cacika
27. okt 2015

Ako nakupovať babyšatky v bazároch

Dôvodov, prečo siahnuť po šatkách či nosičoch z druhej ruky je viacero. Nákupom použitých vecí, môžeme nielen ušetriť ale chránime aj životné prostredie a prispievame k trvalej udržateľnosti. Aké "nástrahy" na vás číhajú pri nákupe šatiek z druhej ruky sa dozviete v nasledujúcich odstavcoch.

Pri výbere šatky (nielen) z bazáru si treba zvážiť tieto aspekty:

-          Druh šatky (pevná/elastická)
-          Vek dieťaťa
-          Materiál šatky
-          Dĺžka šatky
-          Vzor, dizajn
-          Ročné obdobie

Detailný článok o výbere prvej babyšatky nájdete na mojom blogu tu:
https://www.modrykonik.sk/blog/cacika/article/vyber-babysatky-po-lopate-auc3oz/

Špecifiká pri nákupe cez bazár 

Pevné šatky z druhej (tretej/štvrtej...) ruky majú jednu veľkú výhodu – sú už ZANOSENÉ. To znamená, že vlákna sú dostatočne zmäknuté, šatka je poddajnejšia a jemnejšia na dotyk. Zvlášť to platí pri prímesových ľanových alebo konopných šatkách. Pri tomto type tovaru vo všeobecnosti platí, že používaním získava na kvalite a preto sa veľmi oplatí kupovať babyšatky práve cez bazár. Pozor, toto platí len pri pevných šatkách. Elastické šatky sa intenzívnym nosením znehodnocujú, môžu sa vyťahať a rôzne deformovať. Pri nákupe elastickej šatky je preto veľmi dôležité pýtať sa na to, ako dlho a intenzívne bola používaná.

Ďalším dôvodom prečo nakupovať  na bazároch je ten, že tu občas môžete nájsť aj také vzory a dizajny, ktoré sa už bežne nevyrábajú a boli vydané len v LIMITOVANÝCH edíciách. Ich predajná hodnota je často vyššia, než za akú ju kúpila pôvodná majiteľka.

Ak budete čítať predajné inzeráty, môžete sa veľmi často stretnúť s niekoľkými typmi vád, ktoré majiteľky uvádzajú a vznikli používaním šatky. Nie vždy vás musia odradiť od dobrej kúpy, ale sú prípady, kedy si treba nákup rozmyslieť.

 1. Vady, ktoré nemajú vplyv kvalitu šatky ale znižujú predajnú cenu:

  • Vyblednuté farby - veľmi častý jav najmä pri šatkách, ktoré boli farbené prírodnými farbami a sušené na slnku. Zmena farieb je len estetickou chybou, nemá vplyv na nosenie.
  • Povytiahnuté alebo pretrhnuté nitky - taktiež veľmi bežný jav. Najčastejšie sa s tým stretávame pri jemnejších typoch šatiek tkaných žakárovou väzbou, pri šatkách s prímesou hodvábu a ručne tkaných šatkách. Nitky sa môžu vytiahnuť už počas procesu tkania alebo neskôr pri používaní šatky. Táto vada nemá vplyv na pohodlné nosenie ani na bezpečnosť. Vytiahnuté nitky sa dajú jednoducho opraviť.

  • Žmolky – vytvárajú sa len na šatkách s prímesou rôznych druhov vlny pri bežnom používaní. Ide o tzv. plstnatenie vlny a nedá sa tomu zabrániť. Nemajú vplyv na bezpečnosť a kvalitu šatky.
  • Rozostúpenie väzby v mieste, kde býva naviazané dieťa – šatka sa môže zdeformovať na miestach kde nesie najväčšiu záťaž. Je to prípad najmä tenších šatiek s nízkou gramážou. Po opraní, by sa vlákna mali dostať späť do pôvodnej formy.

2. Vady, ktoré môžu mať vplyv na bezpečnosť  alebo kvalitu šatky

  • Sklady - vytvárajú sa na najviac namáhaných miestach šatky, teda v strede pri krku bábätka a v miestach pod nožičkami, kde je šatka najviac „pokrčená“. Pri opakovanom viazaní majú šatky tendenciu skladať sa vždy rovnakým spôsobom a v miestach skladov vzniká oddialenie vlákien priadzí. Z diaľky to vyzerá ako vyblednuté čiary, z blízka môžeme vidieť rozostúpenú väzbu, ktorá sa nevráti na pôvodné miesto ani po opraní a sklady sa nedajú vyžehliť. Dôvodom vzniku skladov (alebo „hamoniky“) je nedostatočné pranie, žehlenie alebo tiež dlhodobé skladovanie šatiek. Bežné vyblednutie bavlnených šatiek v mieste skladov nemá vplyv na bezpečnosť. Na sklady sú viac náchylné šatky ľanové a konopné, ktoré sa najviac krčia a v miestach skladov môže dôjsť až k pretrhnutiu šatky. V tom prípade ide už o vážnu chybu, taká šatka nie je vhodná na nosenie.
  • Vady spôsobené nevhodným praním – najčastešou chybou je používanie aviváže. Pri bavlnených šatkách to ešte nemusí viesť k znehodnoteniu, ale ak kupujete šatku s prímesou (bambus, vlna, hodváb..) je dobré sa pýtať na to či boli prané podľa doporučení výrobcu. Použitie aviváže nemá priamy vplyv na bezpečnosť šatky ale môže znehodnotiť prímesové vlákna a tie môžu byť náchylnejšie na oder, zlomenie alebo iné poškodenie. Vlnené  a bambusové šatky sa môžu pri nevhodnom praní tiež zraziť a vtedy nie sú viac vhodné na nosenie detí. Používanie aviváže tiež prispieva k vyššej kĺzavosti šatky a teda sa náročnejšie viaže.
  • Dierky – vznikajú pri veľkom opotrebení alebo mechanickom poškodení. Pokiaľ sa nachádzajú na cípoch šatky alebo v mieste uzla, šatka sa môže ďalej bezpečne používať. Ak sú však dierky väčšieho rozsahu alebo sú situované v najviac namáhaných miestach, takúto šatku neoporúčam používať na nosenie detí.

Čo sa treba predávajúcich pýtať, ak to nie je priamo uvedené v inzeráte:

- celkový stav šatky, kedy bola kupovaná, koľko detí sa v nej nosilo
- farba šatky, ak to nie je dobre viditeľné z fotografií aby ste predišli sklamaniu
- prítomnosť poškodení, spôsob a intenzita prania a žehlenia
- rozmery šatky

A kde sa dajú vlastne šatky z druhej ruky kúpiť?

Najlepšie na koníkovi ;) v bazári alebo v súkromnej skupine zameranej na predaj šatiek a nosičov.

Ak nenájdete nič na slovenskom koňovi, pozrite aj českého brata modrykonik.cz, niekedy je cena taká výhodná, že ani vyššie poštovné neprekáža.

Ďalšia možnosť je facebook, najmä ak hľadáte nejakú konkrétnu šatku v limitovanej edícii. Dajú sa nájsť fanúšikovské stránky, kde môžete stretnúť práve tú vašu vysnívanú...

https://www.modrykonik.sk/group/1862/

zdroj obrázkov: FB The Wrap Doctor

Začni písať komentár...

Odošli