Rady a tipy na prírodné cesty k podpore plodnosti, alebo čo robiť keď sa nedarí otehotnieť? - Časť 2
Prírodné liečivá na podporu plodnosti získavajú čoraz viac pozornosti pri liečbe neplodnosti. Na rozdiel od syntetických liečív neobsahujú žiadne hormóny a sú celkovo pre telo prijateľnejšie ako klasické lieky. Keďže je ich účinok skôr pomalý (na rozdiel od normálnych liečiv), dokáže si naň telo navyknúť aj bez vedľajších neželaných efektov. To je azda jeden z najväčších pozitív prírodných liečiv, nakoľko hormonálne preparáty sa nezaobchádzajú bez celej palety nežiadúcich účinkov a často zapríčinia v organizme úplný chaos.
Na rozdiel od klasických liekov je však ich účinok podmienený aj celkovým zdravým štýlom (syntetické liečivá fungujú či už sa zdravo stravujete alebo nie) a vyžaduje trpezlivosť, kedže ich účinok sa dá rozpoznať až po dlhšom užívaní. A samozrejme, tak ako aj pri syntetických liečivách na liečbu neplodnosti, ani pri prírodných bylinkách neexistujú žiadne garancie na úspech a rýchle tehotenstvo. Napriek tomu sa oplatí takúto neinvazívnu liečbu vyskúšať, nakoľko existuje veľké množstvo štúdií, ktoré poukazujú na priaznivé účinky týchto byliniek pri liečbe neplodnosti.
Avšak pozor, prírodné liečivá sa neodporúčajú kombinovať s dostupnými farmaceutickými liekmi na liečbu plodnosti (ktoré obsahujú syntetické hormóny, napríklad Clomid alebo Provera). To sa týka predovšetkým žien, ktoré sa chystajú na IVF. Tieto by mali prírodné liečivá prestať užívať už 3-6 mesiacov pred začatím hormonálnej liečby. Ak už teda užívate syntetické lieky na podporu cyklusu, odporúča sa pred užívaním prírodných liečiv konzultovať tieto s lekárom a vylúčiť tak možnú interakciu.
V nasledujúcich riadkoch ponúkam zoznám najznámejších byliniek, ktoré sa etablovali pri liečbe neplodnosti:
Alchemika (Alchemilla vulgaris) a Maliník (Rubus idaeus)
Obe tieto rastliny majú dlhú tradíciu v boji s neplodnosťou nakoľko majú vplyv na celkovú úpravu priebehu cyklusu. Zatiaľ čo čaj z malinových listov (ostružina malinová alebo maliník) podporuje dozrievanie vajíčok a neskôr uvoľnenie dominantného vajíčka, stimuluje alchemika sliznicu maternice, aby sa oplodnené vajíčko dokázalo uhniezdiť.
Priaznivé účinky malinových listov:
Priaznivé vlastnosti alchemiky:
Obe tieto rastliny sa väčšinou požívajú vo forme čaju. Optimálna kombinácia je piť čaj z malinových listov v prvej časti cyklusu a po ovulácii prejsť na pitie čaju z alchemiky. Optimálna denná dávka je 2-3 šálky čaju pripraveného z 2čl sušenej bylinky (nesmie prekročiť 5 šálok denne).
Vitex jahňací extrakt (Agnus castus)
Táto rastlinka má svoj pôvod v Grécku a Taliansku a je už odnedávna používaná na liečbu gynekologických problémov v Európe. Známe sú hlavne jej nasledovné účinky:
Odporúča sa užívať raz denne, ráno na lačný žalúdok. Odporúčaná denná dávka sa pohybuje medzi 400 – 1000mg. Najčastejšie je dostupný vo forme čaju alebo tabletiek. Po zistení tehotenstva sa odporúča užívanie ukončiť, najneskôr do 12. týždňa tehotenstva.
Maca (Lepidium meyenii)
Táto rastlinka má svoj pôvod v Peru, kde je už stáročia používania na liečbu problémov spojených s plodnosťou, nedostatkom vitálnosti a energie. Táto rastlinka obsahuje vyše 60 minerálov a okrem iného ma priaznivý vplyv na:
Odporúčaná denná dávka je medzi 500-1000 mg denne. Dostupný je tento preparát buď vo forme prášku alebo tabletiek.
Pupalka dvojročná (Oenothera biennis)
Táto rastlinka pochádza zo Severnej Ameriky, kde je súčasťou tradičnej medicíny už stovky rokov. Oleju z tejto rastlinky sa pripisujú mnohé blahodarné účinky pre ženský cyklus a plodnosť. Jeho hlavnou devízou je predovšetkým vysoký obsah L-Prostagandínu E (PGE2), ktorý má pozitívny vplyv na:
Okrem iného obsahuje olej púpalky kyselinu gama-linolénovú (GLA - jedna z omega-6 nenasýtených mastných kyselín), ktorá eliminuje príznaky predmenštruačného syndrómu.
Odporúčaná denná dávka je jedna čajová lyžička ráno i večer po jedle. Existuje aj vo forme tabletiek. Na zvýšenie množstva plodného hlienu sa odporúča 500mg dávka 3krat denne (celková denná dávka 1500mg). Výsledok užívania a liečenia pupalkovým olejom je viditeľný až po štyroch až dvanástich týždňoch.
Dong Quai (Angelica sinensis)
Táto rastlina má už vyše 2000-ročnú tradíciu v čínskom a japonskom liečiteľstve. Mimo jej priaznivých účinkov na plodnosť obsahuje tiež Vitamín E, Beta Carotén, Niacim a vitamín B12. Z hľadiska polodnosti sa odporúča hlavne pre tieto pozitíva:
Denná odporúčaná dávka je 1000 mg.
Ploštičník strapcovitý (Cimicifuga racemosa/Actaea racemosa)
Táto rastlinka má svoj pôvod v severnej Amerike a Kanade a bola používané na liečbu už pôvodným obyvateľstvom Ameriky. Najznámejší je jej prínos hlavne pre ženy s vynechávajúcou periódou, trpiacimi bolesťami počas menštruácie a tiež pri bolestiach vaječníkov. Okrem iného má tiež:
Odporúčaná dávka je 40 to 200mg. Liečba touto bylinkou by nemala presahovať 6 mesiacov.
Lekorica/ Sladké drievko (Glycyrrhiza glabra)
Lekorica je známa skôr v podobe cukríkov ako pri liečbe nepolodnosti. Táto rastlinka má však neodškriepiteľný pozitívny vplyv na endokrinný systém a na podporu imunity. Preto je odporúčaná hlavne u žien, ktoré trpia imunologicky podmienenou neplodnosťou.
Obsahuje prírodný fytoestrogén, ktorý je prírodnou obdobou estrogénu. Dostupná je vo forme tinktúry. Odporúčaná dávaka je 20-30 kvapiek 1-3 krat denne.
Rimbaba obyčajná (Tanacetum parthenium)
Rimbaba pochádza z Iránu a Iraku.
Okrem týchto menovaných byliniek existuje aj mnoho ďaľších, ale tieto patria k tým najznámejším a našli si už aj miesto u mnohých gynekológov, ktorí ich odporúčajú predtým než začnú hormonálnu terapiu syntetickými liečivami.
Zdroje:
Začni písať komentár...