Deti majú hru v pieskoviskách veľmi rady. Po hre rodičia dodržiavajú hygienické návyky, ale proti rizikám nákazy z pieskovísk je to jednostranná prevencia. Odborníci hovoria o tom, aby sme boli opatrní. Pieskoviská by mali byť pravidelne kontrolované, zvieratá majú na ne vstup zakázaný a ani odpadky tam nemajú čo hľadať.
Viaceré ochorenia môžu hroziť aj na pieskovisku a najviac ohrozené sú malé deti.
Prevádzkovateľ pieskoviska je zodpovedný za čistenie priestoru, prehrabávanie a udržiavanie najmenej raz za dva týždne počas sezóny – od marca do novembra.
Nedávajte deťom do rúk jedlo, ak majú ruky od piesku. Do tela sa vajíčka parazitov dostanú už pri prvom dotyku s jedlom. Okrem dôkladného umytia rúk platí aj ako prevencia osveta. Na detských ihriskách a pieskoviskách nemajú domáci maznáčikovia čo hľadať.
Deťom strihajte nechty, pretože tam sa nachádzajú zárodky parazitov.
Parazitické zárodky potrebujú k svojmu životu kyslík, zbavíte sa ich, ak budete piesok pravidelne kypriť a prevracať.
Jedným z nich je toxokaróza, ktorej pôvodcom m je škrkavka psia a mačacia. Škrkavka poškodzuje orgány a vylučuje toxíny poškodzujúce organizumus. Dieťa sa nakazí tak, že infikovaný piesok zje a vajíčka parazitov sa dostanú do tráviaceho traktu. Pojedanie piesku u malých detí však nie je nič neobvyklé. Buďte preto ostražití.
Ďalším ochorením, ktoré si môže dieťa priniesť je toxoplazmóza, ktorú vyvoláva parazit Toxoplazma gondii. Nachádza sa v mačacom truse. Ochorenie sa prejaví zvyčajne v dospelosti. U tehotných žien hrozí riziko poškodenia plodu alebo potrat.
Aj pri ochorení s názvom giardióza alebo lamblióza je zdrojom nákazy mačka. Prvok Giardia spôsobuje tráviace ťažkosti. Do tela sa dostane požitím nakazenej stravy, piesku, hliny alebo trávy, prípadne pitím vody. Jedným z príznakov pri neliečenej nákaze je podvýživa. Diagnóza sa stanoví pomocou dôkazu pôvodcu v stolici alebo v sekréte tenkého čreva. Ochorenie sa lieči antibiotikami.
Baktéria Shigeĺla spôsobuje ochorenie shigelóza. Prenáša sa špinavými rukami cez ústa. Vyvoláva hnačky, nevoľnosť, zvracanie, bolesti brucha.
Dieťa sa pri hre v piesku môže nakaziť aj salmonelózou. Je to hnačkové ochorenie, ktoré sprevádzajú hnačky, horúčky a bolesti hlavy.
Pamätajte na to, že parazity, baktérie, vajíčka deti získajú nielen kontaktom s infikovaným pieskom, hlinou, ale aj kontaktom s nakazeným zvieraťom alebo medzi sebou.
#zdravie #pieskovisko
foto: pixabay.com
Začni písať komentár...
milujem tieto poplašné správy..nikde nechoďte pre istotu a decká nech žijú doma zavreté v jednej bubline...