cordbloodcenter
31. okt 2012

Nervové bunky priamo z tkaniva pupočníka

Výskumníci z Inštitútu rekonštrukčnej neurobiológie v nemeckom Bonne pod vedením prof. Dr. Olivera Brüstleho skúmajú schopnosti rôznych buniek organizmu premeniť sa priamo na nervové bunky. Svoje experimenty robia aj s kmeňovými bunkami, ktoré sa nachádzajú v tkanive pupočníka. Ich cieľom je získať také bunky, ktoré by bolo možné aplikovať priamo pacientom. 

Jednou z najväčších výziev modernej medicíny je získať funkčné neuróny, ktoré by dokázali pomôcť pacientom pri závažných, dnes nevyliečiteľných ochoreniach – Alzheimerovej chorobe, detskej mozgovej obrne, roztrúsenej skleróze, Parkinsonovej chorobe, pri stavoch po náhlej cievnej mozgovej príhode a podobne. Nemeckí bádatelia z bonnskej univerzity optimalizovali metódu premeny kožných buniek na ľudské neuróny. Túto metódu následne použili aj u kmeňových buniek z tkaniva pupočníka.

Profesor Brüstle má o ďalšom kroku jasnú predstavu: „Predovšetkým chceme nervové bunky získané týmto spôsobom využiť na liečbu chorôb a výskum aktívnych látok. Naším dlhodobým cieľom je transformovať bunky priamo v tele pacienta.“

Zdroj: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/04/120411084044.htm

a zase zavadzanie verejnosti
1) tento vyskum moze trvat dalsich 10 rokov, potom budu nasledovat klinicke testy a vyuzitie pre prax je otazne
2) zdroj ani nie je odborny vedecky karentovany casopis, cize ziadna odborna publikacia, o ktoru by sa dalo opriet
3) takychto vyskumov sa robi vela ja na nasej SAV (Slovesnka akademia vied), na roznych ustavoch - napr. na neurobiologickom, onkologickom, experimnetalnej mediciny, experimentalnej onkologii...tiez maju velmi vela vysledkov a vizii a vyuzitie v praxi? momentalne? 0 bodov, nakolko takyto vyskum je trat na dlhe trate...

31. okt 2012

v bode 3) namiesto ja malo byt aj

31. okt 2012

Táto novinka hovori o výskume s dlhodobým cieľom, nie už o klinickej praxi. Nevidíme teda dôvod tvrdiť, že ide o zavádzanie verejnosti. Zoznam rôznych štúdií nájdete na tejto stránke podľa vami zadaných kritérií
http://www.clinicaltrials.gov/

21. nov 2012

Začni písať komentár...

Odošli