máte suchý zápal pľúc
Atypický zápal pľúc je liečený antibiotikami. Mycoplasma pneumoniae nie je typická baktéria, a teda je odolná voči mnohým druhom antibiotík (napr. penicilíny a cefalosporíny). Preto sa používajú makrolidy (erytromycín, azitromycín) alebo tetracyklíny (doxycyklín).
Liečba zvyčajne trvá 10 – 14 dní. Antibiotiká je vhodné doplniť o probiotiká (na podporu črevnej mikroflóry), musíme však dodržať dvojhodinový odstup.
Pri silnom, suchom, dusivom kašli, môžeme užívať lieky na jeho tlmenie, vo forme sirupov, kvapiek alebo tabliet. Dôležité je, aby sme prijímali veľa tekutín, ideálne čistú vodu a nesladený čaj. A doprajme si adekvátny odpočinok.
Môžem sa tejto chorobe vyhnúť?
Proti suchému zápalu pľúc nie je k dispozícii žiadne očkovanie, a preto ani neexistuje dokonalá prevencia. Môžeme ale minimalizovať šancu, aby sa nákaza nerozšírila medzi ostatných ľudí.
suchý zápal pľúc prenos infekcia
Tipy:
pri kašli a kýchaní si zakrývame ústa a nos hygienickou vreckovkou,
vreckovky po použití vyhodíme do odpadkového koša,
často si umývame ruky (mydlom),
ak nie je k dispozícii voda a mydlo – použijeme antibakteriálny gél.
(Vyššie spomínané rady sú všeobecné opatrenia, ktoré zabraňujú šíreniu akýchkoľvek infekčných chorôb dýchacieho systému, nielen atypického zápalu pľúc.)
Jeseň a zima sú ročné obdobia, známe rýchlym šírením infekčných chorôb dýchacej sústavy, ako nádcha, chrípka, angína, zápal priedušiek, či zápal pľúc. Zvlášť v tomto období sa treba intenzívnejšie chrániť pred nákazou:
správnou životosprávou,
užívaním vitamínov a minerálov,
vhodne zvoleným (teplým) oblečením.
Ak sa (napriek prevencii) u vás objavia bolesti hlavy, svalov, únava alebo kašeľ, nič nepodceňujte, ale čím skôr vyhľadajte lekársku, alebo lekárnickú pomoc.