cacika
13. jún 2013

Zaostrené na klokanky

Toto sú základné predpoklady, z ktorých pri písaní tohto článku vychádzam:

  • Deti sa chcú nosiť. 
  • Matky chcú deti nosiť. 
  • Nosenie je pre deti prospešné.

Každá matka chce napĺňať potreby dieťaťa, ale zároveň je úplne prirodzené, že si chce starostlivosť o dieťa čo najviac zjednodušiť. Preto často siaha po pomôckach na nosenie detí. Prvou a najrozšírenejšou voľbou býva práve klokanka. Napriek tomu, že výrobcovia deklarujú zdravotnú nezávadnosť klokaniek, nemusí to byť tak úplne pravda. 

Pod pojmom klokanka často označujú súhrnne všetky detské nosiče. Presne však toto označenie zahŕňa len neergonomické pomôcky na nosenie detí s úzkou sedacou časťou a vystuženou chrbtovou opierkou. Klokanky sú u nás bežne dostupné a používané, napriek tomu, že na nosenie detí nie sú vhodné.

Z pohľadu dieťaťa:

Klokanky neumožňujú dieťatku zaujať prirodzenú schúlenú polohu v klbku, kedy by nemalo namáhaný chrbátik. V klokankách dieťa visí za rozkrok, čo je nielen nepohodlné, ale u chlapcov môže viesť aj k vážnejším zdravotným problémom.

Bedrové kĺby nie sú v správnom postavení a nadmerne trpia, nožičky visia nadol a pri dlhom nosení môžu tŕpnuť. Rovnako aj chrbtica je predčasne vertikalizovaná a preťažovaná. Dieťa sa v klokanke prehýba do luku, chrbtica je v neprirodzenom záklone, ručičky su vykrútené v ramienkach a visia dozadu. Ťažká hlavička nemá oporu a jej váha zaťažuje krčnú chrbticu.

Klokanky umožňujú aj nosenie tvárou vpred ale ani táto poloha nie je vyhovujúca z fyziologického ani psychologického hľadiska. V klokankách dieťa nemôže spať, lebo nemá podopretú hlavičku a krčnú chrbticu. Boli už aj prípady, keď dieťatko po túre strávenej v klokanke muselo byť hospitalizované z dôvodu zaseknutia nervu a čiastočnej paralýzy. Je to síce extrém, ktorý pri 15 minútovom ponosení určite nehrozí, ale stalo sa...

Z pohľadu rodiča:

Ani pre nosiča nie sú klokanky také pohodlné, ako by sa mohlo zdať. Sú vybavené len úzkymi ramennými popruhmi a celá váha dieťaťa je prenášaná na plecia nosiaceho. Následkom takéhoto nosenia sú bolesti v krčnej chrbtici. Dieťatko sa v klokanke nedá pritiahnuť tesne k telu nosiacej osoby, teda ťažisko dieťaťa je ďaleko a tento fakt nosenie značne zťažuje. Matka musí vzdialené ťažisko regulovať záklonom a tým sa namáha chrbtica v oblasti krížov.

Pri používaní klokaniek je takmer nemožné vykonávať nejakú inú činnosť alebo pracovať, pretože dieťa nie je tesne pri tele nosiča a vykláňa sa do strán podľa polohy, akú nosiaca osoba aktuálne zaujme. Pri pohybe je potrebné dieťa neustále podopierať rukami, predklon s klokankou bez pomoci rúk je úplne nemožný. Častokrát je nosenie v klokankách ešte náročnejšie ako samotné nosenie na rukách. Navyše aj nosnosť klokaniek je veľmi obmedzená a väčšina z nich je vhodná len do 8-9 kg, čiže približne do pol roka veku dieťatka. Zrejme jedinou výhodou klokaniek je ich nízka cena v porovnaní s inými nosičmi.

Z pohľadu výrobcov:

V poslednej dobe nastal medzi výrobcami klokaniek pozitívny trend a začali produkovať výrobky, ktoré zvyšujú pohodlie nosenia pre dieťa aj rodiča. Tieto typy detských nosičov kombinujú prvky tradičných klokaniek a ergonomických nosičov, majú regulovateľnú šírku sedacej časti, vystužené ramenné popruhy, bedrový pás a vyššiu nosnosť. Stále si však zachovávajú jeden spoločný prvok a to je možnosť nosenia dieťaťa tvárou dopredu.

Z môjho pohľadu:

Akýkoľvek výrobok, ktorý umožňuje nosenie tvárou vpred je na nosenie dieťaťa nevhodný. Je mi jasné, že deťom sa výhľad páči, ale je to za cenu možných zdravotných rizík v dôsledku nesprávnej polohy. Rozhľad dieťaťa pri nosení sa dá dosiahnuť aj inými spôsobmi ako len nosením tvárou vpred. Napríklad je možné používať na nosenie babyšatku alebo ergonomický nosič, ktorý umožňuje aj nosenie na boku alebo na chrbte. Tieto nosiče sú oveľa pohodlnejšie pre rodiča a zabezpečia dieťaťu vhodnú polohu.

Ja nosím moju dcérku denne a dlho. Obom nám to vyhovuje. Preto som sa rozhodla pre ergonomické nosenie a nepoužívam klokanky.

Viac o nosení a nosičoch v skupine: http://www.modrykonik.sk/skupina/1862/

#magazin #nosenie #klokanka #zdravie #poradna #skupina

prosím a tento nosíč mi odporúčaš? http://www.liliputi.sk/index.php?page=shop.prod...

13. jún 2013
cacika
autor

@ajsenz ten áno 🙂 od času ked si bábo vie držať hlavičku. to je približne v 3-4 mes. dovtedy je najlepsia babyšatka prípadne nosiče čo majú aj novorodeneckú vložku (manduca, zumbucca).

13. jún 2013

uzasne 🙂

13. jún 2013

My mame Manducu, vyuzivali sme ju od cca 4tyzdnov po porode - denne, a skoncila som minuly rok s prilezitostnym nosenim (ked som zistila, ze som znova tehu), ked bol maly chory alebo sa chcel tulit a to mal 2 roky, ale v manduce som necitila jeho vahu, bola primerane rozlozena, mozem ju len odporucit z vlastnej skusenosti. 🙂))))

18. jún 2013

tomu kto vymyslel Manduca by som udelila Nobelovu cenu ..

18. jún 2013

@patkobo aj ja, super vecicka, najlepsia vec, ktoru som kupila do vybavy, i ked jedna z najdrahsich (mimo kocika), ale perfektnaaaa 🙂

18. jún 2013

ja som tuto nedelu urobila po dlhsom case zase osvetovu prednasku v Tescu jednej panej, co isla kupovat klokanku. Prijala to velmi dobre a nezobrala ju 🙂 Tesim sa, lebo clovek nikdy nevie odhadnut reakcie neznamych ludi.

19. jún 2013

ja mam aj mei tai a aj nosicku stokke. mala ma v nej nozky pekne na siroko a je v nej spokojnejsia ako v mei tai. ale zaujimal by ma aj vas nazor na nosicku stokke, ci s nou mate skusenosti alebo referencie? nerada by som totiz neumyselne ublizovala malej, hoci ju v nej nosim od dvoch mesiacov a aj jadierka v klbikoch mala v poriadku pri kontrole v troch mesiacoch a boli sme len my v ten den na kontrole z babatiek (boli tam aj starsie), komu povedali, ze nemusime uz viazat na siroko. Myslim si, ze aj toto nosenie jej trochu k tomu pomohlo, kedze nozky mala v tejto nosicke na siroko. po mne to urcite nepodedila, lebo ja som bola remencove dieta🙂 dakujem za nazory🙂

19. jún 2013
cacika
autor

@katulienocka69 stokke to je taký hybrid 🙂 nie je to ergonomické nosítko ale zas vdaka tej rozsírenej spodnej casti tam dieta nevisí ako v klasickej klokanke. na bedrove klby je to teda ok, ale co chrbátik? má ho bábo v tom nosici gulatý? ak nie, tak váha hlavicky pretazuje chrbticu, je to to isté ako keby si dala 2 mesacné bábo sedieť. hlavne pri takom malom bábetku je dolezite spravne podsadenie zadocka, nielen roztiahnutie noziciek nasiroko ale kolienka majú byt minimálne v urovni pupka a tým sa dosiahne zagulatenie chrbátika. dieťa má byt pripevnené natesno, aby sa pri predklone od teba neodlepilo. neviem ci sa takáto poloha dá v tom nosiči dosiahnuť, podla mna skor nie... a aj rucicky visia dozadu. bábo má byt v nosičoch fixované pevne, približne v takejto polohe https://www.modrykonik.sk/fotoblog/cacika/album..., starsie dietatko asi takto: https://www.modrykonik.sk/fotoblog/cacika/album... porovnaj si to s polohou akú ma v stokke. nosenie tvarou von neodporucam vobec. ja osobne hlasujem za mei tai 🙂🙂 hlavne ked budes niest dlhsiu dobu, na spanok a prechadzky radsej uprednosti ergonomické nosítko.

19. jún 2013

dakujem za nazor a radu 🙂

19. jún 2013

a poznas k tan? co si myslis o nom? http://www.babyktan.com/kangaroo.html a stale riesim dilemu, ktora poloha je vhodnejsia pre tyzdnoveho novorodenca, ci koliska alebo na "stojaka" ?

19. jún 2013
cacika
autor

@soldi poznam. je to nieco na sposob elastickej satky, vyhovuje poziadavkam ergonomického nosenia. poloha podla toho co tebe a dietatu viac vyhovuje. v odborných kruhoch su na to rozne názory, niektorí kolísky uplne zatracujú, dalsí odporucaju vertikálne nosenie az od 3-6 mesiacov... ja osobne sa priklánam s nazoru nemeckej skoly, teda ze vertikálne sa moze nosiť od narodenia pokial su dodrzané vsetky pravidlá ergonomickej polohy, podsadený zadocek, kolienka vysoko, gulaty chrbatik, podopreta hlavička a pevne dotiahnutie k telu nosiča. v kolískach sa nesmú nosiť deti co majú problémy s bedrovými klbami a deti s refluxom. ak budes viazat kolisku vzdy daj pozor aby babo nemalo vykrutenu alebo predklonenú hlavičku a aby ju nemalo pritlačenú o tvoj hrudník. vyber si co ti je príjemnejsie a jednoduchsie na viazanie.

19. jún 2013

@cacika ano, vsak to, ze som si citala clanky o noseni a raz pisu tak, raz tak. ja ho nosim v koliske, maly nema reflux a bedra ma v poriadku. vcera mi tam prespal dve hodiny. dakujem velmi pekne za prakticke rady 🙂

20. jún 2013

ja som na jednej prednáške o nosení v našom MC spoznala bondolíno. Vôbec som netušila, že existuje (dcérku som nosila, ale iba na rukách, o nosenie ako také som sa pri prvom dieťati nezaujímala) a nedám na neho dopustiť. Mala som zapožičanú aj manducu, ale aj keď mi ju viacerí označili za "top" v nosičoch, nejako mi k srdcu neprirástla, lepšie mi sedí bondolíno. Preto ďakujem maminke, ktorá nás s ním oboznámila. 🙂

28. jún 2013

Mozem poprosit o nazor o nosenie dietatka v babyvaku?

26. okt 2013
cacika
autor

@andreyka5 podla toho v akom 😀 vacsina vakov je vhodná na nosenie, aj ked nie je to velmi praktické, lebo sa dajú využiť len na horizontálne nosenie v kolískach, co niektoré deti vobec netolerujú a je to vekovo velmi obmedzené. pokial sa ale dietatko rado nosí naležato - horizontálne, tak je babyvak na prvé mesiace ideálny, ja ked nie na dlhodobé nosenie, lebo tým ze zatazuje len jedno rameno je to po dlhšej dobe dosť nepohodlné. výhodou je aj jednoduchá manipulácia a moznost dojcenia vo vaku.

26. okt 2013

@cacika Prosim o nazor na nosic Cybex first.go. Dakujem

29. okt 2013
cacika
autor

@biene klokanka, ale z tých lepších, teda pokial sa nosí rozšírená, dieta v polohe tvárou k rodicovi, je to celkom OK, ale aj tak na niekolkohodinové kazdodenné nosenie neodporúčam. co sa týka pohodlia pre rodica - nic moc. cybex má aj ergonosič - cybex My.GO ten splna vsetky požiadavky pre ergonomické nosenie.

30. okt 2013

@cacika aha, aj o tomto pisu, ze je ergo, ale aj podla mna iba ak je spodok rozopnuty a samozrejme tvarou ku mne. My sme ho pouzivali malo, tak cca 30min. denne, len som chcela vediet do buducna... Dakujem

30. okt 2013
5. apr 2015
cacika
autor

@katka253111 moze 🙂

5. apr 2015

@cacika ďakujem 😀

5. apr 2015

🙂☹

2. mar 2017

Začni písať komentár...

Odošli