Jedna z rád, ako dopomôcť bábätku, aby sa začalo otáčať, hovorí, aby sme pri ňom ležali. Dieťatko už od tretieho mesiaca komunikuje s najmä s mamou, ale aj s ostatnými členmi rodiny, ktorí s ním trávia viac času. Podporujte svoje dieťa, aby otáčalo za vami hlavičku a snažilo sa zapojiť celé telo.
Väčšina detí sa vo veku šiestich až siedmich mesiacov otáča na bruško bez problémov. Na brušku sa opierajú o lakte alebo sa vzpierajú na roztvorených dlaniach. Dvíhajú hrudník a časť bruška. V polohe na brušku sú stabilné, nespadnú ani v prípade, že zodvihnú jednu ruku a natočia sa do strany. Do sedu sa deti ešte nevedia samy dostať, tak ich ani nedávajte zbytočne sedieť.
Dotknite sa jeho nožičiek a keď ich pokrčí, podoprite mu ich. Ak svoje nožičky zatláča do dlaní, pomôže mu nájsť takú polohu, aby sa mohlo pretočiť. Postupujte však pomaly, pretože rýchle pretočenie sa môže bábätko vyľakať.
V prípade, že sa bábätko zľaklo, položte ho na chrbát a skloňte sa nad neho. Pokúste sa ho zaujať a podoprite mu nožičky jednou rukou. Posuňte sa nabok nad ruku, ktorá je opretá o predlaktie. Dieťa sa prispôsobí vašej polohe. Po chvíli sa opäť posuňte nižšie. Postupne pokračujte, až si ľahnete na zem vedľa vášho bábätka, stále mu podopierajte chodidlá. Podporujte dieťatko tým, že mu rozprávate a usmievate sa. Potom, ak dieťa zmena polohy nevyrušila, môžete pokračovať v rozprávaní a hraní sa na boku.
Ak je dieťa v nepohode, znamená to, že ešte nie je pripravené zvládnuť pretočenie. Rolovanie, čiže pretočenie, by mu nemalo spôsobovať stres.
Dieťatku pretočiť sa pomáha aj to, ak mu podáte prst do jeho dlane. Dieťa aj samo ruku prevedie pred hrudník do smeru otočenia.
Vedome sa dieťa dokáže pretočiť z bruška na chrbátik až potom, ako sa naučí pretočiť z chrbátika na bruško.
Niektoré deti sa pred štvrtým mesiacom vedia pretočiť z bruška na chrbátik. Tieto deti majú v polohe na brušku jednu ruku vystretejšiu ako druhú a potom sa pretočia na stranu pokrčenej ruky. V takom prípade posilňujte ohybnosť jeho kĺbov, napr. v polohe klbka alebo podopierať chodidlá v polohe na chrbte.
Ak sa aj vedia pretočiť, rýchlo sa pretočia naspäť a začnú byť unavené. Pretočenie z chrbátika na bruško znamená niečo nové, no pretočenie naspäť predstavuje návrat späť a oddych. Dieťa sa môže pretočiť za niečím zaujímavým, vezme si to a potom sa otočí naspäť na chrbát a preskúma to. Obe poloha sa navzájom dopĺňajú.
Ak je dieťa na brušku, rozprávajte mu do pravého uška alebo spievajte. Dieťa natočí hlávku za hlasom. Dieťa chyťte za ľavý lakeť a rúčku mu posuňte pozdĺž podložky a pomôžte dokončiť pretočenie za hlasom v celom tele.
zdroj: http://choredieta.sk/index.php/starostlivost-o-dieta/rast-vyvoj-chore-dieta/rast-vyvoj/vyvoj-dietata
http://aerobic.cvicte.sk/aerobic-1/cvicime-s-bab-tkom-ake-pohybove-zrucnosti-ma-ma
zdroj foto: pixabay.com
Začni písať komentár...