bienennest
30. jan 2017
262 

Jedlo ako liek/jed pred a počas tehotenstva

Ktoré jedlo dopomáha otehotneniu, ktoré nám robí dobre počas tehotenstva a ktoré nám škodí?

Len v máloktorom období života venujeme svojej strave toľko pozornosti ako počas tehotenstva. Čo sa smie a čo sa neodporúča jesť? Zoznamy zakázaných potravín sú dlhé a k väčšine z nich existujú rozporité názory, takže je ťažké sa zorientovať.

Už aj obdobie snaženia si zasluhuje z tohto hľadiska dostatočnú pozornosť, nakoľko niektoré potraviny môžu mať negatívny vplyv na plodnosť. Takisto môžu nevhodné potraviny ovplyvniť vývoj babätka už v prvých týždňoch tehotenstva, kedy sa o tehotenstve ešte častokrát nevie. Preto nieje prekvapivé, že väčšina starých kultúr poznala niekoľko-mesačné očistné kúry predtým, než žena otehotnie. Dneska by sa tieto zhodnotili ako detoxikačné kúry a ich cieľom bolo zbaviť telo nežiadúcich látok s negatívnym vplyvom na malý zárodok človiečika.

Avšak názory ohľadom správnej stravy sa líšia od krajiny ku krajine a niektoré pravidlá majú až skoro poverčivý charakter. Tak napríklad v Mexiku sa verí, že konzumáciou vajíčok bude dieťatko nepríjemne páchnuť. V Číne sa neodporúča jedenie krabov, nakoľko sa verí, že tieto majú negatívny vplyv na vývoj bábätka, ktoré sa potom narodí s 11 prstami. V Indii sa zas neodporúča konzumácia papáje a tekvíc nakoľko tieto by mohli byť pre bábätko moc horúce 🙂.

V praxi je prepojitosť medzi stravou a tehotenstvom (prípadne obdobím pred otehotnením) ešte stále relatívne málo preskúmaným terénom čo súvisí predovšetkým s faktom, že z etických dôvodov sa tehotné ženy experimentom nepodrobujú. Nieje teda prekvapivé, že to, čo jedni zakazujú, iní zas odporúčajú konzumovať. Napriek tomu existuje veľké množstvo pozorovaní a štúdií, ktoré dokazujú, že niektoré potraviny sú nielen nežiadúce ale dokonca aj nebezpečné pre tehotné, iné zas veľmi prospešné. V nasledovnom texte ponúkam zopár najznámejších.

____________________________________________

Ovocie a zelenina - Ovocie patrí už tradične k zdravej strave tehuliek. Avšak treba si dávať pozor na pôvod ovocia, ktoré konzumujeme a tiež dbať na to, aby bolo ovocie a zelenina vždy dobre umyté (kvôli pesticídom). Najvhodnejšie je konzumovať regionálne a hlavne sezónne ovocie, ktoré má najviac prospešných látok pre naše telo (takže sa radšej zriecť jahôd uprostred zimy). Takisto si treba dávať pozor na kupované už narezané šaláty (prípadne šaláty z reštaurácii) nakoľko sa v nich rýchlo môžu vytvoriť zárodky baktérii spôsobujúce ochorenie listeriózu. Neodporúča sa tiež konzumácia surových klíčkov (kupovaných) nakoľko môžu obsahovať veľké množstvo baktérií.

Oriešky – Oriešky sú zdravé a neuveriteľné bohaté na minerály a vitamíny, preto sa odporúča jesť aspon za 1 hrsť orieškov už v období pred otehotnením. Avšak pozor, môžu viesť aj k alergickej reakcii u bábätka v brušku, takže ak je v rodine známa alergia na orechy je dobre prekonzultovať ich konzumáciu s lekárom, aby táto nemala negatívny vplyv na bábätko.

Mäso – Je dobrým zdrojom proteínov. Pozor si však dávať na všetky výrobky z tepelne neupraveného mäsa a neodporúča sa ani konzumácia pašték. Takisto si treba dať pozor na vnútornosti, hľavne pečienku, ktorá obsahuje veľmi veľké množstvo vitamínu A, ktoré je vo vysokých dávkach pre plod nevhodný.

Cukor- Viaceré štúdie poukázaly na nežiadúce účinky cukru na ovuláciu. Cukor spôsobuje rýchly nárast inzulínu v krvi a vysoké hľadiny inzulínu môžu viesť k úplnej absencii ovulácie. Takisto vplýva jeho zvýšené množstvo v krvi negatívne na hormonálnu rovnováhu takže by sa jeho množstvo malo cielene obmedzovať už počas obdobia snaženia. Počas tehotestva zas prispieva k zbytočnému priberaniu a nadmerná hladina inzulínu môže viesť k tehotenskej cukrovke. Výnimku tvorí čokoláda. Podľa jednej fínskej štúdie deti žien, ktoré počas tehotenstva konzumovali každý deň malé množstvo čokolády, sa v prvých 6. mesiacoch života viac smejú a sú menej bojácne. Takisto prispieva konzumácia čokolády v prvom trimestri k zníženému riziku preklempsie (zvýšený krvný tlak).

Káva- už v období snaženia by sa mala konzumácia kávy znížiť (na max. 2 šálky) prípadne úplne obmedziť. Štúdia Harwardskej univerzity dokázala prepojitosť medzi zvýšeným konzumom kávy a problémamy s ovuláciou. Takisto bol dokázaný negatívny vplyv vysokej hladiny kofeínu (8 šálok kávy denne a viac) na vývoj plodu. Dobrou náhradou kávy sú bylinné kávy (napríklad Cargo, melta), ktoré sú vyrábané z pražených obilnín a neobsahujú žiaden kofeín.

Syry – všetky mäkké druhy syrov (Brie, Camembert, hermelín) a tiež tavené syry sa neodporúčajú, nakoľko niesú pasterizované a môžu viesť k ochoreniu liesteriózou. Takisto sa odporúča vyhýbať plesnivým syrom (Gorgonzola, Roquefort) počas tehotenstva. Bryndza by sa tiež nemala objavovať na tehotenskom jedálničku kedže sa tiež vyrába z nepasterizovaného mlieka. Tieto syry treba radšej nahradiť tvrdými sortami ako Gouda alebo Emmentaler. Feta, halloumi a mozarella sú takisto bezpečné a dobrým zdrojom vápnika počas tehotestva.

Vajíčka – Vajíčka by sa mali užívať len tepelné upravené, najlepšie uvarené na tvrdo. Tiež si treba dať veľký pozor na potraviny, ktoré sú vyrobené zo surových vajec (majonéza, tiramissu) nakoľko je u nich zvýšené riziko salmonelózy.

Low-fat produkty – Štúdia Harwardskej univerzity preukázala prepojenie medzi konzumáciou produktov s nízskym obsahom tuku a ovulačnými problémamy.

Rybacie produkty – Hlavne sushi a iné jedlá pripravené zo surovej ryby sa neodporúčajú. Takisto pri výbere rýb treba dbať na ich pôvod (hlavne pri týchto druhoch: makrely, mečúň, žralok) nakoľko môžu byť zaťažené olovom, ktoré je nášmu telu neprospešné.

Strukoviny – Strukoviny ako fazuľa, hrach, šošovica, bôb, sója či cícer sú výborným zdrojom karbohydrátov, ktoré sa uvoľňujú v tele pomaly a tak majú minimálny vplyv na hladinu cukru. Okrem toho obsahujú vysoké množstvo bielkovín a vlákniny sú tiež zdrojom železa, kyseliny listovej, vápnika a zinku, preto by nemali chýbať na jedálničku každej snažilky či tehotnej.

Junk-food – Hotové jedlá obsahujú okrem veľkého množstva cukru aj vysoké množstvá nenasýtených tukov, ktoré zvyšujú hľadinu inzulínu (takisto ako cukor) čo môže viesť k absencii ovulácie. Takisto by ste sa mali vyhýbať instantným produktom (napríklad instantným polievkám), ktoré obsahujú glutamán.

Kokosový olej – Tento olej dostal prívlastok superfood nakoľko má množstvo pozitívnych efektov na celé telo. Medzi inými má aj pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu a teda je vhodným doplnok stravy pre snažilky ako aj tehotné.

Hríby – Neodporúčajú sa konzumovať pre ich vlastnosť viazania toxických látok v lete. Takisto sú ťažko stráviteľné, čo môže byť problematické hlavne v prvom trimestri.

Cholín- Cholín má priaznivý vplyv na vývoj mozgu plodu a tiež na správny vývoj jeho miechy preto sa odporúča zvýšiť jej konzumáciu počas tehotenstva. Táto látka sa nachádza napríklad vo vaječných žĺtkoch či v karfiole.

______________________________________________

Určite som týmto zoznamom nepokryla všetky vhodné či nevhodné potraviny počas snaženia a tehotenstva. Našťastie je naše telo naprogramované tak, že väčšina týchto zakázaných potravín nám počas tehotenstva nechutí dokonca u nás vyvolávajú nevolnosť. Takto sa postarala príroda o to, aby naše telo a hľavne náš plod v tomto chúlostivom čase ochránila.

Rada sa poteším z vaších komentárov a skúseností.

Zdroje:

Začni písať komentár...

Odošli