brezovska
30. máj 2017
831 

Som horšia matka, keď nedojčím?

Všetky matky nemôžu dojčiť a nie všetky deti sú dojčené. Nie všetky matky chcú dojčiť a nemusia mať k tomu zdravotné dôvody. Nie sú však preto horšie matky a ich deťom nemusí nič chýbať. 

Dojčenie dáva matke pocit, že dieťa k nej patrí, takže ak matka môže dojčiť, dojčiť by mala. Pribúda však žien, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu dojčiť. Často ide o zdravotné dôvody. Na matky, ktoré nemôžu dojčiť je vyvíjaný tlak z mnohých strán, pretože v súčasnosti je propagácia dojčenia a osveta naozaj silná.

Naozaj zlyhávajú?

Matky, ktoré nemôžu dojčiť majú často pocit, že zlyhávajú a nie sú plnohodnotné matky. Nasleduje cesta, počas ktorej skúšajú techniky na rozbeh laktácie a podpore dojčenia, počúvajú rady okolia. Môžu uviaznuť v bludnom kruhu a žiť s pocitom zlyhania. V takom prípade je lepšie prejsť na umelú výživu, ktorá môže byť lepším riešením. Vzťah matka-dieťa neurčuje len to, či bolo dieťa dojčené a mama, ktorá nedojčí, nie je automaticky horšou matkou.

Dôvody, pre ktoré mamičky nedojčia:

Nie je neobvyklé, že mamičky  nedojčia svoje druhé dieťa preto, lebo majú negatívnu skúsenosť s prvým dojčením, ktoré bolo bolestivé, vyčerpávalo ich a oberalo o energiu.

Často sú za nedojčením dieťaťa aj pracovné dôvody. Matka, ktorá musí nastúpiť skôr do práce, pretože je samoživiteľkou, prípadne sa do práce vracia z iných dôvodov. Má síce právo na prestávky na dojčenie, ale v praxi to môže byť veľmi náročné.

Skôr ako sa začnete pozerať cez prsty na matku, ktorá kŕmi svoje dieťa umelým mliekom, uvedomte si, že nepoznáte dôvody, prečo sa tak rozhodla.

Popôrodné blues

Objavuje sa už v prvých dňoch po pôrode a prejavuje sa podráždenosťou, vyčerpanosťou, zmenami nálad a poruchami spánku. Príznaky často odoznejú do 10 – 14 dní a objaví sa až u 50 - 80 % rodičiek. Depresívne stavy zažíva približne 18 % rodičiek. K poruchám nálady môže prispieť aj snaha matky čo najlepšie zvládnuť laktáciu, pretože v súčasnosti je dojčenie dieťaťa odborníkmi a spoločnosťou vysoko hodnotené a zdôrazňované. "Prítomnosť depresívnych príznakov v popôrodnom období nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu života matky, dieťaťa a samozrejme, aj celej rodiny. Môže byť podmienené popôrodnou depresiou, ktorá má svoje riziká a vyžaduje si komplexnú liečbu, a preto je potrebné venovať im zvýšenú pozornosť," uvádza MUDr. Ľ. Izáková.

Laktačná poradkyňa poradí

Ak zvažujete nedojčiť, myslite na to, že prsník je jeden zo základných kontaktov matky s dieťaťom a materské mlieko je stále výživa, ktorá je pre vývin dieťaťa kľúčová. Porozprávajte sa s laktačnou poradkyňou alebo vašim lekárom, určite spolu nájdete riešenie. 

#dojcenie

Začni písať komentár...

Odošli