brezovska
5. sep 2017
448 

Čuch a hmat u bábätiek

Keď sa narodí malé bábätko, má veľmi dobre vyvinutý čuch. Postupne sa u neho rozvíjajú aj ostatné zmysly. Všetky sú dôležité a všetky môžeme rozvíjať. Napríklad aj hmat alebo čuch.

Hmat

Pre každého je dôležitý fyzický kontakt. Dieťa vníma hladkanie, hojdanie a prudké pohyby ho môžu vystrašiť. U bábätiek sa vyvíja hmat už v maternici a po narodení spoznáva svet hmatom. Dotýka sa všetkého a všetko ohmatáva. Dieťa skúma svoje ruky, cmúľa si prsty a chytá hračky. Ako prvú aktivitu na rozvoj hmatu môžete dávať do rúk deťom predmety, ktoré ho zaujímajú.

Dieťa využíva hmat, aby spoznávalo nové veci a niečo nové si aj zapamätalo. Namiesto toho často opakujeme, aby nič nechytalo, pretože to môže byť špinavé. Skúste ich občas aj povzbudiť k tomu, aby pomocou hmatu objavovalo vždy, keď môže.

Aktivity na rozvoj hmatu

  • dovoľte deťom pohladkať zvieratko, ak viete, že nemôže dieťaťu ublížiť
  • niektoré jedlá môže jesť rukami
  • hrabanie sa v hline alebo v piesku
  • dotýkanie sa stromov a rastlín
  • skúmanie, čo je teplé, studené, mäkké, drsné, jemné, pichľavé, hebké, lepkavé

Hrajte sa s deťmi hry, ktoré rozvíjajú hmat.

Hmat, to však nie sú iba ruky.

Počas dňa môžete nechať deti chodiť bosé aj bez papúč, postačia mu protišmykové ponožky. S bosými nohami však dieťa rozpozná rozdiel medzi kobercom a dlažbou. V letných dňoch ho ponechajte chodiť po piesku, tráve, po hline. Pomocou nôh môže uchopovať drobné predmety – loptičku, kocky, ceruzku, ponožky. Nešetrite pri deťoch pohladením, šteklením alebo masážami.

Rozvíjať hmat môžete už u malých bábätiek. Inšpiráciu nájdete v tomto videu.

Čuch

Vôňa dieťaťu navodzuje pocit bezpečia a prítomnosť mamy. Ak pri sebe cíti cudzieho človeka môže dostať strach, ktorý sa prejavuje plačom a kopaním nôh.

Pre novorodenca je čuch dôležitejší než zrak, ktorý ešte nie je tak rozvinutý.

Dokonca môže obľubovať rovnaké chute a vône ako mama. Pri prikrmovaní reaguje na vôňu jedla buď úsmevom a ukazovaním, ale sa začne odťahovať. Jedlo mu potom chutiť nebude.

Ako dieťatku pomáha čuch

  • čuchom sa orientuje
  • čuchom pozná vôňu matky medzi inými ženami
  • ak čuchom cíti matku v cudzom prostredí, cíti sa bezpečne
  • pozná vôňu materského mlieka a ľahšie sa dostane k matkinej bradavke

Čuch je napojený na tú časť mozgu, ktorá ovláda pamäť. Dieťa si spája vône so skúsenosťami, ktoré zažilo. Po čase mu vôňa môže pripomenúť zážitok z minulosti.

Zároveň sú vône prepojené s ľuďmi, ktorí dieťa obklopujú a tak sú kľúčové v procese utvárania vzťahov.

Dieťa dokonca podľa vône alebo pachu cíti, či je v kočíku, aute alebo konkrétnej miestnosti domova. Ak je nepokojné, môže ho upokojiť vôňa obľúbenej hračky alebo prikrývky. Ak trpí bábätko kolikou, tak mu pomôže masáž levanduľovým olejom.

Čuch dieťaťa sa rozvíja približne do 8 roku .

Rozvíjať čuch nie je náročné, ale treba sa starať o to, aby dieťatko nestratilo citlivosť. 

Na čo si dať pozor

  • na silné a výrazné parfumové vône
  • prítomnosť fajčiara alebo pobyt v zafajčenom prostredí

zdroj: https://www.fmed.uniba.sk/fileadmin/lf/sluzby/akademicka_kniznica/PDF/Elektronicke_knihy_LF_UK/Uvod_do_pediatrie_-_nemedicinske_smery_01.pdf

www.evakiedronova.cz.

zdroj foto: pixabay.com

#vyvoj_dietata

Začni písať komentár...

Odošli