Pri zozname látok potrebných pre zvýšenie plodnosti, sa často iba okrajovo spomína horčík. Existujú však viaceré štúdie, ktoré jasne indikujú, že horčíkové kúry dokázali pomôcť pri liečení neplodnosti. Výskum Dr. Sher v Standforde dokázal napríklad zvýšenie šancí na otehotnenie o 32% vďaka účinnej terapii horčíkom pri predtým neplodných ženách.
Zoznam pozitív horčíka je veľmi dlhý. Celkovo je horčík prítomny na vyše 300 biochemických telesných funkciách. Horčík je jeden zo 4 najdôležitejších minerálov v našom tele a je nielen dôležitý pre správnu funkciu svalstva, ale aj zodpovedný za správnu reguláciu krvného tlaku, za udržiavanie nízkej hladiny cukru a tiež za správnu funkciu srdca.
Horčík a plodnosť
Z hľadiska plodnosti je horčík zodpovedný za dobré prekrvenie lona a za správnu produkciu progestéronu, ktorý je mimoriadne dôležitý hlavne v druhej časti cyklu, nakoľko napomáha zahniezdeniu oplodneného vajíčka. Vďaka schopnosti horčíka tiež regulovať množstvo cukru v krvi sa ženám s PCO a ženám trpiacim cukrovkou radí dbať na správne užívanie horčíka pri snahe o otehotnenie, nakoľko sa tým zvyšujú ich šance na úspech.
Takisto v prvých mesiacoch tehotenstva sa konzumáciou horčíka a selénu dokáže predchádzať potratom. Okrem toho napomáha dostatočné množstvo horčíka pri boji proti rannej nevoľnosti, zmenám nálad a pri zvýšenom krvnom tlaku spôsobenými tehotenstvom.
Prečo nám chýba horčík?
Náš nedostatok má prvotný pôvod v dnešnom modernom spôsobe poľnohospodárska, vďaka ktorému sa do zeme nedostáva dostatok minerálov, z ktorých by profitovala zelenina a ovocie, ktoré konzumujeme. Avšak aj náš životný štýl má na horčík negatívny vplyv a dokonca aj snaha o otehotnenie môže spôsobiť jeho nedostatok, nakoľko je táto väčšinou sprevádzaná zo stresom. Stres produkuje kortizón a ten znižuje množstvo horčíka.
Aké príznaky má jeho nedostatok?
Medzi najčastejšie príznaky patria svalové kŕče a únava. Takisto aj strata chute do jedla je jeden z príznakov nedostatku horčíka. Ďaľšími priznakmi sú bolesti pri srdci, bolesti hlavy a tiež kŕče v lýtkach. Z hľadiska plodnosti môže nedostatok horčíka spôsobiť kŕče vo vajíčkovode, čo zhoršuje šance oplodneného vajíčka na zahniezdenie. Nedostatok horčíka v tehotenstve môže tiež zapríčiniť vrodenú krivicu kostí dieťaťa. Často sú však príznaky jeho nedostatku pripisovaným dennému stresu a iným vonkajším faktorom a tak často zostávajú ignorované.
Koľko horčíka denne potrebujeme?
Normálna denná dávka pre ženu je 320mg. V prípade, že je žena tehotná odporúča sa zvýšiť túto dávku na 400mg.
Kde ho nájdeme?
Horčík sa vo vyššej koncentrácii nachádza v mandliach, tekvicových jadierkach, slnečnicových jadierkach, cashew orieškoch a tiež v horkej čokoláde. Taktiež banán, ďatle, maliny, sušené marhule či lúšteniny sú jeho dobrým zdrojom.
Takže netreba váhať a každý deň si pochutnať na niektorej z tejto dobrôtok a tým aj urobiť niečo dobré pre svoje telo a pre plodnosť.
Zdroje:
http://www.infertilityivfhouston.com/blog/2014/06/29/the-relationship-between-female-fertility-14...
http://www.fabfertile.com/blog/magnesium-an-effective-natural-treatment-for-infertility
http://www.fertility.sk/sk_SK/plodnost-a-zdravie/horcik.html
https://www.specificare.com/articles/women-s-health/infertility/female-fertility-booster-specific...
Začni písať komentár...
zdieľam 🙂