bally
3. okt 2017
560 

Vyberáme detskú jedálenskú stoličku

Váš drobček má už pol roka a je len otázkou času, kedy bude sám sedieť. Je teda najvyšší čas poobzerať sa po nejakej vhodnej stoličke na kŕmenie, ak ste tak ešte neurobili. Trh nám ponúka množstvo značiek, dizajnov aj materiálov. Ako sa v tom vyznať a čím sa riadiť pri výbere detskej stoličky, aby potešila nielen oko, ale bola aj praktická a bezpečná?

Predtým, ako sa rozhodnete behať po obchodoch či surfovať na internete, ujasnite si, čo od detskej jedálenskej stoličky očakávate:

  • Koľko ste ochotná do nej investovať?
  • Aký priestor vám na nový kus nábytku ponúka vaša domácnosť? Kde bude stolička umiestnená, prípadne kde ju budete skladovať?
  • Ako dlho ju chcete používať?
  • A čo jej funkcie ako polohovanie, výškové nastavenie, odnímateľná tácka, skladanie, kolieska na jednoduchšie presúvanie, ...?

Keď už máte aspoň ako takú predstavu a vlastne aj keď ju ešte nemáte, skúsme sa spoločne pozrieť na to, čo ponúka trh.

Bezpečnosť je prvoradá!

Jedálenská stolička pre dieťa musí byť stabilná a ak má kolieska kvôli jednoduchšiemu presúvaniu z miesta na miesto, mala by byť vybavená aj systémom na ich zabrzdenie. Deti sebou často radi „šijú“ a v stoličke, ktorá nespĺňa tieto kritéria, by mohlo dôjsť ľahko k úrazu.

Žiadne škáry, medzery alebo otvory, kde by si mohlo dieťatko privrieť prsty, na stoličke nemajú čo hľadať. Rovnako si treba všímať ostré hrany, rohy, nedostatočne opracovaný materiál, na ktorom by mohlo dôjsť k zadretiu triesky či inému úrazu, ale aj napríklad drobné časti, ktoré by sa mohli dať od stoličky jednoducho oddeliť a hrozilo by prehltnutie či udusenie dieťatka.

Detská stolička musí byť vybavená bočnými opierkami, dostatočne vysokým operadlom, aby sa predišlo pádu. Používanie bezpečnostných popruhov tiež nie je na škodu. Každá mama vie, že stačí sekunda nepozornosti a nešťastie je na svete. Pripútanie v stoličke zabráni tomu, aby sa dieťatko na stoličke postavilo. No nie sú popruhy ako popruhy. Najbezpečnejšie sú bezpochyby päťbodové. Ako také upínanie vyzerá v praxi? Dva popruhy idú ponad ramienka dieťatka, teda jeden ponad jedno a druhý ponad druhé, ďalšie dva popruhy idú z bokov a všetky sa upínajú v strede, približne v okolí bruška. Takéto upínanie je typické aj pre detské autosedačky či kočíky. Jedálenským stoličkám, ktoré majú len slučku okolo pásu, sa radšej zďaleka vyhnite. Deťom nerobí problém z nich vykĺznuť.

No a v neposlednom rade by mali stoličky na kŕmenie, rovnako ako iné veci určené pre deti, spĺňať prísne bezpečnostné normy. Laickým okom rozoznať, či je náter a materiál neškodný a neobsahuje toxické látky, je prakticky nemožné. Aby ste mali istotu, že kupujete naozaj bezpečný výrobok, riaďte sa označením EN 14988 a pred kúpou si pozrite aj zoznam nebezpečných výrobkov na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Na dizajne záleží

Z hľadiska materiálov máte dve možnosti. Buď uprednostníte drevo ako prírodný materiál alebo na údržbu nenáročný plast. Je to asi skôr vec vkusu a keďže sa jedálenská stolička stane na najbližšie mesiace či roky súčasťou vašej domácnosti, mala by asi predsa len zapadnúť do celkového dizajnu miestnosti.

Pohodlie pre vás oboch

Aby si nový nábytok našiel v domácnosti svoje miesto, musí vyhovovať najmä tomu, pre koho je určený. Mäkká podložka na sedenie a opierka je dobrou voľbou. Nastaviteľná opierka nožičiek je ďalším plusom pre pohodlie vášho drobca. Stolička môže byť navyše polohovateľná pre menšie detičky, ktoré ešte nesedia samé. Niektoré mamičky túto funkciu rady využijú, iné začnú používať jedálenskú stoličku až vtedy, keď už dieťatko sedí samé a na kŕmenie v polosede si vystačia aj s kresielkom či autosedačkou pre bábätká.

Pri kúpe stoličky musíte myslieť samozrejme aj na seba. Keďže stolička zrejme dlho čistá nevydrží, jej údržba by mala byť čo najjednoduchšia. Ľahký prístup ku všetkým častiam, ľahko umývateľné povrchy a snímateľné napríklad pultíky či pogumované alebo prateľné podložky, na ktorých dieťatko sedí, vám môžu prácu len uľahčiť. Rovnako ako kolieska, nízka váha či nenáročný skladací mechanizmus.

Ktorá je tá pravá?

  • Stolička, ktorá rastie s dieťaťom

Tento typ stoličiek dostanete len v drevenom prevedení. Ich jedinečnosť spočíva v tom, že sa dajú ľahko prispôsobiť výške a veku vášho drobca vďaka nastaveniu výšky sedadla aj opierky na nohy, a to hneď v niekoľkých úrovniach. Pultík sa dá jednoducho odmontovať a stolička prisunúť k veľkému jedálenskému stolu. Využívať ju tak môžete od cca 6 mesiacov až pokým nedorastiete na klasickú stoličku. Pokojne aj do školského veku, nakoľko ich nosnosť sa pohybuje okolo 25 – 30 kg.

  • Vysoká stolička, ale aj stolík so stoličkou

Tento typ stoličiek si väčšina z nás pamätá ešte z detstva. V súčasnosti sa dá zakúpiť nielen v drevenom, ale aj plastovom prevedení. Nevýhodou je, že sa nedá výškovo nastaviť. Na druhej strane možno oceníte, že vysoká jedálenská stolička sa dá neskôr razom zmeniť na detský stolík so stoličkou, pri ktorom môže dieťatko jedávať alebo aj kreatívne tvoriť. Využijete ju teda odkedy začne drobec sám sedieť až do doby, kým neuprednostní jedenie či kreslenie za veľkým stolom.

  • Plastová jedálenská stolička

Obľúbenou variantov sú aj plastové stoličky s kovovou konštrukciou. Vyrábajú sa s polohovateľnou opierkou chrbátika a nožičiek, ale pozor, nie každá má aj nastaviteľnú výšku sedadla. Bývajú vybavené zdvojeným pultíkom, čo uľahčuje údržbu. Vrchnú časť jednoducho odmontujete a umyjete. Výhodou je tiež ich skladnosť. Dajú sa jednoducho zložiť a pomocou koliesok presunúť. Dieťatko ich využije od cca 6 mesiacov do 3 rokov.

Pre náročnejších sú v ponuke aj stoličky s funkciou hojdania, ktoré sa dajú použiť nielen ako jedálenská stolička, ale aj ako luxusné lehátko od narodenia.

Najlacnejším variantom z tejto kategórie je jednoduchá plastová stolička osadená na kovovej konštrukcii, ktorá neumožňuje žiadne výškové nastavenia, polohovania, nemá ani opierku na nožičky a nedá sa zložiť .  S takýmto typom detských jedálenských stoličiek sa stretávame napríklad v reštauráciách.

  • Cestovná stolička

Osobitnou kategóriou sú cestovné stoličky, ktoré môžete využiť nielen na cestách, ale aj v domácnosti s obmedzeným priestorom. Sú ľahké, odolné, ľahko prenosné a vyrábajú sa v rôznych verziách, či už upevniteľné priamo na stôl alebo na vyvýšenie klasickej jedálenskej stoličky.

Teraz už stačí len zavítať do obchodu alebo si zaobstarať jedálenskú stoličku z druhej ruky na bazáre na Modrom koníkovi.  A keď si stále nie ste celkom istá, pre ktorý typ stoličky sa rozhodnúť, možno nebude na škodu prečítať si skúsenosti iných mamičiek na fóre.

Foto: pixabay.com, depositphotos.com

Začni písať komentár...

Odošli