach. Dochádza tak ku nenávratným stratám a poškodeniu biologickej rozmanitosti. To má paradoxne šetriť emisie skleníkových plynov, pritom sa však podieľa na ničení dýchacej sústavy planéty. Neskôr keď úž palmy nie sú schopné produkovať tento olej je pôda v daných oblastiach znehodnotená pesticídmi ktoré sa dostávajú tiež do vôd a sú príčinou ďalšieho ekologického ničenia.

    Prečo je dôležité naň upozorniť? 

    Pre rodiča a človeka je myslím všeobecne podstatné aby sa jeho deti a on sám stravoval zdravo no palmový olej je prítomný v mliečnych výživách, kašičkách, čokoládach, sušienkách a mnoho iných produktoch ktoré sú často tiež určené pre malých spotrebiteľov.

    Na záver niekoľko obrázkov:

    K tým šatám by sa hodila tenisová raketa miesto kabelky miesto náramku potítko a miesto lodičiek pohodlná športová obuv. Potom by jej to svedčalo na tenisovom kurte :D

    Ahojte máte prosím niekto skúseností s vyšetrením očí v neštátnej ambulancií, ktorá sa nachádza vo Fokus optike na námestí v Nitre? 🙂

    daniela7757
    28. jan 2016    Čítané 687x

    10 najlepších produktov v strave dieťaťa

    • Tekvica Hokaido:  potravina ktorou niet čo pokaziť či už v stravovaní deťmi alebo dospelými. Ide o potravinu vhodnú pre diabetikov a deti trpiacimi problémami so žalúdkom. Disponuje vysokým obsahom vlákniny (pre 100g 1,6g) a vápnika (29mg). Pri tejto potravine je nutné opomenúť obsah omega 3 a 6 mastných kyselín, rovnako aj vitamíny ako je vitamín C , B1 a B2.
    • Šošovica: je bohatým zdrojom vápnika a železa, tiež vitamínov B1, B2 a B6. Obsahuje 3-krát viac vápnika než obilniny a 7-krát viac železa než špenát, ktoré je nutné užívať v rámci prevencie a liečby anémie . Zo všetkých strukovín je šošovica najbohatším zdrojom bielkovín (24 – 25 %) a obsahuje najmenej tukov (0,6 %).
    • Zelená listová zelenina:  vyznačuje sa vysokým obsahom  kyseliny listovej a železa.  Je nutné nezabúdať na dochucovanie čerstvými zelenými vňaťami a bylinkami. Napríklad žerucha má v sebe vysoký podiel jódu, ktorý nutný pre správnu funkciu štítnej žľazy.
    • Brokolica:  rovnako ako zelená listová zelenina i ona má dostatočný obsah kyseliny listovej, beta-karoténu a vitamín C . Je ľahko stráviteľná a je vhodné ju zahŕňať do jedálnička detí od 5.mesiaca pre zachovanie jej výživových vlastností je vhodné ju tepelne upravovať v pare .
    • Čučoriedky:  pokiaľ ide o tieto veľmi chutné lesné plody je nutné spomenúť, že ide o prírodný prostriedok proti hnačke. Ich farbivo myrtilín pôsobí ako antioxidant (zachytáva voľné radikály škodlivé pre živé bunky). Je vhodné ich zahŕňať do stravy detí od 10.mesiaca. Vysoký obsah vitamínu C pôsobí priaznivo na imunitu a triesloviny čerstvých plodov majú protizápalové účinky.
    • Avokádo: ide o potravinu s vyšším obsahom mononenasýtených tukov, ktoré sú prospešné pre organizmus a mali by byť dostatočne zastúpené vo výžive detí.  Pokiaľ ide o vitamíny avokádo sa vyznačuje vysokým obsahom B6 , C a K. Draslík, horčík, vápnik a fosfor predstavujú podiel minerálnych látok výživnej hodnoty. Ideálne je deťom podávať dostatočné zrelé plody, ktoré zbavíme šupky a dužinu tepelne neupravujeme.
    • Mäso: optimálny príjem živočíšnych bielkovín, ktoré dokáže ľudský organizmus lepšie využiť by mal byť 50-70% zo všetkých prijatých bielkovín. Konzumáciou mäsa u detí je možné predchádzať napríklad anémií (chudokrvnosti) taktiež je cenným zdrojom vitamínu B12. Najväčšie zastúpenie by malo mať najmä chudé mäso: králičie, kuracie, morčacie a teľacie, čo sa týka mäsa sladkovodných a morských rýb predstavuje riziko alergií a jeho konzumácia sa neodporúča u detí do dvoch rokov. Mäso by malo byť akostné a vhodne tepelne upravené.   
    • Sušené slivky: ide o overený prostriedok na liečenie zápchy no je najmä bohatým zdrojom antioxidantov, vlákniny, železa, bóru, draslíka a vitamínu A. Deťom od 10. mesiaca budú zaručene chutiť aj ako rozmixované spolu s iným druhom ovocia.
    • Cícer:  strukovina vynikajúca nielen svojimi chuťovými vlastnosťami ale rovnako aj obsahom rastlinných bielkovín, škrobu a vlákniny. Medzi jeho negatívnu vlastnosť patrí, že je ťažšie stráviteľný preto je vhodné podávať ho deťom od 10.mesiaca. Dôležité je spomenúť že tepelnou úpravou a konzervovaním si dostatočne zachováva svoje účinné zložky.
    • Sladké zemiaky:  mimoriadne výživný druh zeleniny bohatý na beta-karotény, ktoré sú kofaktormi pre vstrebávanie vitamínu A, rovnako tiež obsahuje vitamíny skupiny B  a železo. Vďaka obsahu vlákniny priaznivo ovplyvňujú vyprázdňovanie.  Sladké zemiaky je vhodné podávať deťom od 8. mesiaca a výborne sa komponujú ako príloha.  

    Zdravím jestvuje tu na MK nejaká skupina zaoberajúca sa aromaterapiou? 🙂