Ako zlepšiť zdravie a spánok? Prečo využiť slnečné svetlo a blokovať modré svetlo?
Budíte sa ráno unavení a bez energie? Trávite ráno v interéri? Pracujete v kancelárii? Používate pred spánkom technológie (mobil, obrazovky, LED žiarovky)? Nosíte okuliare alebo šošovky?
Ak ste odpovedali na niektoré otázky ÁNO, čítajte ďalej.
Najprv však trošku faktov z histórie:
Vynález žiarovky a elektrifikácia
Americký vynálezca, podnikateľ a priekopník všestranného využitia elektrickej energie Thomas Alva Edison (1847-1931) predstavil svoj vynález žiarovky 31. decembra 1879. Následne sa v r. 1882 v New Yorku uviedla do praxe prvá elektráreň vyrábajúca jednosmerný elektrický prúd. Koncom 19. storočia začali vznikať aj prvé elektrárne na území Slovenska a postupne sa začala rozbiehať elektrifikácia.
LED žiarovky
Vďaka neustálemu vývoju LED diód od 70tych rokov 20. storočia vedci postupne zdokonaľovali svietivosť a efektívnosť. Až v roku 2002 sa stalo to, že LED žiarovky predbehli v účinnosti tie klasické. Rozvoj a technický pokrok ďalej pokračoval a teraz sú LED produkty veľmi obľúbené a bohužiaľ aj rozšírené aj vzhľadom na ich väčšiu svietivosť a menšiu spotrebu energie.
Ako to súvisí so spánkom?
Naša Zem vznikla pred približne 5,5 miliardami rokov. Samotný vznik života sa pravdepodobne neodohral skôr ako pred 3,8 miliardami rokov, pričom najstaršie známe skameneliny živých organizmov sa našli vo vrstvách starých 3,5 miliardy rokov. V skratke: živé organizmy sa vyvíjali od jednoduchších po zložitejšie a trvalo to miliardy rokov.
Približne v období pred 8 miliónmi rokov do doby pred 5 miliónmi rokov sa v Afrike vyvinuli predkovia človeka z opice a stali sa podobnejšími ľudskej bytosti. Vo vývojovej línii nasledovali Homo habilis (človek zručný), Homo erectus (človek vzpriamený – používal oheň) a potom Homo sapiens (človek rozumný).
Celé toto obdobie (milióny rokov) plus ďaľšie milióny a miliardy rokov od vzniku života žili organizmy v súlade s prírodou. Trávili deň vonku na love a zbere potravy, vstávali keď vyšlo slnko a šli spať po západe slnka. Boli vystavení celé dni celému spektru slnečného svetla.
Počas tohoto vývoja sa adaptovali na podmienky na zemi – striedanie svetla a tmy – a slnečné spektrum využívali (a my dodnes využívame) pre niektoré procesy v tele.
Prečo je to dôležité?
Slnečné svetlo vysiela rôzne vlnové dĺžky. Na našu zem dopadajú tieto zložky: infračervené, UVA, UVB, a viditeľné spektrum (farby dúhy). Počas oblačného počasia nedopadnú všetky zložky na povrch zeme.
Organizmy na zemi sú už milióny a miliardy rokov adaptované na toto slnečné svetlo a využívajú ho na množstvo procesov v tele. A jedným z nich je tvorba melatonínu.
Ako sa tvorí melatonín?
Sú dva spôsoby tvorby melatonínu.
a) zo serotonínu vďaka strave (tejto téme sa na tomto mieste venovať nebudeme),
b) zo svetla, ktoré dopadne do oka aj aj inde v tele.
Pokračovanie článku s vysvetľujúcimi obrázkami vrátane tipov TU:
https://temazdravie.sk/mitochondrie/ako-zlepsit-spanok-zadarmo-a-bez-liekov/
Odporúčam prečítať celú sekciu tu:
AKO ZMIERNIŤ PRÍZNAKY PRI PEĽOVEJ ALERGII? RÝCHLA POMOC DOMA
Čo sa v článku dozviete?
Peľová alergia (senná nádcha) je najrozšírenejšie alergické ochorenie a počty pacientov s touto diagnózou pribúdajú. Aktuálne postihuje viac ako pätinu populácie a čoraz častejšie ju mávajú aj deti.
Najčastejšia je u nás alergia na peľ tráv (asi 50 % prípadov polinózy), približne po 25 % pripadá na pacientov alergických na peľ drevín a bylín. Mnohí pacienti reagujú na viac druhov peľu (tzv. polyvalentné alergie).
Celý článok https://temazdravie.sk/rady-a-tipy/ako-si-pomoct-pri-pelovej-alergii-rychla-pomoc-na-doma/
https://temazdravie.sk/rady-a-tipy/ako-si-pomoct-pri-pelovej-alergii-rychla-pomoc-na-doma/
Ako riešim únavu, chronické a autoimunitné ochorenie protokolom od Karen Hurd - progress (2mes)
Karen Hurd pomohla uz 30 rokov svojej praxe uz viac ako 30.000 klientom.
PROTOKOL OD KAREN HURD DOKAZE UPRAVIT VELA AUTOIMUMITNYCH A CHRONICKÝCH OCHORENI:
Pridavam Info z mojej skupiny na FB, kde riesime znizenu funkciu sz:
Pani ( je klasicka doktorka z Australie) za 5 mesiacov na BEAN PROTOKOLE:
1. LEKARI JEJ MUSELI ZNIZIT MNOZSTVO HORMONOV NA STITNU ZLAZU , lebo zacinala byt hyper (ma hashimota), dovtedy jej hormony na sz stale iba navysovali
2. Po 5 mes na protokole sa jej upravil cyklus, dovtedy od prvej menzes mavala cyklus cez 40dni, posledny cyklus mala 29 dni
3. Zmizol jej predmenstruacny syndrom
4. Zlepsilo sa travenie, po mesiaci na protokole ju uz vobec nenfukuje
BEAN PROTOKOL je nutrition dense whole food diet that supports the body rebalancing = nutricne hutna strava z nespracovanych surovin, ktora podporuje rebalancovanie tela
Link na na protokol (PREKLAD DO SLOVENCINY)
https://www.facebook.com/groups/HashimotoSkCz/permalink/680255059367822/
Link na na video:
Vsetky protokoly v AJ tu:
https://karen-r.mylearnworlds.com/pages/courses
Moje zlepsenia na protokole (som na nom od 1.8.2020)
PODCASTY
tu je popisane aj jej vzdelanie
epizoda 8
http://www.karenhurd.com/podcasts.html
kontakt: mailto:hashimotoSkCz@gmail.com
Znížená funkcia štítnej žľazy – hypo symptómy napriek liečbe?
Únava, nízky tlak, priberanie, neschopnosť schudnúť, studené končatiny, vypadávanie vlasov, nízka bazálna teplota, bolesti hlavy, málo energie, depresia, napätie, nervozita, panické ataky…
Máte ich napriek tomu, že beriete Euthyrox/L-tyroxin/Tirosint a Váš lekár tvrdí, že parametre štítnej žľazy sú v norme. Lenže v norme nestačí, musia byť optimálne.
Hashimoto /alebo autoimunitná tyreoditída/ je predovšetkým autoimunitné ochorenie, ktorého dôsledkom je útok vlastného imunitného systému na štítnu žľazu. Protilátky napádajú tkanivo štítnej žľazy a objem štítnej žľazy klesá. Keď klesne natoľko, že nedokáže vytvárať dostatok hormónov, človek sa dostane do hypofunkcie t.j. má zníženú činnosť štítnej žľazy a s tým spojené vyššie spomínané symptómy.
Podľa štatistík trpí ochorením približne 1% žien vo veku nad 30 rokov, prevalencia u mužov je 10x nižšia.
Klasická medicína rieši toto ochorenie iba sledovaním, t.j. čaká sa, kým sa objem štítnej žľazy nezmenší natoľko, že už nedokáže vytvoriť dostatok hormónov a potom je nasadená substitučná lieča levotyroxínom = T4, čo je syntetický hormón štítnej žľazy /euthyrox, L-tyroxin, Tirosint…/. Predpokladá sa, že dostatok T4 sa premení na T3 /trijódtyronín/, čo je aktívny hormón štítnej žľazy a je potrebný pre každú bunku tela.
V zahraničí sú v liečbe Hashimota pred nami a fungujú tam okrem klasických aj tzv. funkční /celostní lekári. Tí liečia Hashimota na dvoch úrovniach:
Prírodná liečba ochorenia – NDT
Veľmi málo Hashimoto pacientov je bez hypo symptómov na monoliečbe levothyroxínom – T4, nakoľko im nefunguje dobre konverzia z T4 na T3. Vtedy je možné doplniť liečbu syntetickým hormónom T3. Niektorí pacienti však pri syntetických hormónoch majú nežiadúce účinky a vtedy je na mieste nasadiť liečbu NDT – natural dessicated thyroid = sušená štítna žľaza zo zvierat /prasiat alebo kráv/, ktorá v prírodnej forme obsahuje hormóny tak ako ľudské telo, teda T4, T3, T2, T1 a kalcitocín.
Prieskumy medzi pacientami ukazujú, že pacienti sa cítia lepšie na liečbe T3+T4 alebo na NDT, ako na monoliečbe T4. /zdroj: https://www.thyroid.org/patient-thyroid-information/ct-for-patients/april-2018/vol-11-issue-4-p-4-6/
A teraz môj osobný príbeh:
Som mama 2 detí v strednom veku.
Autoimunitné prejavy mi začali v r. 2006 v mojich 26 rokoch, keď mi diagnostikovali peľové alergie /odmala mám alergiu na kyselinu acetylsalicylovú – acylpirín/.
Nasadili mi antihistaminiká a kľudne som si nažívala ďalej až do prvého tehotenstva v r. 2012, kde mi na preventívnom skríningu v krvi vyskočili protilátky proti tyreoidálnej peroxidáze – anti TPO.
Hormóny štítnej žľazy s TSH boli v norme (teraz už viem, že zďaleka neboli optimálne), tak som fungovala obstojne bez liečby do druhého tehotenstva v r. 2015 /spätne si uvedomujem dlhšiu potrebu spánku, studené končatiny, zimomrivosť, nízky tlak/.
Počas druhého tehotenstva mi bol predpísaný Euthyrox, a do r. 2017 som fungovala viac menej v pohode. O ochorení som nevedela v zásade nič, len že treba brať lieky a to je všetko. Nikto mi neodporučil žiadne opatrenia na pokles protilátok, objem štítnej žľazy postupne klesal.
Koncom roka 2016 a začiatkom roka 2017 mi nabehli ďalšie zdravotné ťažkosti: chudnutie, prerušovaný spánok, skoré vstávanie, zle sa mi zaspávalo, búšenie srdca, bolesti hlavy, napätie, nervozita, únava, málo energie, padanie vlasov. Na niekoľko mesiacov som potrebovala pomoc v domácnosti. V r. 2017 som sa dostala k informáciám o tom, ako liečia toto ochorenie v zahraničí a začala som si študovať aj zahraničnú literatúru.
Nasadila som si LDN /low dose naltrexone, takmer okamžite som cítila zlepšenie nervozity a napätia.
V máji 2018 som si našla lekárku v Rakúsku, ktorá predpisuje NDT. Zistila mi estrogénovú dominanciu, nedostatok vit. D a železa. V lete 2018 mi nasadila vit. D, železo a bioidentický progesterón. Od polovice septembra 2018 som nasadila NDT a následne hydrocortison na nadobličky a ako zázrakom, všetkých hypo príznakov som sa zbavila. Konečne vládzem robiť všetko ako pred niekoľkými rokmi.
Na Facebooku v skupine HashimotoSkCz som robila prieskum, kde som požiadala ľudí, čo berú Euthyrox, L-Tyroxin, odpovedať na otázku, či sú bez symptómov zníženej funkcie štítnej žľazy.
Odpovedalo 80 ľudí a ani jeden nie je bez symptómov. Takže všetci títo ľudia majú nedostatočnú liečbu. Ale nemuseli by, ak by na Slovensku boli dostupné iné možnosti liečby.
Kde je NDT a T3 dostupné?
V USA už niekoľko desaťročí.
V niektorých krajinách západnej Európy /Nemecko, Rakúsko, Írsko…/.
V Škótsku bolo používanie NDT schválené v r. 2017 v parlamente /https://www.scottishparliament.tv/meeting/members-business-elaine-smith-msp-thyroid-patients-deserve-fair-treatment-november-22-2017/
A čo Slovensko? Viete pomôcť?
mailto:HashimotoSkCz@gmail.com
Ak potrebujete informácie, aby ste si pomohli sebe, tak skupina na Facebooku: HashimotoSkCz: https://www.facebook.com/groups/HashimotoSkCz/
Znížená funkcia štítnej žľazy na autoimunitnom podklade - iné možnosti liečby
Hashimoto /alebo autoimunitná tyreoditída/ je predovšetkým autoimunitné ochorenie, ktorého dôsledkom je útok vlastného imunitného systému na štítnu žľazu. Protilátky napádajú tkanivo štítnej žľazy a objem štítnej žľazy klesá. Keď klesne natoľko, že nedokáže vytvárať dostatok hormónov, človek sa dostane do hypofunkcie t.j. má zníženú činnosť štítnej žľazy a s tým spojené symptómy ako napríklad priberanie, vypadávanie vlasov, pocit chladu, depresie, panické ataky atď.
Podľa štatistík trpí ochorením približne 1% žien vo veku nad 30 rokov, prevalencia u mužov je 10x nižšia.
Klasická medicína rieši toto ochorenie iba sledovaním, t.j. čaká sa, kým sa objem štítnej žľazy nezmenší natoľko, že už nedokáže vytvoriť dostatok hormónov a potom je nasadená substitučná lieča levotyroxínom = T4, čo je syntetický hormón štítnej žľazy /euthyrox, L-tyroxin, Tirosint.../. Predpokladá sa, že dostatok T4 sa premení na T3 /trijódtyronín/, čo je aktívny hormón štítnej žľazy a je potrebný pre každú bunku tela.
V zahraničí sú v liečbe Hashimota pred nami a fungujú tam okrem klasických aj tzv. funkční /celostní lekári. Tí liečia Hashimota na dvoch úrovniach:
1. Je potrebné zastaviť tvorbu protilátok t.j. dostať ich do normy, aby sa znížilo riziko rozvoja ďalšieho autoimunitného ochorenia. To sa robí stravou, detoxom od ťažkých kovov, LDN a ďalšími opatreniami.
2. Je potrebné nastaviť substitučnú liečbu hormónmi tak, aby fT3 a fT4 boli OPTIMÁLNE – nestačí aby boli v norme /v referenčnom rozsahu/. Pri tomto je potrebné skontrolovať aj zdravie nadobličiek, vitamíny a minerály.
Veľmi málo Hashimoto pacientov je bez hypo symptómov na monoliečbe levothyroxínom – T4, nakoľko im nefunguje dobre konverzia z T4 na T3. Vtedy je možné doplniť liečbu syntetickým hormónom T3. Niektorí pacienti však pri syntetických hormónoch majú nežiadúce účinky a vtedy je na mieste nasadiť liečbu NDT – natural dessicated thyroid = sušená štítna žľaza zo zvierat /prasiat alebo kráv/, ktorá v prírodnej forme obsahuje hormóny tak ako ľudské telo, teda T4, T3, T2, T1 a kalcitocín. Prieskumy medzi pacientami ukazujú, že pacienti sa cítia lepšie na liečbe T3+T4 alebo na NDT, ako na monoliečbe T4.
https://www.facebook.com/groups/HashimotoSkCz/
https://temazdravie.sk/ klik na kategoriu STITNA ZLAZA