bally
11. aug 2017
1238 

Lietadlom v tehotenstve: áno či nie?

Tehotenstvo nie je choroba! Túto vetu si za deväť mesiacov vypočuje nejedna tehuľka, a to aj niekoľkokrát. Faktom ale je, že tehotenstvo so sebou prináša viacero obmedzení. Inak tomu nie je ani pri cestovaní lietadlom. Čo všetko by ste mali vedieť skôr, ako sa rozhodnete vstúpiť na jeho palubu?

Kedy je lietanie bezpečné?

Tehotným ženám sa neodporúča letieť počas prvého a posledného trimestra, najbezpečnejší na pobyt v oblakoch je teda druhý trimester. Prečo je to tak? Zmeny tlaku pri štarte, pristávaní, ale aj počas letu, môžu pre vaše nenarodené bábätko predstavovať obrovskú záťaž. A to až natoľko, že v prvom trimestri môžu spôsobiť potrat a v treťom zase predčasný odtok plodovej vody a následný pôrod.

Nájdu sa samozrejme ženy, ktoré v tomto období tehotenstva leteli a všetko bolo v poriadku, no opatrnosť je určite na mieste. Pokiaľ je vaše tehotenstvo rizikové, alebo máte iné závažnejšie zdravotné problémy, ako napríklad vysoký krvný tlak, cukrovku a podobne, let lietadlom vám váš gynekológ s veľkou pravdepodobnosťou zamietne. No i v prípade, že všetko prebieha hladko, by ste sa mali o plánovanom výlete lietadlom poradiť so svojim lekárom a riadiť sa jeho odporúčaniami.

Budúcu mamičku v lietadle ohrozuje aj vyššie riziko vzniku krvných zrazenín, pri dlhších letoch aj nepríjemný a bolestivý opuch nôh. Treba preto myslieť na prevenciu, ešte kým ste na zemi.

Mnohé tehuľky sa obávajú prechodu cez detektor kovu. Dnes bývajú kontroly na letiskách veľmi prísne, a aj keď oznámite, že ste tehotná, nemusia vám tento úkon pred vstupom do lietadla odpustiť. Ak by tak urobili, prešacujú vás ručne, prípadne s ručným skenerom. Nech už budete musieť prejsť ktoroukoľvek z možností, obavy hoďte za hlavu. Tieto prístroje fungujú na úplne inom princípe ako röntgeny a nijako neškodia vám ani vášmu bábätku.

Do lietadla vás nemusia pustiť

Letecké spoločnosti myslia aj na svoje tehotné klientky a pre ich prepravu majú špeciálne podmienky. Pochopiteľne chcú byť chránení pre prípad, že by sa na palube lietadla udialo niečo neplánované. Pre vás to znamená jediné, že vás môžu odmietnuť vziať na palubu lietadla, a pokiaľ sa doň dostanete, všetky riziká ponesiete len vy sama.

Letecká spoločnosť môže od vás vyžadovať potvrdenie o vašom zdravotnom stave, spravidla od 28. do 36. týždňa tehotenstva. Tlačivo na stiahnutie by mali mať prepravcovia na svojich web stránkach a potvrdiť vám ho musí váš gynekológ. Po 36. týždni vás už väčšina leteckých spoločností odmietne prepraviť. V takom prípade vám môže letenka aj prepadnúť.

Ako zvládnuť cestu lietadlom v tehotenstve

  • Konzultujte plánovaný let so svojím gynekológom – ten najlepšie pozná váš zdravotný stav a tiež riziká, ktoré pre vás a vaše nenarodené bábätko takáto cesta predstavuje. Pokiaľ vám lietanie zamietne, poslúchnite ho. Na lietanie budete mať ešte dosť času a jedna cesta za ten risk isto nestojí.
  • Zavolajte do leteckej spoločnosti – keď máte jasno v tom, že idete a už aj viete, ktorou prepravnou spoločnosťou, najväčšiu istotu budete mať, keď si zavoláte priamo na ich servisnú linku. Okrem toho, že sa poinformujete, či vás prepravia a čo z toho pre vás vyplýva, môžete si rovno dojednať nejaké pohodlné miesto na sedenie a ďalšie vaše požiadavky.
  • Vyberte si sedadlo – každá tehuľka dobre vie, že častejšia návšteva toalety k tehotenstvu neodmysliteľne patrí. Je preto pochopiteľné, že najlepšie bude, keď vás usadia do uličky a nie k oknu, prípadne bližšie k toaletám. Zároveň je dobré dohodnúť sa vopred na mieste na sedenie, kde si budete môcť vystrieť nohy (najmä ak plánujete dlhší let).
  • Poprechádzajte sa počas letu – aby ste predišli opuchom nôh a krvným zrazeninám, robte si prechádzky po uličke lietadla aj každých 30 minút, prípadne sa lekára spýtajte, či vám odporúča preventívne užívanie liekov alebo nosenie kompresných podkolienok.
  • Myslite na pitný režim a niečo pod zub – za check-inom si isto zaobstarajte fľašu vody a niečo na zahryznutie. Nie každá letecká spoločnosť ponúka svojim pasažierom bohatý servis.
  • Oblečte sa primerane – v lietadle býva chladnejšie, preto ak cestujete napríklad na dovolenku k moru a počas cesty budete naľahko, vezmite si so sebou pre istotu aj niečo na prehodenie. Dôležité je, aby ste sa počas letu cítili príjemne a zbytočne sa nepotili alebo naopak nedrkotali zubami.
  • Nezabudnite na potvrdenie od lekára – vo vyššom štádiu tehotenstva si so sebou určite vezmite potvrdenie o vašom zdravotnom stave, v ktorom je okrem termínu pôrodu uvedené aj to, že ste spôsobilá letieť. K dokladom si pribaľte aj tehotenský preukaz.

Šťastnú cestu!

Foto: pixabay.com

#tehotenstvo #volny_cas

Nepoznám síce autora tohto článku, no s pár vecami si dovolím nesúhlasiť.
Zmena tlaku v kabíne pri vzlete a pri pristátí nie je tak enormná, aby spôsobila potrat či predčasný pôrod. Žiadne štúdie doposiaľ túto "fámu" nepotvrdili. Pokiaľ tehotenstvo u ženy prebieha normálne, môže smelo letieť. A otvorene - to, že letecké spoločnosti majú interne stanovený limit, do ktorého týždňa tehotenstva je žena prípustná na palubu je z jediného pragmatického dôvodu - keby žena začala v lietadle rodiť (rovnako by ju to zrejme chytilo, i keby ostala doma), nevyhnutne nasleduje núdzové pristátie. Viete, koľko taká "sranda" ako nudzák stojí leteckú spoločnosť?
Čo sa týka trombózy - rovnaké riziko hrozí kdekoľvek, kde je človek nútený dlhšiu dobu sedieť s pokrčenými nohami. Navyše sa v lietadle dá poprechádzať, čo nemožno povedať o všetkých dopravných prostriedkoch. Situácie, kedy musia byť cestujúci celý čas pripútaní, sa vyskytujú iba občas a len pri krátkych letoch (pri ktorých je zas riziko trombózy eliminované krátkym časovým horizontom).
Sadnúť si k weckám znamená sadnúť si čo najviac dopredu alebo čo najviac dozadu - čiže do miest, kde v prípade turbulencií je tieto cítiť najviac. Pardon za otvorenosť, no v prípade tejto voľby by bolo zaujímavé vedieť, či budúca mamička bude častejšie behať cikať alebo grckať.
Miesta na nohy je viac na krídlach - čiže viac-menej v strede. S tými weckami to akosi nejde dohromady. Nehovoriac o tom, že sa jedná o miesta pri núdzových východoch, na ktorých sediaci pasažieri musia vedieť anglicky (aby v prípade potreby dokázali komunikovať s posádkovým personálom i s ostatnými cestujúcimi) pričom niektoré letecké spoločnosti neumožňujú tehotným ženám sedieť na tomto mieste, pretože nie sú objektívne spôsobilé podieľať sa na prípadnej evakuácii. Alebo potom je tu ešte možnosť sedieť v 1.triede (ak je vôbec v lietadle k dispozícii), samozrejme za nemalý príplatok.
Len pre úplnosť - moja dcéra "so mnou lietala" celých deväť mesiacov, niekoľko tripov denne a dnes je z nej parádna 10-ročná slečna. Po pôrode všetky abgardy 10/10, žiadne problémy ani v tehotenstve a ani po narodení.
Rada by som preto ukľudnila tehuľky a zdôraznila, že skutočne nie je dôvod vykresľovať čierne scenáre. Letecká doprava je druh transportu ako každý iný - akurát komfortnejší, rýchlejší a bezpečnejší.

24. aug 2017

Začni písať komentár...

Odošli