bikita
14. nov 2019
220 

Čajovníkový esenciálny olej

Všestranný čajovník

Blahodarné účinky lístkov z austrálskeho čajovníka využívali pred vyše tisíc rokmi aborigénske kmene, ktoré pridávali šťavu z jeho lístkov do masiek na tvár, lístky s hojivými účinkami prikladali na zranenia a liečili si nimi aj prechladnutie a kašeľ.

Západný svet s touto vzácnou rastlinou zoznámil prvýkrát kapitán Cook, ktorý z neho po pristátí na Botany Bay pripravil čaj pre svoju posádku.

V lodnom denníku kapitána bol v roku 1777 nájdený aj záznam o tom, ako posádka lode používala listy čajovníka na dochucovanie piva. Okolo roku 1920 začali prvé klinické výskumy, ktoré sa zaoberali účinkami oleja Tea Tree na ľudské zdravie.

Austrálsky čajovník

Ako napovedá aj názov, ide o rastlinu, ktorá rastie výhradne na území Austrálie a dorastá aj do výšky sedem metrov. Austrálsky čajovník je bezfarebný až svetložltý a má latinský názov Melaleuca alternifolia.

Spoznáte ho podľa príjemnej charakteristickej vône, ktorá sa podobá vôni eukalyptu. Správne označenie oleja, ktorý sa z neho vyrába je čajovníková silica, tea tree oil alebo TTO.

Na trhu ho môžete získať v originálnej podobe ako stopercentný olej, aplikovať sa dá opatrne aj neriedený priamo na pokožku. Využíva sa aj ako prísada do kozmetických prípravkov. Tea tree olej je považovaný za jedno z najsilnejších prírodných antiseptík.

Účinky Tea Tree oleja

 Olej z austrálskeho čajovníka sa využíva pri problémoch horných dýchacích ciest naparovaním. Stačí, ak si do horúcej vody nakvapkáte zopár kvapiek oleja a inhalujete.

Tlmí bolesti svalov a kĺbov.

Má antimykotické účinky, vďaka čomu ošetruje hnisajúcu a inak poškodenú pokožku, zbavuje plesní a je účinný v boji proti vaginálnym mykózam.

Pomáha v liečbe hemoroidov, lokálnych infekcií, pri uštipnutí hmyzom, hojí kiahne, psoriázu a dermatitídy, tlmí svrbenie. Pomáha pri ošetrovaní preležanín. Pripisuje sa mu aj schopnosť zmierniť problémy s krvácaním ďasien, paradentózou alebo so zápalmi ďasien. Uľaví sa vám, ak si budete postihnuté miesta natierať olejom. Zároveň bojuje proti zápachu z úst.

Je účinnou prvou pomocou pri nachladnutí a kašli, stačí, ak si budete olejom natierať nosné dierky a ich okolie. Zmierňuje bolesti svalov, kĺbov a hlavy, ak si ním potierate problematické miesta alebo si pár kvapiek pridáte do kúpeľa. Využíva sa aj na prečistenie vzduchu v miestnostiach, čo pôsobí ako úľava pre astmatikov a alergikov. 

Stvorený pre krásu

Tea Tree olej našiel široké a úspešné uplatnenie v oblasti dermatológie, gynekológie, aromaterapie  aj v oblasti kozmetiky. Uvoľňuje a utišuje väčšinu symptómov spojených s podráždením alebo s  infekciami pokožky, bez poškodenia zdravého tkaniva.

Čistý stopercentný olej je účinný, antiseptický až baktericídny prostriedok so širokým použitím. Ak máte problematickú pleť, vyrážky, akné, bradavice vírusového pôvodu či vriedky, siahnite po tomto éterickom oleji alebo po originálne upravených výrobkoch s jeho obsahom.

Na zapálené či hnisavé ložiská aplikujte čistý olej, rovnako postupujte v prípade drobných popálenín aj od slnka. Tea Tree olej môžete vyskúšať aj ako prírodný repelent. Pridáva sa do šampónov, zubných pást a krémov.

Tea Tree do domácnosti

Všestrannosť tohto esenciálneho oleja sa odzrkadľuje aj v jeho schopnosti pomôcť  čistote vašej domácnosti. Nezabíja len baktérie na pokožke, ale aj na povrchu rôznych predmetov.

Ak si chcete vyrobiť vlastný domáci čistiaci prostriedok, zmiešajte vodu, vínny ocot, citrónový esenciálny olej a olej Tea Tree. Ak chcete, aby zmes voňala príjemnejšie, pridajte do nej pepermintový, levanduľový, eukalyptový či citrónový esenciálny olej.

Vytvoríte tak prípravok schopný čistiť a dezinfikovať rôzne povrchy, pomôcky a riad v kuchyni, vaňu, sprchu, toaletu či umývadlá. Olej využijete aj pri ďalších domácich prácach.

Veľmi špinavú bielizeň zbavíte pomocou neho baktérií, hmyzu, nečistôt či plesní. Stačí pridať do prania zopár kvapiek. Pridávať ho môžete aj do bežného prania, bielizeň bude sviežejšia.

Začni písať komentár...

Odošli