Esenciálne oleje
    Esenciálne oleje ľudstvo využíva tisíce rokov v medicíne, kozmetike, pre duchovné aj obradné účely. Čuchové reakcie spúšťajú v mozgu uvoľňovanie prirodzených chemických látok v tele, ktoré môžu spôsobiť pocit upokojenia, uvoľnenia, osvieženia a nabudenia. Vône a spojenie mozgu v nimi určuje, ako bude naše telo reagovať.
    Aplikácia
    Éterické oleje sa aplikujú pomocou aromalampy, zvlhčovačov, rozprašovačov, inhaláciami, masážami, kúpeľmi, ale i vo forme obkladov a zábalov.
    • Masáž: Éterický olej zmiešajte so základným olejom v predpísanom pomere. Masážnu zmes si môžete pripraviť aj do zásoby. Na chladnom mieste nám vydrží 3 mesiace. Je potrebné dodržať dávkovanie, aby nebola esencia príliš silná.
    • Kúpeľ: Je dobrým prostriedkom pri kožných chorobách, bolestiach svalov, napätí, únave a nespavosti. Éterické oleje vo vani poriadne premiešajte, aby sa dobre rozptýlili. Odporúčaná dĺžka kúpeľa je 20 min
    • Dezinfekcia vzduchu: Éterické oleje majú antibakteriálne, antiseptické a antivírusové vlastnosti. Do misky aromalampy nalejte vodu a pridajte 3 - 5 kvapiek éterického oleja. Do rozprašovača nalejte 250ml vody, pridajte 5 kvapiek oleja a rozptýľte po miestnosti.
    • Inhalácia: najrýchlejší spôsob, ako dostať éterický olej do krvi. Sú vhodné pri nachladnutí, zápaloch horných dýchacích ciest, zápaloch dutín, kašli, bolestiach hlavy, kožných chorobách.
    • Použitie v kozmetike: Väčšina éterických olejov pôsobí na pokožku priaznivo, stimulujú obnovu buniek, zachovávajú mladistvý vzhľad pleti. Do pleťového krému, mlieka, gélu alebo do pleťovej vody o objeme 25 ml nakvapkajte 5 - 10 kvapiek éterického oleja.

    https://www.modrykonik.sk/group/10656/

    barbi91
    27. jún 2018    Čítané 126x

    Aloe vera – liečivý zázrak, ktorý poznala už Kleopatra

    Mnohí z nás pestujú túto krásnu sukulentnú rastlinu doma bez toho, aby vedeli že majú v kvetináči hotovú lekáreň. Tí, čo o tom vedia zas nepoznajú recept, ako si z tejto rastliny pripraviť liečivá. Prinášame vám základné informácie, ako túto rastlinu pestovať a niekoľko receptov na jej použitie.

    Keď v roku 1323 pred našim letopočtom balzamovali egyptskí lekári telo mŕtveho kráľa Tutanchamóna, potierali po vybratí orgánov vnútrajšok jeho telesnej schránky zeleným gélom, ktorý nazývali krv bohov. Toto označenie patrilo po stáročia výťažku z rastliny aloe vera a vďaka nej „prežili“ mnohé egyptské múmie až do dnešných čias. Egypťania poznali liečivé účinky aloe vera tisícky rokov dozadu. Kráľovné Nefertiti a Kleopatra používali šťavu vylisovanú z ich listov k omladeniu a skrášleniu pleti. O niečo neskôr sa aloe spomína v Biblií, konkrétne v Jánovom evanieliu, podľa ktorého pred pohrebom potierala touto rastlinou Mária Magdaléna telo Ježiša. Neobišiel sa bez nej ani Alexander Veľký, ktorý liečivou aloe hojil rany svojich vojakov. Krištof Kolumbus vozil aloe na všetky námornícke výpravy. Slúžila mu ako zelená lekáreň na množstvo ochorení. Mahatmá Gándhí jedol dužinu z aloe pri pôstoch. Takto by sme mohli pokračovať, no prenesieme sa do súčasnosti.

    Ako sa pestuje?

    Aloe vera je vhodná pre zdravý životný štýl, domácu liečbu, výrobu produktov pre krásu a zdravie a tiež pre lákavé recepty, ktoré uzdravujú a udivujú svojimi účinkami. Pre rast potrebuje ľahkú priepustnú pôdu a veľa svetla. Ideálna teplota v lete je okolo 25 stupňov. Škodí jej príliš veľa vody a priame slnečné svetlo v lete. Počas zimného obdobia je treba menej zalievať, počas roka zalievať raz za týždeň. Po dvoch týždňoch je potrebné aj prihnojiť.

    Počas zimy je dobre dať aloe do chladnejšej a svetlej miestnosti s teplotou asi okolo 12 stupňov. Zloženie zeminy na aloe je -  kompost, listová pôda, piesok. Aloe sa dá vcelku jednoducho rozmnožovať odtiahnutím alebo odrezaním výhonku, ktorý je treba nechať aspoň dva dni zaschnúť a potom zasadiť do zmesi piesku a kompostu. Najlepšie je to robiť v lete pri teplom počasí. Potom umiestniť na svetlom mieste a držať pri izbovej teplote. Rozmnožovať sa môže aj semenami. Výsev je dobre robiť v jari pri teplote okolo 21 stupňoch. Pre domácu spotrebu môžete aloe vera pestovať v kvetináči. Nielen že budete mať krásnu dekoratívnu rastlinu, ale túto " prvú pomoc " budete mať vždy po ruke.

    Účinky

    1. Šupka listov obsahuje latex, ktorý má horkú chuť. Pri kontakte s pokožkou môže pôsobiť dráždivo a neodporúča sa ani na normálne vnútorné používanie. Kedysi sa šupka aplikovala ako preháňadlo, ale pretože môže spôsobovať silné kŕče v tráviacom trakte, od jeho laického užívania sa ustúpilo.

    2. Druhá zložka listov je dôležitejšia, priezračná gélová tekutina, v ktorej sú práve tie najcennejšie látky - amínokyseliny, minerály a vitamíny.

    Aloe vera je univerzálna. Je vhodná pri problémoch s lupienkou alebo pri problémoch onkologických (rakovina), pri astme alebo rôznych alergiách, pri popáleninách, rôznych vírusových ochoreniach, tiež napríklad pri skleróze multiplex. Je to naozaj zázračná rastlina, ktorá je hodná nášho obdivu. Dokázané liečivé účinky tejto rastliny sa delia na vonkajšie a vnútorné.


    Vnútorné:

    Zabraňuje dehydratácií organizmu, má silné detoxikačné účinky, podporuje činnosť pečene, znižuje hladinu cukru v krvi, cholesterolu, pomáha pri zápche, zažívacích a črevných problémoch, paradentóze, paradontóze, artritíde, cukrovke, astme, obezite, posilňuje imunitu. Hlavný význam sa však týka liečby rakoviny – aloe vera spomaľuje rast a delenie nádorových buniek.


    Vonkajšie:

    Aloe vera má protiplesňové, protizápalové, antibakteriálne a antivírusové účinky, odstraňuje celulitídu, lupienku, kožné ochorenia, kožné zápaly, exémy, pomáha pri liečbe omrzlín, popálenín, rezných rán, odrenín. Zázračne pôsobí na nezdravé vlasy.