PI MLIEKO, LEBO JE ZDRAVÉ 🥛
V rubrike „Hoaxy starých mám“ sa pozeráme na ľudové nezmysly či polopravdy, ktoré sa stali súčasťou (nielen) slovenskej DNA už pred mnohými rokmi – a nebol na to potrebný ani Facebook.
Naposledy sme sa od vás dopočuli, že vraj mlieko je ako potravina prehnane preceňovaná a až také zdravé nie je.
Ako to je, vysvetľuje lekár Milan Kulkovský:
HOAXY A FAKTY O MLIEKU
Zahlieňovanie: Dodnes nebola vedecky a experimentálne potvrdená ani súvislosť medzi pitím mlieka a zvýšeným zahlienením. Niektorí autori zvažujú súvislosť opakovaných infekcií dýchacích ciest a nerozpoznaného gastroezofagálneho refluxu, kedy vynechanie mlieka môže zmierniť jeho prejavy, čo sa považuje za zmenšenie hlienenia. Problémy môžu byť spôsobené aj alergiou na kravské mlieko.
Mlieko je jedlo: Príjem mlieka sa nezapočítava do pitného režimu ako napríklad voda, jeho konzumácia je súčasťou celodennej stravy, v energetickom príjme sa hodnotí ako jedlo.
Mlieko na spanie: V receptoch starých materí sa spomína podávanie teplého mlieka s medom pred spaním pre pokojnejší spánok. Nie je to hoax. Mlieko obsahuje aminokyselinu tryptofán, ktorá pomáha pri tvorbe melatonínu a pôsobí upokojujúco, podobne ako med.
Mlieko a osteoporóza: Nie je pravdou, že by nadmerná konzumácia mlieka viedla k osteoporóze. Opak je pravdou. Mlieko a mliečne výrobky sú hlavným zdrojom vápnika, ktorý je nevyhnutný pre rast kostí v detstve a pre prevenciu osteoporózy v dospelosti.
Čerstvé kravské mlieko: Domáca kravské mlieko, je potrebné tepelne upraviť, pretože môže byť kontaminované. Každoročne sa stretávame s prípadmi kliešťovej encefalitídy, ktorej pôvodcom nie je kliešť ale konzumácia tepelne neupraveného mlieka a mliečnych výrobkov. Tepelnou úpravou mlieko nestráca vitamíny a neznižuje sa jeho výživová hodnota.
Mlieko a tuk: Čerstvé mlieko obsahuje cca 7 % tuku, v obchodoch sa predáva mlieko plnotučné (3 %), polotučné (1,5 %) a nízkotučné (0,5 %). Ak by som si mal vybrať, vzhľadom k zvýšenému obsahu v tuku rozpustných vitamínov radšej vypijem pohár kvalitného plnotučného mlieka a urobím pár krokov naviac ako v prípade nízkotučného. Plnotučné mlieko je v súčasnosti považované za zdravšie. Štúdie nenaznačujú žiadnu súvislosť medzi celkovým príjmom mlieka a rizikom kardiovaskulárnych ochorení a dokonca poukazujú na to, že pri riziku cukrovky má na telo pozitívny vplyv.
ĎALŠIE INFORMÁCIE
Mlieko je základným zdrojom výživy pre mláďatá cicavcov. Takto to funguje aj u ľudí s tým, že ľudia v dospelom veku bežne konzumujú mlieko rôznych hospodárskych zvierat. Diskusia o tom, či piť alebo nepiť mlieko sa opiera aj to, že cicavce s výnimkou človeka v dospelom veku mlieko nepijú.
Mlieko obsahuje živočíšne bielkoviny, ľahko stráviteľný tuk a celý rad dôležitých minerálnych látok (najmä vápnik a fosfor). Nachádza sa v ňom veľa vitamínov (vo vode rozpustné – B1, B2 a C a v tuku rozpustné vitamíny A, D, E), mliečny cukor a mnohé stopové prvky. V zmysle odporúčania WHO by každý človek mal skonzumovať denne aspoň pohár mlieka alebo téglik kyslomliečneho výrobku, ako napríklad jogurt, smotana alebo acidofilné mlieko.
Najmä v detskom veku je mlieko ideálnym zdrojom esenciálnych aminokyselín. Nahradiť sa dá rastlinnými mliekami, no tie sú limitované absenciou niektorých aminokyselín, preto je nevyhnutná pestrejšia strava.
U detí aj dospelých môžu vzniknúť v spojení s konzumáciou mlieka problémy s trávením, ochorenia dýchacích ciest, bolesti brucha či nafukovanie, ktoré sú spôsobené laktózovou intoleranciou. Dojčatá produkujú enzým laktázu, ktorý štiepi mliečny cukor, laktózu. Tvorba laktázy v dospelosti klesá, čím sa laktóza môže stať úplne nestráviteľnou. Ak teda nemáte po konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov tráviace ťažkosti, kľudne ho pite i naďalej.