V predchádzajúcom článku som sa venovala výberu babyšatky cez bazár, dnes sú na rade ergonomické nosiče.
Pri nákupe nosiča pre dieťa je najdôležitejšie vedieť rozoznať ergonomický nosič od klokanky. Jednoduché pravidlo, ktoré funguje vždy – v ergonomickom nosiči sa NEDÁ nosiť tvárou vpred. To je dané predovšetkým šírkou chrbtovej opierky, ktorá je pri ergonosičoch zo zásady väčšia ako 30 cm. V klokankách dieťa „visí“ so spustenými nôžkami, v nosiči skôr „sedí“ s nôžkami obkočmo.
Väčšina ergonomických nosičov v bazároch je vo veľmi zachovalom stave. Často môžete natrafiť na inzeráty ponúkajúce takmer nepoužívané nosiče z dôvodu, že dieťaťu sa v nich nepáčilo. Takéto situácie treba využiť, lebo je veľký predpoklad, že nakúpite vysokú kvalitu za dobrú cenu.
Na čo si treba dávať pozor?
- Originalita – náš trh je doslova zaplavený lacnými nosičmi z číny, ktoré sa nelegálne predávajú po bazároch za veľmi výhodnú cenu. Najčastejšie ide o napodobeniny nosičov Ergo Baby ale v poslednej dobe sa čoraz viac objavujú aj nosiče značky Manduca. O tom ako rozlíšič fake od originálu a prečo nie je vhodné nakupovať napodobeniny som už písala tu.
- Poškodenia, ktoré vylučujú bezpečné nosenie – ide predovšetkým o prasknuté plastové spony a pracky, prípadne rozpárané šitie. Seriózna predávajúca by na to mala vždy upozorniť.
- Kompletné príslušenstvo – občas sa stane, že sa stratí kapucka alebo novorodenecká vložka ak je odnímateľná. Vždy sa informujte, či má nosič všetko potrebné príslušenstvo, prípadne aj obal a faktúru ak bol kupovaný len nedávno.
- Vyblednuté farby, ošúchané popruhy – bežný jav pri ergonosičoch. Blednú takmer všetky nosiče, snáď okrem tých čo sú šité zo šatiek. Je to spôsobené praním ale aj nosením na slnku a nemá to vplyv na nosenie ani bezpečnosť materiálov. Veľmi vydraté popruhy môžu po čase trochu povoľovať, čiže ich možno bude treba počas nosenie viac krát dotiahnuť.
- Žmolky – na bavlnených nosičoch sa po dlhšej dobe používania zvyknú tvoriť žmolky na vnútornej strane chrbtovej opierky. Opäť to nemá vplyv na bezpečnosť nosenia.
- Zdeformovaný bedrový pás - nesprávnym používaním ergonosiča môže dôjsť k tomu, že bedrový pás sa prehne v mieste kde býva usadené dieťa. Takéto poškodenie je nie je dôvodom na reklamáciu. Dá sa tomu predísť správnym usadzovaním dieťaťa do nosiča, tak aby bol bedrový pás vždy dotiahnutý na maximum a dieťa nesedelo v medzere medzi pásom a bruchom rodiča. Poškodený bedrový pás môže mať vplyv na pohodlie pri nosení, ale nie na bezpečnosť. Či taký nosič kúpite, je len na vašom zvážení, ja to však neodporúčam. Na fotkách vidno deformovanú výplň bedrového pásu.
Ak sa potrebujete poradiť ohľadom výberu toho správneho nosiča, môžete tak urobiť napríklad v skupine Nosíme naše deti.
OZ Nosma www.nosma.sk